Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra fonica wg 1100fs - Silnik talerza po włączeniu gramofonu kręci sie na 33

Pietrekau 14 Dec 2018 17:15 702 4
    Pietrekau
    Level 2  
    Wszystko działało dobrze aż nie pomyślałem by włożyć żarówki do sensorów. I wtedy zaczął się problem gdy podlączam gramofon silnik talerza zaczyna się kręcić. Zwarcie w sensorach to raczej nie jest bo gdy dotykam sensor ramie zaczyna reagować a tależ nadal się kręci na 33. Gorzej jest gdy chce włączyć 45 wtedy silnik zaczyna się kręcić znacznie szybciej niż powinien. Przed wymianą żarówek wszystko działało. A co jeszcze lepsze one nawet się nie świecą.

Jeśli jest w złej kategori to przepraszam. A jeśli ten problem jest już opisany to proszę link. Ale raczej niema opisanego lub moje zdolności w szukaniu są znikome.
    michald
    Level 33  
    Czy zastosowane żarówki mają takie same parametry prądowo-napięciowe jak oryginalne ( uszkodzone ) ?
    Pietrekau
    Level 2  
    Niestety nie. Niestety orginalnych nawet nie miałem. Bo kroś dolączył inne żarówki do gramofonu a ja nie sprawdzając włożyłem je. I problem z żarówkami już rozwiązałem dzięki uprzejmości urzytkownika który wysłał mi instrukcje serwisowe. Ale nadal zostaje problem z talerzem.
    sherman34
    Level 18  
    Z tego co pamiętam układ w Danielach nie jest szczególne wrażliwy na rodzaj zastosowanej żarówki i działa nawet bez żarówek w sensorach. Ja w swoim (wersja bez wzmacniacza) zamontowałem w sensorach diody LED. W oprawkach żarówek mieści się dioda LED 5mm I szeregowo rezystor. Talerz wchodzący na wysokie obroty bez kontroli to oznaka przepalonej żarówki od kontroli prędkości (świeci ona przez mały talerzyk z dziurkami). Alternatywnie uszkodzenie fototranzystora po drugiej stronie talerzyka. W moim uszkodzeniu uległ fototranzystor w pewnym momencie. Wymieniłem na nowy (typu nie pamiętam). Jednocześnie wymieniłem też żarówkę regulacji prędkości na LED, żarówkę czujnika regulacji położenia ramienia również.
    Fakt iż talerz w kolegi gramofonie kręci na 33rpm wyklucza jednak uszkodzenie żarówki/fototranzystora. Coś jest nie tak z układem wyboru prędkości. Trzeba by chwycić schemat i dokonać pomiarów w oznaczonych punktach pomiarowych.
    Schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2089962.html
    michald
    Level 33  
    sherman34 wrote:
    Talerz wchodzący na wysokie obroty bez kontroli to oznaka przepalonej żarówki od kontroli prędkości (świeci ona przez mały talerzyk z dziurkami). Alternatywnie uszkodzenie fototranzystora po drugiej stronie talerzyka. W moim uszkodzeniu uległ fototranzystor w pewnym momencie. Wymieniłem na nowy (typu nie pamiętam). Jednocześnie wymieniłem też żarówkę regulacji prędkości na LED, żarówkę czujnika regulacji położenia ramienia również.
    Fakt iż talerz w kolegi gramofonie kręci na 33rpm wyklucza jednak uszkodzenie żarówki/fototranzystora. Coś jest nie tak z układem wyboru prędkości. Trzeba by chwycić schemat i dokonać pomiarów w oznaczonych punktach pomiarowych.
    Schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2089962.html
    Ten gramofon był produkowany w kilku wersjach więc proszę nie uogólniać i nie wprowadzać kolegi w błąd. Trzeba dokładnie sprawdzić jakiego rodzaju czujniki zastosowano w tym modelu. Z żarówką i fotorezystorem czy czujnikami na podczerwień ?
    Stabilizacja obrotów w tym rozwiązaniu napędu talerza jest zależna przede wszystkim od zużycia paska i to wymiany paska na nowy należy rozpocząć naprawę.