Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Behringer U-Phoria UMC204HD - Nagrywa mono

CHESTERRROOO 15 Dec 2018 15:17 2301 14
    CHESTERRROOO
    Level 7  
    Witam. Mam interfejs audio Behringer U-Phoria UMC204HD i mikrofon dynamiczny na XLR w słuchawkach Superlux HMC660X. Po uruchomieniu nagrywania w Audacity mikrofon jest nagrywany jako mono. Słychać go tylko w jednej słuchawce. Tak samo jest w przypadku nagrywania gameplayu przy użyciu Nvidia Shadowplay. W teamspeak jest ok, słychać mnie normalnie. Dlaczego tak jest? Dlaczego nagrywa mi mono zamiast stereo?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Mikrofon jest źródłem monofonicznym. Wszytko kwestia ustawienia oprogramowania. Np w audacity nagrywaj na ślad mono nie stereo. To przy odtwarzaniu będziesz słyszał sygnał w obu słuchawkach (oczywiście w zależności od suwaka panoramy).
    CHESTERRROOO
    Level 7  
    @adambyw a jak mam ustawić program? Mam jeszcze mikrofon Blue Yeti i audacity nagrywa mi go w trybie stereo. Nie zmieniałem trybu w blue yeti z kardioidalnego na stereo.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Nie znam dokładnie audacity, ale z pewnością daje się tam ślady mono i stereo. Przy mikrofonie należy wykorzystywać ślady mono. Gdybyś miał drugi mikrofon to mógłbyś podłączyć go do drugiego preampu i miał byś stereo.
    CHESTERRROOO
    Level 7  
    @adambyw ale jakoś inni nagrywają stereo normalnie przez interfejsy czy miksery. A jak bym kupił mikrofon MXL 770 to było by tak samo? Czy to może walnięty interfejs? Tak jak mówiłem blue yeti nagrywa normalnie na 2 ścieżki.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    CHESTERRROOO wrote:
    A jak bym kupił mikrofon MXL 770 to było by tak samo?

Tak.
    CHESTERRROOO wrote:
    Czy to może walnięty interfejs?

Nie.
    CHESTERRROOO wrote:
    Tak jak mówiłem blue yeti nagrywa normalnie na 2 ścieżki.

A to nie mikrofon na USB? W takich przypadkach producenci kierują ten sam sygnał na obydwa kanały w przetwornikach A/C.

W interfejsie to ty musisz określić co chcesz nagrywać. Teraz program zakłada że masz wejście stereo i podłączasz do niego 2 mikrofony. A że jednego nie podłączasz to w tym kanale masz ciszę. Nie doszukuj się tu wady sprzętowej tylko błędnej konfiguracji oprogramowania.
    DjMapet
    Level 43  
    adambyw wrote:
    Nie znam dokładnie audacity, ale z pewnością daje się tam ślady mono i stereo.

Nie inaczej.
    Na pasku narzędzi klikasz "Ścieżki", w otwartym oknie najeżdżasz na "Dodaj nową" a następnie w bocznym oknie wybierasz rodzaj ścieżki; mono lub stereo.

Pozdrawiam.
    PlayazZ
    Level 9  
    Witaj, posiadam mikrofon MXL 770 z interfejsem Focusrite Scarlett solo. Już tłumaczę dlaczego tak się dzieje przynajmniej tak jak ja to zrozumiałem i jak z tym problemem sobie poradziłem.

Więc focusrite scarlett solo ma dwa wejścia, zapewne w przypadku behringera jest podobnie. Pierwsze XLR z zasilaniem phantom oraz drugie na jack 6,3 w przypadku gdy do interfejsu wpięty jest jedynie mikrofon to sygnał przez USB i tak idzie z dwóch wejść (lub tak jest rozpoznawalny).

To co zrobiłem to wszedłem w panel sterowania > dźwięk > nagrywanie > zaznaczyłem Focusrite USB > właściwości >zaawansowane i z kolumny format wybrałem pozycję 1 kanałowe 24 bitowe, 48000Hz (jakość studyjna).

Fabrycznie ustawione było na format 2 kanałowe 24 bitowe, 48000Hz (jakość studyjna) od tej zmiany mikrofon jest nagrywany w stereo i słychać odsłuch na obu słuchawkach np. w audacity. Gdy podłączysz mikrofon pod USB np. jak w twoim przypadku Blue Yeti, fabrycznie jest wybrane 1 kanałowe przy 16bitach dlatego sygnał idzie na obie słuchawki.

Pozdrawiam.
    auto-fun
    Level 11  
    Może przypnę do tematu - bo nie chcę zakładać nowego. Korzystam z U-PHORIA 404HD. Dziewczyna, która chciała nagrywać wokal, chce siebie słyszeć w słuchawkach - oraz oczywiście cały już wcześniej przygotowany podkład (mikrofon pojemnościowy) - zaznaczając opcję ODTWARZANIE ( odtwarzaj ścieżkę podczas jej nagrywania) w słuchawkach jest spore opóźnienie jej głosu. Program - to już wcześniej wspomniany Audacity, który spisuje się bardzo dobrze aż do tego momentu. Jakie porady - czy dać sobie spokój z tym odsłuchem nagrywanego głosu, szperać w ustawieniach, szukać innego oprogramowania czy może po prostu interfejs nie daje rady.... Dzięki za wszystkie sugestie
    Paweł
    nagrywamy.com
    Level 30  
    auto-fun wrote:
    Może przypnę do tematu - bo nie chcę zakładać nowego. Korzystam z U-PHORIA 404HD. Dziewczyna, która chciała nagrywać wokal, chce siebie słyszeć w słuchawkach - oraz oczywiście cały już wcześniej przygotowany podkład (mikrofon pojemnościowy) - zaznaczając opcję ODTWARZANIE ( odtwarzaj ścieżkę podczas jej nagrywania) w słuchawkach jest spore opóźnienie jej głosu. Program - to już wcześniej wspomniany Audacity, który spisuje się bardzo dobrze aż do tego momentu. Jakie porady - czy dać sobie spokój z tym odsłuchem nagrywanego głosu, szperać w ustawieniach, szukać innego oprogramowania czy może po prostu interfejs nie daje rady.... Dzięki za wszystkie sugestie
    Paweł

Wykorzystać funkcję direct monitoring. W audacity chyba trzeba będzie wyciszyć nagrywany ślad.
    auto-fun
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź. Nie ma u mnie przycisku DIRECT MONITOR - Próbowałem juz różnych konfiguracji, ustawień - z pewnością czegoś nie wiem i coś źle robię. Jest to moja pierwsza przygoda z tego typu interfejsami - dodam jeszcze, że audacity odtwarza nagrany wcześniej materiał poprzez USB - nie wiem czy ma to jakieś znaczenie czy nie, ale jakoś nie miałem nigdy zaufania do tego typu połączeń... Jakc to jack :D W Audacity zgodnie z poradą nagrywaną ścieżkę ustawiłem jako "cisza" - Każda z możliwych chyba już konfiguracji daje albo brak sygnału "podglądu nagrywanej ścieżki wokalu" albo bardzo spore opóźnienie - śmiem powiedzieć, że rzędu 0,2s co praktycznie uniemożliwia poprawne nagranie wokalu - sam próbowałem - jest to nie do przejścia a że córka się uparła, że chociaż troszkę chce siebie słyszeć w słuchawkach - to co ja mam zrobić :( a szkoda, żeby straciła zapał skoro chce..... Z pewnością wina leży po mojej stronie - czegoś nie wiem i coś źle robię.... Będę wdzięczny za każde sugestie... Behringer U-Phoria UMC204HD - Nagrywa mono Behringer U-Phoria UMC204HD - Nagrywa mono Behringer U-Phoria UMC204HD - Nagrywa mono
    auto-fun
    Level 11  
    DjMapet wrote:
    Podłącz słuchawki do wyjścia słuchawkowego laptopa.

Podkład nagrany trochę za głośno.

Pozdrawiam.

I tutaj opóźnienie odsłuchu nagrywanego wokalu bez zmian - nadal jest na tak sporym poziomie. Może jeszcze czegoś nie wiem o tym programie i coś nie ustawione jest jak trzeba?
    nagrywamy.com
    Level 30  
    auto-fun wrote:
    Nie ma u mnie przycisku DIRECT MONITOR

Ale jest funkcja direct monitoring ;) Behringer U-Phoria UMC204HD - Nagrywa mono
    To ta zaznaczona na czerwono gałka - reguluje proporcje między sygnałem odwtarzanym (PB=playback) a wejściem (IN=input). Do poprawnego działania konieczne jest wyciszenie nagrywanego śladu, w przeciwnym przypadku słyszalne będą dwa wokale, bezpośedni i opóźniony. Wadą takiego rozwiązania jest brak efektów w czasie nagrywania na nagrywanym śladzie, ale w przypadku audacity to nie ma znaczenia, bo audacity nie ma efektów w realtime ;)
    No i warto wcisnąć przycisk mono, wtedy odsłuch wokalu będzie w środku a nie w jednym kanale. Ten przycisk monofonizuje tylko odsłuch bezpośredni, nie ma się czego obawiać.
    auto-fun
    Level 11  
    Dziękuję "nagrywamy.com" za wyczerpującą odpowiedź. Jak pisałeś - tak jest. Audacity faktycznie jest dosyć prosty i intuicyjny, ale ma spore wady. Kupując nowe Yamaha MOTIF oraz MO6 znalazłem ciekawe oprogramowania, które tyle czasu leżało w pudełkach...np CUBASE.. Wszystko zagrzmiało od razu - małe są problemy z konfiguracją zewnętrznej karty dźwiękowej, ale jak nie dam rady z pewnością uderzę ;) Jeszcze raz dziękuję za pomoc!