Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cofanie mechanicznego licznika prądu

pasiek 15 Gru 2018 16:48 222 7
  • #1 15 Gru 2018 16:48
    pasiek
    Poziom 9  

Wbrew tytułowi nie chodzi mi o oszustwa ani fałszerstwa. Chciałbym założyć w warsztacie sublicznik, prywatny, tylko do odczytu dla mnie. Mam stary licznik mechaniczny, typ A52. Jest na nim "nabite" kilkadziesiąt tysięcy kW, ale chciałbym go wyzerować i dopiero założyć. Domyslam sie, ze trzeba zdjąc szklaną obudowę, przykręconą dwiema śrubkami. Ale jak cofnąć bębny? Czy mozna "na siłę"? Oczywiście wiem, że zniszczę plombe ale na tym mi nie zależy - ma to być mój prywatny sublicznik. Bardzo proszę o wskazówki.

0 7
  • #2 15 Gru 2018 16:55
    krzysiozak
    Poziom 35  

Należy rozebrać mechanizm, jeśli nie czujesz się na siłach, zleć to fachowcom przez ogłoszenie na elektrodzie, darmo nie będzie chyba że zrobisz sam.
    Nie wiem jak elektryczne, ale telefoniczne można było cofnąć przykładając wiertarkę z bolcem na którym był naciągnięta guma od wentyla i przyłożyć do kółka. Najpierw po rozkręceniu spróbuj cofnąć palcem, jak obróci się kilka razy wstecz, to można próbować wiertarkę z wentylem. Tylko może wymagać odłączenia mechanizmu który jest napędzany elektrycznie.

0
  • #3 15 Gru 2018 16:55
    Koderr
    Poziom 25  

pasiek napisał:
    [...]Jest na nim "nabite" kilkadziesiąt tysięcy kW[...]
    Raczej kWh :-)
    pasiek napisał:
    Ale jak cofnąć bębny? Czy mozna "na siłę"?[...]
    Nie można na siłę, uszkodzisz mechanizm. Najwygodniej byłoby wysunąć oś od małych trybików przerzucających.

0
  • #4 15 Gru 2018 17:13
    krzysiek7
    Poziom 34  

Nie do końca widzę sens cofania tego licznika, wolałbym spisać jego stan początkowy. Poza tym licznik już wyzerowany można kupić za kilkadziesiąt złotych i nie ma niebezpieczeństwa, że zostanie uszkodzony przy samodzielnym zerowaniu.

0
  • #5 15 Gru 2018 17:14
    arturdip
    Poziom 26  

Jeśli na liczniku jest symbol zapadki to nie można go cofnąć mechanicznie.Trzeba rozebrać.Ale tak w ciemno chociaż bez zdjęcia to trudno powiedzieć.

Dodano po 42 [sekundy]:

Zapadka ma zapobiegać m.n mechanicznemu cofnięciu.

0
  • #6 15 Gru 2018 17:19
    Koderr
    Poziom 25  

arturdip napisał:
    Jeśli na liczniku jest symbol zapadki to nie można go cofnąć mechanicznie.Trzeba rozebrać.Ale tak w ciemno chociaż bez zdjęcia to trudno powiedzieć.
    Dodano po 42 [sekundy]:
    Zapadka ma zapobiegać m.n mechanicznemu cofnięciu.
    Mechanicznie można, zapadka zapobiega cofaniu elektrycznemu, np. przez podpięcie prądu w odwrotnym kierunku.
    Jak już "ręcznie" dobierzesz się do mechanizmu, to żadna zapadka nie straszna :-)

0
  • #7 15 Gru 2018 17:19
    zbich70
    Specjalista elektryk

pasiek napisał:
    Mam stary licznik mechaniczny, typ A52. Jest na nim "nabite" kilkadziesiąt tysięcy kW, ale chciałbym go wyzerować i dopiero założyć.

Tylko po co te kombinacje? Przecież obliczanie zużycia energii polega na odejmowaniu wskazania poprzedniego od bieżącego i nie ma żadnego znaczenia czy wskazania składają się z trzech czy pięciu cyfr.
    99300 - 99100 = 200, czyli tyle samo co 300 - 100.
    Masz jakiś kłopot z operowaniem na liczbach pięciocyfrowych, czy taką fanaberię żeby ładnie wyglądało?

4
  • #8 15 Gru 2018 19:23
    retrofood
    Moderator

Powiedziano wszystko. Zamykam.

0