Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa karta graficzna Gforce jaką wybrać?

MAciachPaN 19 Dec 2018 17:11 708 18
    MAciachPaN
    Level 9  
    Witam

Zastanawiam się nad kupnem nowej karty graficznej najlepiej jakiś Geforce. Mam pytanie do was jaka karta będzie najlepsza pod mój sprzęt.

Dodałem raport z Everest.

Z góry dziękuje.
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj. A coś nie tak ze starą kartą? Bo szczerze mówiąc ten GTX660 do tej konfiguracji wydaje się być wystarczający. Obecna karta jest minimalnie wolniejsza niż GTX1050. Sensowny upgrade to byłby GTX1060, ale do FX81xx to karta, której potencjał pewnie nie zostanie wykorzystany.
    MAciachPaN
    Level 9  
    Nie wystarcza bo np: Rise of the Tomb Raider nie chodzi mi na full detalach.
    dt1
    Admin of Computers group
    I sprawdziłeś, czy założyłeś, że to karta graficzna? Bo warto sprawdzić, czy przypadkiem procesor nie jest ograniczeniem. Być może i jedno i drugie jest, bo w rekomendowanych wymaganiach tej gry jest I7 oraz GTX970 dla FHD. FX81xx ścigały się w grach z i3, czasem i5 w momencie ich debiutu na rynku, więc procesorowi też wypada się przyjrzeć - bo szkoda byłoby kupić kartę grafiki, która będzie się nudzić, bo procesor nie daje rady.

Patrząc po rekomendowanych wymaganiach - skoro jest GTX970 dla FHD, to GTX1060 z obecnych kart będzie wystarczający.
    MAciachPaN
    Level 9  
    kiss39
    Max 60 % widziałem na prockach tem. GPU 64 -66.

Dodano po 38 [minuty]:

Na płycie głównej mam 2 wejście na kartę graficzną jak bym kupił 2 taką samą kartę jak mam i je polaczył? A wiem że moja grafa ma taką opcję.
    sosarek

Level 43  
    Karta nie w pełni wykorzystana jak i procesor, połączenie dwóch jednakowych kart w Croosfire nie podniesie praktycznie wydajności w grach.
    MAciachPaN
    Level 9  
    Krótko grałem jutro pogram dłużej i zobaczę co się będzie dziać jak będzie jakaś akcja z większą liczbą efektów. Napiszę Ci co mi wtedy pokazuje MSI Afterburner.

Dodano po 5 [minuty]:

A co powiecie o karcie RX570?.
    dt1
    Admin of Computers group
    RX570 to zupełnie przyzwoita karta. Nieco ustępuje wydajnością GTX1060, ale jest adekwatnie wyceniona. Różnica wydajnościowa między GTX1060 nie jest duża, więc można się nad taką kartą poważnie zastanowić. Przy cenie 620-650zł (bo za tyle da się kupić modele 4GB) jest to całkiem rozsądny zakup.
    kiss39
    Level 38  
    MAciachPaN wrote:
    Na płycie głównej mam 2 wejście na kartę graficzną jak bym kupił 2 taką samą kartę
    Musisz znac specyfikacje płyty głównej (Firma, model, REV), czy dana pł. główna obsługuje łączenia dwóch kart.

TRYB SLI - Karty nVida(GEFORCE)
    TRYB CrossFire(CF)-Radeon(ATI)

Dwie Karty połaczone w tryb (SLI lub CF) dzielą sie obliczeniami i z tego wynika ze są niższe temperatury np. 100% obciążenia karty dzielone jest na dwie karty oraz mozna zwiększyć rozdzielczość lub detale.

Modele Kart RX 460/470/480/580 działaja w CrossFire
    kiss39
    Level 38  
    dt1 wrote:
    Obsługuje zarówno CF jak i SLI. Również jestem zdania, że inwestycja w SLI/CF jest rzadko kiedy opłacalna.
    Co do opłcalnosci to bym sie spierał. SLI/CF idzie w zapomnienie i juz najnowsze karty nie bedą obsługiwać łączenia kart .
    dt1
    Admin of Computers group
    Nawet producenci stwierdzili, że jest za mało chętnych i nie działa to za dobrze. Może to i dobrze.

Dlaczego uważam SLI za nieopłacalne? Na konkretnym przykładzie sprzętu Autora. Autor posiada GTX660. Karta miała premierę 6 lat temu. Aktualnie awaria tej karty w dowolnym momencie by mnie nie zdziwiła, po takim czasie eksploatacji ma już do tego prawo. Teraz trzeba byłoby dokupić kolejną sześcioletnią kartę, z co najwyżej gwarancją rozruchową. Jak już przebrniemy przez multum uszkodzonych, to od 300 złotych zaczynają się działające używki.

Czyli możemy wydać 300 złotych i mieć kombajn złożony z dwóch sześcioletnich kart, do tego trzeba będzie zadbać o prawidłowe zasilenie tego (gdzieś szacuję nieco poniżej 450W na linii 12V), czyli w grę wchodzą porządne zasilacze 550W+, ewentualnie niektóre 500W.

Albo można też sprzedać posiadaną kartę za 300 złotych, ciesząc się że jeszcze działa, wtedy dokładając to, co by się wydało na drugą taką grafikę można kupić choćby RX570, bo przecież się da, na przykład za 619 złotych:

https://www.x-kom.pl/p/365016-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-570-4gb-gddr5.html

RX570 jest około 2x szybszy od pojedynczej GTX660. Nawet jeśli założymy beztrosko, że tandem dwóch 660-tek będzie miał porównywalną wydajność (co nie jest realne, bo SLI nie skaluje się tak idealnie), to i tak na korzyść nowej karty przemawia fakt, że karta graficzna będzie pobierać teoretycznie do 120W (w praktyce wersje OC nieco więcej) - co przy 2x140W dla parki GTX660 jest sporą różnicą, do tego Radeon będzie nowy i będzie miał 3 lata gwarancji.

Więc ja nie widzę absolutnie żadnego racjonalnego powodu, dla którego kupno drugiego GTX660 do tandemu miałoby być opłacalne :)

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-570-vs-Nvidia-GTX-660/3924vs2162
    MAciachPaN
    Level 9  
    Jakoś nie lubię Radeonów wolę dopłacić i mieć Gforce.
    MAciachPaN
    Level 9  
    Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Życzę szystkim wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.