Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell inspiron 15 7000 gaming - zalana klawiatura w laptopie

trup1 17 Gru 2018 15:26 288 17
  • #1 17 Gru 2018 15:26
    trup1
    Poziom 2  

Wczoraj wieczorem przez przypadek zalałem klawiature herbatą w moim laptopie. W miare szybko zareagowałem i na pierwszy rzut oka lapkowi nic się nie stało. Dzisiaj jednak zauważyłem, że część klawiszy wciska się z utrudnieniem (wszystkie działają). Dodatkowo przy wciskaniu spacji strona zjeżdża mi w dół. Problemem jest też to, że w moim laptopie klawiatura jest wbudowana i nie da się jej wyjąć. Stąd moje pytanie: dlaczego tak się stało i czy da się to naprawić?

0 17
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    #2 17 Gru 2018 15:30
    beatamycha
    Poziom 17  

Klawiaturę wymieni Ci każdy serwis. Możesz sam też to zrobić przy minimalnej wiedzy.

0
  • #3 17 Gru 2018 15:56
    trup1
    Poziom 2  

beatamycha napisał:
    Klawiaturę wymieni Ci każdy serwis. Możesz sam też to zrobić przy minimalnej wiedzy.

taką "wbudowaną" też?

0
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    #4 17 Gru 2018 15:58
    beatamycha
    Poziom 17  

Klawiatura w laptopie jest taką tasiemką połączona z płytą główna. Więc da się wymienić. Odpinasz popsutą w jej miejsce wpinasz sprawną.

0
  • #5 20 Gru 2018 23:40
    Marcin 1.0
    Poziom 11  

trup1 napisał:
    Dodatkowo przy wciskaniu spacji strona zjeżdża mi w dół

W każdym komputerze tak jest. Polecam oddać do serwisu, mogło dojść do zalania płyty głównej.
    Własnie przez otwory klawiatury bardzo często zalewa się MB i wdaje się rdza i pleśń, za chwilę MB może być nie do uratowania.

beatamycha napisał:
    Klawiatura w laptopie jest taką tasiemką połączona z płytą główna. Więc da się wymienić. Odpinasz popsutą w jej miejsce wpinasz sprawną.

Autor wyraźnie napisał że klawiatura jest zintegrowana więc proszę go nie wprowadzać w błąd.
    Klawiatury w niektórych laptopach, są zintegrowane z "topem" (wewnątrz są zgrzane do obudowy górnej ) i wymienia się komplet z touchpadem, a nie odpina tasiemki i podmienia klawiatury!

1
  • #6 21 Gru 2018 01:09
    yogi009
    Poziom 42  

Marcin Zybura napisał:
    Klawiatury w niektórych laptopach, są zintegrowane z "topem" (wewnątrz są zgrzane do obudowy górnej ) i wymienia się komplet z touchpadem, a nie odpina tasiemki i podmienia klawiatury!

Kolego, da się wymienić i taką "zintegrowaną". Jest trochę więcej zabawy, ale zaręczam, że da się.

0
  • #7 21 Gru 2018 04:22
    Karaczan
    Poziom 39  

Ja bym tam ją najpierw dokładnie umył w ciepłej wodzie z kapką detergentu i dokładnie wysuszył/wydmuchał. Oczywiście po wyjęciu jej wcześniej z laptopa ;)
    Jest duża szansa że nic jej sie nie stało. Herbata ma w miarę neutralne pH, więc nie powinna powodować szybkiej korozji.
    Po wyschnięciu zamieniła się w kleisty syrop.

Jeśli boisz się rozbierać całego laptopa by wyjąć ją do umycia, możesz spróbować powypinać poszczególne zalepione klawisze. Klawisze z mechanizmem pod wodę, a płytę klawiatury przeczyścic wilgotną ściereczką.

0
  • #8 21 Gru 2018 10:05
    Marcin 1.0
    Poziom 11  

yogi009 napisał:
    Kolego, da się wymienić i taką "zintegrowaną". Jest trochę więcej zabawy, ale zaręczam, że da się.

Żeby wymienic taką klawiaturę trzeba usunąć ze 20 zgrzewów plastiku trzymające ramke klawiatury, potem trzeba nową wkleić/ wgrzać. Nie jest to naprawa tylko januszostwo.. I raczej ciężko jest kupić Kb bez topa pod konkretny model, więc nie widzę powodu zagłębiania się wgl w wymianę samej KB..

Karaczan napisał:
    Ja bym tam ją najpierw dokładnie umył w ciepłej wodzie z kapką detergentu i dokładnie wysuszył/wydmuchał. Oczywiście po wyjęciu jej wcześniej z laptopa
    Jest duża szansa że nic jej sie nie stało. Herbata ma w miarę neutralne pH, więc nie powinna powodować szybkiej korozji.
    Po wyschnięciu zamieniła się w kleisty syrop.

Jak można myć klawiaturę wodą? Już to może umyć w izopropanolu w myjce ultradzwiękowej. praktyki z wodą radzę sobie odpuścić.
    PS: skoro i tak ma wyciągać klawiaturę/ TOPA to warto ją wymienić i mieć pewność niezawodności.

0
  • #9 21 Gru 2018 13:29
    yogi009
    Poziom 42  

Marcin Zybura napisał:
    Żeby wymienic taką klawiaturę trzeba usunąć ze 20 zgrzewów plastiku trzymające ramke klawiatury, potem trzeba nową wkleić/ wgrzać. Nie jest to naprawa tylko januszostwo.. I raczej ciężko jest kupić Kb bez topa pod konkretny model, więc nie widzę powodu zagłębiania się wgl w wymianę samej KB..

Januszostwo to jest polityka producentów, którzy robią tak, żeby razem z wymianą zawiasków trzeba było kupować górną połówkę komputerka (jak u Szajsunga, zawiaski z górnym panelem i... ekranem LCD, bo one są zintegrowane), wtedy te zwawiaski kosztują... 1200zł. Dlatego nie ma się co dziwić, że ludzie kombinują i wycinają te 40 plastikowych zgrzewów, wymieniają klawiaturkę (która jest zazwyczaj normalnie dostępna za 50zł) i zgrzewają owe punkty lutownicą. Wiem, że to nie jest technologia produkcyjna, ale skoro inżynier zaplanował notebook tak, żeby ograbić ludzi, nie ma się co dziwić.

0
  • #10 22 Gru 2018 06:17
    Karaczan
    Poziom 39  

@Marcin Zybura akurat IPA i klawiatura to słaby pomysł, w przeciwieństwie do wody.

IPA może spowodować odklejenie gumek pod klawiszami, rozklejenie warstw folii, a nawet w skrajnym przypadku zmycie nadrukowanych na folii scieżek.
    Długotrwała kąpiel w podgrzanym przez myjkę IPA szczególnie!

Umycie wodą i natychmiastowe suszenie jest jak najbardziej bezpieczne dla klawiatury

0
  • #11 22 Gru 2018 09:53
    yogi009
    Poziom 42  

Karaczan napisał:
    Umycie wodą i natychmiastowe suszenie jest jak najbardziej bezpieczne dla klawiatury

Nie wymyjesz skutecznie klawiatury wodą. Masz poskładane warstwy folii, tam się dostaje mokre i weź to skutecznie w 100% wysusz. To nie jest realne.

0
  • #12 22 Gru 2018 11:37
    Marcin 1.0
    Poziom 11  

Karaczan napisał:
    IPA może spowodować odklejenie gumek pod klawiszami, rozklejenie warstw folii, a nawet w skrajnym przypadku zmycie nadrukowanych na folii scieżek.
    Długotrwała kąpiel w podgrzanym przez myjkę IPA szczególnie!

Racja z gumkami. Stało się jasne, że klawiaturę należy wymienić!

0
  • #13 22 Gru 2018 20:22
    Karaczan
    Poziom 39  

Panowie.
    Tam nie ma problemu z foliami, stykami, korpozja i kij wie jakimi waszymi wymysłami.
    Herbata, pewnie z cukrem, najpewniej pozaklejała autorowi mechanizm nożycowy klawiszy.
    Ciepła woda spokojnie wymyje ten ulepek.
    Klawiaturze nic się nie stanie, żadnej korozji nie dostanie.
    Tylko wszystko trzeba robić z głową! Nie wrzucać jej do miski i niech się moczy, bo wtedy napewno zalejemy przestrzenie miedzy foliami.
    Przepłukać kilkukrotnie pod strumieniem ciepłej wody.
    Potem dokładnie wytrząsnąć, wydmuchać, osuszyć. Położyć ją nma ręczniku na kaloryferze, niech sobie dokladnie wyschnie przez nockę...

Po co spróbować? Najlepiej od razu wymienić, dziwne myślenie.
    Skoro i tak liczymy się z kosztami, to czemu nie spróbować? No przecież jak się nie uda to i tak wymienimy? Czyż nie?
    Szansa że się uda i klawiatura będzie działać poprawnie jest bardzo duża, rzekł bym 95% jeśli się tylko pokleiła, i do tej chwili nie uszkodziły się warstwy przewodzące.

Dziesiątki razy ratowałem tak polepipone klawiaruty i laptopowe i stacjonarne. Niektóre kilka razy... Problemów nie było.

Najlepiej to może wymieńmy całego laptopa, bo przecież przy wymianie samej klawiatury możemy coś uszkodzić!

Można też pozdejmować nakładki z problematycznych klawiszy by mieć dostęp do "nożyc" i przetrzeć je wilgotną szmatką, samą nakładkę tak samo. Jest to robota czasochłonna i precyzyjna. Można połamać niechcący zaczepy nakładki lub mechanizm.

0
  • #14 23 Gru 2018 20:38
    yogi009
    Poziom 42  

Karaczan napisał:
    Herbata, pewnie z cukrem, najpewniej pozaklejała autorowi mechanizm nożycowy klawiszy.

A co z sytuacją, kiedy klawisz "klika", a literek nie ma? Też mechanizm?

0
  • #15 24 Gru 2018 00:21
    Karaczan
    Poziom 39  

trup1 napisał:
    część klawiszy wciska się z utrudnieniem (wszystkie działają).

No chyba jednak literki są, nie uważasz?

Więc może rozpatrujmy problem zgłoszony przez Autora...

0
  • #16 24 Gru 2018 00:58
    yogi009
    Poziom 42  
  • #17 24 Gru 2018 11:13
    Marcin 1.0
    Poziom 11  

Karaczan napisał:
    Panowie.
    Tam nie ma problemu z foliami, stykami, korpozja i kij wie jakimi waszymi wymysłami.
    Klawiaturze nic się nie stanie, żadnej korozji nie dostanie.
    Tylko wszystko trzeba robić z głową! Nie wrzucać jej do miski i niech się moczy, bo wtedy napewno zalejemy przestrzenie miedzy foliami.
    Przepłukać kilkukrotnie pod strumieniem ciepłej wody.
    Potem dokładnie wytrząsnąć, wydmuchać, osuszyć. Położyć ją nma ręczniku na kaloryferze, niech sobie dokladnie wyschnie przez nockę...

Po co spróbować? Najlepiej od razu wymienić, dziwne myślenie.
    Skoro i tak liczymy się z kosztami, to czemu nie spróbować? No przecież jak się nie uda to i tak wymienimy? Czyż nie?
    Szansa że się uda i klawiatura będzie działać poprawnie jest bardzo duża, rzekł bym 95% jeśli się tylko pokleiła, i do tej chwili nie uszkodziły się warstwy przewodzące.

Dziesiątki razy ratowałem tak polepipone klawiaruty i laptopowe i stacjonarne. Niektóre kilka razy... Problemów nie było.

Najlepiej to może wymieńmy całego laptopa, bo przecież przy wymianie samej klawiatury możemy coś uszkodzić!

Można też pozdejmować nakładki z problematycznych klawiszy by mieć dostęp do "nożyc" i przetrzeć je wilgotną szmatką, samą nakładkę tak samo. Jest to robota czasochłonna i precyzyjna. Można połamać niechcący zaczepy nakładki lub mechanizm.

Z zalania może powstać pleśń, metalowa ramka klawiatury (zazwyczaj stalowa) może zacząć rdzewieć, po umyciu wodą mogą występować dziwnie zjawiska ( podwójne kliknięcie, klikanie się kilku klawiszy na raz) od wilgoci miedzy foliami i odparowanie tego na grzejniku nic nie da bo między folią a folią nie odparuje nic tylko będzie obieg zamknięty parowania i skraplania. Nie pisze tego bo to mój wymysł jak to kolega stwierdził, jest to zdrowy rozsądek, wiedza i doświadczenie zbierane przez lata.

Jeśli to nazywasz ratowaniem/ naprawą to współczuję. Profesjonalista nie zrobi czegoś takiego a "Janusz majsterkowania" taki jak kolega "Karaczan" niech sobie "ratuje" zalany syf tylko niech bzdur nie pisze i nie przekazuje tych głupot dalej. W dzisiejszych czasach trzeba mieć trochę wyobraźni, zrobić raz a porządnie! koszt prac przy takiej klawiaturze przewyższa koszt części i nie jest to naprawa porządna tylko sa to jakieś amatorskie praktyki.
    Apropo sarkazmu o wymianie całego laptopa to w przypadku kolegi "karaczana" po jego praktykach to może być konieczne.

kolego
    yogi009 napisał:
    Ja akurat o innym przypadku, mam tu takiego pacjenta, gdzie kilku literek nie ma. I co wtedy?

Brak kilku znaków może być spowodowany:
    -uszkodzeniem samej klawiatury( wytarte ścieżki)
    -nie dociśniętej / przerwanej taśmy łączącej KB z MB
    -a nawet uszkodzonym układem KBC
    - zdarzają sie też zimnie luty na konektorze na MB

1
  • #18 24 Gru 2018 12:25
    yogi009
    Poziom 42  

Generalnie zgadzam się z kol. Marcinem, chociaż w Wigilię pewnie użyłbym delikatniejszego słownictwa. Ja nie pytałem o przyczyny moich kłopotów z klawiaturą, wiem że czeka mnie wymiana. To było tylko użyte jako argument w dyskusji.

Wesołych Świąt!

0