Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pedał do kontroli oscyloskopu poprzez USBTMC

ghost666 16 Gru 2018 20:29 3042 0
 • Pedał do kontroli oscyloskopu poprzez USBTMC
  Każdy z nas ma tylko dwie ręce i czasem musi wykorzystać je do prac manualnych, takich jak na przykład diagnoza działania jakiegoś układu elektronicznego. Czasami do tego celu używamy oscyloskopu. Problemy zaczynają się w momencie, gdy dwie ręce to za mało, gdyż gdy obydwie obsługują sondy oscyloskopu, w jakiś sposób należy zmienić jego ustawienia.

  Pomysłowe rozwiązanie tego problemu zaproponował Paul Roukema. Zaprojektował i oprogramował on pedał do oscyloskopu, który pozwala na kontrolę jego parametrów za pomocą stopy. Zaproponowane urządzenia wykorzystuje interfejs USBTMC (USB Test and Measurement Class) do komunikacji z oscyloskopem. Większość nowoczesnych oscyloskopów posiada gniazdo USB, pozwalające na tego rodzaju kontrolę. USBTMC daje podobne możliwości, co wykorzystanie interfejsu GPIB znanego ze starszych oscyloskopów i nie tylko).

  Urządzenie oparte jest o mikrokontroler STM32. Dedykowane i przetestowane zostało z oscyloskopami Keysighta z linii Infinium oraz Tektronixa z linii DPO, jako że takie urządzenia autor posiada w swoim warsztacie. Naciskanie pedału domyślnie włącza i wyłącza akwizycję przez oscyloskop lub uruchamia ją w trybie pomiaru pojedynczego wyzwolenia. Dodatkowo cała specyfikacja USBTMC dołączona jest do otwartego projektu, dzięki czemu możliwe jest zaprogramowanie własnych funkcji do pedału. A jeśli mamy więcej samozaparcia i taką potrzebę, to może nawet uda się przerobić to urządzenie do sterowania oscyloskopem poprzez GPIB?

  Źródła:
  https://hackaday.com/2018/12/02/keep-both-hands-on-the-probes-with-this-oscilloscope-footswitch/
  https://github.com/MegabytePhreak/scope-footswitch

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9543 postów o ocenie 7608, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.