Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem dc dużej mocy

11 Gru 2018 23:56 351 4
  • Poziom 3  
    Witam.

Zastanawiam się nad sterowaniem silnikiem prądu stałego dużej mocy (2-5kW) .
    Można by skorzystać tu z mostka H i tranzystorów mosfet typu n i p .
    Sterowanie mocą można realizować za pomocą PWM to dość jasne dla silników małej mocy.
    A jak to jest dla silników dużej mocy ?
    Jak sterować mocą silnika z wykorzystaniem tranzystorów mosfet i nie zmniejszać przy tym życia silnika?
    Wiadomo że mosfet w czasie otwarcia i zamknięcia będzie się mocno grzał .
    Np jak bym wykorzystał do sterowania 20 MOSFETów IRF4905 i 20 MOSFETów SSF7509 (4 grupy po 10 tranzystorów ) - tranzystory o bardzo małym Rds_on, dużym prądzie, jeden jest n a drugi p.
    Sterowanie takim układem silnika o prądzie znamionowym około 100A byłoby możliwe?
    Zastosować jakiś driver do tych tranzystorków?
  • Poziom 43  
    Radziooo88 napisał:
    Np jak bym wykorzystał do sterowania 20 MOSFETów IRF4905 i 20 MOSFETów SSF7509 (4 grupy po 10 tranzystorów ) - tranzystory o bardzo małym Rds_on, dużym prądzie, jeden jest n a drugi p.
    A gdybyś tak wykorzystał tranzystory IGBT, albo tyrystory w układzie mostka Greatza, jak to się od zarania dziejów do dziś robi dla silników DC ?. Kolejne ,,nowotwory" ? :cry:
  • Poziom 3  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Radziooo88 napisał:
    A gdybyś tak wykorzystał tranzystory IGBT, albo tyrystory w układzie mostka Greatza, jak to się od zarania dziejów do dziś robi dla silników DC ?. Kolejne ,,nowotwory" ? :cry:

Jaki mostek Greatza ? To jest mostek H - całkiem pomieszałeś pojęcia. I o jakich nowotworach gadasz ?

Wykorzystanie IGBT lub tyrystorów zamiast MOSFETów miało by coś zmienić ?

A jak to się ma do spadku napięcia a nich ?

Zarówno IGBT jak MOSFET czy tyrystory są wykorzystywane w sterownikach napędów. Nie bardzo rozumiem czemu skorzystanie z jednych miało by mi tu jakoś pomóc .

A co ze sterowaniem ? PWM ? Sterowanie prądem - górne ograniczenie ?
  • Poziom 43  
    Radziooo88 napisał:
    Właśnie, jak to jest ? Moze trochę literatury na ten temat ? :D
    Radziooo88 napisał:
    Sterowanie takim układem silnika o prądzie znamionowym około 100A byłoby możliwe?
    Pewnie tak, lecz to bzdura.

Radziooo88 napisał:
    Zarówno IGBT jak MOSFET czy tyrystory są wykorzystywane w sterownikach napędów. Nie bardzo rozumiem czemu skorzystanie z jednych miało by mi tu jakoś pomóc .
    Ja też nie wiem. Sam siebie zapytaj :D. Znowu mi ktoś złośliwość zarzuci. :cry:
    Wiesz, ja zupełnie sie na tym nie znam i teraz się dopiero dowiedziałem, że np. sześciotyrystorowe, trójfazowe mostki Greatza, stosuje się wyłącznie w sterownikach choinek. No wiesz, żeby mrugały... :D
  • Poziom 3  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Radziooo88 napisał:
    Właśnie, jak to jest ? Moze trochę literatury na ten temat ? :D
    Radziooo88 napisał:
    Pewnie tak, lecz to bzdura.

Radziooo88 napisał:
    Ja też nie wiem. Sam siebie zapytaj :D. Znowu mi ktoś złośliwość zarzuci. :cry:
    Wiesz, ja zupełnie sie na tym nie znam i teraz się dopiero dowiedziałem, że np. sześciotyrystorowe, trójfazowe mostki Greatza, stosuje się wyłącznie w sterownikach choinek. No wiesz, żeby mrugały... :D

Dobra dość ironii. Nie dość że nic to nie wnosi to nadal powielasz błędy .

Nie ma mostka gretza na tyrystorach. Mostek gretza jest na diodach prostowniczych.
    Jeśli już musisz to nazywać jakoś to nazywaj to jak wszyscy od 'zarania ' dziejów .. mostek.
    Są dziesiątki mostków - nie tylko mostek Gretza .

Dziękuję za nic nie wnoszące dwa posty.

Wszędzie tak ironizujesz ?

Jak już pisać to napisz coś z czego będzie jakiś pożytek a nie wylewasz swoje dowcipy o lampkach choinkowych.

Pewnie masz rację , tam są te Twoje mostki gretza .. w końcu zazwyczaj stosuje się ledy więc jakiś prostownik napięcia musi być.

Jeśli chodzi Ci o sterowniki z wykorzystaniem mosfetów to jesteś w błędzie , są takie na rynku . Widziałem kilka sterowników wózków widłowych zbudowanych na mosfetach i to dość dużej liczbie ich. Stąd też mój pomysł.

Myślałem że wypowie się ktoś i poda jakąś argumentacje czemu tak albo inaczej. Tak bo tak plus jakaś ironia do tego nie buduje wrażenia dobrej argumentacji ale zarozumiałości i niemiłej osobowości.

Jest to dział początkujący - proszę o więcej wyrozumiałości.