Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat instalacji OC. Pytanie i modernizacja

piotrek power 11 Dec 2018 22:24 567 7
    piotrek power
    Level 27  
    Witam.

Zrobiłem instalację CO w garażu ze starego pieca, podłączyłem to w sposób widoczny na załączniku.

Mam to lekko przerobić, pompę zamontować poziomo i zlikwidować ten odpowietrznik.

Tylko myślę nad naczyniem, czy nie dać go na powrót?, chodzi mi o to że pompka jak pracuje na 1 biegu jest ok, ale na wyższych biegach szczególnie na 3cim, słychać bulgotanie, jakby robiło podciśnienie w naczyniu ?
    Chodzi mi o to czy pompka będzie miała lepszą wydajność jeśli naczynie będzie na powrocie ?
    Gdy popracuje dłużej na 2 biegu to jakby bulgotanie w naczyniu ustępuje, ale już między 2 a 3cim biegiem raczej woda pompowana jest z taką samą prędkością, odnoszę wrażenie że przy 3cim biegu wydajność jest gorsza niż na 2gim.

Czy ten schemat jest poprawny, czy ta wysokość między piecem a naczyniem (1m) jest wystarczająca ? Czy coś zmieni jeśli naczynie dam na powrót ?
    Czy będzie równie bezpiecznie jak teraz w przypadku zagotowania, i gdzie ta para pójdzie? powrotem ?

Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    Homo_toxicus
    Level 22  
    Ten odpowietrznik w tym miejscu nie bardzo ma sens bo ciut na prawo masz rurę do naczynia i przy odpowiednim dobraniu spadów zasilania i powrotu instalacja będzie się sama odpowietrzać przy napełnianiu. Jak masz ochotę coś "przerobić" to daj pompę na powrocie. Przy niewielkich odległościach do grzejników taka instalacja (przy rurze zasilającej wyprowadzonej nieco wyżej (niemal pod zbiornikiem wyrównawczym będzie spokojnie chodzić nawet grawitacyjnie. Dzięki temu temperatura pieca będzie wyższa i wrażenie ciepła większe :-).

P.S. oczywiście przy stosownych przekrojach. Napisz coś więcej o tym jakie tam masz rurki i jakie grzejniki?
  • Helpful post
    Polon27
    Level 18  
    Ogólnie to schemat jest ok. Jedynie ta gibka z odpowietrznikiem hgw po co jest. Naczynie do pompy i kotła zamontowane bardzo dobrze. W tej konfiguracji jakiekolwiek pęcherza powietrza pójdą prosto w naczynko i bezpowrotnie zostaną usunięte. Zmiana położenia osi wzdłużnej pompy niewiele pomoże. Nie montuj pompy na powrocie. Dlaczego wg Ciebie są kłopoty z wydajnością? Nie grzeje Ci to?
  • Helpful post
    Zutket
    Level 36  
    piotrek power wrote:
    Witam.
    Czy ten schemat jest poprawny, czy ta wysokość między piecem a naczyniem (1m) jest wystarczająca ? Czy coś zmieni jeśli naczynie dam na powrót ?
    Czy będzie równie bezpiecznie jak teraz w przypadku zagotowania, i gdzie ta para pójdzie? powrotem ?
    Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Naczynie MUSI być na zasilaniu nad piecem. Nic nie piszesz o przekroju rury od pieca do naczynia, a to dość ważne.
  • Helpful post
    hajtaler
    Level 21  
    Nie jest ważna wysokość naczynia względem kotła tylko względem najwyższego punktu instalacji która przy pompie na zasilaniu ma wynosić min 30cm. Przeniesienie pompy na powrót pogłębi problem bo przy pompie na powrocie zasady wysokości naczynia są inne - naczynie powinno być ponad najwyższym punktem 0,7 x wysokość podnoszenia pompy, czyli dla pompy 40ki 2,8m
    A druga sprawa to po co pompa na 2 czy 3 biegu? Piszesz że to instalacja garażowa więc wnioskuję że grzejników jest niewiele - pompa na 1 w zupełności wystarczy
    Naczynie natomiast musi byc na zasilaniu jak na schemacie. Najlepiej jak najbardziej pionowo od kotła- wtedy nie będzie problemów z zapowietrzeniem. Rura min 1" do naczynia
    piotrek power
    Level 27  
    Witam.
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Rurka odpowietrzająca była potrzebna, bo mój schemat taki niekompletny był.
    Wygląda to tak jak na zdjęciach.
    W tej chwili są 2 grzejniki i 1 chłodnica.
    Finalnie ma być 5/6 grzejników, 2 chłodnice, 2 podłogówki 36 m oraz 39 m.

Teraz jest 1 grzejnik po prawej stronie, ale piec będzie przestawiony maksymalnie w prawo gdzie jest już gotowy komin, więc całe zasilanie pójdzie na lewo, dlatego chciałbym to przerobić w ten sposób że pompę dać poziomo i odpowietrznik na końcu dopiero, czy pompa będzie dobrze działać jak ją dam poziomo, nie będzie problemów ? Wtedy bym zlikwidował ten odpowietrznik i poszło by to fajnie w lewo pod lekkim wzniosem więc powinno się ładnie odpowietrzyć, a odpowietrzenie muszę 1 zrobić, gdyż grzejniki które mam i będę miał nie posiadają odpowietrzników.

Dziś paliłem w piecu, i widocznie było powietrze w układzie, bo pompa chodziła na II biegu i nawet na III i nic nie bulgotało w naczyniu więc może będzie ok.

Do naczynia wchodzi rura 3/4 bo takie jest podłączenie. Ale jest jej ze 30cm, reszta to 6/4.

Jak robię sam to staram się wedle przepisów aby układ był jak najbardziej bezpieczny, jedynie zrezygnowałem z przyłącza 1 cal na rzecz 3/4 - z resztą samo naczynie ma takie. Ale ostatnio firma montowała znajomemu centralne w domu, i naczynie ma podłączone na powrocie, a wiedzie do niego kręta rurka miedziana fi 20mm mierzone zewnętrznie ! I tak firma montuje. Czy to aby nie jest trochę niebezpieczne, przelew to pex 20 a odpowietrzenia od zbiornika wyrównawczego brak, kocioł na węgiel. Ponadto miałem okazję sprawdzić u sąsiadów i wszyscy mają gdzieś pochowane naczynia i wszyscy na powrocie, rurki 1/2 cala stalowe idą do naczynia. U mnie w domu też firma robiła i też mam źle, idzie rurka 3/4 ale przez pompkę i zawór różnicowy, 5 lat temu jak mi to montowano chciałem aby to było inaczej, żeby do naczynia szła rura bezpośrednio z zasilania, ale hydraulik powiedział abym się nie wtrącał i robi wszystkim tak to i mi zrobi tak samo, i powiedział że po mojemu to w ogóle nie zadziała. W garażu mam naczynie 1m powyżej pieca i działa, a w domu mam 4m powyżej pieca.
    Myślałem o przeróbce tego ale niestety sam nie dam rady, rury 6/4, ciasno, nie mam palnika ani nie umiem spawać gazowo, nie mam takich gwintowników, więc odpuściłem sobie, a każdy hydraulik co to widzi, twierdzi że jest dobrze.

No ale teraz robię sam w garażu, myślę zasilić każdy grzejnik poprzez pexa 16tkę, i dać zawory, aby mieć jakąś kontrolę nad przepływami, główne zasilanie myślę ciągnąć rurą stalową (ile mam) 3/4 cala, a potem przejść na pexa 25, następnie 20, a wyjścia do każdego grzejnika osobno pex 16. Czy to dobre rozwiązanie ?
    Chcę zrobić jak najtańszym kosztem, stalowe rury drogie i ciężko się nimi robi. Spawam migomatem.
    Ten zawór na zdjęciu miał służyć aby to działo grawitacyjnie, lecz połowa grzejników jest na równo z piecem a druga połowa będzie poniżej, więc raczej nie ma szans, więc nie myślę dawać zaworu różnicowego, czy bawić się z kulowym jak teraz tylko pójść po najmniejszej komplikacji, naczynie zostawić tak jak jest, a całe zasilanie w lewo poprzez poziomo położoną pompę. Chyba to nie jest jakiś problem dla pompki jakby była poziomo ? Pójdzie z lekkim wzniosem więc nie powinna się zapowietrzać ?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    No i foto:

Schemat instalacji OC. Pytanie i modernizacja Schemat instalacji OC. Pytanie i modernizacja Schemat instalacji OC. Pytanie i modernizacja Schemat instalacji OC. Pytanie i modernizacja
    roman 18
    Level 24  
    Kolego, trzeba przyznać że stworzyłeś niezłego cudaka, jeżeli nie przydławisz zaworem tego grzejnika z prawej strony to większość wody dalej będzie przepływać przez ten grzejnik przez co pozostałe pozostają niedogrzane. Widzę że podłączasz chłodnię ale powinieneś wiedzieć że na chłodnicę trzeba puścić dużą temperaturę bo jak włączysz wentylator przy lekko ciepłym grzejniku to będzie lipa,i jeszcze jedno tą chłodnicę powinieneś podłączyć zasilanie z dołu a powrót u góry. pozdrawiam.
    piotrek power
    Level 27  
    Bez zaworów na grzejnikach lipa trochę.
    Ale zaworki już mam. Sterownik pompy CO też.
    Piec pójdzie do komina, do prawej ściany więc tego grzejnika tam nie będzie (chyba że na polu :) )

Chłodnica chodzi sobie z zasilacza komputerowego za 5zł, kupiłem dziś 2 kolejne zasilacze po 7zł. Łącznie 14 zł wysyłka 9zł.

Wentylator pracuje na napięciu 5V, pobór prądu 37W.
    Narazie w garażu gdzie jest chłodnica nie ma grzejników, ale mam już 2 grzejniki panelowe za free pojedyncze, długie 1,6m bodajrze i 1 mały podwójny z promocji za 80zł, przez który ma pójść podłogówka, żeby zbić trochę temperaturę, bo na piecu trzymam 80st.C.

Dzisiaj ta chłodnica od 7 do 12 godziny spowodowała wzrost temp w garażu z 0 do 12st.C, na zewnątrz -3. Garaż wysoki 4m bez płyty, ale wełna jest 15cm pod blachą, ściany nieocieplone, dzwi 2,6/2,8 m nie ocieplone.

Więc jakoś daje radę, przy zasilaniu 80st.C powrót z chłodnicy ma około 50 jak chodzi na 5V. Przy tych 2 grzejnikach i 1 chłodnicy trzeba dobrze pilnować aby nie zagotować wody paląc drzewem, węglem to by zagotował odrazu.
    Wcześniej przy 3 grzejnikach (bez chłodnicy) też co chwilę woda się gotowała.
    Dlatego teraz finalnie ma być 6/7 grzejników, 1 chłodnica, i 2 podłogówki po 35 i 37m.

A tę chłodnicę źle podłączyłem ?
    Dumałem chyba ze 2 godz, gdzie ma być zasilanie a gdzie powrót, stwierdziłem że jak będzie odwrotnie to mi się nie odpowietrzy dobrze.

Optymalnie by było puścić przez 2 chłodnice i 1 wentylator na 7V, nie wiem czy tak nie zrobię, ale powoli. Narazie muszę ściany klejem zaciągnąć i pomalować, potem zawieszę grzejniki, i przestawię piec. A jak z tą pompką ? Może być poziomo ?
    Naczynie, to zostanie, tylko pompkę by była poziomo o tak mniej więcej.