Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie silnika jednofazowego na 3 fazy czy to możliwe w tym silniku?

zylu76 19 Dec 2018 23:07 1164 9
 • #1
  zylu76
  Level 10  
  Witam ,proszę o pomoc w podłączeniu silnika jednofazowego na 3 fazy który jest sprzęgnięty z kompresorem gdyż w silniku tym popsuł się odśrodkowy włącznik ,wyłącznik rozruchowy i nie ma możliwości go naprawy,wymiany.Na tabliczce znamionowej silnika z jednej strony są dane a z drugiej sposoby podłączenia z których według mnie istnieje możliwość podłączenia na 3 fazy ,tylko nie bardzo rozumiem o co chodzi 3 fazy wysokie napięcie i 3 fazy niskie napięcie może chodzi o prąd międzyfazowy 230 v i 400 v. Chciałbym dodać iż silnik ten był wcześniej przewijany po spaleniu i mam nadzieję że został przewinięty tak samo. Jestem skłonny zaryzykować i spróbować podłączyć go w sposób 3 fazy wysokie napięcie,bo i tak jest spisany na straty,lecz najpierw chcę zapytać co o tym sądzą mądre głowy i może uda się go uruchomić. Podłączenie silnika jednofazowego na 3 fazy czy to możliwe w tym silniku? Podłączenie silnika jednofazowego na 3 fazy czy to możliwe w tym silniku? Podłączenie silnika jednofazowego na 3 fazy czy to możliwe w tym silniku?
 • #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  p.obelix wrote:
  To według mnie powinieneś go podłączyć w trójkąt.

  i spalic go natychmiast !!


  @zylu76 Co mówi tabliczka znamionowa silnika - albo gwiazda - 3 f 400 VAC, albo trójkąt 3 x 220 VAC (np. w USA), albo jedna faza 220 VAC, wówczas pracuje z kondensatorem. (także w trójkącie). Tak więc silnik dla trzech faz u Ciebie ma być połączony jak w diagramie nr 2. (zakladajac identyczne przezwojenie z oryginalem).
 • #4
  Rezystor240
  Level 41  
  zylu76 wrote:
  Chciałbym dodać iż silnik ten był wcześniej przewijany po spaleniu


  Tutaj jest wielka zagadka, nie wiadomo jakie są uzwojenia.
  Jak silnik był przezwojony.

  Wykonywałeś choć podstawowe pomiary tego silnika?
  Jeśli nie, to bym nie podłączał go do sieci.
 • #6
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Tabiczka znamionowa wyraźnie mówi że jest to silnik jednofazowy a kol.zylu76 dodaje że uszkodzony jest wyłącznik odśrodkowy. Jak panowie chcecie silnik jednofazowy podłączyć na 3-fazy?
  Jeśi jest wyłącznik odśrodkowy to rozłącza uzwojenie rozruchowe gdy silnik osiąga prędkość znamonową czyżbyście tego nie wiedzieli?
  Silnik 3-fazowy ma wyraźnie na tabliczce informacje Δ/λ 220/380V i jest na tabliczce zaznaczone ~3f .
  P.S.
  Ten kto przezwajał ten silnik powinien dać informacje czy przezwoił go na 3-f czy tak jak było na 1-f.
 • #7
  vcc
  Level 35  
  Zapewne informacja o podłączeniu jest do różnych typów silników zarówno 1f jak i 3F
 • #8
  zylu76
  Level 10  
  Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w mój problem, prosiłbym o podpowiedz w jaki sposób mam sprawdzić jak to jest uzwojone i czy dam radę zwykłym multimetrem to zmierzyć .
 • #10
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  zylu76 wrote:
  Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w mój problem, prosiłbym o podpowiedz w jaki sposób mam sprawdzić jak to jest uzwojone i czy dam radę zwykłym multimetrem to zmierzyć .

  Jeśli możesz wkej zdjęcie uzwojeń stojana.
  Miernikiem , jeśli uzwojenie jest 3f, uzwojenie każdej fazy powinno mieć taką samą rezystancję ( najpierw zidentyfikuj poszczególne końce uzwojeń i te których obwód się zamyka zmierz).