Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diody zenera czy napiecie na ...

03 Wrz 2005 01:15 2799 16
 • Poziom 19  
  diody zenera czy napiecie na na diodzie w układzie np. na plycie głównej zawsze powinno być rowne na jej zaciskach napieciu znamionowym diody to znaczy na diodzie 9,1 napiecie 9.1 Pytam bo mam radyjko jest tam pare diod zenera i na ich zaciskach voltomierz pokazuje 0v Czy to oznacza ze jest cos nie tak ? bo akurat radio słabo sciąga stacje
 • Poziom 26  
  Raczej tak!!! Chociaż nie tak dokładnie. Napięcie to może się różnić od podanego na diodzie ( i to dość znacząco ) np. do zasilacza 5V stosuje diode zenera na napięcie 4,7V i jest ok. ( przy zenerku 5,6 napięcie na diodzie przekracza 6V ) to zależy od opornika przed diodą ( w prostych rozwiązaniach ) i poboru prądu przez układ zasilany takim "stabem" i pewnie jeszcze od wielu innych czynników.

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Witam.Napięcie na diodzie Zenera o której ty mówisz powinno wynosić około 9.1 V.Masz rację.Jeżeli radjo źle ściąga stacje to może to wskazywać na uszkodzenie którejś z tych diod skoro po włączeniu zasilania na rzadnej nie ma napięcia.Prawdopodobnie jakaś jest uszkodzona.Najlepiej to je wylutuj i sprawdź każdą po kolei.Niezawodny sposub.Więc powodzonka.
 • Poziom 19  
  No tak tylko może zaistniec taka sytuacja ( juz taka mniałem) ze dioda bedzie ok. tylko cos na jej wyjsciu robi zwarcie wtedy napiecie przysiada do 0v Czyli każda dioda zenera znajdująca sie w obwodzie aby mogła spełnała swoją funkcje to powinna mniec na swoich zaciskac napiecie równe napięciu zastosowanej zenerki Tak mam to rozumniec??
 • Poziom 19  
  Nie.
  Dioda Zenera w podstawowej aplikacji ma spełniać dwa zadania:
  1 - stabilizować napięcie
  2 - zabezpieczyć układ przed niepożądanum wzrostem napięcia ponad wartość typową dla danej diody.
  Tak więc, mając w uładzie diodę np. na 9V, mogą na niej występować napięcia z przedziału 0 - 9V.
  Tylko dioda pracująca jako stabilizator musi mieć na końcówkach "swoje" napięcie ( sprowadza wyzsze napięcie "doprowadzone" do poziomu napięcia Zenera).
  Obecność wyższego napięcia świadczy o uszkodzonej diodzie.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 26  
  No dobra, ok. Tylko dla czego w prostym stabilizatorze na diodzie zenera ( wyprostowany prąd płynie przez opór z podłączoną równolegle do masy diodą zenera ) napięcie jest troszkę wyższe niż podano na diodzie ??? Nie gniewaj się od razu poprostu wiem to z praktyki, że jeśli robię "stab" na oporze i zenerku np. do jakiegoś układu TTL ( zasilanie +5V ) to muszę dać zenera 4,7 a nie 5,6V!!! Jak dam 4,7 to napięcie na zenerze wynosi ok 5V a jak dam 5,6 to wynosi prawie 6V.

  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  A ja z praktyki wiem, że to napięcie jest zależne od prądu obciążenia więc musialeś źle policzyć rezystor przez zenerka.
 • Poziom 10  
  Tendencja do wzrostu napięcia stabilizacji(zenera) pod wpływem wzrostu prądu czyli obciążenia bierze się z charakterystyki I f(U) tej diody. Załączam charakterystykę diody zenera z zaznaczonym miejscem tegoż zjawiska na charakterystyce. Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o wyrozumiałość i jeśli zajdzie potrzeba o poprawienie mnie jeśli się mylę.
 • Poziom 18  
  No dokładnie o to mi chodziło. Ta zaznaczona prosta jest niczym innym jak rezystancją dynamiczną diody zenera. Stąd ten rozrzut napięć.
 • Poziom 40  
  janczewski napisał:
  Tendencja do wzrostu napięcia stabilizacji(zenera) pod wpływem wzrostu prądu czyli obciążenia bierze się z charakterystyki I f(U) tej diody. Załączam charakterystykę diody zenera z zaznaczonym miejscem tegoż zjawiska na charakterystyce. Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o wyrozumiałość i jeśli zajdzie potrzeba o poprawienie mnie jeśli się mylę.

  Witam
  Nie mylisz się, to jest prawidłowe wytłumaczenie . Można jeszcze dodać że ta pionowa "kreska" to ch-ka idealnej zenerki.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Swoją drogą to kiedyś na praktykach w CKP (centrum kształcenia praktycznego) robiliśmy doświadczenia z diodą zenera w układzie stablilizatora. Z przeprowadzonych doświadzeń wyszło iż parametry niektórych diod tak odbiegały od parametrów katalogowych, że jeden element łapał sie parametrami na już inny element z katalogu. Rozrzut nawet do 40 % hehe.
 • Poziom 19  
  No tak widze ze koledzy sie wypowiedzieli sie o własciwościach diod zenera ale pytanie które postawiłem jest bardziej praktyczne Czy na zaciskach kazdej diody zenera zastaosowanej w praktycznym układzie np.radio samochodowe powinno byc napiecie ??? Cy jesli mierze napiecie na diodzie zenera w ukladzie i pokazuje 0V Czy to swiadczy o czym nie tak ??? Jesli nie to jaki sens ma zastosowanie diody zenera na ktorej podczas pracy niema napiecia ???? Pytam bo mam radio i na 3 diodach zenera jest absolutne 0V
  Co koledzy na to powiedzą ??? :D:D:D
  Pozdrawiam
  Wojtek
  Ps. Nie oszczedzajcie klawiatury :D:D:D:D:D:D:D:D
 • Poziom 13  
  może być ale nie musi... żaden z nas nie wie jaką funkcję spełniają tam te zenerki... a nawet jeśli coś jest uszkodzone to wcale nie musi to oznaczać, że to wlasnie te zenerki (może gdzieś być jakieś zwarcie i jeszcze dużo innych rzeczy) i nikt ci nie powie co i jak póki tego dokładnie nie "zbada"... najlepiej byś zrobił jeśli kupiłbyś takie same (są tanie jak barszcz i łatwo dostępne) i je podmienił - to wiele wyjaśni i na pewno nie zaszkodzi (zakładając że nie zrobisz jakiegoś zwarcia lub nie wylutujesz czegoś jeszcze :P - jedno jest pewne - jeśli zrobisz to ostrożnie to na pewno nic nie zepsujesz a możesz naprawić :)
 • Poziom 10  
  Zgodzie się z kolegą warth. Możę coś zwiera te diody i wtedy oczywiste jest że występuje na nich napięcie 0V.
 • Poziom 19  
  zgadza sie ze moze coś robic zwarcie bo mnialem taka sytuacje spalony tranzystor do którego podłaczona była zenerka
  tylko pytam czy obecnosc 0V na zaciskach zenerki to informacja ze jest cos nie tak ??? czy niekoniecznie ???
 • Poziom 19  
  Kolega się uparł.
  Proszę przeczytać, co napisałem powyżej.
  Należy w to wierzyć, bo TAK JEST.

  Ps:
  1- Napięcie na tych diodach może się pojawiać tylko w pewnych stanach pracy urządzenia, np. przy wkładaniu płyty cd itd. (nie wiem, co to za "radyjko").
  2- Zarówno zwarcie samej diody, jak i czegokolwiek "za nią" (stłumienie napięcia do zera), musiałoby spowodować silne nagrzewanie lub spalenie oporu szeregowego w tej gałęzi zasilania. Jeżeli tak nie jest, to nie ma żadnego zwarcia w tym układzie i nic napięcia z tych zenerek nie ściąga.
  3- Napięcie należy zmierzyć na diodzie, a nie np. względem masy.
  4- Jest mało prawdopodobne, aby przy założeniu, że na tych diodach ma być cały czas napięcie ( którego nie ma ) radio wogóle grało.

  Pytanie zasadnicze:

  Czy to NA PEWNO Zenerki? ( bez urazy )

  Co to za radio ? - może jakieś foto płytki...?


  Pozdrawiam.