Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Renault Scenic I 1.6 - Pali się tranzystor w elektronicznym sterowniku dmuchawy

15 Gru 2018 12:02 543 10
 • Poziom 15  
  Witam, auto uszkodziło już trzy sterowniki silnika dmuchawy. Po awarii pierwszego silnik pracował tylko na max obrotach, na następnych wcale. Rozebrałem i uszkodzeniu ulega tranzystor W80NF55-08. Mam więc pytanie - czy możliwe że silnik dmuchawy stawia za duże opory i na wolnych obrotach tranzystor się przegrzewa? Szukałem również samych tranzystorów w necie i jest bieda. Czym mogę go zastąpić, jeżeli nawet auto będzie po wymianie silnika dmuchawy?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator Samochody
  Cytat:
  silnik dmuchawy stawia za duże opory i na wolnych obrotach tranzystor się przegrzewa

  Silnik kręci się normalnie, problem powoduje miedziano-węglowy pył ze szczotek, który gromadzi się w szczelinach komutatora
 • Poziom 34  
  Tak jak sam zauważyłeś silnik może pobierać za duży prąd przez duże opory na łożyskach. Pomiar prądu wszystko wyjaśni.
 • Poziom 20  
  Wprawdzie nie w tym aucie, ale przyczyna może być podobna - nie: zbyt wielkie opory, tylko luzy na wirniku i / lub kończące się szczotki. Powoduje to iskrzenie na komutatorze i przepięcia zabijające tranzystory MOSFET . Typ który podajesz ma max nap. 55V co nie jest oszałamiającą wartością. Podstawa to sprawdzenie stanu komutatora, szczotek i ew. wymiana kondensatora tłumiącego przepięcia.
 • Poziom 34  
  Czytajcie ze zrozumieniem. Drugi i trzeci nie miały przebitego mosfeta. Normalnie nic się nie przepala, tylko przeciążony nie włączy się, bo jest zabezpieczony nadprądowo. Można się na tym pogubić, bo ma drugie zabezpieczenie termiczne w sobie i czasem trzeba poczekać aż ostygnie. Przy tych objawach na pewno nie wystartuje ponownie jak gorący .
 • Poziom 36  
  dgolf napisał:
  Rozebrałem i uszkodzeniu ulega tranzystor W80NF55-08.


  Użyj tranzystora z serii PL****, nie mam pod ręką wszystkich dokumentacji. Wymień filtr pyłkowy. Oczyść silnik z zabrudzeń, sprawdź toczenie się wirnika (ślady po obecności wody). Przecież to prosta usterka.
 • Poziom 20  
  Hektar Zahler napisał:
  Czytajcie ze zrozumieniem. ....


  cyt: Po awarii pierwszego silnik pracował tylko na max obrotach, na następnych wcale. Rozebrałem i uszkodzeniu ulega tranzystor W80NF55-08.

  A jak inaczej chcesz to rozumieć ???
 • Poziom 34  
  Jak jest przebity ma zwarę D-S i kręci cały czas. Prędzej spali bezpiecznika.
 • Poziom 15  
  Jednak silnik powodował zbyt duży pobór prądu. Nie wiem co tam dokładnie było robione ale wyczyszczony, przesmarowany i działa wszystko. Na słuch oraz odczuwalną siłę nadmuchu nie ma kompletnie żadnej różnicy. Więc trudne do diagnozowania.
 • Poziom 34  
  Dmuchawę sprawdzisz bez problemu najzwyklejszym prostownikiem. Pomyliłeś się przyjacielu niesamowicie.
 • Poziom 15  
  Jakie ten moduł ma zabezpieczenie, skoro pali się tranzystor i pracuje tylko na max obrotach. Bezpiecznik powinien być między sterownikiem, a silniczkiem.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Naprawa - silnika dmuchawy - pobierał zbyt dużo prądu.