Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik RC na 27MHz - moja konstrukcja

02 Wrz 2005 19:22 5301 5
 • Poziom 14  
  Chciałbym zaprezentować wszystkim moje rozwiązanie odbiornika do zdalnego sterowania modeli w systemie proporcjonalnym. Jest on przystosowany do pracy w paśmie 27MHz z modulacją FM. Wybrałem je bo chciałem wykorzystać fabryczny nadajnik firmy PICO od aparatury Signal 7FM produkowanej w dawnym NRD. Fabryczny odbiornik od tej aparatury waży ok.70g co raczej nie zachęca do jego stosowania.

  Zaprezentowany układ wykonałem w technologii mieszanej (częściowo przewlekanej,częściowo SMD) i razem z plastikową obudową waży 22g. Pracuje poprawnie przy zasilaniu z 4 albo 5 ogniw NiCd (4,8 lub 6V) i działa poprawnie jeszcze przy napięciu 4V. Ma niezłą czułość.

  Schemat zamieszczam raczej jako ciekawostkę, bo na dzień dzisiejszy trudno będzie zdobyć niektóre z zastosowanych w układzie elementów. Proszę jednocześnie o wyrażenie opinii o samym projekcie.

  Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę zamieścić jeszcze rysunek płytki drukowanej. W swoim odbiorniku wyprowadziłem tylko cztery kanały (można wyprowadzić wszystkie 7).
 • PCBway
 • Spec od GSM
  Cytat:
  Ma niezłą czułość

  Czy aby nie za dużą czułość będzie miał ten odbiornik ? obawiam się żeby go nie przytykały silniejsze sygnały... możnaby wywalić UL1202 to troszkę by spadła.
 • PCBway
 • Poziom 23  
  Witam
  Dobrze by było gdybyś zamieścił wzór płytki drukowanej. Powiedz jaki to ma zasięg?
  pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Witam, a czemu na 27MHz przeciez wiadomo że modelarze uciekaja z tego pasma. Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Wiem, że modelarze uciekają z pasma 27MHz , ale chciałem aby mój odbiornik współpracował z posiadanym fabrycznym nadajnikiem. Pisałem o tym na początku.

  Jeżeli chodzi o zasięg to próby 'terenowe' wykazały prawidłową pracę na dystansie ok.300m przy ziemi. Teren nie był do końca płaski a nadajnik pracował z połową mocy. Przy pełnej mocy zasięg będzie większy. Maksymalny zasięg będzie z pewnością większy, ale nie znalazłem w pobliżu swojego domu bardziej rozległego i płaskiego miejsca.

  Co do czułości, to pomiary oscyloskopem dowiodły, że nawet przy nadajniku (pełna moc) ustawionym w odległości 2m od odbiornika nie występowały zniekształcenia przebiegu sygnału p.cz. Układ UL1202 nie jest tylko wzmacniaczem, ale też ogranicznikiem. Nic się nie 'przytyka'.

  Płytkę zamieszczam w formacie PCB. Jak dam radę zrobić jakiegoś 'jpega' to też zamieszczę.

  Sczegóły konstrukcyjne odbiornika widać na fotkach.