Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Drewniany garaż, ocieplenie

aarko 16 Dec 2018 14:35 2889 9
    aarko
    Level 11  
    Witam, mam drewniany garaż pokryty płytą bitumiczną. Chcę go ocieplić wełną mineralną 5 cm, tylko że na dachu, na płycie skrapla mi się woda. Jak go nie ogrzewam, bo jak jest potrzeba to jest ogrzewany. Moje pytanie brzmi: czy na sufit mogę ocieplić od wewnątrz w ten sposób i wełna nie będzie piła wody. Płyta osb 12 mm, potem folia paroprzepuszczalna żółta, wata mineralna 5 cm i płyta bitumiczna, czy to dobre rozwiązanie?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli skrapla się woda, a nie ma spadku dachu na tyle dużego, że wodę można odprowadzić, to jest prawdopodobne, że wełna będzie namakać, choćby poprzez dziurki powstałe od gwoździ, czy wkrętów. Nie wiem, czy to będzie aż tak dużo tej skroplonej wody, by nie odparowała, gdy zrobią się temp. dodatnie.
    aarko
    Level 11  
    Dach ma ok 10% spadku a chodzi mi o to czy muszę dawać bezpośrednio pod bitumit folie, bo jej tam nie ma. Chciałem pod bitumit dać watę, potem folie i na końcu osb. Bo jeżeli pod bitumit musi być folia żeby wata nie nasiąkała to mam dach do zdjęcia a chce tego uniknąć.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Ja bym dał, na wełnie też, chociaż jak wspomniałem "dziurki po gwoździach", ale to taka technologia.
    aarko
    Level 11  
    Czyli trzeba by ściągnąć dach położyć folie żeby wata nie piła wody z pod dachu. Dach jest szczelny, tylko jak przez kilka dni nie palę to skrapla się ta woda pod płytą bitumiczną i robi się mokro, a właśnie chciałem uniknąć tego zjawiska. Boki też będę ocieplał watą 5 cm. Myślałem że jak docieplę płytę watą od spodu to zmieni się ta duża różnica temperatur i przestanie skraplać się na niej woda, a ja uniknę zdejmowania dachu.

Dodano po 15 [minuty]:

A może można to ocieplić bez ściągania dachu?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    aarko wrote:
    Moje pytanie brzmi: czy na sufit mogę ocieplić od wewnątrz w ten sposób i wełna nie będzie piła wody.
    Będzie, niestety. Bo niby gdzie się podzieje? Na Twoim miejscu, na wiosnę wyrzuciłbym to pokrycie dachu i położył płytę warstwową. Bo ile w końcu masz tam metrów kwadratowych? Kładziesz płytę (jest lekka, dźwigu nie trzeba :D ) przykręcasz wkrętami i masz święty spokój z wszelakimi dociepleniami na zawsze. Bez folii, bez... i bez tego też. Bez wszystkiego! Płyta i to wszystko.

Teraz doczytałem, że i ściany też chcesz docieplać. Również polecam płytę warstwową. Taniej i wygodniej. Zamawia się na gotowy wymiar, montuje ręcznymi narzędziami.
    aarko
    Level 11  
    Tylko że watę i płyty posiadam, wystarczy dokupić folię. No jednak na wiosnę czeka mnie zdjęcie dachu i położenie tej folii, nie da się tego obejść. Planowałem że od spodu wystarczy ta folia pod płytę osb, a tu z tego co piszecie jednak muszę dać bezpośrednio pod płytę dachową i potem watę, folie i osb. No trudno, jak mus to mus. Pozdrawiam i dziękuję za rade.
  • Helpful post
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    aarko wrote:
    Dach ma ok 10% spadku a chodzi mi o to czy muszę dawać bezpośrednio pod bitumit folie, bo jej tam nie ma. Chciałem pod bitumit dać watę, potem folie i na końcu osb. Bo jeżeli pod bitumit musi być folia żeby wata nie nasiąkała to mam dach do zdjęcia a chce tego uniknąć.

Przeczytałem i słowo daję , ręce opadają. Pod bitumitem masz zostawić około 3 cm przerwy t.j. pustki wentylacyjnej i dla nie zapewnić z zewnątrz od dołu dolot powietrza a z góru wylot. I warstwy tak mają wyglądać od góry
    1. bitumit
    2. szczelina wentylacyjna( ta pustka o której wyżej napisałem)
    3. wełna ( jeżeli masz dawać 5 cm to sobie odpuść wogóle bo to nie ma sensu minimum 10
    4. folia paroizolacyjna ( a nie paroprzepuszczalna )
    5. Płyta OSB
    Ponadto w samym pomieszczeniu garażu musisz dodatkowo wykonać małą wentylację jak masz zamiar ogrzewać pomieszczenie.Co do sposobu zastosowania masztowania tzw. rusztu to zapraszam na forum murator dom. Powodzenia.
    aarko
    Level 11  
    Wykonano jak w ostatnim poście i jest ok
    aarko
    Level 11  
    Wykonano jak w ostatnim poście i jest ok

Dodano po 2 [minuty]:

Zrobione jak napisał wiesiekmisiek i jest ok