Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny

12 Gru 2018 23:49 531 9
  • Poziom 10  
    Witam,
    posiadam w/w zasilacz, który praktycznie pracuje 24/7 od 2007 roku. Kilka lat temu wymieniłem główny kondensator (330uF /400V) oryginalny był na 85C reszta kondensatorów wygląda do dziś dobrze i jest na 105C. Po tej "naprawie" zasilacz działał dobrze przez następne lata ale przy overclockingu spaliłem 1 faze zasilania procesora na płycie głównej. Po zakupie takiej samej używanej płyty zauważyłem, że coś piszczy w zasilaczu okazało się że to kondensator ceramiczny. Wyciszyłem go trochę przez dociśnięcie. I w takim stanie wszystko nadal działa (już kilka lat). Zauważyłem, że jak zasilacz się nagrzeje i wyłącze komputer po czym włącze to piszczy troszkę mniej i nie jest to za bardzo uciążliwe. Napięcia są w normie nawet pod pełnym obciążeniem cpu. Zasilacz posiada 2 linie 12v jedna ma napięcie 12.18v druga natomiast 12.30v wcześniej na poprzedniej płycie(przed spaleniem) napięcie 2 linii było niższe 12.20v.Napięcia podaje z programu monitorującego prace płyty głównej ale pokrywają się z odczytami z multimetru. Napięcia troszkę spadają pod obciążeniem o jakieś 0.1v, (zasilacz wytrzymuje podkręconego q9650 do 4.1Ghz). Chce kupić nowa kartę graficzną to może dobrze by było wreszcie wyeliminować to piszczenie, nie jestem elektronikiem więc nie krzyczcie... Posiadam multimetr i lutownicę jak byście mogli mi pomóc był bym wdzięczny.

Czy przyczyną tego pisku kondensatora w zasilaczu może być płyta główna ?
    Na zdjęciach zaznaczyłem gdzie się znajduje ten kondensator. Czy wiecie jakie on ma wartości czy wymiana na nowy pomoże.
    be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Na 100% piszczy ten kondensator sprawdzałem każdy dotyk zmienia częstotliwość, po założeniu koszulki termo jest ciszej ale to nie jest rozwiązanie... chociaż działa już tak jakieś 4 lata.
    Jedyne co zrobiłem to przelutowałem połączenie tego kondensatora ale nic się nie zmieniło. Co może być przyczyną tego co mogło się uszkodzić ?
    Jedynie wymieniałem główny kondensator są tam jeszcze 4 inne elektrolity, ale czy one by miały wpływ na ten ceramiczny ?
    Na forum znalazłem zdjęcia elementów znajdujących się w pobliżu tego kondensatora.

be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny be quiet P6 -530W piszczy - Piszczy kondensator ceramiczny
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    @techami już 2 dni trwa deliberowanie nad kondensatorem dociśniętym palcem sprzed 2 lat!... Wylutuj go, idź z nim do sklepu i kup taki sam, wlutuj. Nie ubieraj go w koszulki, sweterki. Po prostu wymień! I zamknij temat...
  • Poziom 10  
    Przecież napisałem...
    techami napisał:
    Na forum znalazłem zdjęcia elementów znajdujących się w pobliżu tego kondensatora.
    nie chce rozbierać tego zasilacza siedzi w starej obudowie i żeby go wyjąc musiał bym ściągać chłodzenie z proca. A komputer na razie jest mi potrzebny do pracy.

@krakarak jesteś pewny, że to rozwiąże problem ? a czy mógł byś mi wytłumaczyć jaką rolę pełni ten kondensator ? co do kupna to pewnie tylko internet... więc fajnie by było wiedzieć jaki to kondensator to bym sobie zamówil bez rozbierania kompa...
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    to już prawdopodobnie po świętach, ale liczyłem na jakieś techniczne odp. czasami tak ładnie odpisujecie forumowiczą...
    A co sądzisz czy wymienić wszystkie kondensatory tak profilaktycznie jak by nie było maja juz za soba napweno 50k h pracy.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    to wiem ale uciążliwy montaż w tym "zabytku", więc zajmne się tym już w nowym roku... jak się uda naprawić to napiszę. Szkoda że nikt ladnie technicznie nie wytłumaczył co i jak może bym się czegoś nauczył ...