Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na pasmo UKF.

02 Wrz 2005 16:32 5349 8
  • Poziom 23  
    Witam! Chciałbym wykonac antene nadawcza na pasmo UKF 88-108MHz i mam w związku z tym pytanie. Jaka bedzie najlepsza antena? myslałem o zastosowaniu anteny GP 1/4 Fali, czy bedzie spełniała zadanie? impedancja falowa anteny musi wynosisc 50ohm, antena bezie postawiona praktycznie w najwyzszym miejscu w miescie, i bedzie w nią szło około 20W . najlepsza była by antena jak najbardziej zakamuflowana bo wiadomo URTiP nie śpi :). pozdrawiam i licze na pomoc

FilipS
  • Poziom 35  
    witam !! antena GP 1/4 z pewnością spełni swoje zadanie . chętnie Ci pomogę a moja pomoc będzie polegała na tym że chciałbym Ci uświadomić że przy nadawaniu mocą 20W ( PEP stosuje się do modulacji SSB ) URTiP będzie miał - jak będzie chciał - Twoje namiary bez problemu . nie pomoże Ci żaden kamuflaż !! pozdrawiam !! ( życzę powodzenia )
  • Poziom 23  
    hehe spoko, dzieki za pomoc :) jaka długosc pwinien miec promiennik i przeciwwagi ??
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli jest to antena GP na pasmo 88-108Mhz, to długość promiennika i przeciwwag będzie cztery razy krótsza od długości fali. Długość fali to: λ=c/f gdzie: c-prędkość światła, f-częstotliwość. Anteny GP mają to do siebie że nachyleniem przeciwwag (kąt) względem promiennika ustala się impedancje anteny. Ma to być impedancja 50Ohm, tak że trzeba się troche pobawić w ustawianie przeciwwag. Powodzenia.
  • Poziom 28  
    dj_stopa napisał:
    (...) najlepsza była by antena jak najbardziej zakamuflowana bo wiadomo URTiP nie śpi :) (...)

Żaden najwet najbardziej wymyślny kamuflaż na nic sie nie zda, jeśli będziesz nadawał. Widziałem "PARowóz" w akcji i bardzo szybko on namierza wszelkie źródła lewych fal radiowych.
  • Poziom 15  
    Dj_stopa jak to ma być wysoko i w centrum miasta to osobiście polecił bym antene typu "rura" <-łatwa do zrobienia i jak dla mnie rewelacyjna! A wracajac do GP to też jest świetna! Jak masz aparature to mozesz poeksperymentować i zobaczyć która u Ciebie bedzie idealna :) Nie zapominajmy również o starym poczciwym dipolu...
  • Poziom 23  
    aparatura jest ale jak narazie około 4W (wzmacniacz w budowie) jednak chyba zastosuje GP bo osiągne 50Ω, a dipol ma chyba ipedancje falowa 200Ω ? z obliczen moich wyszło ze srodek pasma tzn. 98mhz długosc "batu" i przeciwwag to 76cm, czy dobrze wyliczyłem??

Pozdrawiam!
    FilipS
  • Poziom 18  
    co do anteny gp to odradzam ci bo ma dziwna charakterystyke promieniawania powiecmy ze zachowuje sie jak 5/8 wykonaj sobie klasycznego dipola chociaz bez dopasowania bedzie kopsko najlepiej jak bys sobie złożyl dipola z dopasowaniem gamma ale niestety tej anteny nie da sie zestroic bez profesjonalnych uzadzeni ja osobiescie mam takiego dipola jest to naprawde swietna antena niedosc ze szeroko chodzi to wszyskie parametry sa ok od reaktancji po swr sory za bledy

Dodano po 5 [minuty]:

a co do obliczen bata anteny 300/f*0.5*0.95 0.95 to wspulczynik skrucenia jek sie stosuje rurke o srednicy f12mm i impedancja falowa dipola na wysegniku ok 1m wynosi 73omy
  • Poziom 21  
    Do współpracy z dipolami robi się specjalne kable 75-omowe, tzw. telewizyjne. Skoro dopiero robisz urządzenie to w czym problem zrobić wyjście na 75Ω a nie na 50Ω?
    Nawiasem - 20W to jak skakanie na główkę z mostu na torowisko. Żadnych szans byś z tego wyszedł bez obrażeń. No, chyba że to końcówka przemiennika od Radia Maryja.