Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

55NU8042, 55Q6FN czy 55XE9005?

radosuaf 17 Dec 2018 09:35 1137 18
    radosuaf
    Level 19  
    Dumam na telewizorem 55" i ograniczyłem wybór do 3 modeli (chcę VA i 120 Hz):
    a/ Samsung NU8042 - cena 3.146 zł
    b/ Samsung Q6FN - cena 3.596 zł
    c/ Sony XE9005 - cena 4.199 zł

Brałbym NU8042 najchętniej, ale trochę mnie przeraża jakość local dimming - w sklepie tego dokładnie nie przetestuję, a niektóre zdjęcia znalezione w internetach wyglądają tak sobie (dodam, że teraz mam plazmę ST60, więc jestem przyzwyczajony do dobrej czerni), co do Q6FN, to wszystkie testy twierdzą, że jest tylko ciut lepszy i nie warto dopłacać - ale też bazują chyba na cenach rekomendowanych, kiedy różnica w cenie była większa. Być może teraz dołożenie tych 450 zł ma sens?

Sony - wiadomo, 1.000 zł drożej, zeszłoroczny model, ale FALD i dobre oceny. XF9005 jest już w ogóle zbyt drogi, bo to kolejne 500 zł do dołożenia...

Brać NU8042 i liczyć na to, że jakoś to będzie, czy lepiej dołożyć albo wziąć jeszcze coś innego?
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Bierz Sony - ma FALD więc rozwiązuje Twoje problemy z podświetleniem.

A jak nie to NU8 - moim zdaniem nie ma sensu dopłacać do Q6.
    User removed account
    Level 1  
    radosuaf
    Level 19  
    No nie - domyślnie to chciałbym wydać 3.150 na NU8042 :). 5.500 to jakieś 75% drożej :).

Hmmm... Właśnie zauważyłem, że Sony XF85 w wersji 49" jest na matrycy VA 120 Hz! Wiem, że ma podświetlanie krawędziowe bez local dimming, ale może wypada to lepiej nIż w Samsungu... Nie mogę znaleźć nigdzie testów wersji 49" właśnie... Ktoś coś?
    User removed account
    Level 1  
    radosuaf
    Level 19  
    Żadnych IPS-ów. Mam monitor IPS przy komputerze i wystarczy :). A przejście z plazmy na IPS-a okazałoby się wieczorami szczególnie bolesne.
    User removed account
    Level 1  
    Ludwik XVI
    Ambilight nic nie rozbija, tylko oszukuje nasze oczy dając źródło światła za ekranem. Po prostu wtedy nie dostrzegamy tak mocno wad matrycy IPS.
    Czerń przestaje być emisyjna, bo bardziej świecą diody od systemu ambilight.
    Najprościej mówiąc to tuszowanie problemu w przypadku zastosowania IPSa.
    radosuaf
    Level 19  
    Po dokładniejszych pomiarach okazało się, że chyba jestem skazany na 49" lub 50"... Co oznacza, że NU8000/Q6FN odpadają raczej, bo 60 Hz, za to do gry wkracza Sony 49XF85- VA, 120 Hz, ale kompletny brak local dimming... Dobry wybór? 49FX90 jest w dość absurdalnych cenach - w zasadzie to samo, co wersja 55"...
    Ludwik XVI
    radosuaf wrote:
    Sony 49XF85- VA, 120 Hz, ale kompletny brak local dimming...

Jak go ustawisz na stosunkowo niewielką jasność czyli blisko predefiniowanych ustawień Kino/Film to będzie ok.
    Wyższy kontrast w matrycy VA pomoże i nawet wieczorne oglądanie powinno być sensowne.
    cjprzemo
    Level 5  
    Witam. Dwa dni temu kupiłem Sony KD-49XF8596 i jestem bardzo zadowolony. Świetny obraz, kanały hd na nc+ bajka, sport daje radę, kąty wcale nie takie złe jak straszą. Jeszcze czeka na podłączenie PS4 PRO. Też się zastanawiałem nad kupnem, w necie bardzo mało o tym modelu, w końcu w sklepie oglądałem ze 3 razy, porównywałem i zdecydowałem się na kupno. Cena myślę, że atrakcyjna 3199zł.
    User removed account
    Level 1  
    radosuaf
    Level 19  
    cjprzemo wrote:
    Witam. Dwa dni temu kupiłem Sony KD-49XF8596

Jednak uda mi się upchnąć 55" :). Na 99" będzie więc Samsung 55NU8042.
    radosuaf
    Level 19  
    Ostatecznie jak sobie poczytałem na innym forum, jakie są przeboje z Samsungiem, rozważyłem za i przeciw, a w rezultacie stałem się dziś posiadaczem Sony 55XF9005 :). Na razie ciężko się wypowiadać, ale przesiadka z plazmy bardzo nie boli :). No a rozmiar 55" po 42" robi wrażenie.
    Ludwik XVI
    radosuaf wrote:
    a w rezultacie stałem się dziś posiadaczem Sony 55XF9005

No to już górna półka w tv LCD.
    Gratuluje zakupu, bardzo dobry telewizor.
    radosuaf
    Level 19  
    Górna półka - na szczęście nie cenowa. Jak ktoś przede mną obierał Q7FN (ok. 300 zł droższy, w zależności od sklepu), to aż mi się go trochę żal zrobiło :).

Jestem miło zaskoczony działaniem Android TV. OK, pod względem obsługi funkcji stricte związanych z telewizją, w menu jest pewien bałagan, natomiast szybkość działania (przynajmniej na razie), wygoda i możliwości - jestem pod wrażeniem. Materiał 1080i (kablówka) też jest skalowany bardzo ładnie, dopiero przy SD zaczynają się schody, ale da się oglądać (odległość jakieś 2,6 metra), więc jest nieźle.
    Z uciążliwości trochę irytujący jest lekko ciemniejszy obraz po bokach i w narożnikach (standard w LCD), lekki banding przy oglądaniu meczu, ale naprawdę minimalny i trzeba się przyjrzeć (za to ruch odwzorowany pięknie, nie mam zastrzeżeń) i, co jest nie do uniknięcia, blooming w ciemnych scenach przy jasnych obiektach. No i oczywiście kąty, ale to nie powinno być zaskoczeniem - kanapa jest na wprost TV, a telewizor na wysokości wzroku, więc dopóki się jej nie opuszcza, jest OK, ale wystarczy wstać i mocniej zejść z osi - i od razu widać różnicę.

Trochę dziwne jest długa zmiana kanałów (moduł CA w telewizorze) i podatność na jakość sygnału kablówki. W Panansoniku nie było nigdy problemów, a tutaj musiałem kilka razy układać kabel, żeby nie rwało obrazu.

Włączyłem sobie jeden materiał w Dolby Vision i - jeśli to ma tak wyglądać, to ja za HDR podziękuję, czułem się, jakby mi ktoś próbował zrobić prześwietlenie :). Nie wiem, co to ma na celu, ale z salą kinową nie kojarzy mi się w ogóle. Może na OLEDach to wygląda inaczej, ale w przypadku LCD ta technologia to nieporozumienie. Umrze jak 3D.
    Ludwik XVI
    Niestety przy telewizorach o wysokiej jasności czyli +750cd/m2 efekt oślepienia na LCD jest dość mocny.
    Trzeba usiąść ciut dalej aby było bardziej komfortowo.

Faktycznie w OLEDach ten efekt nie jest tak odczuwalny.

Odnośnie 3D, to ja dopiero po zakupie pierwszego OLED 4K zacząłem przygodę z 3D i tak to juz trwa do dziś - genialnie sie ogląda animacje Pixara w 3D.
    Na OLED 3D jest po prostu maksymalnie dopracowane - wrażenia sa lepsze niz w IMaxie (no poza wielkościa obrazu) - wszystko jest ostre, zero migotania, efekt głębi piękny.
    radosuaf
    Level 19  
    Poszukam jeszcze jakiegoś ciekawszego filmu (włączyłem pierwszy z brzegu na Netfliksie, wyglądał jak jakieś "świąteczne" popłuczyny skierowanie prosto do dystrybucji VOD), ale ogólnie ma to chyba sens wtedy, kiedy jasnością każdego piksela da się sterować osobno, w przeciwnym razie mamy wrażenie, że jesteśmy na przesłuchaniu i ktoś nam świeci prosto w twarz.

3D testowałem na plazmie raz czy dwa - nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia. Jestem fanem prostego, dwuwymiarowego kina, przyjemnie mi się ogląda filmy w stonowanej kolorystyce, bez zbędnych szaleństw. Jutro mam w planach obejrzeć "Zimną Wojnę" - myślę, że to będzie dobry test dla tego telewizora :).
    Ludwik XVI
    radosuaf wrote:
    Jestem fanem prostego, dwuwymiarowego kina, przyjemnie mi się ogląda filmy w stonowanej kolorystyce, bez zbędnych szaleństw.

100% zgody :)
    No ale Pixar to inna para kaloszy :)