Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły

17 Gru 2018 09:40 627 5
  • Poziom 12  
    Witam!
    Posiadam już dosyć wiekowy nawilżacz powietrza Humy 3. Nawilżacz ultradźwiękowy z jonizacją powietrza. Pewnego razu coś zaśmierdziało i przestał dawać parę. Jako, że swojego czasu miałem podobny problem i pomogła wymiana przetwornika ultradźwiękowego (25mm, 1.7M) tym razem również taki zakupiłem. Przy próbie wyciągnięcia starego okazało się (tak mi się wydawało), że to właśnie przetwornik był uszkodzony, bo się rozpadł na dwie części. Podłączyłem nowy, ale okazało się, że to nie pomogło. Woda nawet nie drży. Włącza się wiatrak, jonizator również działa. Płytka odpowiadająca za regulację wygląda dobrze, nie ma na niej śladów, żeby cokolwiek było uszkodzone. Natomiast okazało się, że po zalaniu wodą i włączeniu - woda kopie. Słychać wyraźny 'cyk', gdy zanurza się w wodzie palca..:)
    Czy jest możliwość, że nowy przetwornik przyszedł uszkodzony? Czy Waszym zdaniem problemu powinienem szukać gdzieś indziej?
    Miernik ustawiony na sprawdzenie rezystancji pokazuje różne, zmieniające się, wartości na wyjściu przewodów do przetwornika.
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc, bo w domu 28% wilgotności co nie służy dziecku, a ceramiczne pojemniki na kaloryfery jakoś nie podnoszą znacząco poziomu wilgotności. Otwieranie okien (Kraków) również nie jest rozsądnym pomysłem, gdy raz za razem smog taki, że komunikacja za darmo..;)
    Pozdrawiam, Artur
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam - proszę zamieścić fotkę płytki PCB , może jednak jakis element uległ uszkodzeniu .
    Czy tak wygląda przetwornik piezo ?

Dodano po 51 [sekundy]:

Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  

Faktycznie na płytce coś się przypaliło, jakby rezystor, jednak z powodu niemożliwości odkręcenia śrubki łączącej tranzystora z radiatorem nie mam również możliwości wymiany. A nawet nie wiadomo ile bym zapłacił za nowe części. Nowej płytki również pewnie nie dokupię, więc najprawdopodobniej sobie daruję naprawę i poszukam jakiegoś nawilżacza po platformach z ogłoszeniami.
  • Poziom 12  
    Spróbuję go wymienić (niestety nie udało się odkręcić śrubki, ale wygnę na nóżkach na tyle by zmienić rezystor). Koszt niewielki, więc warto spróbować. Choć w temacie z linka często się okazuje, że rezystor miał inną wartość niż wynikało z opisu i wymiana na taki nie przynosiła efektów. Wymienię jutro, sprawdzę, dam znać.
  • Poziom 12  
    Niestety nie udało się odczytać oporu spalonego rezystora. Wypaliła się dziura w miejscu napisu. Po nim samym również nie da się wywnioskować jaki to był rezystor. Próbowałem znaleźć informację szukając po numerze płytki: e67612, ale bezskutecznie.
    Jeśli ktoś jest w stanie coś doradzić to będę wdzięczny; jednak szkoda mi go zutylizować, skoro dzielnie przez lata nawilżał niejedno mieszkanie.

Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły

Znalazłem w jednym wątku Link informację jakoby rezystor 470Ω. Generalnie są informacje tak różnorodne, iż zaczynają się od 5 do 1k.
    Natomiast w innym wątku znalazłem zdjęcie:
    Po przeliczeniu pasków jakiś internetowy kalkulator wskazał 47Ω. Ale w poście: Link w punkcie 8 jest schemat z którego wynika, że jest to 68Ω. Ktoś inny sugerował 47Ω właśnie.
    I od takiego zacznę po czym podzielę się doświadczeniem.

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Po wymianie rezystora na 47ohm, przetwornik lekko unosił wodę. Spróbowałem z 470ohm i.. działa!
    Wymiana dosyć utrudniona, bo nie udało się odkręcić tranzystora. Po wszystkim wyczyściłem biały osad wokół tranzystora i radiatora, a mając pod ręką pastę termoprzewodzącą dodatkowo go posmarowałem.
    Dziękuję 'wojtek 9007' za zainteresowanie tematem.

Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły Pur Line Humy 3 - Nawilżacz powietrza nie daje mgły

ps.pamiętajcie o zasadzie ograniczonego zaufania - usterka i uszkodzenie rezystora wraz z przetwornikiem spowodowało nie zadziałanie czujnika braku wody. Warto czasem przeczyścić element za to odpowiadający (białe kółko podnoszące się wraz z poziomem wody).