Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT5133 zamiana buzzera na mosfet

13 Gru 2018 16:22 903 31
  • Poziom 13  
    Pytanko czy w tym zestawie można bezpośrednio zamienic buzzer na mosfet ? jeśli tak to jaki był by najbardziej odpowiedni ? docelowo ma sterować przekażnikiem.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 13  
    No a ja chcę mosfet zamiast buzzera ;)
  • Poziom 13  
    Pytanie brzmi czy moge go zastąpic bez tranzystora npn ? i nie musze szukac bo jest w schemacie .
  • Poziom 13  
    No i wsio jasne , pytanko kolejne wstawiając NPN548 wystarczy ? czy musze parke jak do przekaznika ?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 31  
    Pytanie, czy chodzi o buzzer czy blaszkę piezo? Na schemacie widac blaszkę ale autor pyta o buzzer. W spisie elementów jest buzzer z generatorem.

Możesz zastąpić buzzer mosfetem. Musisz wybrać taki, który otworzy się przy zasilaniu 5V chyba, że zwiększona RDSon nie jest problemem.

Dodano po 2 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    Bramke wysterujesz poprzez jeden tranzystor NPN z wyjścia mikrokontrolera.

Po co dodatkowy tranzystor?

Dodano po 30 [sekundy]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    Nie wysterujesz poprawnie bramki MOSFETa.

Dlaczego nie?
  • Poziom 13  
    Też tak mi sie wydaje że mosfet nie powinien miec problemu widac 5v na lini i wysterowanie masą Jakiś konkretny typ masz na myśli ? , co innego gdybym chciał podpiąć przekażnik to by trzeba było na pewno dać tranzystor no chyba że cos mi umyka ?
  • Poziom 31  
    kiepik napisał:
    że mosfet nie powinien miec problemu widac 5v na lini i wysterowanie masą akiś konkretny typ masz na myśli ?

Jakie będzie obciążenie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    w zasadzie to przekaznik ma załączyć, chcę ominąć zabawy w tranzystory i nie ingerować za wiele w układ, ma to być zwykły przelacznik np. zapalający kontrolke lub rozłączający obwód a wysterować chce mosfet bo wydaje mi sie będzie prościej i pewniej.
  • Poziom 31  
    stmx napisał:
    oczywiście są mosfety, które mają wystarczające niskie napięcie Vgs aby się w pełni włączyć. Jednakże ważna jest też pojemność bramki. W przypadku kluczowania czegoś o większej mocy czas ładowania i rozladowywania bramki jest głównym źródłem strat ( okres w którym mosfet jest w zakresie liniowym).

Piotrus_999, nie sądze aby miało być sterowane duże obciążenie, ścieżki na PCB na wiele nie pozwalają. To ogranicza prąd do kilku/kilkunastu amperów. Problem pojemności jest istotny gdy przełączanie następuje często, kilka czy klkadziesiąt kHz.Tu przełączanie, zakładając, ze sygnał jest przerywany, następuje co najwyżej kilka razy na sekundę. Pewnie popularny BUZ11 bez problemu się sprawdzi, choc pełne otwarcie ma przy 6V.

Dodano po 1 [minuty]:

kiepik napisał:
    w zasadzie to przekaznik ma załączyć

Do 100 czy 200mA (sprawdź w nocie) BS170.
  • Poziom 13  
    Zgadza się rozlączany kilka razy na sekunde aż do pełnego rozłączenia , I tak wydaje mi się że będe musiał dorzucić rezystor żeby nie było samowzbudzenia . Ten BS170 nie ma przypadkiem max 3V ma bramce ?
  • Poziom 31  
    kiepik napisał:
    en BS170 nie ma przypadkiem max 3V ma bramce ?

Sprawdź w nocie, ale max to przeważnie ok 20V. 3V to pewnie napięcie gwarantujące pełne otwarcie.
  • Poziom 13  
    No właśnie patrzyłem w nocie i jest napisane max 3V otwarcie przy 1,8V :/ No chyba że już nie rozumiem noty.
  • Poziom 31  
    kiepik napisał:
    max 3V :/

Jaki parametr te 3V max? Bo na logikę, to nic mi tu nie pasuje, ani Vgs, ani Vds.
  • Poziom 1  
  • Specjalista - ESP32, ESP8266
    stmx napisał:
    Przy napięciu bramki 5V ma ponad 10ohm. Jeżeli popłynie przez to 400mA to wydzielisz na nim 2W co chyba nie jest Twoim celem.

Raczej 2 Ohm, a wielkość prądu będzie zależała przede wszystkim od rezystancji obciążenia wpiętego pomiędzy dren a zasilanie.

Dodano po 12 [minuty]:

Dobrze byłoby również, abyś w szeregowo pomiędzy bramką a portem wyjściowym wstawił rezystor 1k-10k. W normalnych warunkach pracy nie będzie on miał znaczenia, przy znikomym prądzie bramki. Jednak po uszkodzeniu tranzystora i przywarciu do masy lub zasilania, rezystor zabezpieczy port procesora (na porcie może być wymuszony odwrotny stan logiczny niż na zwartej bramce).
    Moderowany przez Marek_Skalski:

Proszę Kolegę, aby powstrzymał się od takich "dobrych rad". Szeregowy rezystor o wartości rzędu 1k-10k, to bardzo zły pomysł. Czas ładowania pojemności bramki wydłuży się znacznie, a tym samym czas pracy w stanie pośrednim, kiedy kanał tranzystora ma względnie małą konduktancję. Skutkiem może być szybkie zniszczenie tranzystora. Zrozumiałe jest zastosowanie rezystora o wartości rzędu 10Ω - 47Ω, ale nie w kΩ.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Dodano po 8 [minuty]:

kiepik napisał:
    No właśnie patrzyłem w nocie i jest napisane max 3V otwarcie przy 1,8V :/ No chyba że już nie rozumiem noty.

W BS170 3V to maksymalne napięcie potrzebne do otwarcia bramki, typowo jest to 2V.
  • Poziom 1  
  • Specjalista - ESP32, ESP8266
    stmx napisał:
    5V/0.3A > 10Ohm
    Zdecydowanie nie 2 Ohm.

:) Przy napięciu Vds równym 5V, a nie wiadomo, jaki będzie spadek napięcia na rezystancji obciążenia w drenie względem zasilania i jaki wtedy prąd popłynie. Nie znalazłem w poście informacji, jaki to ma być konkretnie odbiornik, który ma być kluczowany przez ten tranzystor.

Dodano po 7 [minuty]:

Jeżeli miałby przez BS170 płynąć prąd 0.3A przy kluczowaniu (odbiornik o niskiej rezystancji), to raczej dałbym jakiś mocniejszy mosfet.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Do małego przekaznika wystarczy tam zwykły Darlington. Może tam IGBT wstawicie :D . Oraz brak odpowiedzi, co do typu buzzera ? Sam głośnik piezo, a generator w kontrolerze, czy odrębny pipczer zasilany DC ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    Widze temat rozwojowy ;) to w końcu można czy nie i jaki ?
  • Poziom 13  
    Dokladnie to chciałem zrobić tylko nie mam pewności czy zadziala ;)