Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż wyłącznika światła

Zadziorny 15 Gru 2018 08:09 291 14
  • #1 15 Gru 2018 08:09
    Zadziorny
    Poziom 2  

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Otóż wprowadziłem się do mieszkania w bloku w starym budownictwie i muszę zamontować wyłącznik światła w kuchni (jednobiegunowy). Poprzedni był takiego typu, że były dwie śróbki pod którymi dokrecalo się przewody (jeden na fazę i jeden ochronno-roboczy). Nowe gniazdko które zakupiłem wygląda następująco: Montaż wyłącznika światła
    Na dole jest podwójny zacisk na górze tak samo. Jeżeli dobrze rozumiem to ten symbol 3L oznacza przewody od zera ochronnego i roboczego? Mam tylko dwa przewody wystające że ściany (dodatkowo aluminiowe). Jeżeli się mylę prosiłbym o sprostowanie i pozdrawiam :)

0 14
  • #2 15 Gru 2018 08:26
    kokapetyl
    Poziom 43  

Zadziorny napisał:
    Poprzedni był takiego typu, że były dwie śróbki pod którymi dokrecalo się przewody (jeden na fazę i jeden ochronno-roboczy)

Nie zupełnie tak. Przewód fazowy może się zgadzać (w starych instalacjach, może być zamiast "fazy" przewód "zerowy") Ten drugi przewód/żyła to jest od lampy, a nie jak to nazwałeś "jeden ochronno-roboczy"
    Co do nowego łącznika, to pewnie zamiast śrubek są szybko złączki i żyłę wciska się w odpowiednią "dziurkę"
    Twój link nie działa, to nie wiem co kupiłeś.

0
  • #3 15 Gru 2018 08:27
    Koziolaa
    Poziom 12  

Witam. "Mam tylko dwa przewody wystające że ściany". Czy na jednym z nich jest na stałe napięcie? Jeden przewód pod zacisk 3 włącznika drugi pod zacisk 6.

0
  • #4 15 Gru 2018 08:39
    kokapetyl
    Poziom 43  

Koziolaa napisał:
    Czy na jednym z nich jest na stałe napięcie?

"Stałe napięcie" ?
    Typowo jest tak, że faza dochodzi do włącznika, a z włącznika idzie przewód do lampy.
    Jak wspomniałem, w starych instalacjach może być że faza dochodzi do żarówki i z niej dopiero do włącznika
    Numery jakie podajesz nic nie mówią, nie wiadomo jaki włącznik kupiłeś (link dalej nie działa)

0
  • #6 15 Gru 2018 10:56
    kokapetyl
    Poziom 43  

Zadziorny napisał:
    Nie wiem czemu, ale mi działa obrazek

"ale mi działa" powinno byc "nie działa" i tak dalej jest, ten nowy link też nie działa (przynajmniej u mnie)
    Oznaczenia na włącznikach są różne, może być "L" L z znacznikiem ", mogą być strzałki w kierunku włącznika i przeciwnie w obydwóch przypadkach (to pierwsze) oznacza wejście (gdzie podłączasz fazę) drugie do lampy(w starych instalacjach jest? może być odwrotnie)) tz na wejście włącznika żarówka, a wyjście do "zera"

0
  • #7 15 Gru 2018 11:41
    Zutket
    Poziom 30  

Koziolaa napisał:
    Witam. "Mam tylko dwa przewody wystające że ściany". Czy na jednym z nich jest na stałe napięcie? Jeden przewód pod zacisk 3 włącznika drugi pod zacisk 6.
    A co tu kombinować. Jeżeli masz neonówkę, sprawdź na którym przewodzie jest faza (nie napięcie stałe), podłącz do zacisku 3 zgodnie z tym co jest narysowane na wyłączniku, a drugi przewód (ten do oprawki ) do zacisku 6. Pod każdym zaciskiem masz po dwa wkręty po to aby można było podłączyć więcej przewodów, jak zajdzie taka potrzeba.

0
  • #8 15 Gru 2018 11:51
    kSmuk
    Poziom 19  

Przez włącznik puszczasz tylko i wyłącznie przewód fazowy.
    Przewód zerowy łączysz poza włacznikiem np. przy pomocy złączki WAGO.

0
  • #9 15 Gru 2018 12:37
    kortyleski
    Poziom 41  

Proste podłączenie a już stek bzdur napisany.

Zadziorny napisał:
    Mam tylko dwa przewody wystające że ściany

Więc jeden z nich pod 3 a drugi pod 6. dokręcić, zamontować i już.

0
  • #10 15 Gru 2018 12:45
    kokapetyl
    Poziom 43  

kortyleski napisał:
    Więc jeden z nich pod 3 a drugi pod 6. dokręcić, zamontować i już.

Niby tak, ale nie do końca prawidłowo :D

0
  • #11 15 Gru 2018 12:51
    kortyleski
    Poziom 41  

kokapetyl napisał:
    Niby tak, ale nie do końca prawidłowo

Rozwiń proszę. Może czegoś nie wiem...

0
  • #12 15 Gru 2018 13:32
    Zadziorny
    Poziom 2  

Śliczne dzięki za pomoc. Podłączę jeden pod jeden zacisk, drugi pod drugi. Jeżeli będzie przebicie na obudowie po prostu zamienie przewody.

0
  • #13 15 Gru 2018 14:14
    kokapetyl
    Poziom 43  

kortyleski napisał:
    Rozwiń proszę. Może czegoś nie wiem...

Z reguły styk fazowy jest oznaczony (chyba nie od kozery) i należy się do tego dostosować.
    Pewności nie mam, ale pewnie chodzi o to aby faza była podana na stały styk, a nie na ruchomy.

0
  • #15 15 Gru 2018 15:43
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Piętnaście postów jak podłączyć wyłącznik :please:
    Przewód na którym jest faza podłączasz pod zacisk nr 3, ten na którym nie ma fazy podłączasz pod zacisk nr 6.
    Zresztą obojętnie jak podłączysz, będzie działać.
    A najlepiej wezwać elektryka.

2