Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prasą hydrauliczną - jak zastąpić oryginalne sterowanie czasowe

14 Gru 2018 16:50 792 11
  • Poziom 3  
    Witam
    na tym forum jestem nowy ale zanim tu postanowiłem napisać spędziłem sporo czasu poszukując informacji w necie oraz przy samej maszynie.

Posiadam na uruchomieniu prasę hydrauliczną polską phm63t. Pod względem hydraulicznym i podstawowego sterowania nastawnego i ręcznego już sobie poradziłem. Problem jest ze sterowaniem półautomatycznym bo ta maszyna jest sterowana przekaźnikami czasowymi typu RTS-61.
    Chciałbym zastąpić RTSy "współczesnymi" przekaźnikami czasowymi . Aby zadanie uprościć nie bedę usuwał mechanizmów i samych RTSów. Tylko potrzebuje wstawić do maszyny drugi układ załączany oddzielnie i niezależnie od oryginalnego układu.
    Domyślam się że raczej nie naprawiał nikt takiej prasy więc schematów elektrycznych nie zamieszczam. Ale potrzebuje wstawić następujący układ
    dodam tylko że maszyna jest sterowana 24v
    1-po naciśnięciu przycisku "w dół" (który jest w maszynie)
    2- następuje ruch tłoka w dół i po osiągnięciu ustawionego ciśnienia ( wyłącznik ciśnieniowy jest w maszynie ) maszyna wstrzymuje pracę to znaczy rozpoczyna ruch tłoka do góry co powoduje redukcję ciśnienia w siłowniku.
    3 -po2 sekundach ponownie tłok w dół i ciśnienie do ustalonego (to jest cykl powtarzania dobicia, zależnie od potrzeb stosuje się do trzech takich cykli)
    4 - następnie przekaźnik czasowy odlicza czas (ustawiany przez operatora w zakresie 1-60 minut)
    5 po odliczeniu czasu prasa samoczynnie spuszcza ciśnienie i podnosi tłok do góry.

Będę wdzięczny za wszystkie pomysły a jeśli ktoś wie jak to ma być zrobione i zaproponuje gotowe rozwiązanie to postaram się zrewanżować.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Najprostszej to wstawić Logo Siemensa i małe styczniki jako układy wykonawcze.
    Nie polecam przekaźników, ale jak są małe prądy to można.
    Typowe logo ma cztery wyjścia, jak tych RTSów jest więcej to można dodać moduł rozszerzeń.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 3  
    Prądy są małe bo prasa ma wszystkie styczniki sprawne.
    Nie miałem wcześniej do czynienia z przekaźnikiem programowalnym i w tym przypadku bardziej wypadałoby wywalić całą elektrykę i wstawić nową. Bo takie łączenie staroci z nowościami nie będzie działać.
    Ale macie pomysł jak to można by było podłączyć? i czego użyć?
    A jeśli chodzi o logo to jaki to byłby koszt? jak to widzicie? Czy ktoś z was podjąłby się napisania programu i rozrysowania co jest potrzebne.
    Stare RTSy zostają bo myślałem wpiąć wyjścia w przyłącza przycisków sterowniczych. Dwa przyciski biorą w tym wszystkim udział krańcówka górna i wyłącznik ciśnieniowy.
  • Poziom 27  
    siwyspecjalista napisał:
    Bo takie łączenie staroci z nowościami nie będzie działać

Będzie działać, o to się nie martw. koszt przerobienia na Logo Siemensa /4 szt./ przekaźników czasowych nie powinien przekroczyć 1000 zł. Pod warunkiem, że sam go zamontujesz i oprogramujesz.
    Przeróbka całości maszyny to już nie jest taka prosta sprawa /dochodzi do tego system zabezpieczenia, sprawdzenia, atestacji itp., zaraz inni napiszą, przecież to tylko dla mnie - ale to tylko do czasu jak wszystko jest ok./
    Są firmy, które się tego podejmują, ale koszt nawet przy tak prostej prasie to może sięgnąć nawet 10 tyś zł, a nawet przekroczyć.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Automatyk
    Kolego taki program nie będzie bardzo skaplikowany.
    Jeżeli sobie wszystko sam podlaczysz to mogę Ci coś takiego napisać.
    Pozdrawiam daro
  • Poziom 3  
    Maszyna pracuje na 24v - przypominam o tym bo nie da się tego ominąć.
    Prasa jest technologicznie (na tamte czasy) do przodu. Zespół hydrauliczny sterowany jest 24v i jest połączony w całość oraz z racji dużych ciśnień pompa jest dwustopniowa. Układ niskiego ciśnienia do sterowania hydrauliką a wysokie ciśnienie do siłownika.
    Dlatego cały czas wspominam że nowy układ trzeba będzie wpiąć w aktualnie działający. Wszystkie krańcówki, cewki elektrozaworów sterowane stycznikami to trzeba zostawić i nie zamieniać niczego na coś współczesnego.
    Dlatego obecnie aby zrobić cykl (wysunąć tłok siłownika, ścisnąć z ustawioną siłą, odpuścić ciśnienie i ponownie ścisnąć, odmierzyć czas na zegarku ręcznym i otworzyć prasę ) trzeba to robić ręcznie dwoma przyciskami "góra - dół" i oczywiście mieć zegarek.
    Potrzebne jest układ niezależny do wpięcia w przyciski aby za obsługującego prasę to zrobił. Potrzebne jest to z prostego powody by operator maszyny mógł pójść do drugiej maszyny i wymienić wsad. Zrozumiałe jest że warto dołożyć trochę pracy i pieniędzy aby praca byłą łatwiejsza i bez pomyłek.
    Przekaźnik czasowy do ustawiania czasu musi być oddzielnym przekaźnikiem tablicowym do ręcznego ustalenia czasu. Idealnie by było aby czas był ustawiany co 15 sekund w przedziale 1-10minut i co 30sekund w przedziale 10-60minut. Ale tu rozumiem że można pójść na jakiś kompromis.
    Wiem że dla was może być to prosta sprawa, ale chce to opisać jak najlepiej by nie było niedomówień.
    Wszystkim zaangażowanym w temat dziękuje. Ze swojej strony mogę pomóc w pracach tokarsko frezerskich.
    Jeśli ktoś z was wie jak by miał wyglądać taki układ i potrafi napisąć program oraz narysować schemat podłączenia to proszę o wiadomość.
  • Specjalista Automatyk
    Tak jak pisałem wcześniej mogę Ci taki układ zaprojektować i zaprogramować. W Twoim poście brakuje jednak informacji czy masz 24VDC czy może 24VAC.
    W przypadku cewek styczników i przekażników to znaczenia nie ma, ale w przypadku wejść już tak.
    Jak będzie Pan miał ochotę porozmawiać to na priv wyślę kontakt.
    Pozdrawiam daro.
  • Poziom 3  
    24DC
    W maszynie wystepują tylko sygnały elektryczne. zwykłe małe styczniki w krańcówkach na jednym styku zasilanie i mechanicznie zwierany styk a napięcie dopiero steruje stycznikami maszyny w szafie sterowniczej.
    Aby tłok się wysunął musi nastąpić układ zasileń na kilku elektrozaworach w kilku rozdzielaczach. Nie jest to jeden rozdzielacz "góra dół"
    Tak więc wydaje mi się ze aby prosto to zrobić można wpiąć się tylko w zaciski przycisków "góra i dół" a jedynie sygnały wziąć z krańcówek i wyłącznika ciśnienia.
  • Poziom 26  
    Jeżeli operator ma odejść od maszyny, rozważ zamontowanie bariery bezpieczeństwa.

Sterowanie prasą hydrauliczną - jak zastąpić oryginalne sterowanie czasowe

Znalazłem obrazek z panelem - jest tam sporo przycisków...
    Zamieszczam, może komuś się przyda.
  • Poziom 3  
    Tak to taka prasa.
    Przyciskami się nie ma co przejmować. bo tylko dwa się używa podczas pracy. u góry cztery zegary RTS i pod spodem regulatory temperatury o których nie wspominam bo są bezawaryjne. Ta ze zdjęcia to wygląda jak nowa w porównaniu do tych co trafiają w moje ręce. Ale i tak zawsze najważniejsza jest pompa całą resztę da się naprawić.
    Pracownik ma odejść do drugiej maszyny stojącej obok. Niby nie daleko ale sam testowałem jak się na tym pracuje. I przy dwóch maszynach już się robi zamieszanie i pilnowanie czasu na zwykłych zegarkach jest kłopotliwe. Ja lubie mieć ładny i przyjemny w obsłudze sprzęt. Dlatego modyfikuje trochę ten sprzęt. Pod względem hydraulicznym demontuje wszystko czego się nie używa a pod względem elektrycznym tylko dokładam współczesne mniej awaryjne elementy.