Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000

Djwesoly19 13 Dec 2018 20:19 1557 34
 • #1
  Djwesoly19
  Level 8  
  Witam. Posiadam w.w stroboskop w którym występuje usterka dotycząca palnika. Po odpaleniu mryga raz na jakiś czas choć słychać charakterystyczne pykanie i widać przesuwające się elektrony.Palik był przepalony więc wymieniłem go na zamiennik który najbardziej pasował technicznie,gdyż ciężko było dostać oryginalny :
  https://www.audiolite.pl/palniki-stroboskopowe-/347-palnik-stroboskopu-1000w.html.
  I niestety ale nie wiem czy dobrze dobrałem parametry. Z podanych danych producenta wiele nie wynika. Oprócz tego ze moc i długość są podobne. Czytałem wiele tematów na forach, ale żaden nie przedstawia dokładnie mojego problemu. Pisałem również do dostawcy części ale on też się nie spotkał z taką usterką. Dodam że sprawdzałem go jeszcze na drugim identycznym stroboskopie który działa poprawnie z oryginalnym żarnikiem i zachowuje się tak samo. Może macie jakieś sugestie, abo pomysły jak ten dylemat rozwiązać?
  Dosyłam krótki filmik z opisaną wyżej wadą.
  Z góry Bardzo Dziękuje za wszelką pomoc.
  Pozdrawiam Damian.
 • #2
  wójtaszek
  Level 24  
  Jeżeli w sprawnym stroboskopie palnik zachowuje się podobnie- nie funkcjonuje- to oznacza to albo znacząco inne parametry w tym napięcie jonizacji i napięcie zasilania, albo też wadliwy palnik. Palnik palnikowi chociaż wymiarami podobny to parametrami nie zawsze równy :D.
  Może inaczej zapytaj sprzedawcy do jakiego stroboskopu modelu jest on dedykowany i poproś o kartę katalogową.
  Jaki stroboskop ty konkretnie naprawiasz, Botex Energy 2000 dmx?
  Na początek serwisowania należy z zachowaniem ostrożności zmierzyć napięcie na palniku pomiedzy anodą i katodą.
 • #3
  Alemucha
  Level 28  
  Pokaż fotkę stanu zasilacza (kondensatorów).
 • #4
  Djwesoly19
  Level 8  
  Witam. Przepraszam za nieaktywność ale byłem chory. Wracając do sprawy przesyłam zdjęcia wnętrza urządzenia. Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000 Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000 Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000
  Po wstępnych oględzinach wszystkie kondensatory wyglądają jak nowe. Pozdrawiam
 • #5
  Alemucha
  Level 28  
  Nie piszesz co z tym napięciem na palniku? Palnik rozładowuje kondensatory z energią 0.5CU². Przykro mi ale nadal nie widzę ani stanu C ani U. Na kondensatorach podwajacza powinny być spore napięcia podaj je też (określą stan C), ale nie daj się zabić. Mostek zwarty połówkowo najprawdopodobniej robi jako dwie diody podwajacza.
 • #6
  Djwesoly19
  Level 8  
  Witam. Nie bardzo rozumiem co mam sprawdzić i jak to zrobić? Może bardziej łopatologicznej. Nie wiem również jak sprawdzić napięcie na palniku skoro jest pewnie zrzędo kilkutysięczny voltów?
 • #7
  Alemucha
  Level 28  
  Tam powinno być coś rzędu 550V DC. Jeśli te napięcia będą to przyczyną może być pełzanie rozładowania w wyniku wady kondensatora szeregowego z tyrystorem. Wtedy nawet zwarcie tyrystora kablem nie da dobrego impulsu zapłonowego
 • #8
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Alemucha wrote:
  Palnik rozładowuje kondensatory


  Wiesz jak działa taki stroboskop , czy nie za bardzo, bo tak to wygląda i zadajesz pytania o kondensatory
 • #9
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Djwesoly19 wrote:
  widać przesuwające się elektrony.Palik był przepalony
  . Niesamowite... Widzi człek elektrony, istny Kopernik, a prostych pomiarów nie potrafi dokonać :cry:
  @Alemucha Nie tak. Pelzająca jonizacja to objaw braku pojemnosci (kondensatora) bezpośrednio podłączonej do palnika. Tam prawdopodobnie któryś z tych kondensatorów blokowych utracił pojemność do zera. :cry: Na filmie widać, że układ zapłonowy pracuje poprawnie.
 • #10
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  objaw braku pojemnosci (kondensatora) bezpośrednio podłączonej do palnika


  To samo co #8. Tam nie ma żadnych kondensatorów wyładowczych przy palniku.


  Trzeba wiedzieć czy nowy zakupiony palnik jest/nie jest palnikiem polaryzowany czyli ma zaznaczony plus i minus ; nie jest to w linku do palnika podane
 • #11
  Djwesoly19
  Level 8  
  Zmierzyłem napięcie miedzy anodą i katodą palinka i wynosi 282 V Dc. Jeśli chodzi o polaryzacje palnika też to sprawdziłem. Działą tak samo mimo zmiany biegunów. Na ostatniej imprezie zdarzyło mi się przepięcie na stroboskop spowodowane chwilowym brakiem prądu i natychmiastowym wzrostem i niestety 2 działający stroboskop działa tak samo jak ten pierwszy z nowym palnikiem. Wiec wina na pewno jest gdzie w układzie elektronicznym. Pytanie gzie szukać i jak sprawdzić?
 • #12
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  HD-VIDEO wrote:
  To samo co #8. Tam nie ma żadnych kondensatorów wyładowczych przy palniku.
  W takim razie skąd palnik pobiera energie do błysku ? Prosto z sieci poprzez mostek i dławik? Może tak schemat - a właściwie jego fragment z zasilaniem palnika poproszę?
 • #13
  Alemucha
  Level 28  
  Krzychu tam jest podwajacz na 2 diodach otrzymanych przez zwarcie przekątnej mostka i główna energia idzie prosto z sieci.
  HD przepraszam że nie czuwam nad tematem ale mam parę innych zajęć. Zapewniam cię że do startu wyładowania są potrzebne sprawne kondensatory zarówno w filtrze podwajacza jak w układzie wyzwalania. Aby palnik zaczął pobierać głównie z sieci musi się zajarzyć czyli dostać impuls zapłonowy o właściwych parametrach. Spróbuj je wypiąć :). Naprawiam je czasem. Na energię błysku ma oczywisty wpływ synchronizacja, ale najczęściej broją elementy na dużym napięciu. Kiepski stan dielektryka kondensatora zwieranego tyrystorem rozwali impuls trafa, nawet pięknie zsynchronizowany i dostarczony w samym maximum sieci. Na zewnątrz będzie bez zarzutu.
  Katodą jest najczęściej elektroda o kształcie krótkiego cylindra.
  Zmierzone 280V sugeruje upływ na filtrze podwajacza. Warto sprawdzić który C jest ciepły (oczywiście po odłączeniu i rozładowaniu).
 • #15
  Alemucha
  Level 28  
  Djwesoly19 wrote:
  Pytanie gzie szukać i jak sprawdzić?
  Byłoby naprawdę korzystnie gdybyś znalazł i przedstawił schemat tego modelu. Wtedy byłoby mniej domysłów i ogólników, a więcej konkretów.
 • #16
  wójtaszek
  Level 24  
  Djwesoly19 wrote:
  Na ostatniej imprezie zdarzyło mi się przepięcie na stroboskop spowodowane chwilowym brakiem prądu i natychmiastowym wzrostem i niestety 2 działający stroboskop działa tak samo jak ten pierwszy z nowym palnikiem.


  Djwesoly19 wrote:
  Witam. Nie bardzo rozumiem co mam sprawdzić i jak to zrobić? Może bardziej łopatologicznej. Nie wiem również jak sprawdzić napięcie na palniku skoro jest pewnie zrzędo kilkutysięczny voltów?

  Dlatego najrozsądniej aby kolega dalej nie brnął w tą naprawę -diagnostykę a zlecił to specjaliście, który ma pojęcie o czym tu mówimy.
  Ma kolega rację odnośnie panujących napięć i najzupełniej urządzenie to jest dość niebezpieczne dla amatora.
 • #17
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  W takim razie skąd palnik pobiera energie do błysku ? Prosto z sieci poprzez mostek i dławik?


  Krzysztof Kamienski wrote:
  I co Pan na to, Panie @HD-VIDEO ?


  A odpowiem tak, poszukaj sobie.

  Jaką dyskusję chcesz prowadzić jak nie znasz budowy takich stroboskopów a uśmieszki głupie wrzucasz.
  O jakich kondensatorach piszesz "...oraz kondensatorach, stanowiacych drugi podstawowy element podwajacza"
 • #18
  Djwesoly19
  Level 8  
  Panowie widzę że z tego tematu robią się nie potrzebne przepychanki słowne. Prosiłbym jakby ktoś mógł podrzucić schemat do niego lub wiedział jak ten typ stroboskopu działa. Co w w jaki sposób sprawdzić. Pozdrawiam.Wesołych Świąt.
 • #19
  wójtaszek
  Level 24  
  Zmartwię kolegę schematu producent nie udostępnił nawet serwisom gwarancyjnym i dystrybutorom. Jak już należy samemu w oparciu o posiadaną wiedzę schemat odtworzyć z posiadanego urządzenia. Co do zasady działania nakierowujące podpowiedzi padły z których warto skorzystać. Również należy wykazać trochę własnej inwencji i doszkolić się w oparciu o ogólnodostępne informacje.
  Pierwszy lepszy wynik:

  Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000

  oraz
  palnik ksenonowy
  zasilanie
  wyzwalanie stroboskopu do zapoznania się .
 • #20
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  HD-VIDEO wrote:
  O jakich kondensatorach piszesz "...oraz kondensatorach, stanowiacych drugi podstawowy element podwajacza"
  O tych czterech, C1-C4, bo widzisz Kolego, pojęcia nie mam o tym, ale na szczęście Kolega @wójtaszek wstawił schemat. I co na to Kolega nam powie ? O pochodzeniu energii pojedynczego błysku ?
 • #21
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  I co na to Kolega nam powie ?


  Po co szukasz zaczepki takimi pytaniami.

  Podpierasz się o wyżej przedstawiony schemat który nie jest sposobem zasilania lampy w tym stroboskopie. W #13 jest po części opisany sposób zasilania.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Djwesoly19 wrote:
  Panowie widzę że z tego tematu robią się nie potrzebne przepychanki słowne


  Zaczepki robią ci, którzy wydaje im się, że wiedzą jak działa taki stroboskop, jakich dokonać pomiarów, w jaki sposób aby nie uszkodzić siebie i przyrządów a już na samym początku wątku szukają problemu w kondensatorach gromadzących energie dla palnika, których tam nie ma.

  Naprawa wcale nie jest taka prosta, w dodatku jest to wersja z DMX, którego elektronika steruje jednocześnie wyzwalaniem i synchronizacją także bez udziału poleceń z DMX.

  Dodatkowo "zdarzyło mi się przepięcie" nie oznacza, że uszkodzenie jest od strony palnika (uszkodzony palnik lub jego zasilacz) a od elektroniki sterującej, np. uszkodzenie synchronizacji, strona pierwotna U6, uszkodzenie zasilacza (czarna kostka 9V/150mA) zaniżone/zawyżone napięcie, uszkodzenie WN (zasilanie kondensatora, kondensator, MOC, TH1, transf.WN, (uszkodzony/przebity)
 • #22
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @HD-VIDEO OK z Nowym Rokiem, muszę Cie przeprosić. Doczytałem (douczyłem) się :idea: na francuskich stronach, jak ten 1,5 kW stroboskop pracuje i powiem Ci, że ta zasada pracy jest dla mnie nowościa. We wszystkich znanych mi stroboskopach, energia błysku pochodzi z rozładowania pojemności, tu z ........... powiem na pv. i Kolega potwierdzi ? Zobaczymy, czy inni Koledzy pójda moim śladem ?
 • #23
  Justyniunia
  Level 35  
  Nie rozumiem tych Waszych tajemnic.
  Zasada działania takiego stroboskopu jest powszechnie znana, opisana na elektrodzie w przynajmniej kilku tematach i to od kilku ładnych lat.
  Jak wyobrażacie sobie zasilanie palnika XOP15, czy XOP3000 poprzez rozładowywanie pojemności?

  Wszystkie SHOWTEC, EUROLITE, IBIZA itp stroboskopy na w/w palnikach działają w ten sposób.
  To MUSI iść bezpośrednio z sieci (synchronizacja z siecią jest KONIECZNA)

  Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000

  Resztę załatwia procesor (program), który kontroluje moment zapłonu, czym ogranicza max napięcie na palniku (moc), przy okazji realizuje regulację jasności.
 • #24
  wójtaszek
  Level 24  
  HD-VIDEO wrote:
  Podpierasz się o wyżej przedstawiony schemat który nie jest sposobem zasilania lampy w tym stroboskopie. W #13 jest po części opisany sposób zasilania.

  Dokładnie na takiej samej jak przedstawił i inny kolega trochę dalej :
  Justyniunia wrote:
  Jak wyobrażacie sobie zasilanie palnika XOP15, czy XOP3000 poprzez rozładowywanie pojemności?

  Wszystkie SHOWTEC, EUROLITE, IBIZA itp stroboskopy na w/w palnikach działają w ten sposób.
  To MUSI iść bezpośrednio z sieci (synchronizacja z siecią jest KONIECZNA)


  Przyczym również był w błędzie, bo na jego schemacie dokładnie widnieje pojemność rozładowywana na błysk energii, jak w każdej tego typu konstrukcji. A i nie istnieje w takim układzie z tyrystorem jakiś precyzyjny sposób "dawkowania" energii błysku. Owszem jest tu realizowana ilość energii błysku, ale w gruncie poprzez odpowiedni, " cwany" i "oszczędny" dobór elementów.
  I tak nawiasem mówiąc układ z tyrystorem musi mieć zawsze i ma synchronizacje z siecią zasilającą ( tak jak w tym modelu, oko doświadczonego serwisanta nawet jest je w stanie dostrzec na zamieszczonych fotografiach w tym temacie).
 • #25
  HD-VIDEO
  Level 42  
  wójtaszek wrote:
  Dokładnie na takiej samej jak przedstawił


  Chyba sobie żartujesz, schemat przedstawiony w #19 nie jest sposobem zasilania palnika w Botex Energy 2000, czy innym podobnym stroboskopie dużej mocy, po co wypisujesz bzdury.

  Wiesz jak działa ten schemat z #19 jak nie to proponuje #17, tak samo jak odsyłasz aby "doszkolić się w oparciu o ogólnodostępne informacje", które nie mają żadnej wartości w przypadku tego stroboskopu.


  wójtaszek wrote:
  na jego schemacie dokładnie widnieje pojemność rozładowywana na błysk energii, jak w każdej tego typu konstrukcji. A i nie istnieje w takim układzie z tyrystorem jakiś precyzyjny sposób "dawkowania" energii błysku. Owszem jest tu realizowana ilość energii błysku, ale w gruncie poprzez odpowiedni, " cwany" i "oszczędny" dobór elementów.


  O czym tu piszesz, co to ma być za "pojemność rozładowywana na błysk energii"

  Tutaj piszemy o sposobie zasilania palnika w stroboskopach dużej mocy a nie jak jest podłączony tyrystor, tworzysz jakieś bajki o precyzyjnym dawkowaniu a schemat mimo uproszczony jest poprawny


  wójtaszek wrote:
  I tak nawiasem mówiąc układ z tyrystorem musi mieć zawsze i ma synchronizacje z siecią zasilającą ( tak jak w tym modelu


  Jak to zawsze a schemat z #19 podobno jest to samo, nie ma synchronizacji, ma triaka a nie tyrystor i co działa.
  To jak to jest, wszystkie stroboskopy które mają tyrystor(triak) w obwodzie wyzwalania WN muszą mieć synchronizację?.
 • #26
  Justyniunia
  Level 35  
  Są stroboskopy działające na zasadzie rozładowania energii zgromadzonej w kondensatorze (stroboskopy małej mocy) i stroboskopy dużej mocy gdzie energia pobierana jest z sieci.
  W obu typach do wyzwalania stosuje się tyrystory (choć nie koniecznie), ale te dużej mocy wymagają synchronizacji. Owszem, jest tam podwajacz napięcia z niedużym kondensatorem, ale tylko do zainicjowania wyładowania w palniku.
  Potem cała energia płynie z sieci poprzez prostownik.

  Ciekawostki:
  Każdy palnik ksenonowy można zaświecić (jak żarówkę) ten w stroboskopie J-23 też.
  Większość palników nie posiada polaryzacji +/-

  Zadanie domowe:
  Co to jest "łuk dyżurny"?
 • #27
  Alemucha
  Level 28  
  Justyniunia wrote:
  Każdy palnik ksenonowy można zaświecić
  Można go nawet zmusić do innych brzydkich zachowań (nawet rozerwać). Ale zdarza się, że palniki umierają (podobnie jak ludzie). W końcu nie uda się już rozwinąć wyładowania łukowego z jarzenia czy simerowania. Nawet sporadycznych błysków jak na filmiku. Po prostu maleje ilość możliwych cykli pracy i regeneracji (tu gazu). Jak u ludzi. Ilość skutecznych pobudzeń czy jonizacji będzie malała nawet mimo wzrostu energii pobudzania i dostępnej energii zasilania, regulowanej sychronizacją do maximum sieci. W końcu najwyżej pacjenta usmażymy lub "wybuchniemy". Właścicielowi oczywiście ciężko uznać śmierć za normalność. Ja wyjmuję z pudełka parę sprawnych części, podstawiam i niedługo wiem co było be :). Wcale nie musi to być palnik, choć od niego bym zaczął.

  Natomiast schemat powinien autor dawno rozrysować, bo to zaledwie parę elementów. Wtedy pisalibyśmy o znaczeniu konkretnych elementów np. o dławiku, optotriaku itd.
 • #29
  wójtaszek
  Level 24  
  HD-VIDEO wrote:
  Chyba sobie żartujesz, schemat przedstawiony w #19 nie jest sposobem zasilania palnika w Botex Energy 2000, czy innym podobnym stroboskopie dużej mocy, po co wypisujesz bzdury.

  Wiesz jak działa ten schemat z #19 jak nie to proponuje #17, tak samo jak odsyłasz aby "doszkolić się w oparciu o ogólnodostępne informacje", które nie mają żadnej wartości w przypadku tego stroboskopu.


  Proszę mnie oświecić w takim razie ,bo ja widzę takie same kluczowe bloki funkcjonalne i taką samą drogę przepływu energii. Podpowiem jak zamyka się obwód tyrystora?
  Widzę że wielu tu pisze bajki i teoretyzuje na podstawie swoich wąskich doświadczeń zawodowych z wybranymi modelami urządzeń. Zdaje się, że o ile mi wiadomo, nic w ostatnich dziesięcioleciach nie zmieniło się odnośnie działania tyrystora, ale może się mylę.
  Justyniunia wrote:
  Są stroboskopy działające na zasadzie rozładowania energii zgromadzonej w kondensatorze (stroboskopy małej mocy) i stroboskopy dużej mocy gdzie energia pobierana jest z sieci.

  Jest to duże uproszczenie, bo zawsze energia z skądś jest pobierana i gdzieś gromadzona szczątkowo nawet, ale jest.
  A w obu przedstawionych rozwiązaniach nie ma znaczącej różnicy poza napięciem zasilania lampy, ot co. Jest to praktycznie jeden i ten sam schemat inaczej przedstawiony graficznie proszę się przyjrzeć uważnie. Niech nie zwiedzie też kolegów podwojenie niektórych elementów będące bez znaczenia, a i jest tyrystor dwukierunkowy (triak) zamiast tyrystora, co w tym obwodzie jest nie znaczące.

  Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000 Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000

  To jest powielacz i to jest powielacz ( my rozpatrujemy szczególny przypadek podwajania napięcia):

  Problem z palnikiem. Stroboskop Botex Energy 2000


  Owszem każdy palnik może świecić światłem ciągłym , tylko tyle że długotrwale to nie potrwa ze względu na wydzielaną energię i konstrukcję mechaniczną , dość toporną dla takich warunków pracy.
  Ksenonowe lampy oświetleniowe tylko działają na podobnych zasadach , ale są całkowicie inaczej wykonane i odmiennie zasilane, całkowicie inne warunki pracy. Są to lampy krótko łukowe o wysokim natężeniu prądu i niskim napięciu zasilania, przykładowo lampa XBO 3000W/ HS CL OFR 29V 100A OSRAM.

  Polaryzacja jest ważna dla palników które są spolaryzowane, wynika to również z praw fizyki , konstrukcji samego palnika, użytych komponentów.

  Dlatego proszę nie uogólniać i wszystkiego wrzucać do jednego worka.
 • #30
  HD-VIDEO
  Level 42  
  wójtaszek wrote:
  A w obu przedstawionych rozwiązaniach nie ma znaczącej różnicy poza napięciem zasilania lampy, ot co  Proponuje zaprzestać się udzielania w temacie i niekopromitować się niewiedzą, jeżeli nie widać jak jest różnica w zasadzie działania stroboskopu dużej mocy a małej mocy; dotyczy tego skąd się bierze energia, która zostanie wyzwolona w palniku.


  A co ma biedny tyrystor/triak ma do tego to dalej nie wiadomo.