Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonami

suworow 22 Jan 2018 15:40 2709 0
Optex
 • Podstawowe pytania:

  Czym różni się zamek szyfrowy od kontrolera przejścia?

  Zamek szyfrowy to zazwyczaj proste urządzenie pracujące autonomicznie. Stosujemy je więc tam gdzie mamy maksymalnie kilka wejść, nie zależy nam na identyfikacji czy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Kontroler to urządzenie zazwyczaj wyposażone w magistralę komunikacyjną, zegar czasu rzeczywistego, pamięć zdarzeń. Kontrolery pozwalają więc na budowę systemy gdzie chcemy np. aby w jakiś godzinach drzwi pozostawały zupełnie zwolnione, albo np. dostępne dla danej grupy użytkowników, a w innych blokowane. Chcemy zapisywać historię wejść itp.

  Czy lepszy jest zamek szyfrowy wbudowany np w domofon czy dodatkowy?

  Nie ma to najmniejszego znaczenia. I to i to będzie działać, tyle że w przypadku dodatkowego zamka po prostu musimy sami wykonać połączenia między urządzeniami, które to w przypadku urządzenia zespolonego zazwyczaj wykonał już producent. Ba są urządzenia do których producent dołożył np. czytnik breloków, ale odpowiednie połączenie przewodów pozostawił już nam. Z urządzenia np. po prostu wystają przewody od niego samego jak i dołożonego zamka. Zamek dodatkowy możemy zainstalować w dogodnym dla nas miejscu, tak, aby był dostępny tylko dla wychodzących, czy zarówno dla wchodzących jak i wychodzących.

  Czy mając domofon/ wideo domofon danej firmy muszę zastosować też tej samej firmy zamek szyfrowy?

  Nie. Znowu to nie ma najmniejszego znaczenia zarówno ze strony instalacyjnej jak i eksploatacyjnej. Powiem więcej w przypadku urządzeń ( domofonów, wideo domofonów), które bezpośrednio zasilają elektrozaczep tak czy inaczej, czy kupimy zamek szyfrowy tej samej firmy, czy innej, zazwyczaj „na styku” obu urządzeń będziemy musieli dodatkowy przekaźnik.

  Czy mogę podłączyć zamek szyfrowy pod każdy domofon/ wideo domofon?

  Praktycznie tak. Zamek szyfrowy może w ten czy inny sposób współpracować z dowolnym domofonem lub wideo domofonem w tym nawet bezprzewodowym, IP, czy GSM. Jedyne co nam może stanąć na przeszkodzie to braki w okablowaniu ( I tu zachęcam do przeczytania innego poradnika poświęconego prawidłowemu okablowaniu pod domofon czy wideo domofon)

  Zamek w obudowie metalowej czy plastikowej?

  To nie jest, tak że zamek w obudowie plastikowej jest dużo mniej odporny na akty wandalizmu niż w obudowie metalowej ( gdyby oczywiście takowe się w ogóle zdarzały- Na kilkaset zainstalowanych zamków wymieniałem z tego powodu chyba tylko jeden). Zamek w obudowie w plastikowej polecam wszędzie tam gdzie jest on wystawiony bezpośrednio na działania atmosferyczne. Po prostu w zamkach wykonanych z plastiku zazwyczaj są „ gumowe” klawisze które zdecydowanie trudniej przymarzają.


  Funkcje:

  Funkcje podstawowe wspólne dla praktycznie wszystkich zamków szyfrowych to:

  • Możliwość ustanowienia więcej niż jednego kodu
  • Regulowany czas działania przekaźnika ( otwarcia)
  • Wejście na dodatkowy przycisk otwarcia ( zazwyczaj czas otwarcia realizowany przez przycisk= czasowi otwarcia realizowanego przez kartę/kod)
  • Sygnalizacja otwarcia diodą i/lub brzęczkiem

  Funkcje dodatkowe:

  • Druga strefa. Po prostu drugie fizyczne wyjście które może posłużyć nam do sterowania innym urządzeniem np. bramą, lampą itp. Na etapie programowania przypisuje się odpowiednie kody/breloki/karty do poszczególnych wyjść ( stref)
  • Tamper. Większość zamków wyposażona jest w czujnik oderwania/ otwarcia i odpowiednie wyjście na którym jest to sygnalizowane. Pod takie wyjście możemy podłączyć np. sygnalizator optyczny lub akustyczny, lub wyprowadzić z niego sygnał np. do systemu alarmowego.
  • Czujnik otwarcia. Tu możemy np. podłączyć kontaktron, a z wyjścia zamka wyprowadzić sygnał o jego naruszeniu. W ten sposób otrzymamy informację o tym, że furtka/brama została właśnie otwarta lub nie zamknięta.
  • Przycisk funkcyjny: Możemy pod niego podłączyć np. dzwonek.

  Zasilanie:

  · Zamki różnią się od siebie sposobem zasilania. Są takie które można zasilać zarówno prądem stałym ( DC) jak i zmiennym (AC) jak i takie które zasilane są tylko z DC.
  · Zamki można zasilać zarówno z oddzielnych zasilaczy jak i z tych samych z których zasilany jest element wykonawczy tj np elektrozaczep,

  Zasady bezpieczeństwa


  • Montując zamek szyfrowy np. na jedynych drzwiach do danego pomieszczenia pamiętajmy że jego awaria może utrudnić lub uniemożliwić do niego dostęp. W przypadku gdy elementem wykonawczym jest elektrozaczep, zamek drzwiowy musi mieć funkcję cofania języka, tak aby dało się otworzyć drzwi kluczem.
  • W przypadku gdy element wykonawczy działa niezależnie od zamka (np. zwora elektromagnetyczna, zamek solenoidowy) można zastosować np. stacyjkę na kluczyk, zdejmującą zasilanie z elementu wykonawczego. Na wyjściu z takiego pomieszczenia musi znaleźć się koniecznie przycisk awaryjnego wyjścia.
  • Gdy drzwi na których montujemy kontrolę dostępu, leżą w ciągu ewakuacyjnym z budynku, wszystkie elementy wykonawcze muszą działać w NC ( trzymają gdy mają zasilanie czyli stosujemy np. elektrozaczepy rewersyjne) i dodatkowo muszą być zainstalowane przyciski awaryjnego wyjścia tak aby dało się na stałe odblokować drzwi.
  • Jeżeli na obiekcie zastosowano system oddymiania lub ppoż, to nasz zamek musi z nimi współpracować.

  Przykładowy temat gdzie przedstawiono kilka sposobów połączenia zamka szyfrowego z domofonem analogowym wielożyłowym. Niektóre z przedstawionych metod da się wykorzystać również w przypadku innych domofonów i wideodomofonów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3576661.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3597935.html

  Przegląd popularnych zamków szyfrowych/ czytników breloków lub kart:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3753597.html

  Zamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonamiZamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonamiZamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonamiZamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonami


  ............................................................................
  Ogłoszenie


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
  About Author
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Offline 
  suworow wrote 8788 posts with rating 1156, helped 646 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
 • Optex