Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zliczanie ludzi za pomocą kamer

magic9 14 Dec 2018 11:20 2103 5
Optex
 • #1
  magic9
  Editor
  Każdy dobry pracodawca powinien co jakiś czas optymalizować własny biznes oraz w sposób ciągły dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy. Pomóc w tym może system monitoringu, który pozwoli utrzymać nam względny poziom bezpieczeństwa, ale również dostarczy informacji na temat przepływu pracowników i klientów na terenie miejsca pracy.


  System zliczania ludzi za pomocą kamer

  Odpowiednia aplikacja połączona z systemem monitoringu pozwala nie tylko na liczenie osób, ale również tworzenie mapy ciepła (wizualizacji pokazującej za pomocą kolorów ruch człowieka w danym miejscu i w danym czasie). Informacje płynące z takiego systemu oparte są o ruch w miejscu pracy z zaznaczeniem miejsc, gdzie pracownicy i klienci spędzają najwięcej czasu. W takim wypadku kamery muszą być umieszczone w kluczowych miejscach dla przedsiębiorstwa, m.in. w narożnikach pomieszczeń oraz przy wejściach i wyjściach z budynków. System monitoringu powinien być dostosowany do środowiska, w jakim będzie funkcjonował. Przykład niech stanowią zatłoczone miejsca, np. główne szlaki komunikacyjne w firmie. Parametry odpowiadające za szczegółowość rejestrowania obrazu w takim przypadku będą musiały być na tyle wysokie, aby wykluczyć możliwość pomyłki pomiędzy danymi osobami. Wysoka jakość obrazu przy relatywnie niskich cenach to coś, czym charakteryzują się kamery HikVision. Wśród wielu modeli znajdujących się w ofercie sklepu zabezpieczeniapoznan.pl wyróżnić można m.in. kamerę HikVision DS-2CD2T52-I5, posiadającą technologię WDR odpowiedzialną za cyfrowe poszerzanie dynamiki obrazu. Opcja pomaga w rzeczywistym odwzorowaniu obrazu nawet przy dużym kontraście filmowanych scen.

  Zliczanie ludzi za pomocą kamer  Dane ze zliczania osób z użyciem kamer – do czego się przydają?

  Dane pochodzące ze zliczania mają charakter kluczowy dla każdego przedsiębiorstwa. Pomagają w oszacowaniu ruchu w firmie, zarówno pod względem przemieszczania się pracowników, jak i klientów. W przypadku pierwszej grupy pozwoli to na zwiększenie efektywności działań, ale również na stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji z pracownikami unikającymi wykonywania obowiązków oraz będziemy mogli zaplanować ścieżki poruszania się po wybranym pomieszczeniu. Tak stworzone szlaki komunikacyjne poprawią jakość i szybkość wykonywania usług. Dane z systemu monitoringu w przypadku ruchu klientów dadzą przedsiębiorcy odpowiednią perspektywę marketingową. Pozwolą na zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby wspierała świadczenie usług bądź handel oraz ułatwią eksponowanie wybranych przez przedsiębiorcę miejsc. Ma to istotne znaczenie m.in. w dużych przedsiębiorstwach, magazynach, a także wielkopowierzchniowych sklepach. Tak dużym powierzchniom o znacznym natężeniu ruchu sprostać mogą specjalne typy kamer, które posiada w swojej ofercie sklep internetowy zabezpieczeniapoznan.pl. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kamera HikVision DS-2CD2120F-I. Duża szczegółowość obrazu, szeroki kąt widzenia oraz systemy redukujące szumy i wzmacniające sygnał to tylko nieliczne zalety tego modelu. Na rynku funkcjonuje wiele modeli kamer nadających się do zliczania osób, dlatego udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jaka kamera do monitoringu będzie najlepsza nie należy do najprostszych. Warto pamiętać, by dobrać kamerę w zależności do warunków w jakich będzie pracować.

  Zliczanie ludzi za pomocą kamer  Kamery do zliczania osób

  Rdzeniem systemu zliczającego osoby są kamery monitoringu. Muszą posiadać odpowiednie parametry, aby dane docierające do przedsiębiorcy były rzetelne. Przede wszystkim powinny dostosowywać się do zmiennych warunków oświetleniowych oraz pogodowych i mieć wystarczający zasięg, aby wykluczyć instalację zbędnych urządzeń. Ważnym elementem jest również pamięć nośników rejestratora. Odpowiednio duża pozwoli na przechowywanie większej ilości danych, a co za tym idzie - umożliwi wgląd do o wiele obszerniejszego materiału. Kamery HikVision zapewniają zarówno wysoką jakość rejestrowanego materiału, jak i dogodny dostęp do niego. Dedykowanym modelem do pracy z dużą ilością danych jest kamera HikVision DS-2CD2T23G0-I5. Urządzenie pracuje w standardzie kompresji H.264, co pozwala zaoszczędzić miejsce na nośniku rejestratora i znacząco zmniejszyć obciążenie sieci towarzyszące przesyłaniu obrazu.

  News sponsorowany

  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:

  Zdalny podgląd rejestratora lub kamery w sieci. Informacje ogólne + przykłady konfiguracji

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  smyk55
  Level 23  
  Zaawansowana technologia trafia już pod strzechy. Przerażająca wizja - Wielki Brat patrzy i jak tu wydajnie pracować.
 • Optex
 • #3
  KRY5PIN
  Level 36  
  Dahua już dawno wypuściła takie kamerki. Najlepsze jest to że przy liczeniu klientów wchodzących do sklepu kamera potrafi rozdzielić przytulonych, objętych że sobą ludzi i policzyć jako dwie osoby.
 • #5
  tplewa
  Level 39  
  xury wrote:
  Wszystkie tego typu rozwiązania korzystają z opensource'owej biblioteki OpenCV. Więc jak ktoś jest zdolny może sam to sobie zrobić np. na malinie.


  Oj niech kolega się pobawi OpenCV i zobaczy że nie jest tak pięknie. Wystarczy to co było wspomniane ludzie obok siebie, kiepskie warunki oświetleniowe itd. i wszelkie klasyfikatory SVM klękną. Wchodzą w grę sieci neuronowe itd. przy których malina klęknie... więc w grę wchodzą raczej układy które pewne algorytmy mają wspomagane sprzętowo lub GPU.

  Generalnie do rozpoznawania jak myślimy o tym poważniej (a nie kolorowe piłeczki w dobrym oświetleniu itd.) lepiej nadaje się np. TensorFlow: https://www.tensorflow.org/