Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Komputer restartuje się dwa razy podczas uruchamiania

cris93 11 Gru 2018 23:29 357 8
  • #1 11 Gru 2018 23:29
    cris93
    Poziom 8  

Witam,
    Zacznę od początku. Postanowiłem ulepszyć komputer i kupiłem kilka nowych części, jednak po złożeniu wszystkiego pojawił się problem. Po włączeniu komputer restartuje się dwa razy (działa przez 1-2 sekundy i reset) i dopiero za trzecim razem się załącza. Tak się dzieje jak mam włączony profil XMP. Jak XMP jest wyłączony restartuje się raz i za drugim razem odpala. Jak załaduje Windowsa to wszystko jest stabilne w grach itp. Jedynie jak komputer jest cały włączony na listwie to wtedy załącza się normalnie, ale ja często wyłączam listwę więc zostawianie jej cały czas włączonej nie wchodzi w grę. Próbowałem różnych rzeczy które przyszły mi do głowy, ale problem dalej istnieje dlatego szukam porady tutaj co mogę jeszcze zrobić. Czy może to być uszkodzona płyta główna lub RAM'y? Ewentualnie czy to może być kwestia zasilania? Płyta główna posiada złącze 8pin EPS plus dodatkowo jedno 4 pinowe złącze obok tego 8pinowego, ale w instrukcji jest zaznaczone, że nie jest wymagane jego podłączenie (zastawiam się czy może w tym tkwić problem)

Co próbowałem zrobić:
    -Zamieniałem kości pamięci miejscami i próbowałem załączać komputer na każdej z osobna
    -Zaktualizowałem UEFI BIOS do najnowszej dostępnej wersji
    -Próbowałem ustawić ręcznie na "sztywno" częstotliwość pamięci i ich napięcie. Zauważyłem, że po ustawieniu napięcia 1,35V po resecie napięcie na jakim działały aktualnie było na 1.361 pomimo faktu, że cały czas obok była wpisana przeze mnie wartość 1,35V . Kiedy ustawiłem 1,365 po resecie było 1,371. Dalej nie próbowałem z napięciami

Sprzęt:
    -Płyta główna ASUS ROG MAXIMUS XI HERO
    -Procesor Intel i9 9900k
    -Pamięci Corsair 16GB 3200MHz Vengeance RGB PRO CL16 (2x8GB)
    -Zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W
    -Karta graficzna GeForce Asus Strix 980
    -Dyski: Samsung 500GB 970 EVO M.2, SSD Crucial MX500, HDD WD Blue
    -Windows 10 Pro 64bit

0 8
  • #2 14 Gru 2018 03:56
    Aseri15
    Poziom 29  

Bateria CMOS sprawna? Funkcja FASTBOOT włączona?

0
  • #3 14 Gru 2018 20:21
    cris93
    Poziom 8  

Bateria sprawna. Zmierzyłem ją i wyszła wartość 3.06V

Z opcji Fast Boot mam dostępne dwie opcje:
    - MRC Fast Boot: Auto
    - Fast Boot: Enabled

0
  • Pomocny post
    #4 18 Gru 2018 15:24
    Aseri15
    Poziom 29  

Więc wychodzi na to, że to normalna reakcja. Utrata zasilania powoduje, że BIOS sprawdza na nowo każde z urządzeń. Różne zestawy różnie reagują.

0
  • #5 18 Gru 2018 15:53
    cris93
    Poziom 8  

Dzięki za poradę. Pozostaje czekać na nowy update BIOS'a, może poprawią to. Myślałem, że to może być jakieś uszkodzenie płyty głównej lub RAM. Zrobiłem test pamięci MemTestem86, robił test ponad 3 godziny i nie znalazło żadnych błędów. Pierwszy raz mi się takie coś zdarzyło, że komp restartuje się kilka razy, a jak już się załączy to działa bez problemu :)

0
  • Pomocny post
    #6 19 Gru 2018 11:35
    robiel
    Poziom 18  

Witam
    To normalne zachowanie się płyt Asusa serii ROG.
    Mam 3 takie egzemplarze.
    Zachowują się identycznie.
    Bez profili XMP staruja na raz.

1
  • #7 19 Gru 2018 11:57
    cris93
    Poziom 8  

Dzięki za informację :) Trochę dziwne to ich zachowanie 8-O

0
  • #8 19 Gru 2018 13:29
    robiel
    Poziom 18  

Tez mi się tak wydaje ale jest jeden plus tej sytuacji bios płyty wstaje w dwie sekundy a np. w msi dopiero po 15.

0
  • #9 19 Gru 2018 14:57
    cris93
    Poziom 8  

Od zawsze jakoś jestem przekonany do Asusa i nigdy do tej pory mnie nie zawiódł swoim sprzętem także nie mam dokładnego porównania z innymi producentami. Zobaczymy jak dalej sobie poradzi ten Maximus XI Hero Z390 jak będę podkręcał tego i9 :)

0