Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła

malinaa6692000 12 Dec 2018 18:58 6474 3
Metalwork
 • #1
  malinaa6692000
  Level 3  
  Witam, posiadam kaloryfer w pokoju który nie jest za duży, jak można w łatwy sposób ograniczyć ciepło, to znaczy przykręcenie go. Nie znam się za bardzo na tym, nie wiem nawet co dokręcić, proszę o pomoc.
  Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła Jak zakręcić kaloryfer aby dawał mniej ciepła
 • Metalwork
 • #2
  rnb_bolii
  Level 37  
  Witam. Brak regulacji. Nie da rady.
 • Metalwork
 • #3
  roman 18
  Level 23  
  Kolego,przy tym grzejniku nie masz zaworu na zasilaniu, ale na powrocie jest i możesz go zakręcić. Powrót to jest dół grzejnika masz tam nakrętkę na tym zaworze kątowym, pod nakrętką jest śruba na klucz imbusowy 6 albo 8,przykręć tą śrubę kręcąc w prawo i w ten sposób ograniczysz przepływ. pozdrawiam.
 • #4
  BUCKS
  Level 39  
  malinaa6692000 wrote:
  jak można w łatwy sposób ograniczyć ciepło, to znaczy przykręcenie go

  Najlepiej byłoby na górze zamiast tego kolanka zamontować zawór termostatyczny, który w połączeniu z głowcą termostatyczną automatycznie przymykałby ów zawór lub go otwierał aby utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
  Ale to wymaga wezwania fachowca, który zrobi odpowiednią modyfikację.

  roman 18 wrote:
  Powrót to jest dół grzejnika masz tam nakrętkę na tym zaworze kątowym, pod nakrętką jest śruba na klucz imbusowy 6 albo 8

  Uzupełniając.
  @malinaa6692000
  Tylko uważaj, bo niektóre "stare" zawory lubią przeciekać, czyli póki nie ruszasz to jest OK ale jak przekręcisz śrubę imbusem to niektóre potrafią siknąć wodą, bo są nieszczelne.
  Profilaktycznie przygotuj ścierkę, aby nie było zaskoczenia.
  Niektóre zawory mają blaszkę kontrującą zapobiegającą wykręceniu imbusa całkowicie ale niektóre nie mają takiej kontry, więc jakbyś chciał znowu otworzyć grzejik to uważaj, aby tego imbusa nie wykręcić za bardzo, bo zaleje Ci pokój.
  Zwykle takie zawory to pozwalają na ok. 5 pełnych obrotów licząc od pełnego zamknięcia.
  Ja zwykle przyjmowałem zasadę, aby śruba w którą wkładasz imbus nie wystawała poza obrys tego otworu w który jest ona wkręcona, najlepiej aby krawędź śruby była ciut lekko wkręcona.
  Odkręcisz nakrętkę to sam zobaczysz jak to jest obecnie.
  Dla testu zakręć zawór do końca i licz ilość obrotów abyś w razie potrzeby mógł wrócić do punktu wyjścia.

  roman 18 wrote:
  przykręć tą śrubę kręcąc w prawo i w ten sposób ograniczysz przepływ

  @malinaa6692000
  Warto pamiętać, że jest to ręczna regulacja, czyli jak przykręcisz za mocno to jak przyjdzie ochłodzenie to grzejnik może grzać za słabo i wtedy będzie potrzebne odkręcenie tej śruby.
  Przykręcanie rób najlepiej raz dziennie, bo czasem na efekty trzeba poczekać dłużej, zwłaszcza jeśli teraz masz przegrzany pokój.
  Jak wyżej pisałem najpierw zakręć na maksa i policz ilość obrotów jeśli będzie to np. 4,5 obrotu to zapisz tę wartość a dla testu otwórz grzejnik o połowę pierwotnej wartości, czyli np. 2,25 obrotu i zobacz, czy grzejnik będzie grzał dla Ciebie optymalnie.
  Dalej musisz na podstawie prób i błędów kombinować i w razie potrzeby przy mrozach odkręcać.
  Zapisuj sobie ilość obrotów dla danych mrozów i to jaką uzyskiwałeś temperaturę w pokoju to będzie Ci łatwiej znaleźć optymalne ustawienia.

  Dodano po 12 [minuty]:

  malinaa6692000 wrote:
  Nie znam się za bardzo na tym, nie wiem nawet co dokręcić, proszę o pomoc.

  Potrzebne elementy do regulacji mocy cieplnej grzejnika są tylko na 1 zdjęciu.
  Na górze masz stałe kolanko, czyli tam nic nie można regulować ale jak pisałem można tam zamontować zawór termostatyczny jeśli to Twoje mieszkanie i Twoja instalacja.
  Jeśli tylko wynajmujesz lokal to jedyny sposób regulacji to ów imbus na dole po odkręceniu tej małej nakrętki, jak nie da odkręcić ręką to trzeba użyć odpowiedniego klucza/szczypiec itp.
  Kolejne zdjęcia pokazują na górze odpowietrznik. Odkręcasz tę małą śrubkę z kwadratowym łbem specjalnym kluczykiem do odpowietrzania grzejników do kupienia w sklepach budowlanych/instalacyjnych za parę złotych lub płaskim śrubokrętem jeśli będzie potrzeba odpowietrzenia układu i grzejnika. Wtedy w białej plastikowej obudowie tego odpowietrznika widać małą dziurkę i nią sączy się woda lub wylatuje powietrze jeśli grzejnik będzie zapowietrzony.
  Możesz to sobie odkręcić dla testu i przyłożyć jakiś kubeczek po śmietanie itp., bo taka obsługa grzejnika może przydać Ci się na przyszłość.