Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę

Marcin_ca1 19 Dec 2018 23:34 15357 8
    Marcin_ca1
    Level 22  
    Witam, jeżeli jest bardziej odpowiedni dział to proszę moderatora o przeniesienie tematu.

W moim warsztacie mam do dyspozycji 2 kanały, i 3 podnośniki 4 kolumnowy nożycowy i dwukolumnowy Ravaglioli KPS306 3200kg na ramie pomocniczej który chciałbym wymienić(jakby ktoś był zainteresowany proszę pisać 2011r).

Zdecydowałem się na ten podnośnik ponieważ nie miałem odpowiedniego fundamentu pod podnośnik bezramowy.

Podnośnik ten chcę zmienić ponieważ samochody są coraz cięższe często podnoszę np w212 prawie 2T a coś typu X5, Touareq wolę podnosić na innych, ponieważ fakt ten podnośnik podniesie takie auta ale jest dość niestabilny, rama dodatkowa powoduje że samochód się chwieje i chciałbym zniwelować ten efekt.

W tej chwili mam wylany żelbetonowy fundament o głębokości 30cm i chciałbym zamontować inny podnośnik dwukolumnowy bezramowy i tutaj mam kilka pytań:

-Czy brać pod uwagę podnośniki śrubowe czy hydrauliczne? Np chciałbym podnośnik firmy Maha lub Nussbaum i nie widziałem żeby mieli dwukolumnowe hydrauliczne a produkują tez 4 i 5 tonowe

-Czy brać pod uwagę podnośniki używane czy to ma sens, czy da sie
    taki podnośnik zza granicy zarejestrować w UDT ?

-chciałbym minimum 3,5T podnośnik będzie musiał podnieść i Tico i X5 Vito itp, podnośniki 4 i 5 tonowe mają dłuższe ramiona i obawiam sięże może być za dugi rozstaw ramion żeby podnosić mniejsze autka, np BMW ma bardzo wąsko rozstawione stopki do podnoszenia że mój ravaglioli n musiał być na
    maksymalnie wsuniętych ramionach.

-Czy ktoś robi cięższe auta 2,5t na maha, nussbaum lub ravaglioli bezramowych, jak to się sprawuje czy brać raczej 4, 5 t?

Mam takie typy:

MAHA ECON III 3000 KG

MAHA ML2C-45E 01

Ravaglioli KPN345WELIK

Ravaglioli KPX337WK

Nussbaum 2.40 SL

Nussbaum Power Lift HL 2.30 NT

OMCN 199/ALFA

STENHOJ MAESTRO 32CF-08

WERTHER 300s

Maha wydają mi się najbardziej solidnie wykonane(w końcu Germany) :) Czy jest w polsce jakiś przedstawiciel tej marki, na allegro nie ma nowych.

Dziękuje i pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    misiek-888
    Level 35  
    JA teraz zamówiłem ATH comfort lift 2.40X Asym .

Dodano po 2 [minuty]:

borykałem się z tym samym problemem podnoszenia mniejszych i większych aut
    pp_pablo
    Level 24  
    Marcin_ca1 wrote:
    Np chciałbym podnośnik firmy Maha lub Nussbaum i nie widziałem żeby mieli dwukolumnowe hydrauliczne a produkują tez 4 i 5 tonowe

Mają w ofercie ale cena nowego 5T wyrywa z butów

Marcin_ca1 wrote:
    czy da sie taki podnośnik zza granicy zarejestrować w UDT ?

Da się. Jeśli kupisz podnośnik z dokumentacja, musisz ją przetłumaczyć, ale możesz zwrócić się z prośbą do producenta/dystrybutora o przesłanie dokumentacji danego podnośnika. Procedura taka sama jakbyś sprowadził ciężarówkę z windą załadowczą z zagranicy.

Marcin_ca1 wrote:
    Maha wydają mi się najbardziej solidnie wykonane(w końcu Germany) :) Czy jest w polsce jakiś przedstawiciel tej marki, na allegro nie ma nowych.

Jest w Polsce. www.maha.pl

Ja kupiłem w Niemczech 2 sztuki (śrubowe) z serwisu IVECO z pełną dokumentacją techniczną. Jeden 5ton, drugi 6,5 tony. Sprzedawali bo zbliżała się konieczność wymiany nakrętek nośnych. Koszty nakrętek 100-150euro sztuka.
    Jakość wykonania dla mnie super. Podnośniki bardzo masywne, stabilne - popatrz na stopy, wózki i łapy. Nie mierzyłem dokładnie grubości profilu kolumn ale mają 15-20mm (mogę sprawdzić) Co bardzo ważne wózki są osadzone na łożyskach a nie na płytkach ślizgowych. 6,5T waży 1420kg a 5T 1250kg Obydwa łapy maja wysuwane na trzy długości (symetryczne czyli takiej samej długości). Posiadają "miskę" na olej do smarowania wrzeciona. Raz na jakiś czas dolewasz oleju i spokój. Dla siebie zostawiam tego 6,5tony a 5ton chcę sprzedać bo dwóch nie potrzebuję a musiałem kupić w pakiecie.

Dla zobrazowania zdjęcia:

6500KG
    Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę

a tu 5000kg
    Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę

Znajomi pracują na podnośnikach Techwar TC0012 - 5ton i nie narzekają. Serwis i dostępność części jest bdb. Nowy kosztuje 12800zł. Popatrz tylko na masywność Techwara i Mahy. Ja wolę używaną Mahę ewentualnie Nussbauma ale mnie interesowały tylko od 5ton.

PS. Szukałem używki Nussbaum POWER LIFT HL 2.60 z łamanymi łapami ale bardzo ciężko trafić taką używkę.
    Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę Podnośnik dwukolumnowy - jaki wybrać, prosze o poradę
    Marcin_ca1
    Level 22  
    pp_pablo, Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

O takim łamańcu, pająku nawet nie myślałem ale ciekawy sprzęt jeżeli chodzi o możliwość rozstawu ramion.

Cały czas nurtują mnie pytania:

-Czy hydrauliczny czy śrubowy, w hydraulicznym nie ma problemu z nakrętkami itp

-Czy kupić 3,5t czy większy np 5t taki jak ten twój ze zdjęć bardzo mi się podoba, interesuje mnie czy dużo lepiej zachowuje się 5t pod naciskiem 2,5Tonowego auta w porównaniu do 3,5T, obawiam się tego że 5T ma szersze ramiona i może być problem łapać np BMW E46. Jeszcze inny wypas jak się ma taki jak ten z twoim zdjęć.

-Widzę że dużo lepszych firm produkuje podnośniki gdzie słupy są pod kątem do podnoszonego samochodu ciekawi mnie po co takie rozwiazanie czy wpływa to na stabilność, np nowa Maha też tak ma

-Do tej pory miałem podnośnik prosty jak drut kolumny były łączone łańcuchem i nie było problemów z synchronizacją, a łańcuch naciągałem może 2 razy, interesuje mnie jakich problemów można sie spodziewać związanych z synchronizacją słupów czy raczej nie ma takowych.

Kolejny podnośnik chciałbym z wolna przestrzenią między słupami a widzę że niektóre śrubowe mają przewody w podłodze pod "schodkiem" a hydrauliczne prawie wszystkie mają linki do blokad, czy są hydrauliczne bez takowej "niedogodności" ?
    pp_pablo
    Level 24  
    Marcin_ca1 wrote:

-Czy hydrauliczny czy śrubowy, w hydraulicznym nie ma problemu z nakrętkami itp

Co kto lubi. Tyle samo zwolenników co przeciwników. Hydraulika działa nawet w starych wózkach widłowych więc nie ma się czego bać.

Marcin_ca1 wrote:

-Czy kupić 3,5t czy większy np 5t

Ja się bawię z busami i podszedłem do tego w taki sposób. Bus waży średnio 2 do 2,5t. Nośność podnośnika 5T, czyli na jedno ramie 1250kg. Więc nawet jakbym źle ustawił samochód i np wciągnął silnik ze skrzynią podnośnik powinien stać stabilnie. Ważne dla mnie też było, żeby wózki były na łożyskach a nie płytkach ślizgowych, żeby się nie klinowało - a jest to możliwe przy złym rozkładzie mas na łapy.
    Dlatego też zostawiam sobie 6,5T ;) nawet załadowanego busa podniosę.

Marcin_ca1 wrote:
    -Widzę że dużo lepszych firm produkuje podnośniki gdzie słupy są pod kątem do podnoszonego samochodu ciekawi mnie po co takie rozwiazanie czy wpływa to na stabilność, np nowa Maha też tak ma

Podnośniki dwukolumnowe z wolnym przejazdem podobno montuje się w delikatną literę V. Można to uzyskać podkładami z blachy nierdzewnej między posadzką a stopą. Najlepiej mieć książkę do podnośnika, tam będzie napisane.

Marcin_ca1 wrote:
    jakich problemów można sie spodziewać związanych z synchronizacją słupów czy raczej nie ma takowych.

Tu już są czujniki i elektronika. To nie czysta bezproblemowa mechanika.

Marcin_ca1 wrote:
    Kolejny podnośnik chciałbym z wolna przestrzenią między słupami a widzę że niektóre śrubowe mają przewody w podłodze pod "schodkiem" a hydrauliczne prawie wszystkie mają linki do blokad, czy są hydrauliczne bez takowej "niedogodności" ?

Nie wiem jak to jest w hydraulikach. W śrubowych z synchronizacją elektroniczną kable między kolumnami możesz łączyć górą(pałąkiem) lub jak wcześniej pomyślisz i dobrze wyliczysz peszlem w /posadzce. Nussbaum zrobił hydraulika z oddzielnymi pompami w każdej kolumnie synchronizowanego elektronicznie. O cenę nie pytaj, bardzo grubo.
    gromki1
    Level 9  
    pp_pablo jaka cena za ten podnosnik 5t?
    pp_pablo
    Level 24  
    gromki1 wrote:
    pp_pablo jaka cena za ten podnosnik 5t?

Cena na PW. Odczytaj i odpisz, nie lubię pytań bez odpowiedzi :D
    BatonTwix
    Level 8  
    Ja serdecznie polecam Twin Busch model TW 242 A, kupowałem w sklepie SiegStar. Podnośnik rewelacyjny, mam już 2 latka i działa bez problemu :)
    Marcin_ca1
    Level 22  
    Witam, kupiłem nowy podnośnik maha hl cs 4.0 i jestem bardzo zadowolony, pozdrawiam