Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka ruchu i stycznik - prośba o poradę

13 Gru 2018 12:43 555 11
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam w domu 9 punktów oświetleniowych na elewacji. Wszystkie podłączone do stycznika w rozdzielni. Dodatkowo jeden punkt oświetleniowy podłączony do dodatkowego włącznika światła, gdybym chciał go odpalić oddzielnie.

Z rozdzielni idzie kabel 4żyłowy, gdzie przewód:
    - brązowy wpięty do stycznika
    - szary idzie tam, gdzie są wpięte brązowe od lamp do stycznika,
    - przewód czarny jest wpięty od dołu do stycznika (o ile się nie mylę, to jest zero)
    a przewód żółty jest wolny z obu stron. w załączeniu zdjęcia.

Do tej samej puszki jest też dociągnięty przewód 3żyłowy, do niego jest podpięta lampa z czujnikiem ruchu.

Chciałbym to mieć tak, że :

1. światło działa stale bez udziału czujki , czyli świeci się cały czas, albo je zgaszę
    2. światło świeci się wtedy, gdy działa czujka
    3. światło na osobnym włączniku (do lapm zewn nr 1) działa, a pozostałe nie

Teraz pytanie - jak to podłączyć w puszce, żeby działało w opisany przeze mnie sposób? Mam możliwość podłączenia włącznika dwuklawiszowego, jak i dwóch włączników dwuklawiszowych, gdyby jeden był za mało Pomożecie?

• Poziom 25  
    Grrafi napisał:
    przewód czarny jest wpięty od dołu do stycznika (uziemienie), a przewód żółty jest wolny z obu stron

do przeróbki. Co do reszty - proponuję wezwać elektryka.
  • Poziom 12  
    stonefree napisał:
    Grrafi napisał:
    przewód czarny jest wpięty od dołu do stycznika (uziemienie), a przewód żółty jest wolny z obu stron

do przeróbki. Co do reszty - proponuję wezwać elektryka.

Ale chodzi Ci o żółty przewód że nie jest wpięty nigdzie? Czy o co? Napisz, co wg Ciebie jest do przeróbki
  • Poziom 25  
    Może i nie do przeróbki, tylko odwrotnie podłączone zaciski cewki stycznika, właściwie to nie ma znaczenia, ale pod A1 powinien być ten czarny, który skądś ten stycznik steruje, a pod A2 niebieski - neutralny. A poza tym to nie wiadomo ilo żyłowe są kable, skąd , dokąd. A rozdzielnica ładnie zrobiona, więc czemu nie wezwać elektryka, żeby to ogarnął?
  • Poziom 12  
    Elektry, który to robił mieszka już w innym rejonie Polski, a innego nie za bardzo chcę wzywać. Mogę jako rozszerzenie tego, co napisałem wcześniej dodać, że każda z lamp zewn, czy to 1, czy 2,3 czy 4 ma 3 żyłowe kable, z których jeden idzie pod zero, drugi pod uziemienie, a trzeci wchodzi do stycznika . Kable do czujki idą tak, jak napisałem. Jeśli coś trzeba zmienić w styczniku, to ja to zmienię, bo to nie problem. Tylko chciałbym wiedzieć, jak to spiąć , żeby działało tak, jak napisałem.

Zakładając nawet, że stycznik jest podpięty ok, a czarny przewód to zero, jak podpiąc włącznik, żeby działało tak, że albo sam świecę światło, albo świeci je czujka?
  • Poziom 12  
    Nikt nic nie podpowie jak to choć w teorii powinno być podłączone? ?
  • Poziom 25  
    Może by się ktoś podjął, gdyby było wiadomo , jakimi przewodami to wszystko jest okablowane, gdzie są puszki i jakie łączniki.
  • Poziom 12  
    stonefree napisał:
    Może by się ktoś podjął, gdyby było wiadomo , jakimi przewodami to wszystko jest okablowane, gdzie są puszki i jakie łączniki.

Kurde, to moze jeszcze raz to samo napiszę, tylko dokładniej...

Witam.
    Mam w domu 9 punktów oświetleniowych na elewacji. Wszystkie podłączone do stycznika w rozdzielni przewodem trójżyłowym 1,5 mm . Dodatkowo jeden punkt oświetleniowy podłączony do dodatkowego włącznika światła, gdybym chciał go odpalić oddzielnie (czyli dą przewody najpierw do puszki z włącznikiem, a dopiero z niej do rozdzielni (stycznika) .

Z rozdzielni idzie kabel 4żyłowy do puszki z włącznikem głównym, gdzie przewód:
    - brązowy wpięty jest do stycznika
    - szary również wpięty do stycznika tam, gdzie wpięte są pozostałe przewody od lamp ,
    - przewód czarny jest wpięty od dołu do stycznika
    a przewód żółty jest wolny z obu stron. w załączeniu zdjęcia.

Do tej samej puszki jest też dociągnięty przewód trójżyłowy, do niego jest podpięta lampa z czujnikiem ruchu podpięta tak - żółty do żółtego, brązowy do brązowego, niebieski do niebieskiego, lampa Massive VIGO 17206/87/10. To właśnie z tego miejsca, gdzie są podciągnięte przewody od stycznika do puszki głównej i od czujnika do puszki głównej chcę włączać główne światło albo na czujkę, albo na stałe.

Chciałbym to mieć tak, że :

1. światło działa stale bez udziału czujki , czyli świeci się cały czas lub to ja je gaszę
    2. światło świeci się wtedy, gdy działa czujka - jak jest wyłączona, to nie działa w ogole
    3. światło na osobnym włączniku (do lapm zewn nr 1) działa, a pozostałe nie

Teraz pytanie - jak to podłączyć w puszce głównej, żeby działało w opisany przeze mnie sposób? Mam możliwość podłączenia włącznika dwuklawiszowego, jak i dwóch włączników dwuklawiszowych, gdyby jeden był za mało Pomożecie?

W załączeniu schemat odręczny tej części instalacji...

Prościej nie umiej tego opisać...
  • Poziom 25  
    Nie opisuj tego. Narysuj schemat .

Dodaję:
    Czy "'lampy 1" oprócz tego, że są załączane stycznikiem, posiadają lokalny wyłącznik, który je wyłącza na stałe?
    Czy czujnik ruchu, "lampa" Massive (p.s. zdaje się, że nie nadaje się na zewnątrz, bo nie ma odpowiedniego IP) i wyłącznik który ma decydować o trybie załączania (ręczny/zmierzchowy) są podłączone do puszki rozgałęźnej, i ilo-żyłowymi przewodami? Jaki jest czujnik ruchu?

Dodatkowo:

"1. światło działa stale bez udziału czujki , czyli świeci się cały czas lub to ja je gaszę " - czy to dotyczy wszystkich grup, również "lampy 1"?

"2. światło świeci się wtedy, gdy działa czujka - jak jest wyłączona, to nie działa w ogole " - czy bierzemy pod uwagę tylko 2 tryby pracy: stale załączone i załączone kiedy jest zmierzch/ruch?

"3. światło na osobnym włączniku (do lapm zewn nr 1) działa, a pozostałe nie" - czy "lampy 1" mogą być załączane tylko ręcznie, lub czy lampy 1 mogą być załączane czujnikiem ruchu lub stale wyłączone?
  • Poziom 12  
    stonefree napisał:

Czy "'lampy 1" oprócz tego, że są załączane stycznikiem, posiadają lokalny wyłącznik, który je wyłącza na stałe?

Tak, lampy 1 posiadają swój wyłącznik, dzięki któremu można je załączać i wyłączać.

stonefree napisał:

Czy czujnik ruchu, "lampa" Massive (p.s. zdaje się, że nie nadaje się na zewnątrz, bo nie ma odpowiedniego IP) i wyłącznik który ma decydować o trybie załączania (ręczny/zmierzchowy) są podłączone do puszki rozgałęźnej, i ilo-żyłowymi przewodami? Jaki jest czujnik ruchu?

Lampa ma IP44, ale jest pod zadaszeniem, nie ma do niej dostępu deszcz lub śnieg. Czujnik jest zmierzchowo-czasowy, zintegrowany z samą lampą. Od czujnika to puszki rozgałęźnej idzie trójżyłowy przewód.

stonefree napisał:

"1. światło działa stale bez udziału czujki , czyli świeci się cały czas lub to ja je gaszę " - czy to dotyczy wszystkich grup, również "lampy 1"?

Grupa 1 też jest podpięta do stycznika, jednak na niej nie zależy mi, żeby się załączała ze wszystkimi. To w sumie problem drugorzędny.

stonefree napisał:

"2. światło świeci się wtedy, gdy działa czujka - jak jest wyłączona, to nie działa w ogole " - czy bierzemy pod uwagę tylko 2 tryby pracy: stale załączone i załączone kiedy jest zmierzch/ruch?

Tak, albo światło załącza czujka albo ja.

stonefree napisał:

"3. światło na osobnym włączniku (do lapm zewn nr 1) działa, a pozostałe nie" - czy "lampy 1" mogą być załączane tylko ręcznie, lub czy lampy 1 mogą być załączane czujnikiem ruchu lub stale wyłączone?
    Tak jak pisałem, można pominąć grupę lamp nr 1, one mają swój osobny włącznik, który w zamyśle był po to, żeby je sobie włączył wtedy, kiedy tego potrzebuję osobno niż inne grupy, ponieważ to jest światło na tarasie i czasami bedzie potrzeba uruchamiania go samego. Może wypnę je ze stycznika, nie ma się co nad nimi teraz rozwodzić . Najbardziej chodzi mi o uruchomienie pozostałych lamp.
  • Użytkownik usunął konto