Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaprojektować licznik MODULO 17 lub inny na JK-MS Na EGZAM !

oloelektro 03 Wrz 2005 08:33 4472 17
  • #1 03 Wrz 2005 08:33
    oloelektro
    Poziom 16  

witam mam wazne pytanie zna ktos moze stronki jak jes opisane jak to liczyć lub moze ma ktos duzo cierpliwości zeby mi to opisac
    we wtorek mam egzmin ;D i dopiero dzis sie dowiedzialem ze profesorek se dozucił takie pytańka
    -licznik modulo 11 na przezutnikach JK
    modulo 14 itp
    HELP !!

0 17
  • #2 03 Wrz 2005 11:25
    m8se
    Poziom 14  

Na samych przerzutnikach czy możesz użyć jakiś dodatkowych bramek ?

m8se

0
  • Pomocny post
    #4 03 Wrz 2005 17:39
    blade80
    Poziom 15  

tez miałem z tym problem :) moze to Ci pomoże :)
    poczytaj sobie tutaj http://pomoce.akcja.pl/index.php?dz=cyfrowa&id=logiczne

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=200609&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=191509&highlight=

http://www.jeybi.republika.pl/cyfra8_min_s_karnaugha.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Karnaugh

p.s
    ściagnij sobie bardzo fajny i ładnie pokazujący prace przerzutników programik z elektrody o nazwie "easysim" !!!

0
  • Pomocny post
    #5 04 Wrz 2005 18:43
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ogólnie o licznikach:

1. Ilość przerzutników potrzebnych do realizacji licznika modulo N

$$M=log_2{N}=\frac{log_{10}{(N)}}{log_{10}{(2)}}$$

Otrzymaną liczbę zaokrąglamy W GÓRĘ do najbliższej całkowitej.

$$log_2(17)\approx4.087$$ po zaokrągleniu = 5

czyli potrzeba 5 przerzutników.

2. Licznik modulo N liczy od 0 do N-1.

Czyli do wyzerowania go potrzebujesz:

wykrywanie stanu N-1 dla liczników synchronicznych gdzie w stanie N-1 wszystkie wejścia K przerzutników muszą dostać stan 1 (by ustawić przerzutniki na 0 przy następnym takcie zegara).
    Dla licznika modulo 17 takim sygnałem będzie ustawienie najwyższego przerzutnika na jeden. (16 = 10000b).

wykrywanie stanu N dla liczników asynchronicznych gdzie wykorzystujesz do zerowania wejścia zerujące przerzutników.

3. Przerzutnik JK zmienia swój stan przy kolejnym takcie zegara w sposób następujący:

J=0 i K=0 -> nie zmienia stanu
    J=1 i K=0 -> zmienia stan na 1
    J=0 i K=1 -> zmienia stan na 0
    J=1 i K=1 -> zmienia stan na przeciwny (jak dwójka licząca)

4. Rozpisujesz w tablicach Karnaugha sygnały J i K poszczególnych przerzutników w ten sposób, że dla danego stanu licznika wpisujesz takie J i K, które są wymagane dla ustawienia stanu następnego.

5. Minimalizujesz funkcje dla poszczególnych wejść J i K.

6. Rysujesz schemat.

=========================================

W przypadku licznika modulo 17 sprawa jest dużo prostsza (omijamy szerokim łukiem wypisywanie tabelek) jeżeli zauważysz, że:

- kolejne przerzutniki zmieniają stan na przeciwny gdy na poprzednich stopniach są jedynki

- po stanie 16 (10000) ma nastąpić przejście do stanu 0 (00000) z czego wynika, że przerzutniki 0 do 3 mają nie zmienić stanu, bo już są na 0 a skasowany ma zostać przerzutnik 4.

Z powyższego wynika:

$$J0=K0=\bar{Q4}$$ ponieważ tylko w stanie 16 (gdy Q4=1)przerzutnik Q0 ma nie zmienić stanu.

Podobnie jest dla przerzutników 1 do 3, tyle, że trzeba jeszcze iloczynować stany wyjść poprzednich przerzutników.

$$J1=K1=\bar{Q4} * Q0$$

$$J2=K2=\bar{Q4} * Q0 * Q1$$

$$J3=K3=\bar{Q4} * Q0 * Q1 * Q2$$

Dla przerzutnika 4 jest pewna różnica: ma on zmienić stan z 0 na 1 jeżeli na poprzednich wyjściach (0-3) są jedynki, więc nie trzeba sprawdzać czy
    czy wyjście Q4 zanegowane ma stan 1.

$$J4=Q0 * Q1 * Q2 * Q3$$

i na 0 w stanie 16 (czyli gdy jest ustawiony)

$$K4=Q4$$

Funkcję J4 można też zrealizować na bramce dwuwejściowej zauważając, że:

$$J4=J3*Q3$$

Można też ujednolicić układ stosując 4 bramki 4 wejściowe (w sumie dwa układy scalone) ustalając niewykorzystane wejścia w stan 1 lub łącząc wejścia równolegle.

W podobny sposób można sobie uprościć projektowanie liczników o innych "modulach" patrząc, które przerzutniki mają zmieniać stan, a które nie zmieniać w stanach granicznych (N-1).

Oczywiście w szkole, żądają męczącej pisarsko metody tablicowo-minimalizacyjnej.

0
  • #7 04 Wrz 2005 22:31
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Nie no chyba punkt nr 3 chyba też jest czytelny ? :D

0
  • #8 04 Wrz 2005 22:41
    czarutek
    Poziom 34  

Paweł, czy nie mówi Ci coś przypadkiem słowo "kawalec"?

0
  • #9 04 Wrz 2005 22:44
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

W jakim sensie ?

- kawalec - duży kawał ?

0
  • #10 04 Wrz 2005 23:45
    czarutek
    Poziom 34  

Nie nie. To znaczy, że skądinąd znany mi sposób Twojego podejścia do tych zagadnień jest po prostu przypadkowy.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 05 Wrz 2005 01:19
    MałyLesiu
    Poziom 16  

Ludzie egzamin i ty nasz problem z licznikami? CZlowieku zastanow sie co ty robisz na elektronice i wez do reki jakas ksiazke z cyfrowki i sie nieosmieszaj na forum! Przepraszam za slowa ale mnie z tego meczlyli gdzies na poczatku 3 klasty technikum!A to sa juz studia!!!!!

0
  • #12 05 Wrz 2005 03:17
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

czarutek napisał:
    Nie nie. To znaczy, że skądinąd znany mi sposób Twojego podejścia do tych zagadnień jest po prostu przypadkowy.
    Pozdrawiam.

W jakim sensie przypadkowy ?

0
  • #13 05 Wrz 2005 07:51
    czarutek
    Poziom 34  

Źle się wyraziłem. Przypadkowy jest nie 'sposób podejścia', tylko 'znany mi'.
    Dosyłam PW.

0
  • #14 05 Wrz 2005 16:24
    oloelektro
    Poziom 16  

Mały Lesiu !!! Szkoła szkole nie rowna ani studia .. nie wszyscy są tak Doskonali jak ty !! wiem Ty sie pewnie urodziles PRogramatorem cyfrowym :D
    coz ja tylko pytałem anie oczekiwałem Opinii jak nie odpowiedziales na post tak jak chcialem to poco wogole pisałes, zal sie komus innemu,

0
  • #15 05 Wrz 2005 19:43
    czarutek
    Poziom 34  

Hej górale, nie bijta sie!
    Ma góralka z przodu, z tyłu
    - podzielita sie... ;)

0
  • #16 05 Wrz 2005 19:56
    MałyLesiu
    Poziom 16  

Niechodzi mo o zade zalenie ale kazdy na tym forum zobowiazuje sie do podtrzymywania jej poziomu poczytaj dokladnie regulamin!A programatorem sie nie urodzilem ale jakies podstawy liznelem tak jak wypada!jezeli jestes na ktoryms tam roku na elektronice a to sprawia ci problemy ...... to sorry ale jaim ty chcesz byc inzynierem?wypadalo by
    cokolwiek umiec chociazby podstawy.
    Pozdrawiam wszystkich1 :)
    I koncze ten spor bo do niczego w sumie nie prowadzi a zajmuje miejsce na serwerku:) Moze sie przyda na konkretniejsz tematy :)

0
  • #17 05 Wrz 2005 20:16
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

MałyLesiu napisał:
    kazdy na tym forum zobowiazuje się do podtrzymywania jej poziomu

To dotyczy też ortografii i stylu wypowiedzi.

Pozdrawiam.

0
  • #18 06 Wrz 2005 00:53
    MałyLesiu
    Poziom 16  

Fakt przyznaje ze nie zwrucilem uwagi na ortografie.I wszystkich ktorych to rani szczeze przepraszam. :)

0