Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chiński tablet nie ładuje baterii

13 Gru 2018 23:44 702 12
  • Poziom 18  
    Witam,
    jakiś chiński tablet o płycie głównej z nadrukiem K107-MB-V3.0 nie ładuje baterii. Baterię odlutowałem od PCB, podładowałem z zasilacza, wszystko działa. Podłączę do niego ładowarkę, symbol baterii zmienia się na ładowanie, ale procentowy stan baterii spada.
    Podłączyłem do tableta kabel microUSB prosto z zasilacza - pobór prądu ~150mA, jednak z przerwami.
    Chiński tablet nie ładuje baterii
    Na obrazku zaznaczyłem na czerwono chyba część odpowiedzialną za ładowanie. Co to może być za element oznaczeniem "526Q1"? Jakieś LDO, DC/DC? Bo na pinach 1 i 5 jest 5V, a na reszcie nic. Nie mogę też znaleźć co to jest "5ZHA".
    Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny dlaczego tablet nie ładuje baterii.
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Witam,
    gniazdo USB sprawne, tablet wykryty przez komputer, widoczny w Urządzeniach i dyskach pod Windowsem.
  • PCBway
  • Poziom 37  
    Kolego zmierz napięcie w trakcie ładowania tabletu ładowarką na przewodach baterii (przewody czarny i czerwony) oraz bezpośrednio na samym ogniwie. Być może padła bateria a raczej elektronika baterii.
  • Poziom 18  
    Elektronika baterii raczej nie padła, bo jak baterię podłączę bezpośrednio pod zasilacz to się ładuje grubszym prądem.
  • Poziom 18  
    Odlutowałem baterię i podłączyłem do płyty głównej sztuczne obciążenie. Przy podłączonej ładowarce napięcie ładowania baterii jest prawidłowe (4,15V), natomiast nie można było wyciągnąć więcej niż ok. 60mA.
    Gdzie tu może leżeć problem?
  • Poziom 1  
  • Poziom 18  
    E8600 napisał:
    Obecnie sprzęty są kapryśne jeśli nie rozpoznają napięcia baterii to prąd spada do minimum być może tak było w tym przypadku.

Ale baterię podładowałem zasilaczem po jej odlutowaniu. Przylutowałem ją ponownie (oczywiście nie w pełni naładowaną) i jest dalej to samo.
  • Poziom 37  
    Kolega nie zrozumiał elektronika baterii może być zablokowana lub uszkodzona.
    Trzeba by spróbować baterię ewentualnie pomyśleć o dołożenie samego układu do ładowania baterii np. TP4056 (rozwiązanie partyzanckie ale zawsze).
  • Poziom 18  
    E8600 napisał:
    Kolega nie zrozumiał elektronika baterii może być zablokowana lub uszkodzona.
    Trzeba by spróbować baterię ewentualnie pomyśleć o dołożenie samego układu do ładowania baterii np. TP4056 (rozwiązanie partyzanckie ale zawsze).

Mam rozumieć, że jest jakaś dodatkowa komunikacja między elektroniką baterii, a płytą główną? I jeśli jest coś nie tak z elektroniką baterii to nie będzie się ładować z płyty głównej tabletu? Bo z zewnętrznego źródła zasilania się ładuje. A jak podłączę sztuczne obciążenie do zacisków baterii na płycie głównej to wyciągnę tylko ok. 60mA.
  • Poziom 37  
    konrad_gom napisał:
    Mam rozumieć, że jest jakaś dodatkowa komunikacja między elektroniką baterii, a płytą główną?

Dokładnie tak jest, dlatego masz 3 przewody w baterii 1 to komunikacja w tym napięcie na baterii oraz czujnik temperatury zapewne. Jeśli bateria nie zostanie prawidłowo wykryta prąd ładowania może być ograniczony do minimum jedynie do podtrzymania pracy urządzenia.
    Dlatego sugerowałem diagnostykę od podmiany baterii nawet może być od innego modelu lub od telefonu nawet ważne aby była 3 pinowa i aby nie pomylić wyprowadzeń przy podłączeniu.
  • Poziom 18  
    E8600 napisał:
    Dokładnie tak jest, dlatego masz 3 przewody w baterii 1 to komunikacja w tym napięcie na baterii oraz czujnik temperatury zapewne. Jeśli bateria nie zostanie prawidłowo wykryta prąd ładowania może być ograniczony do minimum jedynie do podtrzymania pracy urządzenia.
    Dlatego sugerowałem diagnostykę od podmiany baterii nawet może być od innego modelu lub od telefonu nawet ważne aby była 3 pinowa i aby nie pomylić wyprowadzeń przy podłączeniu.

Wydaje mi się, że na 3-cim pinie jest tylko czujnik temperatury.
    Podmiana na inną baterię nic nie dała.
    Na zdjęciu z pierwszego posta jest tranzystor PNP (B772) zaraz obok ekranu - tam napięcie baza-emiter wynosiło 5V. Wymiana tego tranzystora rozwiązała problem.