Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji

12 Gru 2018 21:24 747 35
  • Poziom 9  
    Witam mam problem ze sprzętem avr247. Kino niby się uruchamia ale podświetlany jest cały wyświetlacz i nie reaguje.

Wstępnie sprawdziłem napięcia z zasilacza i część napięć jest wyższa niż powinna być jednego brakuje.

Chciałem sprawdzić rezystory i napotkałem mały teczniczny problem rezystor powinien mieć 0.47 Ohm a miernik ustawiony na 200 Ohm pokazuje od 0.8 do 1 Ohm.
    I nie wiem czy ja źle mierze czy mogę przyjąć że rezystor jest uszkodzony.

Z góry dziękuję za każdą pomoc. HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji
  • PCBway
  • Poziom 29  
    Pomiar rezystora w układzie fałszuje wynik.
  • Poziom 9  
    Mierzylem najpierw jak był wlutowany następnie wylutowalem jedna nóżke i wynik był taki sam :( i nie wiem czy źle mierze czy jest uszkodzony.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A jak zetkniesz końcówki pomiarowe ze sobą, to jaką wartość rezystancji pokazuje miernik?
  • Poziom 9  
    0.3 Ohm dzisiaj nowy kupiłem.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    0,47 oma (nominalnie) + 0,3 oma i mamy już prawie 0,8 oma. Rezystor ma tolerancję wykonania, a miernik dokładność, jak to się chyba nazywa.
  • Poziom 9  
    To wychodzi ze rezystor jest dobry. No to szukam dalej
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Tu jak mierze jest tak
    1: 34v
    2: 9.3v
    3: 9.3v
    4: 1.1v
    5: gnd
    6: 4.8v
    7:gng
    8: wolny

• Pomocny post
    Poziom 37  
    Napięcia nie są zawyżone. Na 2 i 3 ma być napięcie przemienne do żarzenia wyświetlacza, zwróć uwagę na polaryzację napięć w punktach 4 i 6.
  • Poziom 9  
    Jutro sprawdzę jeszcze raz dokładnie. Przy mierzenia popełniłem szkolny błąd pomyliłem ac z dc 😥

Dodano po 13 [godziny] 26 [minuty]:

Napięć jeszcze nie sprawdziłem ale mam pytanie bo kondensatory które są wlutowany w układ nijak się maja do schematu, czy jest możliwe że które tu grzebal i wlutowal nie to co powinno być? W miejscu gdzie powinien być kondensator 3300uf 16V l, jest 2200uf 25v dodatkowo do tego kondensator przylutowany jest jeszcze jeden 8200uf 25V i tego kondensator nie ma w schemacie. Jestem na tą chwilę głupi :( HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji

Dodano po 57 [minuty]:

Ewentualnie czy był by ktoś tak miły i powiedział mi gdzie napięcie jest stale a gdzie powinno być przemienne :(

• Pomocny post
    Poziom 37  
    AC - napięcie przemienne. Tylko do żarzenia.
    DC - napięcie stałe.
    Pojemność kondensatora rzędu 10000 µF przy napięciu 16 V to gruba przesada. Czy ktoś grzebał? Skąd mamy wiedzieć.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam.Skoro jest na schemacie podane 3300uF/16V to na taki bym wymienil .Galaz zasilania +5V. Wiec na 16V powinno byc.
    Napiecie na 1 jest dosc mocno zanizone bo o 9V.
    Napicie na 4 takze powinno byc +5V.
    Na 5 i 7 to jest minus (masa) oczywiscie 0V.
    Na 6 - 5,6 V mozna by bylo przyjac za poprawne.
    Na 2-3 budzi podejrzenie zbyt wysokiego napiecia gdyz na zakresie DC multimetr nie powinien takiego wyniku pokazac.
    AC napiecie przemienne 2,3 V. Dobrze by bylo umiescic jakas serwisowke ze schematami, bo te co istnieja to jest niewiele poza aplikacjami IC. A umieszczony wycinek tez niewile pokazuje.
  • Poziom 9  
    A te napięcia oznaczone vc, vd, vd to będą stałe napięcia? I jeszcze to napięcie 43v to będzie dc czy ac?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko napięcia oznaczone AC są napięciami zmiennymi. Każde inne z wartością poprzedzoną + lub - jest napięciem stałym.
  • Poziom 31  
    Witam.To jest i mam oprocz aplikacji IC i jakiejs czesci schamat .To co potrzebne brak.Mam jeszcze cos innego tylko popatrze. Dobra oprzemy sie na tej serwisowce AVR 347. Blok CUP11910-1 str136. Napiecie +43 V ktore jest zanizone do + 34V podawane jest bezposrednio na wyswietlacz FIP 1 nozka 99. Nie wrozy nic dobrego.Wypnij to zlacze BN 81 i ponow pomiary napiec na tym zlaczu po stronie zasilania. Wszystkie pomiary na zakresie DC . Wyjatek w pomiarach na zlaczu na zakresie ~AC miedzy nozkami 2 i 3 zakres do 20V. Na PCB sprawdz wszystkie kondensatory C731, C723, C892, C891.
    Ale trzeba wrocic do modulu CUP11916-5 strona 144.PCB regulatora napiec a takze CUP11916-4 posprawdzac galaz +43 V od transformatora i zasilacz na Q104.
  • Poziom 9  
    Zmiezylem jeszcze raz napięcia na tych 3 punktach i wygląda to słabo :(
    Na zdjęciu po lewej to co powinno być. Po prawej to co zmierzyłem.

• Poziom 31  
    jakub1555 napisał:
    Zmiezylem jeszcze raz napięcia na tych 3 punktach i wygląda to słabo :(
    Na zdjęciu po lewej to co powinno być. Po prawej to co zmierzyłem.

Te napiecia sa calkowicie rozjechane niezgodne ze schematem w kazdym punkcie.
  • Poziom 9  
    Wiem :/

Odlaczylem ta kostkę i zmiezylem jeszcze raz teraz mam takie napiecia:
    1: 40.8
    2: 2.5
    3: 2.5
    4: 1.86
    5: gnd
    6: 4.94

Dodano po 18 [minuty]:

Wydlubalem ta płytę i na wyświetlaczu widać upalenie HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji
    To

nie jest "upalenie". To tzw. getter. https://pl.wikipedia.org/wiki/Getter
    Taki kolor jak na zdjęciu = OK.
    Biały kolor = wyświetlacz utracił szczelność i jest do wyrzucenia.
  • Poziom 9  
    I jeszcze jedno pytanie czy elementy przymocowane do radiatora są izolowane ta pastą? Pytam bo miałem włączone zasilanie i włożyłem tam śrubokręt dotykając tej metalowej części elementu która styka się z radiatorem, i przypadkiem jednocześnie śrubokręt dotkną radiatora w innym miejscu powodując zwarcie. HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji

Dodano po 24 [minuty]:

Odkrecilem wszystkie tranzystory od radiatora. I jak robię pomiar pomiędzy obudowa tranzystor a radiatorem pokazuje mi 44.2v HARMAN KARDON AVR247 - Sprzet nie wstaje brak reakcji
    Na kolektorach tranzystorów przeciwsobnych stopni końcowych wzmacniacza, panuje spore napięcie względem masy czyli względem radiatora.

Dlatego są one od niego izolowane. Myślę, że w paście ukrywa się podkładka mikowa.
  • Poziom 9  
    Czyli jest to normalne zjawisko?
    Jak sam schemat na to wskazuje.
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie mam pytanie bo napotkałem kolflik schemat vs sprzęt.

W urządzeniu jest płytka o oznaczeniu cup12014

Natomiast schemat pokazuje że powinna być płytka o oznaczeniu cup 11916-6
    I teraz nie wiem czy te płytki to to samo?
  • Admin grupy audio
    A jakie to ma znaczenie, skoro ta płytka tam była od zawsze i działała?
    Różnice schemat vs. rzeczywistość to rzecz normalna, bo schemat robiony jest raz na początku produkcji, natomiast potem w toku produkcji wychodzą różne zmiany i modyfikacje których schemat pierwotny siłą rzeczy ująć nie może.
    Serwisy autoryzowane dostają biuletyny w których na bieżąco są opisywane wszystkie zmiany. W biuletynach jest wszystko, nawet jeśli zmieni się kolor śrubki to wydawany jest stosowny dokument.
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie cześć napięć ogarnąłem mam pytanie czy mogę czymś zastąpić tranzystor KSC2316Y czy nie ma on żadnych zamienników.
  • Poziom 9  
    Artur k. napisał:
    KSC2316 -> NPN 120V, 800mA, 0.9W, 120MHZ = 2SC2235, tylko nóżki trzeba sprawdzić, bo mogą być inaczej.

a gdybym na chwile podstawił taki 2SC3206 do testu bo właściwego nie mogę znaleźć?