Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Restarter urządzeń (Attiny13)

15 Dec 2018 08:22 7947 92
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  a_noob
  Level 23  
  Prąd, prąd, prąd... A nikt się przerośniętego programu nie czepia ;)
  Ja jestem słaby w optymalizacji, kto da mniej?! :D
  Code: vbnet
  Log in, to see the code

  P.S.
  Proste, miłe i praktyczne urządzenie :)
 • #33
  User removed account
  User removed account  
 • #34
  a_noob
  Level 23  
  Spoko, nie stresuj się, czepiam się bo mi humor dopisuje ;) Projekt jest naprawdę bardzo praktyczny i prosty w wykonaniu, a jak spojrzysz na komentarze z dystansem, to stwierdzisz, że zwiększają tylko możliwości wykorzystania urządzenia (dla potencjalnego wykonawcy) poprzez proponowane (nie koniecznie Tobie potrzebne) usprawnienia. Może ktoś będzie chciał zasilanie z baterii i te µA zrobią mu różnicę, ma kilka propozycji na tacy. Może ktoś dorzuci jakieś funkcje i te 5% wolnej pamięci go zbawi, nigdy nie wiadomo.
  Owocnej twórczości i miłego dnia! :)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #35
  User removed account
  User removed account  
 • #36
  Jawi_P
  Level 35  
  Hydrantx wrote:
  Są propozycje ale poza twoim kodem brak rozwiązań, i chętnych do ich zaprezentowania w praktyce

  Przecież to urządzenie ma niszowe zastosowanie. I w dodatku jedynie co robi to liczy czas i wystawia impuls raz na dobę. I to wszystko w celu naprawy innego urządzenia. A Ty oczekujesz innych praktycznych rozwiązań w praktyce? :)
  W jakim celu miałby to ktoś robić?
  Wszystkie uwagi co do projektu są słuszne z tego względu, że jak kogoś najdzie potrzeba to może skorzystać z Twojego projektu i pozostałych uwag, w ten sposób uszyć sobie na miarę taki re-starter. Ludzie oglądają Twój projekt, komentują, to też wartość dodana. Oczywiście czasami zdarza się niepotrzebny hejt, ale zwróć uwagę, że na elektrodzie jest większość userów znających się mniej czy bardziej na elektronice i programowaniu. Gdyby opublikować to na YouTubie i innym Onecie to większość opinii była by wyrażaniem zachwytu, a pozostałe pytaniem dlaczego nie arduino :).
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  krisRaba
  Level 31  
  To ja mogę dodać propozycję zamiany stabilizatora 7805 np. na LP2950, jeśli ktoś potrzebuje mniejszego zużycia prądu w stanie spoczynku.
  7805 ma Iq na poziomie 4.2-8mA, natomiast LP2950 ma Iq < 0.1mA dla Iout<6mA, czyli wtedy, gdy MCU śpi :)
  https://www.onsemi.com/pub/Collateral/LP2950-D.PDF

  To tak dla osób, które boją się przetwornic. Co więcej, czasem LDO wychodzi pod względem strat oszczędniej niż przetwornica :)
 • #39
  User removed account
  User removed account  
 • #40
  krisRaba
  Level 31  
  Wiadomo, coś za coś :) Pewnie jest też coś tańszego, ale to będę szukał jak jakiś projekt będzie szedł w milionach i każdy grosz będzie robił różnicę ;) Zwykle mam takie, że można odżałować, bo ktoś chętnie płaci za wysoką jakość komponentów.
  W moim projekcie, który dużo czasu spędzał w stanie głębokiego uśpienia, te stabilizatory spisały się rewelacyjnie, więc nie jest to tylko teoretyczna porada ;)
  Aha, tylko gwoli ścisłości PDFa wziąłem pierwszego z brzegu i akurat był od ONSEMI, natomiast w moim projekcie był od TI...
 • #41
  MarekS6
  Level 16  
  teoretycznie to samo mogłeś zrealizować na NE555, aczkolwiek nie krytykuję Twojego wyboru - co komu szybciej/prościej. Jakieś 2 lata temu zrobiłem "ręczny" restarter na tej kości do resetu routera internetowego gdy zaczyna mi internet mulić i póki co układ działa bardzo dobrze. Ręczny, gdyż resetuje tylko jak trzeba poprzez przycisk monostabilny.

  Restater zrobiłem pod szynę DIN (płytka zaprojektowana w Eagle pod moduł 1DIN). W środku zmieściłem dodatkowo małą przetwornicę impulsową (takie jak ładowarki do tel), która zasila całość. Z chwilą naciśnięcia przycisku, moduł odcina zasilanie routera na 10s.

  Też go chciałem opublikować, bo może komuś się przydać, a układ jest tak prosty, że najtrudniejsze dla amatora będzie wykonanie płytki, ale póki co nie znalazłem czasu :p
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  MarekS6
  Level 16  
  a to mnie zaskoczyłeś przyznam, myślałem że wystarczy odpowiednio policzyć elementy RC by uzyskać 24h w tym układzie. U mnie nie musiałem liczyć tak dużego czasu, bo wystarczyło mi 10s w trybie monostabilnym tego układu.

  Tak czy owak, każdy kombinuje według własnych doświadczeń :-)
 • #44
  User removed account
  User removed account  
 • #45
  MarekS6
  Level 16  
  oczywiście, że można dlatego napisałem, że każdy robi według własnych doświadczeń :-) Mówiąc o NE555 miałem na myśli, że może ktoś zechciałby zrobić sobie takie same coś w domu dla siebie, ale już bez programatora nie każdy to zrobi.

  Jak wspomniałem, nie krytykuję Twojego wyboru. Po prostu robiąc swój restarter też myślałem o tiny13 w SMD (a w zapasach miałem tylko THD), ale leżała mi jedna sztuka 555 w SMD i aż się prosiła o jej wykorzystanie :-) No i jeśli kiedyż znajdę czas na przedstawienie swojego rozwiązania, to może komuś być łatwiej je wykonać nie mając dostępu do programatora itp

  Grunt, że rozwiązanie bezawaryjnie działa :-)
 • #46
  User removed account
  User removed account  
 • #47
  MarekS6
  Level 16  
  to było dawno temu, ale zerknąłem sobie na projekt PCB mojego restartera i widzę, że jednak użyłem 555 w THD. Najprawdopodobniej z tego względu co pisałeś - nie wielka różnica w rozmiarach, a tych zwykłych mam pełno na stanie, a PCB od razu 2szt robiłem w razie czego i chyba chciałem się pozbyć tych zwykłych układów. Ale już mniejsza o to, temat dotyczy Twojego restartera, więc nie ma go co zaśmiecać, a można by sobie tak pisać i pisać :-)
 • #48
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Zważywszy że te 12V czy 24V produkuje jakieś trafo o skończonej doskonałości, to może się okazać, że pobór prądu przez reseter nie ma wpływu na to co pobiera trafo.
  Dla purystów prądowych proponuję przetwornice Maxima, impulsówka bez indukcyjności o wydajności 300mA, wysoka sprawność, bez obciążenia bierze około 95uA, ciężkie do przebicia :) typ układu MAXM15064.
  Do tego proponuję zmienić procesor na wersję P lub V i tu obawiam się że Attiny25V by się sprawdziło lub lepiej Atmega8P z obniżonym zegarem pozwala zejść na średnim poborem prądu na 200nA czyli dużo niżej niż weźmie sam stabilizator.
  Co do krótkiego programu to mam pytanie, czy ktoś sprawdził co zrobi z tego kompilator, być może krótki program po wyjściu z kompilatora będzie dłuższy :)
  Pozdrawiam

  Ps. kto ma pomysł na niższy pobór prądu?
 • #49
  User removed account
  User removed account  
 • #50
  hubiwit
  Level 25  
  A tak z ciekawości to chodzi o instalację wodną do armatek śnieżnych?
 • #51
  User removed account
  User removed account  
 • #53
  krisRaba
  Level 31  
  Hydrantx wrote:
  Nie mam pomysłu jak użyć tej opcji nie mając żadnego sygnału wejściowego który wybudzał by uC.

  W takich zastosowaniach w pętli głównej możesz jedynie wchodzić w stan uśpienia. MCU pędzisz możliwie najniższym zegarem. Odpalasz przed main jakiś timer z ustawionym długim czasem przepełnienia i wio ;-) Main usypia MCU a timer sobie liczy. Gdy się przepełni w ISR inkrementujesz zmienną i sprawdzasz, czy ilość przepełnień wynosi tyle ile potrzebujesz dla odliczenia 24h. Jeśli tak, to zerujesz zmienną, machasz GPIO i historia się powtarza. Jako że MCU nie robi nic innego, to nawet jak przesadzisz z długością ISR, to nic się nie stanie.
  Wybierasz najgłębszy tryb uśpienia, w którym będzie jeszcze działał timer i zadziała przerwanie. Jeśli dobrze pamiętam, to AVRy mają jeden do pracy z zewnętrznym oscylatorem, który może działać jako real time clock i tym samym działa przy głębokim uśpieniu.

  A co do maxima, to mają ciekawe układy, ale często ceny zupełnie z kosmosu ;-)
 • #54
  User removed account
  User removed account  
 • #55
  Jawi_P
  Level 35  
  555 nie jest przeznaczony do takich długich czasów. Tak samo konstrukcje na tranzystorach to nieporozumienie, jak już to do tego celu zamiast uC to można użyć timera 4541.
  On się nadaje do odmierzania długich czasów. I jego zalety w porównaniu z uC to duży zakres napięcia zasilania i niski pobór prądu, ale w tym zastosowaniu to i tak bez znaczenia. Nie trzeba nic programować.
  Ale moim zdaniem, uC jest najbardziej uniwersalny i najlepszy w takim użyciu. Szczególnie Atiny4/.../10.
 • #57
  pepitto
  Level 18  
  W dobie rozrośniętych ARM'ów gdzie nie trzeba zbytnio zwracać uwagi na zasoby i optymalizację kodu, Tiny13 uczy pokory.
 • #58
  User removed account
  User removed account  
 • #59
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Sprzedam wam mój pomysł, jedyne wymaganie to przekaźnik z dwoma parami styków.
  Problemem jest pobór własny stabilizatora który niszczy wysoką sprawność zasilania i trudno to przeskoczyć, optymalne są duże prądy przy których sprawność dochodzi do 94%, można zastosować przetwornicę ale to zwiększa znacznie koszty.
  A gdyby wywalić stabilizatory, przetwornice itd.?
  Układ ma być zasilany przez 24 godziny i sterować przez 10 sekund, moja koncepcja jest następująca:
  - mierzymy prąd Attiny podczas pracy, powiedzmy że jest to 0,2mA
  - liczymy pojemność 0,2mA * 24h = 4,8mAh
  - drugą parę styków przeznaczamy na ładowanie małej baterii litowej w czasie tych 10 sekund...
  - godzina ma 360 tych 10 sekundówek więc 4,8*360 to około 1,7A
  Wystarczy w ciągu resetu podładować akumulator litowy prądem 1,7A i potem zasilać wyłącznie z akumulatora, jeśli mamy delikatne akumulatory to można ładować je dłużej ( wszak mamy wolne wyjścia sterujące z Attiny ).
  Nie chce mi się liczyć energii, ale może się okazać, że opornik do ładowania zamiast stabilizatorów da lepszą sprawność niż stabilizatory.
  Jak mamy kasę to możemy zastosować stabilizator impulsowy do ładowania akumulatora, ale to już wodotrysk.
  Jak ktoś lubi swiatło to można ładować układ z fotoogniwa jak światełka ogrodowe, te ogniwa nawet przy pochmurnej pogodzie dają więcej energii niż trzeba :).
  Pozdrawiam
 • #60
  User removed account
  User removed account