Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Restarter urządzeń (Attiny13)

14 Dec 2018 10:50 7935 92
Ochrona Domu
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Ochrona Domu
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account  
    trol.six
    Level 31  
    Przy tak skromnym zadaniu można było ustawić 128Khz internal Oscillator i zredukować troszke ten prąd.

Albo poszukać innego mikrokontrollera do którego możnaby podpiąć oscylator zegarkowy i mieć większą precyzje czasu.
    .
    User removed account
    User removed account  
  • Ochrona Domu
    User removed account
    User removed account  
    Slawek K.
    Level 35  
    Moc tracona na stabilzatorze to spadek napiecia razy pobierany prad, w przypadku samego attiny jest on znikomy (1mA przy 1MHz), przez 10s wiekszy z uwagi na zalaczenie cewki przekaznika, stad uwagi o duzym poborze pradu sa raczej przesadzone.

Pozdr
    pepitto
    Level 18  
    Można wykorzystać timer watchdoga do generowania przerwań co sekundę, budzenia procesora i inkrementowania liczników. Wtedy średni pobór prądu przez mikrokontroler wyniesie kilka mikroamperów.
    User removed account
    User removed account  
    Janusz_kk
    Level 34  
    pepitto wrote:
    Można wykorzystać timer watchdoga do generowania przerwań co sekundę

W tym zastosowaniu to jest akurat bez znaczenia ale do dokładniejszego odmierzania czasu
    watchdog się nie nadaje.

Dodano po 2 [minuty]:

Dajcie już spokój autorowi, już wie że mógł to inaczej zrobić ale jak się coś robi na szybko to nie zawsze jest to takie oczywiste,
    to jest właśnie nauka i na przyszłość na pewno zrobi to lepiej :)
    User removed account
    User removed account  
    trol.six
    Level 31  
    Hydrantx wrote:
    Myślę że temat prądu już się wyczerpał 😉

A wcale że nie. To są uwagi by ktoś kto czyta ten temat mógł zrobić coś inaczej ;)

Hydrantx wrote:
    Najwięcej prądu pobiera stabilizator, bo na nim jest duży spadek napięcia. Redukcja prądu przez zmniejszenie zegara to kropla w morzu.

Jeśli jest możliwość można dać stabilizator niskiej mocy mniejszego napięcia. Np 3V3

Ile pobiera ATtiny13 wg specyfikacji:
    przy 9,6MHz 5V: 5 mA
    przy 128kHz 3V3 0,06 mA

Ot i co. Dla mnie to bez znaczenia czy ma tam kolega 10uA, 10mA czy 10A.
    Ale skoro można coś zrobić lepiej to warto o tym nadmienić.
    .
    E8600
    Level 39  
    Niepotrzebnie czepiacie się prądu. Jedyne co bym dodał w opisie to sugerowane przykładowe urządzenia gdzie taka konstrukcja może się przydać. Skłoniło by to zapewne początkujących do budowy podobnej konstrukcji = nauki elektroniki.
    User removed account
    User removed account  
    ex-or
    Level 27  
    Hydrantx wrote:
    Czy to koniec tematu prądu?

Nie, z co najmniej dwóch powodów: 1. To jedyny temat, który można i warto przy tej okazji podjąć 2. Zużycie ponad 5W na samo "nicnierobienie" nie nastraja przychylnie zważywszy, że bardzo łatwo i równie tanio można osiągnąć wynik co najmniej 100x lepszy.
    User removed account
    User removed account  
    Slawek K.
    Level 35  
    ex-or wrote:
    Hydrantx wrote:
    Czy to koniec tematu prądu?

Nie, z co najmniej dwóch powodów: 1. To jedyny temat, który można i warto przy tej okazji podjąć 2. Zużycie ponad 5W na samo "nicnierobienie" nie nastraja przychylnie zważywszy, że bardzo łatwo i równie tanio można osiągnąć wynik co najmniej 100x lepszy.

Ciekaw jestem jak to kolega policzył, można prosić o szczegóły ?

Pozdr
    ex-or
    Level 27  
    rs6000 wrote:
    Ciekaw jestem jak to kolega policzył

24V x 10mA x 22 urządzenia. W przypadku zasilania 12V to jest oczywiście połowę mniej. Zgoda, że to nie jest dużo, co prawda 5W tu 5W tam i siam i Węgiel Wojtek się cieszy, ale w zasadzie to nie problem i nie ma się o co czepiać. Dla mnie źródło dysonansu leży gdzie indziej ale nie będę o tym mówił bo właściwie nawet nie miałem zabierać głosu i tylko kokieteryjne pytanie Autora mnie do tego skłoniło. A poza tym stało by to w sprzeczności z pkt. 1 mojego poprzedniego postu ;-)
    User removed account
    User removed account  
    paluszasty
    Level 25  
    Problem prądu i obniżania częstotliwości uC ma może jakiś sens.
    Ale jest jeden problem jeszcze, sam stabilizator tez coś pobiera nawet w spoczynku. Dla 7805 z tego co pamiętam jest to właśnie rzędu 5-10mA.

Ale nie popadajmy w przesadę. Rozwiązaniem była by przetwornica, która jeszcze dobrze pracuje przy tak małych prądach (często jest jakiś minimalny prąd). Ile taka przetwornica kosztuje? 5-10zł? Czyli o 4-9zł więcej niż 7805. Licząc ze kWh jest po 60gr taje to od 6.6kWh do 15kWh. Zakładając zużycie przez jeden układ nawet 0.5W (uwzględniam biass-current) daje to czas zwrotu kosztu przetwornicy na poziomie 550-1250 dni...I to optymistycznie jeśli kupimy taką małą przetwornice w takiej cenie.
    Jawi_P
    Level 35  
    drobok wrote:
    Przykład jak tego nie robić, zużycie prądu jest karygodne jak na układ który ma tylko machać pinem.

Gdyby to miało być zasilanie bateryjne to owszem.
    Tu w zasadzie bez znaczenia.
    Autor zrobił, pochwalił się, wrzucił wsad, co na elektrodzie przestaje być standardem. A Dla mnie w dziale DIY powinno być obowiązkowe, skoro dostaje pkt.
    Ode mnie plusik.
    Czy można to zrobić lepiej? Można, jak wszystko. I jak będzie 'restarter 2" to będzie nowa wersja :)
    dipol
    Level 34  
    Wszystko fajnie.
    Ale mam pytanie nad którym pływasz dlaczego nie pochyliłeś się nad przyczyną wieszania się tych wynalazków które musisz restartować.
    Może od tego trzeba zacząć . Co to za wynalazek którego " kijem " trzeba popędzać.
    Z mojego podwórka - mieliśmy problem z kartami ADSL/VDSL - ""wieszał"" się internet abonentom-przyczyna zasilacze impulsowe, po naprawie zasilaczy (wymiana wyschniętych/utrata pojemności kondensatorów) nie ma problemu.
    73!
    fotomh-s
    Level 23  
    Ograniczyć taktowanie zegara do minimum zawsze można, w końcu zadanie jakie wykonuje ten "sprzęt" jest proste jak budowa cepa.
    Moim zdaniem na + jest to że ktoś wreszcie znalazł sensowne zastosowanie dla tego "ezoteryczno-minimalistycznego" mikrokontrolera, no bo ciężko od 1kB pamięci Flash (czy ile on tam ma) wymagać żeby generował obraz 3D w czasie rzeczywistym ;-) Jak to mówią "małe jest piękne"...
    paluszasty
    Level 25  
    Kolego fotomh-s a tym "ezoterycznie-minimalistycznym" uC ludzie robią znacznie większe projekty.
    http://blog.podkalicki.com/100-projects-on-attiny13/

Ja co prawda nigdy bym nie wybrał tego uC bo lubię mieć luz. I raczej jak już miała by być obudowa z 8 nogami to wybrał bym ATTiny25/45/85. Ale jak widać da się z tego tiny13 spory wyciągnąć.
    fotomh-s
    Level 23  
    Ja kiedyś "załatwiłem sobie" Tiny15, to było w czasach kiedy jeszcze chodziłem do gimnazjum, czyli jakieś 9-10 lat temu. Czemu? Sam nie wiem, chyba jakiś urok tego minimalistycznego robala ;-)
    Przy pierwszym projekcie (nie pamiętam co to było, ale nic wielkiego) zabrakło RAMu, trzeba było pomieszać coś chyba w ustawieniach stosu (w Bascomie) aby ruszyło. To był jedyny projekt na tym "robaczku" i do dzisiaj leży gdzieś w pudełku. Kto wie, może któryś z pomysłów z tej stronki go "ożywi" :-)
    User removed account
    User removed account