Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kamera analogowa vs AHD vs IP

19 Gru 2018 13:32 1809 12
  • Poziom 9  
    Cześć,

Jestem dość świeży w temacie CCTV, trochę poczytałem, i mam kilka pytań.

1.) Co to znaczy, że kamera jest analogowa? W bardzo wielu przypadkach mówi się o kamerze analogowej, a potem czytamy, że tak naprawdę ma przetwornik cyfrowy i sygnał do rejestratora jest przesyłany cyfrowo. Gdzie tutaj ta analogowość?
    2.) Rozważam zakup rejestratora kamer. Mam przygotowaną infrastrukturę pod kamery IP (skrętki poprowadzone w ścianie). Co do wymagań to potrzebuję kilka kamer z dobrą rozdzielczością (odczyt tablic rejestracyjnych) oraz kilka mniej szczegółowych/poglądaowych. W sklepie zaproponowano mi, że dla moich potrzeb jest sens kupić rejestrator HVR czyli hybrydowy obsługujący kamery IP oraz te "analogowe". Podobno spokojnie można puścić kamery "analogowe" po skrętce z użyciem specjalnych transformatorów. Pytanie teraz moje jest takie. Czy warto mierzyć w rejestrator hybrydowy? Czy obecnie przeskok cenowy pomiędzy analogami, a IP jest aż tak duży, że warto bawić się w dodatkowe konwertery aby powiesić kamerę analogową zamiast IP?
    3.) Jeżeli kupię kamerę analogową nagrywającą w rozdzielczości full hd oraz kamerę IP nagrywającą w tej samej rozdzielczości to jaka będzie różnica w jakości? Będzie jakaś różnica w odczycie detali? Zdaje się, że kamera "analogowa" nagrywa obraz z przeplotem (raz linie parzyste raz nieparzyste) czyli na logikę obraz z analogowej powinien być gorszy do odczytu.
  • OptexOptex
  • Pomocny post

Poziom 8  
    Witaj!
    Postaram się odpowiedzieć dość prosto na Twoje pytania:
    1. Kamerę analogową w zasadzie określa medium transmisji. Jeżeli w zamierzeniu podpina się ją do rejestratora bezpośrednio kablem koncentrycznym to będzie prawdopodobnie kamera analogowa. "Cyfrowość" kamer analogowych polega na zmianie kodowania. Czysty analog już wychodzi, zamiast niego wchodzi bardzo szybko AHD (Analog High Definition). CVI, TVi i inne. Jest to po prostu wysyłanie danych binarnych przez kabel koncentryczny. Przetwornik cyfrowy jest w każdej kamerze i analogowej i cyfrowej IP. Różnica między nimi jest też taka, żew analogu nie możesz 20m dalej położyć switcha, podpiąć do niego 4 kamery a do rejestratora pociągnąć jeden kabelek tak jak jest to w technologii IP tylko musisz pociągnąć 4 x 20m kabla koncentrycznego (lub skrętki ale o tym niżej).
    2. Większość marek produkuje albo rejestratory "hybrydowe" (analog + IP) albo rejestratory cyfrowe IP (tylko IP). Dawno nie spotkałem się z rejestratorami tylko analogowymi. Rozważ, że możesz również użyć kamer np 4MPx Analogowych, one też się świetnie sprawdzą przy tablicach rejestracyjnych. Te konwertery, o których piszesz to nie są konwertery tylko bardzo proste elementy w sieci monitoringu, które pozwalają na przesłanie obrazu nie kablem koncentrycznym a przez skrętkę, zamieszcza się je na obu końcach skrętki i są bardzo tanie. W zasadzie od analogowych systemów staram się trzymać z daleka ze względu na pewną trudność późniejszej rozbudowy monitoringu. W systemach IP tworzy się infrastrukturę LAN i do niej dopina kamery ile się potrzebuje a jeśli jeden rejestrator nie obsłuży tylu kamer to się po prostu dokłada kolejny i przypisuje do niego kamery, nie ma przepinania kabelków, ciągnięcia 20 kabli do jednego rejestratora i tym podobnych trudności.
    3. W teorii nie powinno być wielkiej różnicy między tymi dwoma kamerami ale teoria jest tylko teorią. Z doświadczenia powiem że różnica w obrazie między kamerami analogowymi 1080p a cyfrowymi w tej samej rozdzielczości jest kolosalna. Kamery analogowe wydaje się, że mają obraz bardziej rozmyty niż cyfrowe.

Co do przeskoku cenowego między systemami, o który pytałeś w pkt 2 - IP jest droższe od analogowego systemu prawie dwukrotnie, ale kupując kamerę 720p IP to prawie tak, jakbyśmy kupili kamerę 1080p Analog.

• Poziom 43  
    1. Zostało to już po krótce wyjaśnione.
    2. Ciekawe co Ci zaproponowali do rozpoznawania tablic...
    Nadal wolę zamontować porządną CVI, TVI itp. niż byle jakiego IP.
    ERTEOS napisał:
    kupując kamerę 720p IP to prawie tak, jakbyśmy kupili kamerę 1080p Analog.

Ciekawe...tylko w jaki sposób to przeliczasz?
  • OptexOptex

• Poziom 8  
    sosarek napisał:
    Ciekawe...tylko w jaki sposób to przeliczasz?

Z doświadczenia montera systemów monitoringu. Mówię to bardzo szczerze, ze względu na to, iż montowałem masę kamer różnych firm i w 720 i w 1080 i cyfrowych i analogowych, jest kolosalna różnica między systemami. Fakt, chińskie, bezmarkowe IP nie są najlepszej jakości i nie widać aż tak jak na lepszym sprzęcie ale moim zdaniem kamery "cyfrowe" IP i tak się lepiej sprawdzają niż analogi

• Poziom 43  
    ERTEOS napisał:
    montowałem masę kamer różnych firm i w 720 i w 1080 i cyfrowych i analogowych, jest kolosalna różnica między systemami.

Ciekawe, ja również i różnicy nie między systemami a samymi rozdzielczościami tylko dostrzegam.
    ERTEOS napisał:
    jest kolosalna różnica między systemami.

W czym - jakości? Dlaczego masz CVI o rozdzielczościach 5, 8Mp mogących pracować na odległościach do 700m.? Co z PoC? Bo analogi są stare i niefajne?
    ERTEOS napisał:
    kamery "cyfrowe" IP i tak się lepiej sprawdzają niż analogi

Wszystko zależy od założeń stawianych systemom.
  • Poziom 9  
    @ERTEOS - Wow to jest niesamowite, że można dostać tak wyczerpującą odpowiedź. Dzięki :) Teraz mniej więcej kumam. Ciekawi mnie tylko skąd wynika taki przeskok cenowy i jakościowy skoro kamery analogowe działają właściwie na podobnej zasadzie jak IP. Jedyną różnicą jaką widzę jest to, że IP posiada kartę sieciową i obsługę protokołów transmisji (a to przecież nie jest takie drogie). Ale faktycznie jak na YouTube obejrzeć porównania to z analogów z jakiegoś powodu obraz jest bardziej rozmyty.

@sosarek - Jeszcze nic mi nie zaproponowali z kamer. Zaczynam od zbadania tematu i wyboru rejestratora.

• Poziom 43  
    daniio2 napisał:
    Jeszcze nic mi nie zaproponowali z kamer. Zaczynam od zbadania tematu i wyboru rejestratora.

W takim razie polecam lekturę https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3416894.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3521621.html
    daniio2 napisał:
    na YouTube obejrzeć porównania to z analogów z jakiegoś powodu obraz jest bardziej rozmyty.

Nie wiem jakie porównania oglądałeś, pomijam fakt pojawiających się czasami opóźnień, zrywania transmisji w przypadku instalacji IP.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Ok, dzięki za namiary.

Cytat:
    Nie wiem jakie porównania oglądałeś, pomijam fakt pojawiających się czasami opóźnień, zrywania transmisji w przypadku instalacji IP.

O tym właśnie też słyszałem. Z czego to może wynikać? Obstawiam, że jest to kwestia odpowiedniego doboru rozdzielczości kamer aby sieć nie była zbyt obciążona oraz szybkiego switcha i odpowiedniego dysku (podobno jest specjalny typ dysków przystosowanych do pracy pod większym/intensywnym obciążeniem).
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Sieci tak łatwo nie obciążysz, bardziej chodzi o same procesory do obróbki obrazu w kamerach, kiepskie moduły sieciowe...
    Co do dysków - tak, są specjalne serie produktów przeznaczone do rejestratorów np.Seagate Skyhawk, WD Purple, Toshiba seria S.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Nie ma co pomijać. Opóźnienia, zrywanie transmisji czy " mrożenie obrazu" o niestety fakty. W szczególnych więc przypadkach może lepszym okazać się analog.
    Kamery o transmisji analogowej to podatność na zakłócenia, spadek jakości na kiepskich długich kablach i cała kabelkologia, która w normalnych ( czytaj zasilanych POE) kamerach IP jest zdecydowanie bardziej uproszczona.
    Porównywanie kamer na YT to trochę lizanie cukierka przez szybę. Autorzy zazwyczaj umieszczają kamery w sprzyjających dla nich warunkach oświetleniowych, a tak naprawdę ile jest warta dana kamera wyjdzie przy tym gdy kamerze np zafundujemy część sceny mocno naświetlonej a część zacienionej itp.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Kamery o transmisji analogowej to podatność na zakłócenia, spadek jakości na kiepskich długich kablach i cała kabelkologia, która w normalnych ( czytaj zasilanych POE) kamerach IP jest zdecydowanie bardziej uproszczona.

Dokładnie tak to rozumiem myśląc o czystym analogu, a takich praktycznie jak rozmawialiśmy na rynku już nie ma. Odnośnie okablowania kamery analogowe teraz mogą śmigać po skrętce także wszystkie te kwestie tak naprawdę znikają przy podejmowaniu decyzji. Stąd dylemat co wybrać :)

Cytat:
    Porównywanie kamer na YT to trochę lizanie cukierka przez szybę. Autorzy zazwyczaj umieszczają kamery w sprzyjających dla nich warunkach oświetleniowych, a tak naprawdę ile jest warta dana kamera wyjdzie przy tym gdy kamerze np zafundujemy część sceny mocno naświetlonej a część zacienionej itp.

Też prawda. Czytałem gdzieś, że kamery analogowe lepiej radzą sobie w ciemności (mniejsze szumy) niż kamery IP, ale też nie wiem czy była mowa o kamerze analogowej czy "analogowej"
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    IP to taki system rozproszony, kamera obrabia obraz i wysyła do rejestratora gotowca po protokole IP, przez to nie ma zakłóceń, bo albo jest obraz w jakości jaką podaje kamera albo go nie ma wcale. Przez to kamery IP są droższe bo to nie tylko interfejs sieciowy ale też procesor do obróbki, no i przez to rejestratory IP są tańsze od analogowych bo nie muszą robić wszystkiego.
    Widzenie w nocy to kwestia przetwornika i optyki oraz doświetlacza a nie systemu w jakim pracuje kamera.

Zaletą analogowych i klonów jest niższa cena i lepsza płynność obrazu, reszta zalet jest po stronie IP.
  • Poziom 9  
    Ooo i to jest dla mnie informacja, która idealnie domyka temat. Zacząłem się właśnie tego domyślać, że obraz w przypadku analogów jest obrabiany w rejestratorze, a ten z IP w kamerze. Teraz już wszystko jest dla mnie jasne :)