Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu

kojderl 15 Gru 2018 19:25 435 4
  • #1 15 Gru 2018 19:25
    kojderl
    Poziom 9  

Witam
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki.
    Objawy:
    Czteroletnia zmywarka używana średnio 1x dziennie rozpoczyna program, ale po jakimś czasie (różnym za każdym razem) zatrzymuje się i nie kończy programu. Pomaga (chociaż często tylko na chwile) otwarcie i zamknięcie drzwi zmywarki. Po takiej operacji zmywarka zazwyczaj rusza, ale często operację otwarcia i zamknięcia drzwi należy powtórzyć 2-3 razy aby cały program się zakończył.

Wydaje mi się że wszystkie etapy zmywania wykonywane są poprawnie (mycie, płukanie, suszenie) problemem są tylko te zacięcia. Jakiś czas temu jeszcze na gwarancji do takiej samej usterki wzywałem serwis. Została wymieniona kostka przy czujniku otwarcia drzwi i o dziwo pomogło to na ok. 4 miesięcy. Niestety teraz zmywarka jest już po gwarancji... Rozebrałem drzwi i sprawdziłem ten czujnik oraz kostkę, wszelkie połączenia elektryczne działają poprawnie.
    Aby potwierdzić czy to sprawa czujnika w miejscu w którym serwisant zlutował przewody przed kostką przylutowałem oraz wyprowadziłem na zewnątrz na kabelku włącznik, który mogę załączać niezależnie od położenia drzwi. Po tej operacji wykonałem testowe zmywanie.

Zmywarka ruszyła niestety nie ukończyła cyklu. Tak jak wcześniej wyłączenie i załączenie przełącznika powodowało, że zmywarka ruszyła dalej. Wygląda więc, że to nie jest czujnik otwarcia drzwi... Upadła też teoria, że to wstrząsy przy otwieraniu/zamykaniu powodują, że zmywarka rusza. Z dodatkowym przełącznikiem nie było już wstrząsów przy sygnale otwarcia/zamknięcia drzwi.
    Co innego w takim razie mogę sprawdzić? Czy tego typu zmywarka ma jakiś tryb diagnostyczny, który można uruchomić? Proszę o radę co jeszcze mogę sprawdzić gdzie może być problem?

Dodam jeszcze, że:
    Zmywarka zawsze miała regularnie uzupełnianą sól... Najczęściej używanym programem był automatyczny (nie ekonomiczny)

Ciekawostka:
    Gdy sprawdzałem miernikiem przewody idące do czujnika otwarcia drzwi to miernik pokazywał mi zwarcie na przewodach idących do kostki (od strony zmywarki) czy to normalne przy wyłączonej zmywarce?
    Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

Znalazłem instrukcję serwisową do podobnej zmywarki (Ltf11m121) i udało mi się wprowadzić zmywarkę w tryb diagnostyczny:

AUTO TEST CYCLE
    Note: At the Start of the Auto Test cycle, the machine will display the last fault detected by themodule.
    The Auto Test Cycle will run a quick Diagnosis Cycle, and if a fault is detected will show the relevantfault code.

Starting the Auto Test CycleStart with the Door Closed and the appliance "OFF". (On-Off Button)
    1. Open the Door and Switch "ON" ( ON/OFF)
    2. Push button P
    3. Push button P
    4. Switch the Dishwasher "Off" " ON/OFF"
    5. Push button P
    6. Push button P
    7. Switch the Dishwasher "ON" "ON/OFF"
    8. Close the Door to Start the Autotest ProcedureThe dishwasher will Start the Test Cycle after a few seconds

Po wprowadzeniu sekwencji wyświetliła się cyfra 2.
    Wg. instrukcji:
    Flashing Number - Fault - Possible Cause(s)
    1 - Overflow (water in1base pan). - Leak from water line.
    2 - Valve or Turbine faulty or disconnected. - Inlet valve, connections, valve letting by when off.
    3 - Time out draining - Pump connections, blockage, module, circulation pump
    4 - Thermistor circuit - Thermistor / module.
    6 - Time out filling - Customer's tap, Inlet valve, connections, timer, water turbine.
    7 - Turbine faulty - Module has detected no Turbine rotation. check turbine andwiring
    8 - Time out heating - Heater Open circuit or NTC thermistor detached from casing.
    9 - Software recognition error - Module not programmed, wrong keypad
    10 - Heating circuit - Heating element, connections, module, relay, pressureswitch.
    11**- Wash Pump Faulty - Wash Pump faulty, or wiring/connections between pumpmotor and module faulty.
    12 - Communication Error -
    13 - Non-operative module
    15 - Virtual Sensor

Czyli usterka wg. zmywarki to:
    Inlet valve, connections, valve letting by when off.

O ktory zawór chodzi?

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Jeśli chodzi o zawór na wężu przyłączeniowym to wygląda że działa poprawnie.
    Turbinka kręci się przy pobieraniu wody oraz stoi w miejscu gdy zawór jest zamknięty.
    Nie wiem o co może chodzić...

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Obserwuje właśnie kolejny cykl i rzeczywiście zmywarka zatrzymuje się w momencie gdy chce pobrać więcej wody...
    Po otwarciu i zamknięciu drzwi (czasem kilkukrotnym) otwiera się zawór i zmywarka pobiera następną porcję wody...
    Wniosek?
    Zacinający się zawór? Są chyba dwa: 1 Aqua Stop na początku węża oraz drugi w środku zmywarki widoczny na obrazku: Zmywarka Hotpoint Ariston LTF11h132 - zatrzymuje się w trakcie programu
    Jak sprawdzić który szfankuje?

Dodano po 18 [minuty]:

A jednak nie jest tak łatwo... Teraz zatrzymała się i po otwarciu/zamknięciu drzwi nie pobierała wody tylko zaczęła po prostu zmywać...

0 4
  • #2 17 Gru 2018 23:21
    Robo-technical
    Poziom 29  

Czy przy programie innym jak "eco" i "auto" też się wiesza w czasie mycia? Mam przeczucia że problemem może być pompa myjąca która domaga się emerytury po 4 letniej codziennej pracy co i tak jest niezłym wynikiem na indesita

0
  • #3 20 Gru 2018 20:16
    kojderl
    Poziom 9  

Program nie ma znaczenia.
    Dzisiaj zmywarka w ogóle nie chciała ruszyć, otwierałem i zamykałem drzwi wiele razy.
    Dopiero mocne szarpnięcie za drzwi(do siebie) które spowodowało że zmywarka przesunęła się delikatnie do przodu spowodowało że program się rozpoczął.
    Może to wiązka przewodów? Zdarza się to w zmywarkach?

0
  • Pomocny post
    #4 20 Gru 2018 21:27
    Robo-technical
    Poziom 29  

kojderl napisał:
    Może to wiązka przewodów? Zdarza się to w zmywarkach?
    Tak i to wcale nie tak rzadko. Sprawdź przewody na zgięciu jak masz wątpliwości. Jednak ja by zaczął od sprawdzenia blokady drzwi, jej styków i rezystancji. Zweryfikuj też czujnik przeciw zalewowy.

0
  • #5 04 Sty 2019 11:14
    kojderl
    Poziom 9  

Po wyciągnięciu sterownika (znajdującego się z przodu zmywarki pod drzwiami) odłączeniu wszystkich złączek, ponownym poskładaniu wszystkiego do kupy, zmywarka znowu zaczęła działać.
    Nie wiem na jak długo... zobaczymy

0