Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

Mrxnnx 20 Gru 2018 01:17 3090 11
  • Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886
    Cześć! Nadszedł dzień w którym zakończyłem swój drugi projekt w życiu, który ma być prezentem pod choinkę. Kolejna okazja żeby podszkolić swoje umiejętności. Przygodę z elektroniką zaczynałem od wzmacniacza tak jak i tutaj robionego na kościach LM3886, bardzo spodobał mi się ich dźwięk zatem postanowiłem zbudować drugi taki wzmacniacz tylko, że z kolumnami.
    O pierwszym projekcie można poczytać tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3510270&highlight=
    Opiszę trochę co i jak to było z budową i składaniem.

Kolumny:

Zaczynając od kolumn, miałem gdzieś walające się głośniki ze starych Sony SSH-1600, datasheet kolumn jest łatwo dostępny (ja miałem głośniki w wersji na stany zjednoczone, dwudrożne). Na jednym z forów znalazłem objętość obudowy jaką powinna mieć obudowa żeby głośniki miały czym oddychać oraz długość i średnicę bass-reflexu. Po zdobyciu tych informacji zabrałem się za projekt w CorelDraw żeby potem wyciąć obudowę laserem. Została wykonana ona w całości z płyty MDF, z małymi sosnowymi kawałkami dla wzmocnienia konstrukcji.

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

Potem podjąłem decyzję obklejenia MDF'u na dwa kolory aby pasowały pod meble dla osoby dla której jest prezent. Wybrałem okleiny biały połysk i jakiś ciemny dąb.

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

Zabrałem się za montaż wnętrza oraz uszczelnienie go. Do uszczelnienia obudowy użyłem uszczelek samoprzylepnych do okien. Tak wygląda wnętrze:

Do wytłumienia użyłem wełny poliestrowej.
    Na samym końcu wykonałem maskownice (otwory w głośnikach na łączówki było widać na zdjęciach). Wyciąłem na laserze ramkę i naciągnąłem na nią płótno. Dzięki takim zabiegom otrzymałem taki oto efekt:

Wzmacniacz:

Wzmacniacz stereo na kościach LM3886 zasilanych zasilaczem symetrycznym, który jest połączony z trafem od Indela 2x24V 160W. Chyba nic prostszego nie ma, ale zacznę od początku.

Płytki wzmacniacza i zasilacza zrobiłem samodzielnie metodą termotransferu. Dzięki temu projektowi nauczyłem się wytwarzać i projektować PCB :)
    Jutro postaram się dodać schemat wzmacniacza i zasilacza oraz ich PCB.

Zasilacz:
    Prosty zasilacz zrobiony przy użyciu bodajże diod 1N5407.
    Do filtrowania użyłem kondensatorów 4700uF i 100nF MKT

Jutro postaram się dodać zdjęcie samego gotowego zasilacza.

Wzmacniacze:
    Dwa sprzężone LM3886, płytka oparta o jakiś znaleziony schemat w internecie, postaram się jutro wszystko dodać.

Po wykonaniu elektroniki wypaliłem w MDF (teraz już wiem, że to materiał fatalny na obudowę) obudowę do wzmacniacza i wszystko upakowałem do środka. Po czym znów okleiłem na kolor biały i dąb aby pasował do kolumn.

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

Tak to wygląda po upakowaniu środka.

Nie wiem co jeszcze pisać o tym projekcie, jeżeli o czymś istotnym zapomniałem lub po prostu macie jakieś pytania to zapraszam do dyskusji, a poniżej zdjęcia efektu końcowego. Jestem zadowolony jak i z wyglądu tak i z brzmienia, które bym powiedział jest zaskakująco dobre.
    To tyle z mojej strony, pozdrawiam i życzę dobrej nocy!

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 20 Gru 2018 09:51
    szeryf3
    Poziom 16  

Bardzo fajny i ciekawy kolor głośników jak i wzmacniacza.
    Z miłą chęcią zobaczę schemat.

• #3 20 Gru 2018 10:03
    Trzyzet
    Poziom 19  

Chyba używaliśmy tego samego schematu :)
    Z tym że budowałem całość bez płytki, w pająku. Całość gra bardzo dobrze jak na tę cenę.
    Obudową nie ma co się przejmować, ma być estetycznie a przy tej konstrukcji ciężko zepsuć coś na tyle żeby zapłonęła żywym ogniem :)

Mi się podoba.

• #5 20 Gru 2018 22:32
    Mrxnnx
    Poziom 5  

Jak obiecałem załączam schemat wzmacniacza oraz płytkę PCB projektowaną przeze mnie:

To jest oryginalny schemat.

https://easyeda.com/j.j.tobiasz/lm3886 a tutaj macie link do mojego konta na easyeda jak by ktoś chciał skorzystać z PCB (wiem, że schemat narysowałem pokracznie).

Dodam tylko, że raster na kondensatory MKT jest jakiś zmieniony, korzystałem z bibliotek elementów dostępnych na stronie i okazało sie juz po wytrawieniu ze raster był za duży, ale bez problemu można było trochę po rozginać nóżki i wszystko gra.
    Jak by ktoś chciał z tego skorzystać to tak tylko uprzedzam, że ten raster jest tylko do poprawy.

• #6 20 Gru 2018 22:34
    Jasiek159
    Poziom 3  

Eee no panie profesjonalna robota. Gratulacje

• #7 22 Gru 2018 17:54
    keseszel
    Poziom 26  

Bardzo ładnie. Jeśli idzie o obudowę wzmacniacza to proponuję dobrać na Allegro jakaś padake ze sprzętu. Magnetofon, wzmak, etc. Do tego lakierowanie proszkowe. Są firmy co robią takie usługi i tragedii jeśli o cenę nie ma. Ja przymierzam się do malowania proszkowego składaka i felg od BMW.

• #8 25 Gru 2018 17:08
    katakrowa
    Poziom 20  

Mrxnnx napisał:
    głośniki ze starych Sony SSH-1600, datasheet kolumn jest łatwo dostępny (ja miałem głośniki w wersji na stany zjednoczone, dwudrożne). Na jednym z forów znalazłem objętość obudowy jaką powinna mieć obudowa żeby głośniki miały czym oddychać oraz długość i średnicę bass-reflexu

Jest szansa być udostępnił ten datasheet ? Może źle szukam ale nie potrafię znaleźć dwudrożnej wersji tych kolumn.

• #9 25 Gru 2018 23:47
    Mrxnnx
    Poziom 5  

Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886 Zestaw dwóch kolumn (kopia Sony SSH-1600) i wzmacniacza stereo na LM3886

na szybko znalazłem takie dokumenty, chyba pisałem, że była to wersja "US" na stany zjednoczone. Głośniki dostałem od znajomych, podobno właśnie z sony ssh1600. Wszystko wydaje się zgadzać tylko ten wysoko tonowy wzbudza moje wątpliwości. Szczerze powiem, że to był dość spontaniczny pomysł i projekt. Następne planuje zrobić kolumny podłogowe trójdrożne na głośnikach "Daytona audio" (http://www.daytonaudio.com/index.php/) o ile starczy na to gotówki, lub bardziej budżetowo na stx, mam ich dość blisko warszawy, zawsze można podjechać i pogadać :)

Poszukam jeszcze forum z którego brałem informacje na temat obudowy. Pozdrawiam !

• #10 25 Gru 2018 23:59
    katakrowa
    Poziom 20  

Mrxnnx napisał:
    Głośniki dostałem od znajomych, podobno właśnie z sony ssh1600

Można powiedzieć, że "zaryzykowałeś" :-) Ja przy takiej dokumentacji jednak miałbym obawy. Jeśli jednak grają poprawnie to nie ma co drążyć... I czy dobrze widzę, że te kolumny nie mają zwrotnicy ?

• #11 26 Gru 2018 00:15
    Mrxnnx
    Poziom 5  

katakrowa napisał:
    ożna powiedzieć, że "zaryzykowałeś" :-) Ja przy takiej dokumentacji jednak miałbym obawy. Jeśli jednak grają poprawnie to nie ma co drążyć... I czy dobrze widzę, że te kolumny nie mają zwrotnicy ?

Zgadza się, trochę ryzyko. Tak jak Ty nie mogłem nigdzie znaleźć porządnych informacji na temat głośników, żeby samodzielnie policzyć obudowę itp. Na szczęście nie kosztowało mnie to dużo, a dla samej zabawy było warto trochę pomajstrować :)

Kolumny mają filtr pierwszego rzędu, po prostu kondensator (2.2uF) z którym dostałem te głośniki i tak zostało :) wydaje się, że spełnia swoją rolę :)

• #12 27 Gru 2018 08:00
    szeryf3
    Poziom 16  

Pamiętam, że w latach 80-tych można było dostać prospekty z Tonsilu, a na nich była pełna dokumentacja danej kolumny.
    Przy pomocy tego prospektu mozna było sobie zbudować kolumnę, ale co z tego jak brakowało części do budowy takiego elementu.