Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED

Wyszczal 15 Gru 2018 07:57 4947 19
  • Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED

Witam. Chciałbym przedstawić moją świąteczną konstrukcje. Pomysł się narodził rok temu gdy zacząłem przygodę z Arduino. Pierw proste programy potem wdrążyłem używanie rejestrów przesuwnych 74HC595. Tak powstał pierwszy program w oparciu o ten zestaw (Arduino + 74HC595)

A potem kolejny program.

I się narodził pomysł na Choinkę.

Plan:
    - Wykonanie starowanie pod 30 kompletów po 100szt LED każdy
    - odseparowanie wysokiego napięcia od sterowanego
    - Wykonanie Choinki "Stożek"

Sterowanie:
    Arduino UNO + 4x 74HC595

Układ wykonawczy:
    Elementem mocy jest triak BT136 sterowany za pomocą foto triaka MOC3041
    Bazowałem na tym schemacie lecz musiałem wnieść poprawkę. Otóż w zamieszczonym schemacie jest "+" wspólny dla starowania i uaktywnia się za pomocą zwierania do masy. Ja potrzebowałem masę wspólną i sterowanie za pomocą +5V które mi daje rejestr przesuwny. Dodałem również układ gaszący triak składający się z kondensatora 4,7nF i rezystora 39R.

Wszystkie płytki sam projektowałem lecz wykonanie to nie moja zasługa (brak dobrego sprzętu)

A tu prezentujący się układ:

Jeśli chodzi o komplety lampek LED to zakupiłem najzwyklejsze ze znanego portalu aukcyjnego. Wiadomo ze wszystkie teraz są w programatorami więc we wszystkich kompletach zostały ominięte sterowniki oryginalne i zmieniona wtyczka na okrągłą DC 5,5/2,5mm.

Stożek choinki został wykonany z okrągłej podstawy wykonanej z profilu zamkniętego 1,5x1,5 cm. oraz głównego podtrzymania pionowego z tego samego profilu. ścianka boczna została wykonana z 16 prętów o średnicy 6mm. Całość ma wysokość 2,5m i średnica podstawy 115cm.
    cała konstrukcja została owinięta girlandą sosnową o długości około 300mb.

Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED

A to efekt końcowy.
    Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED

Najciekawsze efekty:

Cały cykl programu:

Kosztorys:
    30 kompletów lampek- 210zł
    sterowanie (triaki, fototriaki, rejestry,arduino, reszta elektroniki)- ok 170zł
    gniazda oraz wtyki DC- 60zł
    wykonanie płytek przez fachowaca- 80zł
    300mb girlandy - ok.250zł
    stal na stelaż. - 50zł.
    Całość około 800zł.

Przepraszam za nieład w przewodach.

Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED Choinka świąteczna- Arduino+ 3000 LED

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 15 Gru 2018 08:10
    janek1815
    Poziom 38  

Gdzie kupowałeś girlandę sosnową?

• #4 15 Gru 2018 17:01
    elektronik2018
    Poziom 7  

800 zł to trochę sporo jak na ,,tylko choinkę", ale efekt fajny :-D

• Mitronik
  • #5 15 Gru 2018 18:59
    paluszasty
    Poziom 24  

Projekt fajny. ładnie to wygląda.

Ale niestety muszę MOCNO skrytykować wykonanie części wykonawczej 230V!!!

Zastosowanie złącz DC 5,5/2,5mm do zasilania lampek choinkowych woła o pomstę do nieba. Ten układ przez to jest po prostu niebezpieczny. Te złącza mają pewnie maksymalne napięcie pracy 24V DC a nie 230V AC!!! Ja rozumiem zachęcała tu cena, ale przy całkowitym koszcie 800zł zakładam że dodatkowe parę zł na złącza przystosowane do pracy 230V nie były by tak wielkim problemem.

Kolejny problem to użycie taśmy IDC przysmarkanej na termogluta do połączeń 230V. Czy tak ciężko było dać złącza ARK 5.0mm. Na płytce jest dość miejsca. A wzrost kosztu w tym wypadku jest w zasadzie zerowy.

Kolega zadbał o gasiki RC które są tu pewnie zbędne a popełnił tak rażące błędu dotyczące ukłądów 230V. Szkoda.

Tak samo zresztą wszystkie te złącza montowane na termogluta. Skoro była projektowana płytka to można było zastosować złącza IDC i ładnie je zacisnąć na te tasiemki (nie trzeba praski, można to zrobić w imadle lub nawet kombinerkami w ostateczności) . Są może odrobinę droższe niż goldpiny. Ale różnice można by skompensować stosując szarą taśmę IDC zamiast kolorowej.

• #6 15 Gru 2018 19:53
    Wyszczal
    Poziom 13  

Hej. Dzięki za słowa krytyki. Złącza dc tak masz racje max napiecie to 24v lecz to jest dla mnie do nikogo wiecej. A z drugiej strony przy 20mA nie robi to większej roznicy. Dodam ze dla pewności złącz sprawdzałem induktorem pod wzgledem przepięć i bylo ok.Złącza idc. Powiem szczerze ze nie wiem co to jest i nawet nie wiem jak to sie robi. Gasiki RC musialem zastosowac poniewaz triaki sie nie zamykał wtedy kiedy miał.

Pozdrawiam.

• #7 15 Gru 2018 20:02
    paluszasty
    Poziom 24  

Nie o prąd mi chodziło tylko o napięcie jakie występuje na tym złączu. To że to jest tylko dla Ciebei to słaby argument.

Złącza IDC:
    https://www.maritex.com.pl/zlacza/zlacza_idc/idc_w_rastrze_2_54mm.html

Ciekawe dlaczego te triaki snie zamykały się wtedy kiedy powinny. Taki problem wystpuje przy obciążeniach indukcyjnych. Ale żarówki takim nie są są, chyba ze tyle metrów przedowy jaka jest w lampkach wystarczy.

• #8 15 Gru 2018 20:13
    Wyszczal
    Poziom 13  

No nie wiem czemu ale przy testach to niestety program ktory napisalem nie sterował tak jak powinien dopiero po zastosowaniu gasików wszystko sie unormowało. A co do złącz to wszystko plastikowe wiec nie.ma gdzie przebić. Ani gdzie sie dotknąć by " popieściło". Ale.wiem ze nastepnym razem wykizystam co innego.

• #9 17 Gru 2018 07:32
    ditomek
    Poziom 20  

Za nazywanie stożka choinką powinieneś dostać bana.
    poza tym wiem ile to roboty przy tych chińskich kabelkach. droga przez mękę.
    Flanie ze zbudowałeś moduły triakowe.
    Osobiście wywalił bym rejestry i użył megi z karta eth do jakiejsc prostej konfiguracji.
    Ale skoro to dopiero początek to gratuluje

• #10 18 Gru 2018 10:53
    OldSkull
    Poziom 27  

Wyszczal napisał:
    A co do złącz to wszystko plastikowe wiec nie.ma gdzie przebić.

Ale za to zapalić ma gdzie. Widywałem już elementy plastikowe przepalone na wylot przez wysokie napięcie, nie wygąda to dobrze. Jak się przetopi to styki mogą zewrzeć - i do pożaru bardzo blisko. Szczególnie jeśli by nie było odpowiednio dobrze zabezpieczone przed wilgocią.

• #12 19 Gru 2018 09:00
    OldSkull
    Poziom 27  

Bardziej mi chodzi o wtyczki niskonapięciowe. Kable jakoś powinny wytrzymać (chociaż taśmy nie wiem czy nie są na max 150V, czyli za słabe!), ale wtyczki są z innego tworzywa i przy takim napięciu, plastik się może przebić elektrycznie i stopić lub zapalić.

• #13 19 Gru 2018 09:58
    szeryf3
    Poziom 15  

Fajny projekt.
    Chyba masz najfajniejszą choinkę w okolicy.

• #14 20 Gru 2018 17:25
    tosiek123sport
    Poziom 2  

Bardzo mi się podoba, gratulacje za pomysł i cierpliwość.
    Mankamenty BHP popraw dla własnego samopoczucia i spokojnego snu.
    Zdrowych, spokojnych Świąt życzę

• #15 21 Gru 2018 15:28
    fotomh-s
    Poziom 18  

Cytat:
    Skoro była projektowana płytka to można było zastosować złącza IDC i ładnie je zacisnąć na te tasiemki (nie trzeba praski, można to zrobić w imadle lub nawet kombinerkami w ostateczności) . Są może odrobinę droższe niż goldpiny.

Co do złącz IDC vs goldpin to ja tutaj nie widzę większej różnicy, ten sam raster więc raczej nie ma to znaczenia. Jedynie to że się 100 razy łatwiej zaciska, za jednym razem a nie osobno jak goldpiny. Do tego jak już wspomniałeś można to zrobić dowolnym narzędziem, na chama i gumowym młotkiem da radę ;-)

A co do tych gniazd na tak zwaną beczkę (tych "zasilaczowych") to faktycznie woła o pomstę do nieba... Ładna obudowa, pewnie co najmniej IP54, ale co z tego że obudowa dobrze chroniona jak te gniazda psują cały efekt, w zasadzie kasa na obudowę w błoto :-( Te "zasilaczowe" wtyki jak wchodzą w gniazdo to zostawiają sporo luzu, na święta nadają śnieg z deszczem, jak zgaśnie prąd to będzie znaczyć że różnicówka wybiła (mam nadzieję że masz takowe zabezpieczenie).

• #16 27 Gru 2018 19:59
    Demon_22
    Poziom 7  

Jezu! Naprawdę 3000 LED? Nie słyszałeś o czymś takim jak taśma LED?

• #17 27 Gru 2018 20:12
    goldi74
    Poziom 43  

W projekcie użyto 30 kompletów gotowych lampek LED po 100 LED w każdym komplecie. :)

• #18 31 Gru 2018 16:49
    Wyszczal
    Poziom 13  

Słyszałem o taśmach LED spokojnie nie jestem zacofany, ale mi sie ogolnie takie taśmy na choince nie podobają " za idealnie prosto" wiadomo wole tradycyjne lampki ułożone jak im sie uda. No ale wiadomo że to kwestia gustu :)

• #20 15 Sty 2019 17:46
    fotomh-s
    Poziom 18  

Można zastosować moduły ESP czy jak im tam było i zrobić artnet node. A sam odbiór "normalnego" DMX ponoć się da zrobić na UART.

Najpierw jednak trzeba wytępić złe nawyki związane ze stosowaniem na zewnątrz gniazd "beczkowych" przy napięciach 230V ;-)