Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary prostownik samochodowy na diodzie spawalniczej z PRL - jakie ma parametry?

15 Gru 2018 02:11 564 2
 • Poziom 10  
  Kilka lat temu dostałem od Taty taki stary prostownik samochodowy:
  Stary prostownik samochodowy na diodzie spawalniczej z PRL - jakie ma parametry? Stary prostownik samochodowy na diodzie spawalniczej z PRL - jakie ma parametry? Stary prostownik samochodowy na diodzie spawalniczej z PRL - jakie ma parametry?

  Amperomierz nie działa. Używałem, go i podłączony do akumulatora podaje niby jakieś 13V / 3A.

  Chciałem z nim odświeżyć znajomość i pootwierałem, pomierzyłem i nie wiem jakie ma parametry. Jest tabliczka znamionowa, ale jej nie kumam. Jak byłem mały, to wydaje mi się, że przełącznik miał opcje 6V/12V a obrotowy zmieniał prąd od 1, chyba do 4A, ale później Tata go dał do jakiegoś machera i został już tylko 12V. Jedno uzwojenie, jak by inne, więc tabliczka może być nic nie warta, jeśli trafo był przewijany.

  Bez obciążenia daje bardzo duże napięcie 30-40V. Po podłączeniu do aku, jak wyżej (13V/3A). Ale jest dla mnie zagadką, bo prostowanie jednopołówkowe i mój miernik Sanwa5000, pokazuje, co innego na pomiarze prądu stałego, co innego na Zmiennym, a co innego gdy ma opcje Stały+zmienny.

  Powiedzcie, jak traktować pomiar w każdym z tych zakresów jeśli mamy prostowanie jednopołówkowe.

  Dlaczego jest tak duże napięcie a później tak znacząco spada.

  Jakie ma wady/zalety taki prostownik? Może sobie go przerobić na mostek Gretza, dołożyć jakąś przetwornicę Step-Down z regulacją prądu, amperomierz....

  Ponieważ ten amperomierz wychyłowy nie działa, to chciałem włożyć jakiś inny. Ale teraz nie wiem jeśli kupię jakiś wychyłowy na prąd stały, to jak się ma pomiar takiego prądu jednopołówkowego, do wskazań takiego taniego amperomierza. No i czy amperomierz ma być na stały, czy zmienny prąd? A co wskarze nam układ/Amperomierz+Woltomierz Made in ali express.?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  No cóż. Pewnie powstał ten prostownik za czasów Dziadka Gomułki, a dioda ,,wyparowała" z jakiejś fabryki w Związku Radzieckim :D. Ale do rzeczy - transformator jest nawinięty na rdzeniu przekładnika prądowego z wszystkimi tego konsekwencjami. Jest tam bocznik magnetyczny, co daje ,,supermiekką" charakterystyke tego transformatora. Stąd tak wysokie napięcie bez obciązenia i spadające pod obciążeniem do niemal właściwego. Ten prostownik, ze swoim półokresowym prostowaniem, to ,,skarb" dla Sekty Odsiarczaczy Akumulatorów :D (jest taka na Forum). Cóż Ci Kolego można poradzić ? Zostawić to jak jest, wymienić amperomierz (masa takich na Allegro) i ....regenerować (odsiarczać) stare akumulatory za opłatą :!:

  marcingebus napisał:
  jeśli kupię jakiś wychyłowy na prąd stały,
  Możesz kupić elektromagnetyczny, na prąd przemienny, o zakresie 10 A. Będzie wskazywał w miarę poprawnie.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Napięcie na wyjściu prostownika jedno połówkowego bez filtracji ma wygląd impulsów z F=50Hz i nie może być wymierzono zwyczajnym woltomierzem, jego świadczenia będą zaniżone. Dla wymiaru należy równolegle do gniazd wyjścia podłączyć kondensator elektrolityczny 470 - 1000uf x 35-50V i żarówkę nie mniej 24V 5-10W.