Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Aga - Nie działający tor radiowy

18 Gru 2018 08:19 708 26
 • Poziom 10  
  Witam. Posiadam Age RSZ-F(określiłem to tylko po obstawie lampowej) Problem jest taki, że nie słychać nic na torze radiowych (z podpiętą anteną) oprócz buczenia. Gramofon ładnie gra. Wszystkie kondensatory szklane zostały zregenerowane A elektrolity wymienione. Macie panowie jakieś pomysly to może być nie tak?
 • Poziom 36  
  Witam,
  mozesz rozwinac buczenie na torze radiowym?
  Skoro gramofon gra ladnie jak napisales to wzmacniacz mocy jest ok,
  Do analizy przelaczniki, czy magiczne oczko reaguje ?
  Co masz na wyjsciu pierwszej pentody?
  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Spróbuj począwszy od potencjometru głośności cofając się w kierunku anteny dotykać śrubokrętem siarek S1 poszczególnych stopni po winne być słyszalne trzaski tam gdzie sygnał się urwie tam szukaj uszkodzenia , sprawdź napięcie na anodach i siatkach pamiętając że najwyższe napięcie jest na anodach kolejne siatki po winne mieć zawsze mniejsze o kilkanaście % mniejsze, a siatki S1 napięcia ujemne ważne są też spadki napięć na rezystorach katodowych. Za duże ujemne napięcie siatki S1 powoduje zatkanie lampy konkretnego stopnia. najlepiej zmontuj jakiś prosty generatorek fali prostokątnej ok 0,5MHz /1-2V, na 2 tranzystorach i jego sygnałem testuj stopnie.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Najpierw skoncentruj się na Usunięciu buczenia , powyjmuj wszystkie lampy pozostawiając tylko EBL i AZ i zwieraj do masy siatkę S1 EBL czy znika buczenie.
 • Poziom 29  
  Przecież EBL21 i EF22 są w torze mcz. który jest sprawny.
  Pierwsze sprawdziłbym obwód detekcji sygnału, czyli obwód pierwszej diody lampy EBL21.
  Nie ma schematu, ale jeżeli jest podobny do zamieszczonego powyżej to nie ma tam oporników katodowych a jest jeden układ który daje na siatki napięcie ujemne względem katod. Jeżeli mcz. chodzi to ten układ jest ok.
  W starym radiu też bym parokrotnie wyjął i włożył każdą lampę. Może nóżki zaśniedziały. To czasem pomagało.
  Jeżeli to układ, który zamieściłem to podstawki lamp już są typu Noval 9 więc nie powinno być z nimi większych problemów.

  Dodano po 7 [minuty]:

  W załaczniku obwód detekcji.
 • Poziom 28  
  Tak, pisałem to jak jeszcze nie był opublikowany schemat , i tu rzeczywiście katody są bezpośrednio na masie przez co nie ma mowy o minusie automatycznym, minus podawany jest na sztywno. To również eliminuje podejrzenie o upływność grzejnik - katoda powodująca przydźwięk.
 • Poziom 10  
  Podany schemat pokłada się z układem w radiu. Jedyna różnica to to, że u mnie nie ma EM4. Czy możliwa jest przerwa w cewce filtra w obwodzie detekcji i to powoduje brak sygnału?
 • Poziom 29  
  Autor napisał "Gramofon ładnie gra".
  Buczenie to zakłócenie mcz. Przez filtry pcz. przecież nie przejdzie. Dlatego przyczepiłem się do jedynej części mcz. która dochodzi po przełączeniu z gramofonu na radio.
  Buczenie może sugerować, że obwód którejś S1 jest otwarty - siatka wisi. Nie spotkałem się z uszkodzeniem diody w EBL, ale może. Można ją zbocznikować, na próbę, diodką półprzewodnikową, czyli wpiąć anoda diodki -anoda diody lampy : katoda diodki do masy.
  No się palnąłem. Cokoły lamp są loktal 8. Cokoły Noval9 to lata 70-te. Oglądałem przedtem schemat innego radia.
 • Poziom 36  
  Witam,
  czy jestes w stanie sprawdzic co masz na pierwszej (z lewej) pentodzie tej jeszcze w torze p.cz., ona ma w S1 sporo przelacznikow i to moze byc przedmiot zaklucen.
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  W siatce tej pentody jest oczywiście filtr p.cz. i taka ciekawostka: przełącznik szerokości pasma p.cz. sprzężony mechaniczne se skokowym przełącznikiem barwy tonu. Jego uszkodzenie nie spowoduje braku sygnału. Mimo przerwy w tym przełączniku obwód: siatka S1 - filtr p.cz. - (-)Us jest zamknięty.

  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

  jozgo napisał:
  Czy możliwa jest przerwa w cewce filtra w obwodzie detekcji i to powoduje brak sygnału?

  O tym pisałem - obwód detekcji przede wszystkim.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  W pierwszej kolejności należy wymierzyć napięcie na elektrodach ECH21 i EF22 wzmacniacza pośredniej częstotliwości. Analiza napięcia na elektrodach da możliwość dużo że wyjaśnić.
 • Poziom 29  
  Ale łapię się jak brzytwy stwierdzenia o buczeniu. Buczenie to m.cz. Przez filtry p.cz. się nie przeniesie.
  Nie wiem czy już sprawdzono obwód detekcji, który wcześniej zaznaczyłem na schemacie.
  A przy okazji dwie ciekawostki dla młodych:
  1. Głośnik nie ma magnesu trwałego. Pole magnetyczne w nim wytwarza cewka (ozn. wzb.), która jest też dławikiem napięcia anodowego.
  2. Na drugiej diodzie lampy EBL21 jest wykonany obwód ARW - automatycznej regulacji wzmocnienia i-go stopnia w.cz. Wzmacnia słabe stacje a ogranicza wzmocnienie silnych sygnałów.
 • Poziom 43  
  klupek98 napisał:
  filtra w obwodzie detekcji i to powoduje brak sygnału?
  Tak. Do takiej roboty najlepiej zrobić sobie generator przebiegu prostokątnego na dwóch bramkach (UCY 7400), pracujący na czestotliwosci np. 400 Hz. Były kiedyś takie, w obudowie flamastra.
 • Poziom 29  
  Jeżeli przerwa w tym filtrze lub w innym miejscu obwodu detekcji to wystarczy omomierz.
  Były takie generatorki na p.cz. 465kHz. Kiedyś miałem
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Często zakłócenia tworzą zasilacze impulsowe ,których w nowoczesnym domu jest kilka w każdym pokoju.Nawet 1 z nich wystarczy , aby odbiór sygnału AM stał niemożliwy. Odłącz antenę zewnętrzną i zobacz reakcję radia.
 • Poziom 27  
  Przyjrzyj się czy nie były kręcone rdzenie w filtrach p.cz. Proponowałbym wymienić kondensatory 200pF w p.cz. Obejrzeć styki przełączników. Pomimo że tu akurat nie jest to powodem ciszy, sprawdź kondensator 50uF w minusie automatycznym.
 • Poziom 29  
  Filtrów nie radzę ruszać jak nie masz przynajmniej falomierza - generatora. Jak się to rozjedzie to potem już loteria.
  Jeżeli m.cz. działa jak napisałeś pięknie to ujemne napięcie siatki mają, co łatwo zmierzyć,
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Autor zrozumiale napisał, że z podłaczoną zewnętrzną anteną radioodbiornik odbiera buczenie. Gdyby problem był w wzmacniaczu pośredniej częstotliwości czy detektorze sygnału to mało prawdopodobnie, że autor w ogóle że to by usłyszał w głośniku. Jeszcze raz powtarzam, w pierwszej kolejności należy sprawdzić napięcie na elektrodach lamp . Jeśli mamy napięcie na anodach ECH21 i EF22 - to potwierdzenie sprawności anodowych cewek filtrów, napięcie na siatce triody ECH21 wskaże na generację heterodyny, a napięcie ujemne na S1 lamp - na sprawnosc źródła ujemnego napięcia . Należy również posłuchać jak zmienia się buczenie przy odłączaniu anteny - jeśli znika - oznacza postępuje z eteru, nie znika - postępuje z sieci.
 • Poziom 29  
  To ostatnia wiadomość autora przedwczoraj w południe - pytanie:
  klupek98 napisał:
  Czy możliwa jest przerwa w cewce filtra w obwodzie detekcji i to powoduje brak sygnału?

  Nasza odpowiedź: Oczywiście tak.
  Naszych propozycji było dużo. Poczekajmy na odpowiedź.
  Zgoda, że nie wiemy czy antena ma wpływ na buczenie? Z sieci raczej nie bo po przełączeniu na gramofon "pięknie gra"
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, jozgo! . Myślę mylisz się . W pozycji gramofon sygnał z toru radiowego na wejście wzmacniacza mcz nie postępuje. W pozycji Gr... częściej odczuwa się przydźwięk z częstotliwością sieci od zarzenia i niskogatunkowym ekranowaniu wejścia czy z podwójną częstotliwością sieci w razie niedostatecznej filtracji anodowego napięcia.
 • Poziom 29  
  Oczywiście, że na gramofon przełącznik w siatce lampy EF22 odcina radio i włącza na siatkę gniazdo gramofonu.
  Autor twierdzi, że wejście gramofonowe działa ok.
  Ja sugerowałem, że skoro przy przełączeniu na radio buczy to może przy przełaczeniu na radio siatka EF22 wisi. - czyli przerwany obwód detekcji: filtr p.cz. anodka EBL.
 • Poziom 29  
  Zamień miejscami lampy EF22 i sprawdź czy będzie grał gramofon. Tym sposobem sprawdzisz sprawność obydwu lamp EF22.
 • Poziom 11  
  Bez miernika sprawdzałem to na szybko za pomocą wkrętaka lub końcówki anteny dotykając do elektrod siatek pierwszych np. EF 22 następnie ECH21 nogi 6 czy słychać trzaski lub jakiś sygnał. Słyszane trzaski z siatki pierwszej ECH potwierdzają, że tor odbiornika jest sprawny. podejmujemy próbę dostrojenia do jakiejś stacji jeżeli się uda to mamy do sprawdzenia obwody wejściowe. jeżeli nie to oscylator trioda ECH do sprawdzenia. Po szybkiej diagnozie przystępujemy do naprawy pomiaru napięć na tych lampach i usunięcia usterek ewentualnego zestrojenia.
 • Poziom 28  
  Obecnie moje radio Stolica na długich odbiera tylko na 220kHz progr. I (na kiepskiej antenie) w lewo i wprawo to buczenie lub terkot
 • Poziom 11  
  Ta informacja jest dobra radio żyje i zachowuje się prawidłowo, można sądzić, że mieszkasz w bloku lub zabudowie zwartej w której występują zakłócenia przemysłowe Pozostaje ci sprawdzenie zestrojenia toru pcz. Przez uzyskanie maksymalnej głośności pokręcając rdzeniami filtrów w lewo lub prawo od obecnego położenia oraz sprawdzenia obwodów wejściowych i oscylatora fal średnich i krótkich. Sygnał z anteny na siatkę pierwszą ECH i sprawdzamy czy złapiemy jakiś sygnał na śr lub kr jeśli tak to oscylatory pracują i pozostaje sprawdzenie obwodów wejściowych (np. często oberwane końcówki cewek) które nie przenoszą sygnału z gniazda antenowego do siatki pierwszej mieszacza. Ciekawostka ostatnio miałem podobny przypadek z zakłóceniami, wieczorem pod garażem radio na długich niesamowicie trzeszczało jak zapaliła się lampa uliczna LED po kilku tygodniach zgasła i problem znikł co świadczy, że wokół siebie mamy wiele urządzeń zakłócających o których nie wiemy.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Jeśli buczenie występuje tylko po włożeniu wtyczki anteny do gniazdka antenowego radia, to znaczy że nie pochodzi ono ze złej filtracji. Nie wynika to jednak wprost z pierwszego postu w tym wątku. Być może nie działa oscylator w mieszaczu. Można to sprawdzić następująco: do siatki triody mieszacza (ECH21) dołącza się rezystor 1 megaom, a do niego zwykły współczesny miernik uniwersalny ustawiony na pomiar napięcia stałego. Jeśli pokazuje kilka...kilkanaście woltów oznacza to, że oscylator pracuje. Przyczyną może być też przerwa w cewkach wejściowych w radiu, ale w Adze to mało prawdopodobne.