Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

spawarka na prąd stały

castart 06 Oct 2005 15:03 27045 49
    SIEKIERA_666
    Level 21  
    Tego czy są to zwykłe tyrystory czy wyłączane bramką GTO-GCS - dalej nie wiem...
    Ale zakładając, że mam 2 moduły tyrystorowe (ze zwykłymi tyrystorami) - czy łącząc je jak na schemacie muszę używać rezystorów wyrównujących R , czy też mogę je pominąć? Jakie wartosci miałyby przy prądzie do 65A w gałęzi? Nominalny prąd jednego tyrystora to 95A ( TT95N1400KOF ) a para ma pracować na ok. 130 A.

:twisted:
    danthe
    Level 30  
    Witam !!

Z całym szacunkiem, zauważyłem że pod koniec dyskusji zrobiło się duże zamieszanie odnośnie tych tyrystorów, więc chciałem sklarować sytuację.
    Odnośnie punktów to nie potrzebuję - nic stąd nie ściągam dla siebie więc jest mi po prostu przykro że takie insynuacje...

A jak kol. SIEKIERA_666 chce robić rozpustę wyłączając tyrystory nie koniecznie w "zerze" to proponuję takie coś:

trafo -> mostek prostowniczy -> kondensatory wygładzające -> tranzystor IGBT 200A/100V + dioda -> dławik na ferrycie np: U93.
    Do tego regulator PWM do tranzystora i bocznik do pomiaru prądu. Upraszcza to sterowanie, a i TIG z tego będzie.

Powodzenia - DANThE
    rdt
    Level 25  
    danthe wrote:
    Witam !!

Z całym szacunkiem, zauważyłem że pod koniec dyskusji zrobiło się duże zamieszanie odnośnie tych tyrystorów, więc chciałem sklarować sytuację.
    Odnośnie punktów to nie potrzebuję - nic stąd nie ściągam dla siebie więc jest mi po prostu przykro że takie insynuacje...

A jak kol. SIEKIERA_666 chce robić rozpustę wyłączając tyrystory nie koniecznie w "zerze" to proponuję takie coś:

trafo -> mostek prostowniczy -> kondensatory wygładzające -> tranzystor IGBT 200A/100V + dioda -> dławik na ferrycie np: U93.
    Do tego regulator PWM do tranzystora i bocznik do pomiaru prądu. Upraszcza to sterowanie, a i TIG z tego będzie.

Powodzenia - DANThE

Sorry ale Twoj popzednii post nic nie wnosi do dyskusji
    co do tego ze to rozpusta zgadzam sie w 100 % ale ja to zrozumialem w ten sposob ze on nie wie co to za moduły i co bedzie jak sie okaze te to jest moduł wyłączany niekoniecznie w zerze
    - poza tym
    hmm IGBT na 200 amper ??
    jezeli juz podajesz cos takiego jak opis to narysuj jak to ma byc wlaczane
    uwazam ze sterowania to nie upraszcza.
    w sumie mozna sterowac triakiem lub dwoma tyrystorami za pomocą potencjometru i diaka i tez z bani jest
    tig z tego nie bedzie - w tigu oprocz czasu przerwy i pracy reguluje sie jeszcze najwyzszy poziom prądu i najniższy tak wiec tego by brakowało
    pppooo
    Level 16  
    wykonanie dławika

Dławik wyjściowy dla stałoprądowej spawarki łukowej i sposób sterowania indukcyjnością w obwodzie wyjściowym stałoprądowej spawarki łukowej

(57) Dławik wyjściowy dla stałoprądowych spawarek łukowych zawiera rdzeń (50) o wysokiej przenikalności. W rdzeniu znajduje się szczelina powietrzna, która stanowi regulator indukcyjności i która jest wyznaczona przez nabiegunniki, pierwszy i drugi, zakończone dwiema przeciwległymi powierzchniami (54b, 56b), z których każda ma dwie krawędzie rozmieszczone w odstępach oraz obszar pośredni. Powierzchnie te zbiegają się od obszaru pośredniego w kierunku krawędzi, co ma na celu wytworzenie specyficznego przekroju poprzecznego szczeliny powietrznej. Dławik wyjściowy jest na tyle duży, aby wytrzymać przepływ prądu spawającego o natężeniu przynajmniej 100 amperów.
    rdt
    Level 25  
    czy ktos mierzył indukcyjność dławika na wyjsciu???
    aftanas
    Level 12  
    Podejrzewam zastosowanie trafora jednofazowego, stąd inna prpozycja - mianowicie: wyprostować napięcie wtórne około 70 Volt jałowego, następnie do stworzyc końcówkę z tranzystorów mocy zestaw kilkunastu tranzystorów mocy, pod warunkiem że prąd wyjściowy nie będzie przekraczał 130A . Zawsze mozna zastosować tyrystory jednak ukształtowanie charakterystyki spawania skomplikuje poważnie układ i wymagł będzie dodatkowego dławika.
    SIEKIERA_666
    Level 21  
    aftanas wrote:
    Podejrzewam zastosowanie trafora jednofazowego, stąd inna prpozycja - mianowicie: wyprostować napięcie wtórne około 70 Volt jałowego, następnie do stworzyc końcówkę z tranzystorów mocy zestaw kilkunastu tranzystorów mocy, pod warunkiem że prąd wyjściowy nie będzie przekraczał 130A . Zawsze mozna zastosować tyrystory jednak ukształtowanie charakterystyki spawania skomplikuje poważnie układ i wymagł będzie dodatkowego dławika.

Czy masz na myśli układ z tranzystorem MOSFET??
    Posiadam około 20 szt NTP30N20 (30A-200V)- chyba by się nadały.Chociaż nie mogę sobie wyobrazić że obudowa TO220 i jej cienkie nóżki przełancza prąd rzedu 30A. 10 tranzystorów powinno wystarczyc?? Z czego zrobić dławik wyjściowy (jakie parametry)? Myślałem na razie o prostym PWM na siakims wzmacniaczu operacyjnym zeby sprawdzić same możliwości regulacji tym sposobem.

:twisted:
    rdt
    Level 25  
    aftanas wrote:

1- dobrze podejrzewasz - chodzi o jednofazowy migomacik - jakbysprzeczytał post od początku to byłbyś pewien
    2 wyprostowac napięcie ?? - koszt to diody
    3 kilkanascie tranzystorów to też bądź co badź koszty - zwlaszcza ze nie sa to bc 548 ani 107 :D
    4 dla tranzystorów potrzeba jeszcze rezystorów mocy - to tez koszty
    5 skad wartość 130 A ????
    co rozumiesz przez ukształtowanie charakterystyki spawania ??? - z czym znowu az takie wielkie problemy -
    6 z tego co wiem to dlawik wygładza prąd na wyjsciu - można nie wygladzać ale czemu uwazasz ze przy zastosowaniu tyrystorów bedzie wymagany a przy tranzystorach nie bedzie wymagany ten element
    - Jezeli mozesz sie odniesc jakos do moich pytań byłbym wdzięczny
    aftanas
    Level 12  
    Niestety pewnych spraw nie da się przeskoczyć zmiennego nie podasz na tranzystor , bez radiatora nie przeskoczysz a charakterystyka to dla przykładu obcziążenie przy prądzie 100A- miedzy elektrodami powinieneś mieć napię około 20V Z tranzystorem może być problem należało by szukać coś podobnego do 2N3055/ KD 502 lecz o wyższym napięciu A tak szczeże to spawarkami zajmowałem się 10 lat temu dzisiaj zajmuję się innymi sprawami. pozdrawiam
    rdt
    Level 25  
    wiec jak sam widzisz - diody potem elektronika do kluczowania tranzystorami potem same tranzystory - potem i tak dlawika lub innego ukladu spelniającego jego role nie dasz rady ominąć
    elektronika do wyzwalania tyrystorów wcale nie jest trudniejsza do zrobienia wiec nie wiem czemu mysl techniczna zaproponowana przez Ciebie miałaby być lepsza ???
    Tyrystory są chyba łatwiej dostępne niż diody i tranzystorki - a chyba tańsze również
    aftanas
    Level 12  
    Jeżeli ma być tanio to właściwe trafo przełącznik odczepów diody i do przodu
    stragismus8
    Level 11  
    Witam.
    Azeby bylo tanio i funkcjonalnie to jakie i ile kondensatorow zainstalowac aby poprawic zajarzenie luku?Pozdrawiam.
    AndM
    Level 17  
    Witam.
    Duże zamieszanie powstało po stronie wtórnej transformatora z tymi tyrystorami i tranzystorami. Autor tematu pragnie wyprostować prąd po stronie wtórnej, a do tego wystarczą cztery lub dwie diody i napewno dławik. Kondensatory podbijają trochę napięcie w czasie zajarzania łuku, ale ich znikoma pojemność w stosunku do prądu, jaki mają wygładzić, nie ma dużego wpływu na jakość spawania. Gdybyśmy zastosowali bardzo duże pojemności, trzeba uwzględnić to, że ładowanie takich kondensatorów będzie znacznie obciążać diody prostownicze. Stawiam na dławik i diody tylko po stronie wtórnej, ponieważ jakaś regulacja napewno istnieje po stronie pierwotnej.
    Wiju 81
    Level 16  
    Ale jak wykonać dławik ,co z tą szczeliną gdzie ona ma się znajdować???
    AndM
    Level 17  
    Witam
    Cofnij do pierwszej strony,tam był opisany dławik.
    Pozdrawiam
    elektrodud
    Level 2  
    jak kolega rdt wspomnial o tyrystorach GTO (chyba to o te chodzi bo nie jestem pewny do konca) sa wyłączalne bez dazenia pradu do zera poprzez impuls ujemny bramki tylko o wartosci 10-cio krotnie wyższej niz impuls załączający.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    wlatca_komaruf
    Level 13  
    Witam, posiadam spawarke transformatorowa 230/400V (40-120A/60-170A) spawarka chyba jest 2 fazowa (do podlaczenia na 400V wychodza jedynie 3 przewody wlacznie z masa), spawarka spawa pradem zmiennym, napiecie na biegu jalowym wynosi 45-48V zaleznie od natezenia ustawionego pokretlem (mierzylem tylko na 400V od 60-170A). Spawarka spawa bardzo fajnie, lecz czasami jest problem z zalapaniem luku ( klei elektrode ). chcialbym sie dowiedziec czy spawarke o takich parametrach moznaby bylo jak najtanszym kosztem przerobic na spawarke DC? od kilku godzin czytam forum i juz sie pogubilem... w starej ksiazce dot spawalnictwa znalazlem bardzo prosty schemat, trafo 3 fazowy na uzwojeniu wtornym podpiete po 2 diody i to wszystko, zas na forum czytam o jakis dlawikach itp itd... nie mam o tym zieloneo pojecia. po prostu chce przerobic ta spawarke jak najtaniej na DC czy wystarcza same diody? i jakiej mocy powinny byc?

spawarka na prąd stały
    AndM
    Level 17  
    Witam
    A czy, w tej starej książce nie napisali że napięcie po stronie wtórnej powinno być wyższe niż 48V.[60-80V]