Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary elektronarzędzi różnych klas Sonel

kowalpl1 19 Dec 2018 13:54 1719 2
Bosch
    kowalpl1
    Level 9  
    Dzień dobry,
    Dysponuje miernikiem Sonel PAT 806. Chciałbym wykonać pomiary kilku urządzeń elektrycznych przenośnych i stacjonarnych. Mam kilka pytań w tym zakresie.
    Miernik wykonuje m.in takie pomiary jak:
    - Pomiar RL-N
    - Pomiar rezystancji przewodu ochronnego RPE
    - Pomiar rezystancji izolacji Riso
    - Pomiar zastępczego prądu upływu Isub
    - Pomiar uziomowego prądu upływu IPE
    - Pomiar różnicowego prądu upływu Idelta
    - Pomiar dotykowego prądu upływu IT

Większość informacji zaczerpnąłem z e-booka Sonel-a. Link
    Natomiast chciałbym się zapytać:
    1) w jakim celu stosujemy pomiar RL-N
    2) Jakie powinny być czasy poszczególnych pomiarów (wiem tylko, że rezystancji izolacji min. 60 sekund)
    3) Jaki powinien być max prąd upływu. W ebooku Sonela inf. zbiorcza dla wszystkich rodzajów 1mA dla urz. I klasy i 0,5mA dla II klasy. Natomiast w linku Link widzę wartości wg. innej normy 0,75mA - dla urządzeń przenośnych, 3,50mA - dla urządzeń stacjonarnych (I klasa). Co stosować?
    4) Oraz przede wszystkim jakie pomiary stosujemy dla urz. II klasy (dla klasy I rozumiem, że wszystkie)? - chodzi mi głównie o pomiar prądu upływu.OD STRONY 17. Z ebooka wynikałoby, że zastępczy oraz dotykowy. Na logikę resztę nie bo nie ma przewodu ochronnego (koniecznego przy IPE i różnicowym). Ale pytam ponieważ mamy do dyspozycji również sondę pomiarową, którą możemy zamiennie używać przy wykonywaniu pomiarów? Więc nie wiem czy przy jej użyciu, dotykając obudowy i badając np. różnicowy prąd upływu, gdzie badane urządzenie jest uruchamiane przez miernik (a wiec jest obciazenie i 230V), nie warto takiego pomiaru wykonać gdyż wówczas mogą wystąpić np. jakieś pojemności i jakieś małe prądy mogą popłynąć przez obudowę ? Nie wiem czy to jest sensowne i czy rozumiecie o co mi chodzi? Badając np. sam prąd zastępczy upływu ISUB, urządzenie nie jest uruchamiane (podawane jest jedynie 50V i skalowane) i nie ma jako takiego obciążenia więc miernik może czegoś nie wykazać ? Generalnie robi się jeszcze badanie dotykowego prądu upływu więc moje wspomniane wyżej wypociny być może nie mają sensu ale na wszelki wypadek pytam. Sytuacja tyczy sie również badania IPE również sondą. Generalnie na rysunkach w książce badanie Idelta i IPE nie występuje przy urz. klasy II, ale na wszelki wypadek pytam.
    5) Pytanie ciekawostka. Podłączając cewkę ze stycznika pod napięcie przemienne 230V cewka z uwagi na reaktancje nie ulega spaleniu. Natomiast po wyjęciu rdzenia cewka uległaby pewnie spaleniu. Czy jeżeli wykona się cewkę powietrzną o tej samej indukcyjności co wspomniana cewka stycznika to efekt będzie taki sam i cewka nie ulegnie spaleniu ?
    6) Pytanie ciekawostka 2. Czy podłączając malutki kondensator tak jak wyżej po naładowaniu będzie występował jako przerwa w obwodzie i sie nic nie stanie ?

Pozdrawiam :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Bosch
    kowalpl1
    Level 9  
    Odświeżę temat. Jest ciągle aktualny i nadal czekam na odpowiedzi. Jeżeli źle sformułowałem pytania lub odpowiedzi są oczywiste, rownież proszę o informację.
    Pozdrawiam
    Michalelektryk
    Level 1  
    1) w jakim celu stosujemy pomiar RL-N

- Wstępne sprawdzenie rezystancji wewnętrznej urządzenia (np. żarówki/ wielu żarówek, uzwojenia, wielu uzwojeń)
    - Sprawdzenie czy dane urządzenie jest na pewno włączone ( rezystancja po za zakresem oznacza przerwę )

2) Jakie powinny być czasy poszczególnych pomiarów (wiem tylko, że rezystancji izolacji min. 60 sekund)

- W zależności od norm do której się stosujemy. Jak wynika z Sonelowego przewodnika jest wiele norm do których możemy się odnieść.
    - Jest to kwestia ustabilizowania się wyniku pomiarowego. (Naładowanie pojemności itp..) Zauważmy, że rezystancja izolacji w zależności od badanego urządzenia stabilizuje się w różnym czasie. albo 5 sekund jeśli chodzi o elektronarzędzia albo do 40s jeśli chodzi o przedłużacze i czasem do minuty jeśli chodzi o uzwojenia spawarek.
    Tak samo jest w przypadku prądów upływności ponieważ są one skorelowane z wartością rezystancji izolacji.

3) Jaki powinien być max prąd upływu. W ebooku Sonela inf. zbiorcza dla wszystkich rodzajów 1mA dla urz. I klasy i 0,5mA dla II klasy. Natomiast w linku Link widzę wartości wg. innej normy 0,75mA - dla urządzeń przenośnych, 3,50mA - dla urządzeń stacjonarnych (I klasa). Co stosować?

- Jak wyżej – zależne od normy którą przyjmie pan bądź zakład.
    Zależy to od rodzaju badanych urządzeń… Spawarek/ wiertarek / okresowo / po naprawie.
    Normy podane w linku nie są zbyt aktualne.
    Polecam stronę PKN’u

4) Oraz przede wszystkim jakie pomiary stosujemy dla urz. II klasy (dla klasy I rozumiem, że wszystkie)? - chodzi mi głównie o pomiar prądu upływu.OD STRONY 17. Z ebooka wynikałoby, że zastępczy oraz dotykowy. Na logikę resztę nie bo nie ma przewodu ochronnego (koniecznego przy IPE i różnicowym). Ale pytam ponieważ mamy do dyspozycji również sondę pomiarową, którą możemy zamiennie używać przy wykonywaniu pomiarów? Więc nie wiem czy przy jej użyciu, dotykając obudowy i badając np. różnicowy prąd upływu, gdzie badane urządzenie jest uruchamiane przez miernik (a wiec jest obciazenie i 230V), nie warto takiego pomiaru wykonać gdyż wówczas mogą wystąpić np. jakieś pojemności i jakieś małe prądy mogą popłynąć przez obudowę ? Nie wiem czy to jest sensowne i czy rozumiecie o co mi chodzi? Badając np. sam prąd zastępczy upływu ISUB, urządzenie nie jest uruchamiane (podawane jest jedynie 50V i skalowane) i nie ma jako takiego obciążenia więc miernik może czegoś nie wykazać ? Generalnie robi się jeszcze badanie dotykowego prądu upływu więc moje wspomniane wyżej wypociny być może nie mają sensu ale na wszelki wypadek pytam. Sytuacja tyczy sie również badania IPE również sondą. Generalnie na rysunkach w książce badanie Idelta i IPE nie występuje przy urz. klasy II, ale na wszelki wypadek pytam.

- Prąd upływności różnicowy nie potrzebuje przewodu ochronnego by wykonać badanie. Wszak upływność może uchodzić do ziemi/ rur/ metalowego stołu. Jest to prąd upływności, który wystartuje urządzenie ale wskaże również wszystkie upływności jakie występują w urządzeniu.

- Prąd upływności przez PE – wskazuje upływność przez przewód PE. (musimy więc mieć też pewność czy jest on sprawny)

- Prąd upływności dotykowy tak jak w przewodniku. (Rezystor 2k )

- Prąd upływności zastępczy jest ciekawy w przypadku gdy nie jesteśmy całkowicie pewni danego urządzenia – lecz nie uruchomi on urządzenia. Jeśli mamy doczynienia z urządzeniem, które ma wyłącznik elektroniczny i włącza się on przy 230 lepiej użyć któregoś z powyższych pomiarów.

Michał Cichoń
    specjalista wsparcia technicznego
    SONEL S.A.