Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa sat +dvb-t, brak sygnału dvb-t.

wllo 18 Dec 2018 20:43 873 12
Telkom Telmor
    wllo
    Level 10  
    Sygnał sat ok, naziemna działa jeśli wyciągnę i włożę wtyk antenowy do gniazda abonenckiego. Po wyłączeniu i włączeniu tv lub przełączeniu samsunga na odbiór kanałów satelitarnych i powrót na naziemne, manewr z wyciąganiem wtyku trzeba powtórzyć. Pytanie, czy zwrotnica podaje zasilanie na wzmacniacz w antenie dvb-t korzystając z zasilania LNB ? Raczej niemożliwe, to dlaczego działa po wysunięciu i wsunięciu wtyczki w gniazdo abo. Zasilacz antenowy montować ? Antena ustawiona na Machów, ok 16km w kierunku Nowa Dęba.
    Antena dvb-t: https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_rurka__A1910R.htm ze wzmacniaczem Wa-501s-3, antena sat Corab zez HB i Astra.
    Zwrotnica antenowa: http://www.anprel.sklep.pl/p406,zwrotnica-antenowa-ams-rs-01hsdctv-z1002.html ,
    gniazdko abonenckie https://allegro.pl/oferta/gniazdo-gar-sat-2rj..._unit_id=03068705-d41e-4355-a35b-487812effcee.
  • Telkom Telmor
    sosarek

Level 43  
    Jaka odległość od nadajnika że potrzebny jest wzmacniacz antenowy dla DVB-T?
    olador
    Level 35  
    Stosujesz wzmacniacz antenowy przy takiej odległości-16km?
    Zamienić na symetryzator.
  • Telkom Telmor
    _kli_
    Level 39  
    wllo wrote:
    wllo wrote:
    czy zwrotnica podaje zasilanie na wzmacniacz w antenie dvb-t korzystając z zasilania LNB ?

Tak.
    wllo wrote:
    Antena ustawiona na Machów, ok 16km w kierunku Nowa Dęba
    wllo wrote:
    ze wzmacniaczem Wa-501s-3

Masz przesterowany sygnał z nadajnika w Tarnobrzegu. Niestety stamtąd masz tylko mux 1,3 i 8. Mux-2 ze Św. Krzyża. Antena 19/21-60 (UHF) nie jest przystosowana do odbioru mux-8 nadawanego na VHF. Jeżeli nawet odbierze, to sygnał nie będzie miał optymalnych parametrów.
    wllo
    Level 10  
    Dzięki Panowie za rady, jutro zmienię na symetryzator, Mux 2 nie jest nadawany z Tarnobrzega, odbieram z Kielc-Św. Krzyż, a to już 70 km, zobaczymy.

Dodano po 19 [godziny] 46 [minuty]:

Zmieniłem, nie jest dobrze, maksymalny poziom sygnału to 9%. Dręczy mnie takie pytanie, czy skoro zmieniłem wzmacniacz na symetryzator to wymiany wymaga również zwrotnica na taką http://www.ams.waw.pl/spip.php?article61 , lub może koledzy coś polecą. Może symetryzator lub obecnie zamontowana zwrotnica uległy uszkodzeniu, bo na symetryzator poszło napięcie ze zwrotnicy ?
    Prof. SpecMiernik
    Level 26  
    Najpierw doprowadź swoją instalację DVB-T do stanu by bez sumatora działała poprawnie.
    Później będziesz sumował DVB-T z SAT.
    Tarnobrzeg i Św. Krzyż to ten sam kierunek dla Ciebie ? Bo jeśli nie to wcale nie jest powiedziane, że jedną anteną załatwisz sprawę więc być może trzeba będzie zsumować DVB-T i wzmocnić (lub odwrotnie). Ale na oko to wiesz.......
    Jeśli włożyłeś do anteny symetryzator to napięcia stałego nie możesz podawać bo symetryzator będzie zwarciem dla urządzenia które to napięcie podaje (a wygląda, że ta "zwrotnica" podaje).
    wllo
    Level 10  
    Dzięki @Mark'o. Na chwilę usunąłem ten sumator czy też zwrotnicę, przewody złączyłem "beczką" , w antenie symetryzator, zero sygnału z Machowa, z Kielc od 10%-do 30%, zależy, który mux, oczywiście mux 8 zero. Antena "patrzy", w kierunku Machów, Kielce przez płaszczyznę dwuspadowego krytego blachą dachu, które pewnie odbija sygnał, rozwiązaniem byłoby przeniesienie anteny na drugą stronę budynku, no ale tam nie ma balkonu i tak wygodnego dostępu. W tym kierunku mam też za ogrodzeniem las, więc warunki takie sobie, tyle że założyłem z powrotem wzmacniacz, zwrotnicę, antenę skręciłem, ze 20 stopni od pożądanego kierunku i sygnał przesterowany.
    _kli_
    Level 39  
    wllo wrote:
    Antena (...) ze wzmacniaczem Wa-501s-3
    wllo wrote:
    założyłem z powrotem wzmacniacz

Ten sam? Przecież on ma wzmocnienie aż 26-32 dB! Jeżeli już musi być wzmacniacz, to jakiś słabszy, np. ok. 15 dB.
    Antenę Dipol 19/21-60 możesz przystosować do odbioru mux-8 z Tarnobrzega, montując w miejscu oryginalnego taki dipol.
    wllo
    Level 10  
    @_kli_ zamontowany wzmacniacz LNA-101, mux-8 lekkie przycięcia, kupię jeszcze ten dipol polecany przez Ciebie i powinno być ok. Dzięki wszystkim za pomoc.
    irekr
    Moderator
    Ja bym sprawdził jakość odbioru z Suchej Góry k. Krosna. Otwarta przestrzeń?
    Sucha Góra jest odbierana dość stabilnie do Sandomierza.
    Od południowego zachodu masz dość dobry sygnał z Prehyby k. Nowego Sącza.
    wllo
    Level 10  
    Jaka wersja TVP 3 jest nadawana z Suchej Góry, Kraków czy Rzeszów ?
    wllo
    Level 10  
    Wzmacniacz LNA-101 i dipol polecony przez @_kli_ załatwiły sprawę. Gdybym miał ustawiać antenę w kierunku Suchej Góry skąd mux8 nadawany jest w polaryzacji pionowej musiałbym zostawić oryginalny dipol plus dołożyć dodatkowy, a na to zwyczajnie nie ma miejsca. Odbieram więc z Machowa i Św. Krzyża wszystko w polaryzacji H.