Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wifi w garażu - jaki AP z dużym zasięgiem?

haryb 17 Dec 2018 12:52 4116 48
 • #1
  haryb
  Level 11  
  Mam następującą sytuację, mieszkam w bloku na 1 piętrze, mam garaż na podpiwniczeniu, czyli dwa piętra pionowo pode mną. Nie mam jednak możliwości pociągnięcia tam skrętki, dlatego kombinuje jak z mieszkania wysłać sygnał Wifi i jakimś urządzeniem odebrać go w garażu tak, bym mógł w nim podłączyć po LAN kilka urządzeń.
  Pierwsze co testowałem to dorzuciłem na Repeater który na końcu mieszkania łapie mi sygnał wifi z routera i go wzmacnia. Testowałem z laptopem bezpośrednio przy drzwiach garażu i zasięg jest ok 80% ale jak już wchodzę do środka garażu i zamykam drzwi to spada praktycznie do 5%. I teraz zastanawiam się jakie urządzenie było by najlepsze do zainstalowania w garażu tak, by miał silną antenę która odbierze sygnał Wifi i będzie można się podłączyć do tego urządzenia paroma urządzeniami na LAN. Czy tutaj jakiś zwykły AP wystarczy z np. dłuższą anteną? Czy są do tego zastosowania jakieś definiowane urządzenia - anteny?  Raczej skłaniam się z zainstalowaniem całego urządzenia, anteny odbiorcza/nadawczej wewnątrz garażu bo spółdzielnia czepia się instalacji np. anteny Wifi na zewnątrz garażu - ale jeśli to będzie ostateczność to taką zamontuje.

  Za wszelkie podpowiedzi pomoc z doborze jakiegoś urządzenia (tak by też portfela zbytnio nie rozerwało :)) będę wdzięczny bo nie chce kupić czegoś pierwszego lepszego by później się okazało że i tak mi tego sygnału wewnątrz garażu nie odbiera.
 • #3
  haryb
  Level 11  
  Widzę że to standardowy router z możliwością pracy jako Client - czyli by tutaj odebrał WIFI i przekazał je na gniazda LAN. Niby te anteny 5dB może dadzą radę. Czy masz doświadczenie praktyczne z tym routerem w takiej konfiguracji i przy dużych odległościach w pracy w trybie właśnie klienta ?

  Ewentualnie czy dodatkowo wrzucenia zamiast tych anten 5dB takich dwóch:
  https://allegro.pl/antena-wifi-41cm-podstawka-12dbi-rp-sma-dookolna-i7324921933.html było by trafne - dało by rezultat w jeszcze lepszym zasięgu w odebraniu/nadaniu sygnału ?
 • #4
  matek451
  Level 43  
  Kolejne chore pomysły i zakupy. Przecież w garażu nie ma zasięgu WiFi z routera domowego więc co ma ten AP Client odbierać? Należy utworzyć most WiFi, ale na zewnątrz pomiędzy twoim mieszkaniem a garażem na dedykowanych 2x zewnętrznych punktach dostępowych CPE, np. Ubiquiti Nanostation LOCO M2, LOCO M5. Pierwszy jak AP do routera w domu po LAN, drugi jako Station (AP Client) w garażu i od niego po LAN router w garażu ustawiony jako AP. Problem, że anteny CPE w poziomie, ale niedawno ktoś też tutaj zrobił podobnego linka między piętrami w bloku. W obydwu pomieszczeniach będzie jedna sieć tworzona i adresowana przez router domowy.
 • #5
  haryb
  Level 11  
  Rozumiem twoje podejście do tematu i pewnie gdybym budował swoją chatę lub robił remont chaty gdzie mógłbym pociągnąć w różne miejsca w mieszkaniu skrętkę to bym to pewnie w inny sposób rozwiązał. Ale tutaj jest kilka ograniczeń przez które ciężko mi zastosować Twoje rozwiązanie - i szukam alternatywy dla uzyskania chociaż z 30 % sygnały Wifi w garażu. Z routera domowego który jest w centrum mieszkania nie mam możliwości pociągnięcia Lana np. na balkon na drugi koniec mieszkania i wystawienia tam anteny zew. a następnie podobnie wystawienie czegoś takiego na garażu. Dlatego w dużej mierze niestety muszę opierać się na transmisji bezprzewodowej. I tak dorzucenie repetera który wzmocnił sygnał z mojego routera i pozwolił na uzyskanie tego ów sygnału na dobrym poziomie przed drzwiami garażowymi chciałbym jedynie przechwycić już w środku garażu przy zamkniętych drzwiach i np. tam podpiąć jakąś kamerkę IP czy Rasperry PI i tylko do tego zmierzam jak teraz ten sygnał który jest wifi przed garażem przekazać - odebrać na podobnym poziomie w garażu. I tak jak pisałem wystawienie tam anteny zew. na garaż to ostateczność ponieważ komunistyczna spółdzielnia ma różne do tego regulacje. Dlatego szukam na początku jakiegoś urządzenia które ma na tyle silne anteny że w środku garażu odbierze mi ten sam sygnał WIFI który jest de fakto wysyłany źródłowo z głównego routera a podbijany przez reapeter.
 • #6
  matek451
  Level 43  
  Nie ma innego, skutecznego rozwiązania, jak kabel pomiędzy domem i garażem lub most WiFi na dedykowanych CPE. Pomysły z repeaterami, AP Clientami, pseudo antenkami o kosmicznym zysku możesz sobie darować. Pomiaru sygnału dokonuje się np. WiFi Analyzerem, więc pomierz jak wygląda ten sygnał z twojego routera przed garażem i w garażu i podaj w dBm. Nie ma czegoś takiego jak silne anteny które odbierają sygnał WiFi przez kilka ścian czy sufitów. Daruj sobie przede wszystkim te repeatery. To nie są urządzenia dedykowane do takich warunków jak twoje, skutecznie działają głównie w opisach producentów.
 • #7
  m.jastrzebski
  Level 39  
  haryb wrote:
  Rozumiem twoje podejście do tematu i pewnie gdybym budował swoją chatę lub robił remont chaty gdzie mógłbym pociągnąć w różne miejsca w mieszkaniu skrętkę to bym to pewnie w inny sposób rozwiązał. Ale tutaj jest kilka ograniczeń przez które ciężko mi zastosować Twoje rozwiązanie - i szukam alternatywy dla uzyskania chociaż z 30 % sygnały Wifi w garażu. Z routera domowego który jest w centrum mieszkania nie mam możliwości pociągniecia Lana np. na balkon na drugi koniec mieszkania i wystawienia tam anteny zew. a następnie podobnie wystawienie czegoś takiego na garażu. Dlatego w dużej mierze niestety muszę opierać sie na transfmisji bezprzewodowej. I tak dorzucenie repetera który wzmocnił sygnał z mojego routera i pozwolił na uzyskanie tego ów sysgnału na dobrym poziomie przed drzwiami garażowymi chciałbym jedynie przechwycić już w środku garażu przy zamkniętych drzwiach i np. tam podpiąc jakiąś kamerkę IP czy Rasperry PI i tylko do tego zmierzam jak teraz ten sygnał który jest wifi przed garażem przekazać - odebrać na podobnym poziomie w garazu . I tak jak pisałem wystawienei tam anteny zew. na garaż to ostateczność ponieważ komunistyczna spółdzielnia ma różne do tego regulację. Dlatego szukam na początku jakiegoś urządzenia które ma na tyle silne anteny że w środku garażu odbierze mi ten sam sygnał WIFI który jest defakto wysyłany źrółowo z głównego routera a podbijany prze reapeter.


  Po pierwsze primo. W procentach określa się moc alkoholu a nie sygnału radiowego. Weź komórkę i zmierz jakimś WiFi analyzerem poziom sygnału w fizycznych jednostkach. Te 30% czy 80% to inwencja programisty, który wielkość fizyczną w kreskach lub procentach pokazuje tak jak mu marketingowiec każe.

  Po drugie primo.
  Zmierzyłem komórką poziom sygnału 1 m pod sufitowym access pointem. Jakieś -38dBm.
  Dosłownie 2.5 metra niżej, ale pod jednym stropem żelbetowym grubości 12 cm plus wylewka, jest -65dBm. W zasadzie 30dbm mniej!

  Pod kolejnym żelbetowym stropem byłoby -90dBm, czyli coś co Ci komputer pokaże, tzw jedną kreskę, ale używalne to nie jest. Jak dochodzisz do poziomów -80 to rzecz staje się już niestabilna. Będzie rwać, zwłaszcza w bloku gdzie sieci multum.


  A ty chcesz walczyć antkami które mają ponoć parę dbi wzmocnienia więcej, niż standardowe. Ponoć, bo tak naprawdę to nie mają. :-( Nie jeden takie patyki rozbierał. Tam jest 10 cm antenki reszta plastik i powietrze;-) Mi kiedyś takie wpadły w ręce i pomierzyłem średni poziom sygnały względem takich 3dbi. Ni huhu bez różnicy.

  Pewnych rzeczy się nie da zrobić, nawet jak bardzo będziesz chciał.
 • #8
  bestboy21
  Level 39  
  Można cudować na inne sposoby.
  Sieć przez instalację elektryczną, przez jedno piętro ma szansę zadziałać zwłaszcza na tej samej fazie.
  Konwertery ETH > VDSL. Do VDSLa wystarczy jedna para a taki kabel jest na tyle cienki że wyrzucony z okna jest niewidoczny. (jedna para skrętki, w kolorze elewacji) http://planet.pl/produkty/rozwiazania-vdsl-g-shdsl-adsl/vc-201a.

  Parka konwerterów VDSL to 400zł ale 50/50Mb masz jak w banku, na tych 100m to nawet na kablu od żelazka ;)
 • #9
  haryb
  Level 11  
  @matek451 Zmierzyłem przed chwilą parametry sygnały bezprzewodowego komórką z zainstalowana aplikacją oto wyniki:
  1. pomiar przed samymi drzwiami garażowymi: -70 dBm
  2. pomiar przy otwartych drzwiach miejsce to środek garażu: -80 dBm
  3. pomiar przy zamkniętych drzwiach wewnątrz garażu: -85 dBm
 • Helpful post
  #10
  matek451
  Level 43  
  To -70dBm to wartość graniczna, przy niej możesz spróbować z jednym CPE LOCO M2, LOCO 2 jako Station (AP Client) odebrać ten sygnał ze swojego routera i dalej po kablu do wnętrza garażu. Ten CPE ma wymiary 160x80 mm. Więc raczej w oczy się nie rzuca, zasilany przez POE po LAN. Sam widzisz że spadek sygnału w garażu przy zamkniętych drzwiach jest duży. Pobór sygnału należy więc przenieść na zewnątrz i dostarczyć do wnętrza po kablu.
 • #11
  haryb
  Level 11  
  czyli coś takiego by wystarczyło https://allegro.pl/oferta/ubiquiti-nanostation-locom2-loco-m2-2-4-ghz-ubnt-5085660187 zamontowane np. nad drzwiami garażu. Też teraz wyraźnie widzę że odebranie sygnały pozostaje jedynie po stronie zewnętrznej ponieważ w środku cieżko będzie uzyskać pewnie ten poziom sygnały ok -70 stosując jakieś urządzenie bezprzewodowe typu routera w trybie clienta z jakaś dobrą anteną ale nie wystawioną na zewnątrz. Zastanawiam się teraz jeszcze jak to będzie faktycznie z stabilnością oraz szybkością przesyłu, ponieważ chciałbym podpiąć kamere IP wew. garażu tutaj pewna prędkość jest min to uzyskania płynnego obrazu - dobrego do zapisu. I zastanawiam się czy jak wydam te 200 zł zamontuje to jakoś na zewnątrz, dodatkowo w środku jakiegoś switcha bym musiał jeszcze finalnie załatwić i podepnę kamere to czy nie będzie klatkować itp. Ten sygnał który mam przed garażem -70 to i tak jest już z tego extandera (bo sieci z routera w ogóle już nie widzi) więc tutaj pasmo i tak będzie już ucięte przez niego. Nie wiem czy to jest się w stanie jakoś przeliczyć w realnych - sprawdzalnych wartościach.
  Cały czas jeszcze myślę intensywnie nad tym kablem ale wymagałoby to na prawdę dużo więcej prac monterskich oraz porozumienia z sąsiadem/spółdzielnią no i było by dostępne miejsce na zew bloku gdzie by sobie szła skrętka którą w sumie każdy może uciąć.

  A jeszcze jedno pytanie - takiego typu urządzenia które podałeś gdybym chciał zrezygnować z tego mojego extandera i wykorzytać dwa takie urządzenia - jedno które bym u siebie ba balkonie wystawił podpięte pod LAN routera i drugie zamocowane na zewnątrz garażu dało by pewnie lepszy rezultat - predkosć i silniejszy sygnał ? Tylko że oby dwa urządzenia się nie widziały bezpośrednio w lini prostej, ponieważ garaż mam za rogiem bloku - czy to w takim scenariuszu jest bardziej pewne rozwiązanie ?
 • #12
  matek451
  Level 43  
  Obydwa CPE powinny się widzieć. Możesz spróbować na początek z jednym na garażu choć gwarancji na stabilny link nie ma. Tym bardziej że po drodze jeszcze repeater, kupisz https://www.senetic.pl/product/LOCOM2 , zawsze możesz zwrócić w ciągu 2 tygodni
 • #13
  haryb
  Level 11  
  Jak rozpakuje podłącze itd to już nie każdy sprzedawca przymnie takie otwarte pudełko, ale spoko jest to jakoś koszt godny ryzyka plus jakieś używki sa też na olx czy allegro troszkę tańsze. Widze że parametrowo w 2,4 Ghz jest jeszcze NSM2 - fakt że ok 100 zł droższe ale wzmocnienie, zasięg dużo lepszy - czy realnie by się w takim moim zastosowaniu lepiej sprawdził ? To znaczy np. będzie mógł odebrać silniejszy sygnał z tego samego miejsca nad garażem w porównaniu do loco m2?
  P.S> Czyli jeśli dwa takie urządzenia nie będą się bezpośrednio widziec - to w sumie nie ma sensu zestawiać takiego mostu bo efekt może być pewnie podobny jak teraz z extandera ?

  Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

  Zastanawiam się jeszcze nad innym doborem sprzętu - jak możecie to wypowiedzcie się czy będzie optymalny i zadziała tak jak piszę.
  Troszkę nie jestem pewny tego mojego taniego domowego extandera gniazdkowego który odbiera sygnał po Wifi - zapewne tnie co najmniej połowę pasma w ten sposób no i też wzmocnienia jak leży w chacie to nie ma przy przesyłaniu go do garażu. A gdyby zainwestować i wystawić na balkon PicoStation M2 - który bym podłączył po kablu do mojego routera plus od razu bym dokupił mocniejszą antenę (bo widzę też jest taka możliwość) a nad drzwiami garażu dał ten Locom m2 ? W tym rozwiązaniu z tego co wyczytałem PicoStation nie jest kierunkowe więc dookoła by rozsyłał sygnał w trybie AP tym samym Locom M2 który zamocowany nad garażem nie widzi balkonu by lepiej mógł odebrać - silniejszy sygnał - który nie musi być kierunkowy (bo rozumiem że locom m2 tak czy siak odbierze sygnał nawet jeśli nei jest skierowany centralnie bezpośrednio w niego ?), no i pewnie byłyby mniejsze straty na transferze ? Troszkę to droższe rozwiązanie plus musiał bym i tak zrobić mały remoncik by kabel LAN na balkon estetycznie przez całe mieszkanie przeciągnać - ale chyba dużo bardziej niezawodne w porównaniu do opierania się na tym sygnale z extandera gniazdkowego i tych ok -70 nad bramą garażową ?
 • #14
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Zrób tak, jak pisał Ci matek w poście #3. To jedyne rozwiązanie, które ma szansę działać stabilnie i bezproblemowo. Jakieś repeatery, cudowne anteny - szkoda czasu i kasy. Fizyki nie oszukasz. Jeszcze w bloku i za metalowymi drzwiami :-).
  Zamontuj jedno urządzenie nadawcze na balkonie i podłącza przewodem do obecnego routera, odbiornik obok drzwi garażowych i będzie ok. Nie przejmuj się kierunkowością. Charakterystyka anteny nie jest idealna i antena nadaje w każdym kierunku, tylko z inną mocą. Kierunkowość jest ważna przy dłuższym linku. Na tych dziesięciu metrach możesz dowolnie ułożyć względem siebie urządzenia i będzie ok.

  Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

  haryb wrote:
  Jak rozpakuje podłącze itd to już nie każdy sprzedawca przymnie takie otwarte pudełko

  Jak kupisz przez Internet jako KONSUMENT , to każdy sprzedawca MA OBOWIĄZEK przyjąć sprzęt i rozpakowane pudełko. Po to istnieje to prawo, abyś mógł przetestować zakupiony towar. W sklepie stacjonarnym sprzedawca ma obowiązek włączyć urządzenie i umożliwić Ci test na miejscu, nie ma za to zwrotów.

  Przy sygnale -70dBm i jeszcze repeaterach zapomnij o płynnym podglądzie obrazu z kamery.
 • #15
  haryb
  Level 11  
  Czyli to rozwiązanie z dwoma CPE LOCO M2 - jeden jako AP na balustradzie bakonu a drugi jako client nad drzwiami garażowymi - i pomimo że się nie będą widzieć to będzie to śmigało.
  Czy to rozwiązanie które opisałem w ostatnim poście z jednym CPE LOCO M2 nad drzwi garażowe a na balkon PicoStation M2 - będzie lepszym rozwiązaniem - w praktyce silniejszy sygnal będzie nadany z balkonu = szybsza pedkość odebrana na tym LOCO M2 nad bramą ? (tylko tutaj najtańsze PicoStation M2 znalazłem za ok 350 zł więc praktycznie 250 zł więcej niż LOCO M2)
 • #16
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Nie pchaj się w jakieś moce typu 1000mW. Będziesz tylko zakłócał sąsiadów, później oni zwiększą moc i wszyscy nie będą mogli korzystać z sieci! Dodatkowo pewnie będziesz miał przesterowany wzmacniacz w odbiorniku i tylko stracisz na jakości sygnału - będą błędy i retransmisje skutecznie spowalniające transmisję i wprowadzające odchylenia (jitter) w czasach przesyłu. Nie do końca wiadomo jak masz ten balkon usytuowany względem garażu, ale jeżeli to jest ta sama ściana, to spokojnie możesz użyć urządzeń na 5GHz - nie będzie zakłóceń od sąsiadów. W cenie około 200zł dostaniesz NanoStation 5AC Loco.
 • #17
  haryb
  Level 11  
  Wrzucam rysunek poglądowy to może łatwiej i bardziej klarowniej przedstawi sytuację i możliwość doboru najlepszego sprzętu z tych wymienianych. Ważny jest aspekt tego daszka pewnie ponieważ jest ok 1 m wysunięty nad bramą i urządzenia na nim nie mogę zamontować tylko jak już to tuż nad samą bramą czyli bezpośrednio pod tym daszkiem - dlatego nawet jakbym na wysuniętym jakimś pałąku na balkonie zamocował antenę to nie będzie się widzieć bezpoeśrednio bo ten daszek będzie zasłaniał.

  Wifi w garażu - jaki AP z dużym zasięgiem?
 • #18
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Na 95% powinno być ok na tych NS Loco. Miejsce montażu i ułożenie urządzeń dopasujesz "organoleptycznie" podczas montażu. Kupując urządzenia, pamiętaj o zasilaczach - nie zawsze są dołączone.
 • #19
  haryb
  Level 11  
  Ok już teraz zrozumiałem że pozostają tylko dwie drogi i innej już nie rozpatruje - czyli most albo kabel.
  Myślę że skoncentruję się na razie na tym moście o którym piszecie. Mam teraz tylko troszkę zamieszanie w głowie pod kątem wyboru konkretnych modeli/częstotliwości .
  Przez cały mój wątek przewijają się takie urządzenia:
  Nanostation LOCO M2, Nanostation LOCO M5, Nano Station MIMO 5 GHz , CPE LOCO M2, CPE LOCO M5, PicoStation M2 i troszkę już mam mętlik w które zainwestować.
  Rozumiem że pierwsza decyzja do podjęcia która rozróżnia te urządzenia to czy to będzie 2,4Ghz czy 5 Ghz - przy takim usytuowaniu w sumie nie dużej odległości i blokowisku - rozumiem że 5 Ghz było by lepsze, wydajniejsze niż 2,4 Gz ?
  Nanostation a PicoStation to inny typ urzadzeń ?
  CPE LOCO M2 czy M5 - to te same urządzenia co Nanostation LOCO M2/M5 ?

  Przepraszam z góry za trywialne pewnie pytania - mylenie urządzeń - ale po prostu nie miałem do czynienia z takim typem urządzeń i chciałbym się upewnić który z nich będzie najbardziej odpowiedni - pod kątem wydajności i ceny do mojego zastosowania.
 • #21
  haryb
  Level 11  
  OK, czyli rozglądam się za zakupem LOCO M5 dwóch sztuk. Na tej odległości myślę że może mieć mniej zakłóceń niż na paśmie 2,4Ghz. A dodatkowo widzę że bardzo dużo jest używek na Olx czy allegro, gdzie faktycznie można je wyrwać komplet z zasilaczem za ok 100 zł - fakt że tam raczej nie ma opcji zwrotu, ale praktycznie cena to połowa nowego, czyli dwie używki mam w cenie jednej nowej.
  mam jeszcze pytanie o Poe - rozumiem że od tych anten do mojego mieszkania czy do garażu przechodzi tylko jedna skrętka która później jest podłączana do tego specjalnego zasilacza. Czy ten kabel, ta skrętka jest jakaś specjalna - specjalnie skrosowana czy mogę jakikolwiek kabel sobie puścić przez ścianę garażu kat 5 czy 6a - zarobić standardowo (prosto - beż żadnego przeplotu czy innych krosów) końcówkę i podłączyć do anteny -> zasilacza i będzie śmigało? Dalej już mogę podłączyć cokolwiek - switcha, router, itp.?
 • Helpful post
  #22
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Raczej patrz za NS 5AC Loco - są tańsze niż M5 a wystarczą w Twoim przypadku.
  Przewody proste czy krosowane - obojętnie (to zawsze sprawdza i ustawia automat MDIX). Jak nie masz wprawy w zarabianiu złączek, to lepiej kup gotowe (dobrej jakości) patchcordy. Jak będziesz robił przewody, to kup żelowane kat 5e, a złączki kat 6. Takie dwuelementowe złączki łatwiej zacisnąć na twardej powłoce. Przewody kupuj markowe w hurtowni, unikaj wynalazków z Allegro.
 • #23
  haryb
  Level 11  
  @IC_Current Tańsze raczej nie - ponieważ z tego co widzę to najtańsze nowe to ok 210-230 zł i nowy mode AC nie posiada w tej cenie, zestawie zasilacza czyli jeszcze ok +40 zł, produkt dosyć nowy i praktycznie na allegro i na olx zero używanej szuki :(
  Ale pod kątem parametrów to faktycznie dużo lepszy od tego starszego modelu loco m5. I chyba tak samo może pracować jako AP lub jako Client ? Bo w dokumentacji wszędzie napisali, że to urządzenie klienckie a nic o trybie AP który w sumie przy takim moście jest wymagany z jednej strony.
  Teraz dałeś mi orzech do zgryzienia - czy wydać więcej kasy na ten nowy model czy jednak te m5 starsze używane np. kupić na OLX czy Allegro.

  p.s. jeśli chodzi o zarabianie kabli LAN to kilka już w życiu zrobiłem, a chce jak najmniejsze otwory wiercić w chacie i garażu więc sam kabel bez wtyczki będę przekładał - i końcówki musiałbym na końcach zamontować.
 • #24
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Pisałem o nowych (od 180zł na Ceneo + zasilacz). Tak się zasugerowałem Twoimi postami z firmą Senetic.
  Używane M-ki oczywiście znacznie tańsze i warte rozważenia. Jak kupisz od osoby prywatnej, to nie ma zwrotu.
  NS 5AC Loco pracują w TDMA (airMax). Można je spiąć w most, ale nie są zgodne z ze standardowym 802.11xx, czyli nie mogą działać jako AP dla telefonu, czy PC (w tym zakresie były jakieś zmiany w oprogramowaniu i już chyba mogą, ale to do sprawdzenia u dystrybutora).
 • #25
  haryb
  Level 11  
  IC_Current wrote:
  Można je spiąć w most, ale nie są zgodne z ze standardowym 802.11xx, czyli nie mogą działać jako AP dla telefonu, czy PC

  Ale można by je spiąć w taki sposób: 1 podpiety po LAN do routera i ustawiony jako AP a drugi ustawiony jako Client dla tego AP i podpięty pod np. router czy switch umiejscowiony w garażu ?
 • #26
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Można. Chociaż odkąd miałem z nimi do czynienia były duże aktualizacje oprogramowania, więc dobrze by było upewnić się u dystrybutora / importera.
 • #27
  haryb
  Level 11  
  IC_Current wrote:
  przewody, to kup żelowane kat 5e, a złączki kat 6
  FTP czy UDP (ekranowana czy nieekranowana lepsza) ? Kawałek będzie przewodu na zewnątrz wystawiony to jakieś dodatkowe parametry powienien mieć taki przewód by wytrzymał lata ?
 • #28
  Erbit
  Level 41  
  haryb wrote:
  ... a drugi ustawiony jako Client dla tego AP i podpięty pod np. router czy switch umiejscowiony w garażu ?


  Nie wiem jaki Kolega ma cel tworzenia w garażu sieci ale stawianie drugiego routera na dole w większości przypadków jest niepotrzebne.

  Drugi router sprawi, że to co będzie za nim zostanie oddzielone NAT'em i nie będzie dostępne z domu - no chyba, że taki to mam mieć cel. Wydaje mnie się, że switch wystarczy.

  Dodano po 18 [minuty]:

  haryb wrote:
  ... FTP czy UDP ... taki przewód by wytrzymał lata ?


  Ani jeden ani drugi. Sugeruję UTP ;)

  Z przewodem ekranowanym wiąże się trochę kłopotów i mimo, że FTP jest bardziej odporny na zakłócenia to wybrałbym zdecydowanie UTP - tym bardziej, że nie liczę na jakieś zakłócenia przy takim montażu. Części wychodzące poza obszar pomieszczeń należy wykonać przewodem odpornym na promieniowanie UV. Dla własnej wygody kup przewód miedziany a nie miedziowany.
 • #29
  haryb
  Level 11  
  A skrętka na drucie czy na lince ? Linka podobno lepiej się kładzie w chacie - po prostu chyba jest bardziej giętka, można łatwiej zaginać. Ale może drut w praktyce będzie lepszy ? I chyba PoE jest kompatybilne z wszystkimi rodzajami skrętki ?
 • #30
  Erbit
  Level 41  
  haryb wrote:
  ... PoE jest kompatybilne z wszystkimi rodzajami skrętki ?

  Oczywiście.

  haryb wrote:
  A skrętka na drucie czy na lince ? ...

  Nie praktykowałem linki w instalacjach stałych. Zapewne to co będziesz kładł to ledwo kilka metrów tu i tam więc bez znaczenia.
  Faktem jest, że drut łatwiej załamać a przez to może utracić swoje właściwości ale osobiście kładłbym drut.