Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucze izolowane do pracy pod napięciem

17 Gru 2018 17:29 843 10
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Witam.
  Potrzebuję do firmy kupić min. 1 komplet kluczy izolowanych do pracy pod napięciem do 1kV AC/DC:
  - 1 zestaw nasadek z grzechotką,
  - 1 zestaw kluczy płaskich,
  niekoniecznie muszą być z tej samej firmy.

  Rozmiarówka podstawowa: 12, 13, 14, 15, 17, 19, 21.

  Byłem dzisiaj w kilku hurtowniach i jedynie co mogą mi dać to broszurkę. Raczej ciężko ze sprowadzeniem żeby obejrzeć. Teraz też nie mam czasu za bardzo na spotkania z handlowcami bo cała masa papierologii, projektów do oddania i w między czasie ogarnianie budów.

  Ceny w sieci widzę że są rozbieżne - tematów za wiele nie ma poza marketingowymi.

  Potrzebuję coś sprawdzonego (idiotoodpornego) oraz wytrzymałego by nie wysyłać np. grzechotki po robocie do serwisu.

  Inna kwestia to czy taki zestaw narzędzi podlega okresowej legalizacji - badania rezystancji izolacji?

  W temacie szczerze powiem jestem zielony bo wszystkie roboty jakie robimy, robimy na wyłączonym napięciu.
 • Poziom 28  
  Narzędzia bez certyfikatu probierczego nie podlegają okresowej legalizacji. Narzędzia z certyfikatem przeprowadzonej atestacji i wbitą jej datą oraz datą następnej legalizacji takowej podlegają.
 • Poziom 1  
 • Specjalista elektryk
  JohnySpZOO napisał:
  Inna kwestia to czy taki zestaw narzędzi podlega okresowej legalizacji - badania rezystancji izolacji?

  Nie, podlegają tylko kontroli wzrokowej. One mają dwie warstwy izolacji i po uszkodzeniu (wytarciu) widać inny kolor spodniej warstwy, takie narzędzie podlega wymianie. Przynajmniej w Hubixie, ale w innych chyba też.
 • Moderator - Elektryka
  stomat napisał:
  One mają dwie warstwy izolacji i po uszkodzeniu (wytarciu) widać inny kolor spodniej warstwy, takie narzędzie podlega wymianie.

  Zgadza się. A kolory różnią się znacznie aby uszkodzenie było łatwo zauważalne - z wierzchu czerwony albo pomarańczowy, pod spodem biały lub jasnoszary.
  Narzędzia z uszkodzoną izolacją mogą być dalej używane w pracach bez napięcia albo w ogóle nieelektrycznych. Warto jednak "okaleczyć" nieco bardziej, żeby przypadkowo nie trafiły z powrotem do zestawu PPN.

  Jeśli chodzi o producenta to mogę polecić Hubixa, bo używałem wiele lat - wytrzymałość stali samego klucza rewelacyjna, trwałość izolacji to jak wszędzie zależy od kultury pracy montera.
  Grzechotki trwałe, ale przy stosowaniu znanej zasady pierwszego ruszenia śruby kluczem sztywnym, dopiero jak już idzie lżej to grzechotka.
  JohnySpZOO napisał:
  Rozmiarówka podstawowa: 12, 13, 14, 15, 17, 19, 21.
  Dziwna rozmiarówka. U mnie najszybciej zużywały się 10, 13, 14 (na starszych obiektach), 17, 19 i 24. Pozostałe 12, 15, 21 jako nówki sztuki leżały na dnie zestawu.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Johny do czego potrzebujesz tylko kluczy?? Może i głupie pytanie ale pracuję w PPN prawie cały czas głównie dla dystrybutora lokalnego.
  Zestaw kluczy mam Haupy w pięknym opakowaniu (czerwonym) jeszcze w foli.
  Na początek rękawice 3 warstwowe, płachetki w rożnych rozmiarach plus klamerki, kaptury profilowane na izolatory i omegi - to wszystko do prac na liniach napowietrznych.
  Klucz krzyżakowy izolacyjny i wkrętarka udarowa z nasadkami 13 i 17 - to wszystko co potrzeba do prac na liniach napowietrznych. Czasami przydaję się nóż izolacyjny też mam Haupy - o niebo lepszy od Hubiksa - tako moja opinia - testowałem.
  Przy pracach w ZK klucze się przydają ale do prac w PPN jeszcze potrzeba bocznika bo inaczej jest przerwa w przesyle energii - ale tego chyba tłumaczyć nie ma potrzeby.
  Napisz do jakich prac te narzędzia to mogę z mojego doświadczenia napisać co i jak.
  Pewnikiem ktoś napiszę, że -praca wkrętarką i zwykłymi nasadkami na potencjale to ....... (i tu do wyboru i koloru). Ale jak miałbym kręcić ręcznie zaciski prądowe to czasowo -- masakra.
  Porządne rękawice, kask z przyłbicą i ubrania uniepalnione to podstawa.
  Aha każdy z monterów na "robocie" ma po 2 pary rękawic w firmie gdzie pracuje--- jedne na zapas.
  I jeszcze jedno jak praca w ZK (czy przy ZK) to o dywaniku nie zapominaj i oczywiście wygrodzenie - ale o takich pierdołach jak BHP to chyba nie trzeba przypominać - chociaż z drugiej strony bezpieczeństwa nigdy za wiele,.
 • Poziom 35  
  Sprzęt Hubix widziałem co prawda tylko na kongresie branżowym, ale zrobił na mnie dobre wrażenie. Człowiek je prezentujący widać, że wiedział o czym mówi. Także uważam, że warte rozważenia.
 • Poziom 17  
  Dziś porównałem wizualnie narzędzia Hubixa i Haupy - moim subiektywnym zdaniem Haupa lepiej się prezentuję (mam w pracy te i te narzędzia)
  Jak autor pytania będzie chciał to mogę porobić fotki jednych i drugich - ale fotki z telefonu raczej do dobrych nie będą należały.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Witam Panowie.
  Przepraszam za nieobecność, ale w pracy jestem od rana do nocy - końcówka budowy i za każdym trzeba latać.
  Klucze będą przede wszystkim potrzebne do pracy na NLK i sieci trakcyjnej tramwajowej. Na chwilę obecną praktycznie wszystko wykonujemy na wyłączeniu, ale są takie sytuacje że trzeba podjechać i sprawdzić dokręcenie śrub na załączonym napięciu.
  Ze względu na brak czasu temat ten zostawiam do zapoznania się w święta.
  Jeżeli ktoś z was ma jakieś uwagi, spostrzeżenia to proszę pisać.
 • Poziom 17  
  Nie mam do czynienia z siecią z trakcyjną tylko z prądem zmiennym.
  Używając 3 warstwowych rękawic do PPN (hubixa - komplet skórka , guma, bawełna - najlepiej dopasowane ze sobą i do ręki) i narzędzi nie izolowanych w warunkach pogodowych zgodnie z przepisami, pracując na "jednej" fazie nigdy ani ja ani żaden z moich kolegów nie mieliśmy żadnych "mrowień" czy innych odczuć, że jest to niebezpieczne.
  Zestawy kluczy do PPN każdy ma na stanie ale nikt tego nie używa.
  Aby być uczciwym to jedynym narzędziem używanym prze zemnie regularnie do PPN jest nóż Haupy - zarabianie końcówek AsXSn.
  Klucza dynamometrycznego nie spotkałem w wykonaniu PPN - dlatego by to poprawnie zrobić jednak rękawice są niezbędne. Można dobezpieczyć miejsce pracy dywanikiem elektroizolacyjnym.
  Jeżeli się nie mylę to trakcja tramwajowa jest na 600V stałego więc rękawice do 1 kV dadzą rade.
  Jeżeli masz na stanie podnośnik do prac - izolowany i dopuszczony do prac do 1kV - to jeszcze lepiej bo nawet gołymi rękami dotkniesz napięcia.