Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naswietlacz LED - zasilanie

13 Gru 2018 10:18 153 4
  • Poziom 2  
    Witam.
    Planuje zakupic naswietlacz LED 30W z czujnikiem ruchu, do zamontowania na dzialce. Osobiscie wolalabym zasilany bateria (np 4xR14) zamiast z sieci, bo dzialka jest weekendowa i kiedy nas tam nie ma, to prad wylaczamy.
    Nie wiem tylko czy ma to sens? Czy ktos jest w stanie powiedziec ile wytrzymaja takie baterie jesli naswietlacz bedzie w stanie czuwania a samo swiatlo powinno byc malo aktywowane?
    Pozdrawiam
    G.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Czuwania na szybko nie policzę ale świecenia na nowych bateriach max 20 minut. Do tego ze względu na duże prądy instalacja samych baterii będzie kłopotliwa. Pomysł raczej bez sensu. Lepiej kupić naświetlacz solarny, może przy rzadkich odwiedzinach jakoś podziała.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Po pierwsze to ten naświetlacz jest zapewne zasilany napięciem zmiennym 230V AC, a ty chcesz zasilać ten układ z baterii np. 4xR14 = 6V , nawet się nie zaświeci naświetlacz.
    Jeśli ma być to zasilane z baterii to konstrukcja wygląda następująco, Akumulator żelowy 18Ah/12V do tego przetwornica DC/DC z 12V na 34V i może styknie od soboty do soboty.
    Też mam taki system z tym że akumulator codziennie jest doładowywany z układu solarnego i po każdej nocy prąd pobierany przez akumulator wynosi 1-1.5A.
    Tak że na samych bateriach to tylko czuwanie, a nie oświetlanie.
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi! :)
    Ja się na tym kompletnie nie znam, dlatego pytałam :)
    Teraz przynajmniej wiem czego szukać, a co odpuścić :)
    Jeszcze raz dziękuję :)
  • Poziom 23  
    W tego typu zastosowaniach najkorzystniej zastosować rozwiązanie z zasilaniem buforowym akumulatora żelowego. Oświetlacz - oświetlacze oczywiście przystosowane do zasilania 12-24V, przy czym warto zastosować oszczędne załączanie, to znaczy pierwsze wtargnięcie - jeden lub słabszy oświetlacz , kolejne drugi oświetlacz lub dwa- trzy mniejsze, w przypadku 5 - 10 wtargnięć po kolei -blokowanie na 30-90 minut. Jednak takowe rozwiązania wymagają zwykle zlecenia wykonania dodatkowego sterownika, bo tego typu bywają tylko okazjonalnie w handlu.
    Doładowanie akumulatora również może być dokonywane w trakcie pobytu na działce użytkowników, ale wtedy musisz zadbać o odpowiednią pojemność i sposób ładowania z uwzględnieniem okresów pobytu i odstępu pomiędzy nimi. Inna kwestia to kwestia temperatury samego akumulatora- w nie ogrzewanym pomieszczeniu będzie miał niską pojemność.