Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

UPS CES GX 10T - Parametry prądu ładowania akumulatorów.

bednarus3 17 Gru 2018 09:19 255 13
  • UPS CES GX 10T - Parametry prądu ładowania akumulatorów.

Poziom 8  

Mam w firmie UPS CES GX 10T. Czeka nas wymiana akumulatorów. Jest ich 20 sztuk 12V/9Ah połączonych szeregowo. Mogę ustawić napięcie oraz prąd ładowania. Stąd pytanie jakie powinny być te wartości? Na protokole serwisowym jest napisane, że prąd ładowania został zmniejszony z 32A do 3,6A z powodu dużej rezystancji akumulatorów. Czy te 32 ampery to nie było za dużo, co było powodem, że akumulatory skończyły się w dwa lata? UPS nie pracuje na zasilaniu akumulatorowym dłużej niż 1 minutę. W tym czasie agregat prądotwórczy się włącza. Przejrzałem protokół serwisowy z zeszłego roku. Napięcie ładowania wynosiło 276V, przy którym akumulatory pobierały 0,69A.

0 13
    Poziom 38  

bednarus3 napisał:
    Czy te 32 ampery to nie było za dużo
    Taki prąd wykończyłby AKU po pierwszym ładowaniu. Kto takie warunki podał? Wartość 0,69 A jest do przyjęcia, choć dopuszczalna to 0,9 A. Jakie to sa akumulatory, normalne, kwasowe?

0
    Poziom 8  

Akumulatory żelowe. Nie ma oznaczeń na nich, ale po rozmiarze mogę stwierdzić, z około 9Ah, 12V. Raz nam się zdarzyło, że agregat nie podał prądu. Wyskoczył bezpiecznik. Wtedy UPS pracował na akumulatorach, aż się wyłączył. Nigdy wcześniej akumulatory nie rozładowywały się poniżej 95% nominalnego napięcia. Jak rozumiem, wtedy mogło popłynąć te 32A i uszkodzić ogniwa?

0
    Poziom 35  

Akumulatory do UPS'ów dobiera się wg. ich przewidywanego czasu życia. Cena wtedy też się zmienia. Musisz dotrzeć do tego, jaki to jest dokładnie typ akumulatora. Dla zwykłych akumulatorów dwa lata w UPS'ie jest OK. Dla akumulatorów dedykowanych od 5 do 10 (7) lat.
    Jaka temperatura jest w pomieszczeniu UPS'a?

0
    Poziom 8  

Pomieszczenie jest klimatyzowane. Utrzymujemy temperaturę pomiędzy 20°C, a 21°C, ale akumulatory stoją odsłonięte na stojaku pod klimatyzatorem, więc mają bezpośredni nawiew. Serwis życzy sobie niebagatelną kwotę za dojazd i samą usługę wymiany. Połączyć akumulatory w szereg dam radę. Do tego programem dedykowanym do tego zasilacza awaryjnego można ustawić prąd ładowania. Pytanie jaki? Co do akumulatorów to na etykiecie nad złączem, do którego cały pakiet jest podłączony, napisane jest 240V/100A. Z napięciem sprawa jest jasna. 20 akumulatorów 12V w szeregu i po temacie. Natomiast nie wiem o co chodzi z 100A. Czy to jest minimalny prąd jaki cały pakiet jest w stanie oddać?

0
    Poziom 35  

Czyli temperatura OK jak dla akumulatorów w UPS.
    Rozładowanie o którym pisałeś dla akumulatorów przeznaczonych do pracy w UPS stanowi tylko taki problem, że skraca żywność np. z 1100 cykli do np. 200 takich cykli głębokiego rozładowania.

bednarus3 napisał:
    Z napięciem sprawa jest jasna. 20 akumulatorów 12V w szeregu i po temacie.
    Czyli jakie napiecie dokładnie masz na myśli?

0
    Poziom 8  

Pakiet akumulatorów musi mieć napięcie 240V według producenta.

0
    Poziom 35  

bednarus3 napisał:
    Pakiet akumulatorów musi mieć napięcie 240V według producenta.
    O jakie napiecie chodzi? Co dokładnie chcesz ustawić?
    bednarus3 napisał:
    Serwis życzy sobie niebagatelną kwotę za dojazd i samą usługę wymiany.
    Może jednak skorzystaj z ich usług. Jak rozumiem z Twoich postów chcesz zaoszczędzić na usłudze, ale nawet samo podłączenie akumulatorów przy takim napięciu (w szeregu) oznacza pracę z wysokim napięciem. Do tego bez znajomości modelu akumulatorów nie można zaproponować sensownych ustawień. Można tylko coś uogólnić, ale ciężko się pod tym podpisać.

0
    Poziom 8  

Napisałem do producenta UPS. Zaproponował dwa rodzaje akumulatorów żelowych, hermetycznych, bezobsługowych: EV 9Ah-12V lub CS 9Ah-12V. Podłączy je lokalny elektryk, który z nami współpracuje. Skasuje 1/15 tego co serwis, który konserwuje ten sprzęt. Chodzi o ustawienie prądu ładowania. Prawdopodobnie można to zrobić programem Viewpower, który został dostarczony razem z urządzeniem. Według protokołu serwisowego z tego miesiąca maksymalny prąd ładowania został zmieniony z 32A na 3,6A. Napięcie ładowania jest prawidłowe. Dla 20 akumulatorów w szeregu wynosi dokładnie 276,4V. Ponowię pytanie. Jakim maksymalnym prądem powinny być ładowane te akumulatory? Przypomnę, że zasilanie z UPS występuje stosunkowo rzadko. (częstotliwość awarii w dostawie energii elektrycznej). Do tego praca UPS nie trwa więcej jak 1 min, do momentu włączenia się generatora prądotwórczego.

0
    Spec od monitorów

Dla tych AKU Europower 12V/9Ah (EV 9-12)
    12V/9Ah EV EP żelowy 12V/8Ah/C10 Link_ parametry
    max. prąd ładowania to:
    Maximum charging current (A):2.9 charging Current should be limited to 0.3xC , that is, in this case it is 2.7A
    Zalecane nap. ładowania to wart. 14..14,8V
    U kolegi wychodzi, że jest to ok. 13.8V (20 szt. i sumaryczne nap. ładowania 276V)

Z manuala dla Liebert GXT MT

:idea: :?:

Cytat:
    Według protokołu serwisowego z tego miesiąca maksymalny prąd ładowania został zmieniony z 32A na 3,6A

0
    Poziom 8  

Wszystko już mniej więcej wiem. Jakiej firmy akumulator 12V/9Ah do UPS-a polecacie? Celujemy w 6 lat wytrzymałości w temperaturze 21°C. Natrafiłem na taki: CSB HRL1234W 9Ah. Co sądzicie? :arrow: Link.

lisek napisał:
    Zalecane nap. ładowania to wart. 14..14,8V
    Takie napięcie jest dla pracy ciągłej, a w trybie buforowym wynosi 13,8V.

0
    Poziom 11  

Jakiej firmy są obecnie AKU? (model) i rzekomo jaka rezystancja? Dwa lata to coś cienko jak na pomieszczenie klimatyzowane. Nawet te tańsze AKU wytrzymują w takich warunkach 4~5 lat. Akumulatory powinny być wymienione kiedy ich Rw przekracza o 50% nominalnej. Rezystancja to nie wszystko, próba rozładowcza tez jest ważna, niekiedy pomimo niskiej rezystancji, napięcie spada na danym AKU mocno, częściej tak się dzieję kiedy AKU nigdy nie są obciążone, a tylko doładowanie. Jeśli współpracuje dany UPS z agregatem, nie jest wymagany duży czas autonomii, możesz zamontować 12V/7Ah ta sama obudowa mniejsza pojemność trochę taniej.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0
    Spec od monitorów

AKU CSB są dobre i w miarę tanie (szt. ok. 18-25 funtów) Link
    * czasem CSB Hrl 1234W cena od 21. €
    :arrow: wersja z PL Link

Longlife (10 yrs) tych AKU dotyczy trybu BUFOROWEGO
    :!: Cykliczne ładowanie - rozładowanie to liczba ok. 200-300 max. cykli, a potem utylizacja.

0
    Poziom 8  

fotzsyzrk napisał:
    Jakiej firmy są obecnie AKU? (model) i rzekomo jaka rezystancja?
    Na protokole serwisowym jest napisane, że rezystancja wynosi nieskończoność ∞. Akumulatory nie są opisane na bocznych ścianach oraz od góry. Pod spodem nie mogę zobaczyć bez rozłączenia pakietu.

0