Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje

mnizin 21 Dec 2018 09:41 3036 43
 • #1
  mnizin
  Level 9  
  Dzień Dobry, posiadam mikrofalówkę Electrolux EMS26204OX TYPE VSGFE EU, która przestała grzać. Postanowiłem rozebrać, sprawdzić. Posiada dwa bezpieczniki, jeden duży i biały, mały F8AH250VP. Sprawdziłem miernikiem i mały nie przewodził. Wymieniłem na nowy szybki , po włączeniu od razu go pali. Pytanie co może być przyczyną zwarcia? Co powinienem w kolejnym kroku sprawdzić? Dodam, że oprócz bezpieczników to nie mam pojęcia co w niej siedzi i co jest co, więc proszę o wyrozumiałość. Dziękuję
 • Helpful post
  #2
  hurtovnik32
  Level 20  
  Osobiście odradzam grzebanie w kuchence mikrofalowej jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy. Występuje tam wysokie napięcie i promieniowanie mikrofal co może być niebezpieczne.

  Przyczyn może być kilkanaście, a efektem będzie uszkodzenie bezpiecznika. Bez miernika się nie obejdzie. Niestety z głowy nie pamięta się, który bezpiecznik za co odpowiada, ale skoro *A to pewnie główny na zasilaniu. Przyczyną mogą być wadliwie działające mikrowłączniki przy drzwiach, zwarcie na module elektroniki, uszkodzone trafo i tak mogę jeszcze dalej wymieniać.
 • Helpful post
  #3
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Jeżeli pali Ci bezpiecznik ten 8A na płycie zasilania to masz na bank zwarcie na krańcówkach drzwiowych tak jak pisze Ci kol. hurtovnik15. Są tam trzy przełączniki . Jeżeli chcesz bezpiecznie samemu ogarnąć temat to odłącz od zasilania urządzenie, oznacz sobie i zrób zdjęcia przyłączy na panelu sterowania, bo go musisz przynajmniej odchylić a w najlepszym wypadku zdemontować by mieć lepsze dojście do tych krańcówek. Tam również musisz zrobić sobie foto i po zdjęciu przewodów sprawdzać działanie krańcówek. Nie odpinaj wszystkich bo namieszasz sobie, zacznij od dolnej lub górnej - są to z 2 konektorami , środkowa jest z trzema i ta właśnie najszybciej jest zespawana.
 • #4
  mnizin
  Level 9  
  Rozebrałem , porobiłem zdjęcia i wyjąłem każdą po kolei krańcówkę są 3 szt dwie górne na 3 kable dolna 2 . Każdą z osobna rozebrałem i wszystko w nich w środku jest jak najbardziej ok . Złożyłem wszystko z powrotem , wymieniłem bezpiecznik i ta sama historia zabuczała przez sekundę i bezpiecznik spalony . Jakieś sugestie ?
  Myślę że to tyle jeśli chodzi o naprawę we własnym zakresie .
 • Helpful post
  #5
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Czy multimetrem sprawdzałeś przełączanie tych krańcówek? Czy tylko na oko, nie trzeba ich rozbierać do sprawdzenia, ale cóż. Jaki jest stan rygli drzwiczek oddziałują prawidłowo na te krańcówki? Teraz dodałeś jeszcze ,, zabuczała przez sekundę i bezpiecznik spalony,, to nie jest oznaką wady układu sterowania tylko WN. Ale aby to wykluczyć to należy w sposób bezpieczny odpiąć dwa przewody zasilające pierwotne uzwojenie trafo i do nich również w sposób bezpieczny podpiąć multimetr ( najlepiej izolowanymi krokodylkami )…

  Dalszy ciąg napisze krok po kroku, jeżeli się upewnię, że masz wiedzę na temat bezpiecznego obchodzenia się z prądem i przede wszystkim multimetr. Po stronie WN dopóki rezystory nie rozładują kondensatora może utrzymywać się przez dłuższy czas wysokie napięcie zagrażające życiu. Czekam na informację.
 • #6
  mnizin
  Level 9  
  Tak sprawdzałem miernikiem, drzwiczki zamknięte wciskają przełączniki do końca.

  Podłączyłem taki miernik do kondensatora jak i do kabli od transformatora w obu
  pokazuje 001V nie wiem czy to prawidłowo oczywiście był w pozycji ~ V.
  Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje20181227_2..318.jpg Download (569.11 kB) Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje20181227_2..234.jpg Download (702.46 kB) Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje20181227_2..944.jpg Download (760.26 kB) Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje20181227_2..948.jpg Download (838.71 kB)
 • #7
  peter falk
  Home appliances specialist
  Po co mierzyć kondensator w takim układzie i na takim zakresie miernika? Miernik fajny, a użytkownik miernika ech... :(
  Odpuść sobie tę naprawę i daj zarobić fachowcowi. Kuchenka naprawdę fajna - szkoda
 • #8
  mnizin
  Level 9  
  Podpatrzyłem na yt jak ktoś sprawdzał właśnie tak możliwe napięcie na kondensatorze. Swoją drogą jak można ewentualnie rozładować kondensator?
 • #9
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Jeżeli piszesz po takim pomiarze to znaczy, że żyjesz. Kolego co Ty wyprawiasz. Masz szczęście, że kondensator jest pewnie rozładowany ( a może tam być nawet 2,7 kV) i w takim przypadku miernik by Ci odparował i być może i razem z nim i Ty.
  Interesuje mnie tylko pomiar napięcia na zasilaniu uzwojenia pierwotnego trafo. Jak podpiąłeś sondy miernika do tych przewodów ( foto nr 4 po lewej stronie widocznych odpiętych) to uruchamiałeś kuchenkę czy nie i czy przy tym pomiarze spaliło Ci bezpiecznik na PZ ten 8A?Jakie napięcie pokazał multimetr po uruchomieniu kuchenki?
  Na foto poniżej zaznaczyłem gdzie podpinamy multimetr sondami tak by ani sondy ani konektory nie dotykały innych elementów , ustawiamy na napięcie zmienne, odpalamy kuchenkę w poz. grzanie mikrofalami i odczytujemy wynik pomiaru. Ten wynik wskaże dalsze działania. W tym czasie strona wysokiego napięcia nie będzie zasilana ale i tak mimo wszystko nie wsadzaj tam paluchów.
 • #10
  mnizin
  Level 9  
  No mógł ktoś wcześniej mnie ostrzec by pod żadnym pozorem nie sprawdzać kondensatora miernikiem . Nic się nie stało , byłem ostrożny ;) .

  Nie nie uruchamiałem kuchenki z odpiętymi przewodami .
  Rozumie że teraz by to zrobić muszę nabyć nowy bezpiecznik .
 • #11
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Kolego mnizin. W poście hurtovnik 32 wyraźnie ostrzegał Ciebie o niebezpieczeństwach. Ale Ty nie czytasz chyba ze zrozumieniem. Jeżeli nie będziesz dokładnie stosować się do tego co ja będę pisać a będziesz sam wybiegać dalej to niestety ja odpuszczę sobie tą pomoc. Natomiast jeżeli będziesz stosować się dokładnie do tego co piszę to jestem w stanie doprowadzić Ciebie do skutecznego zakończenia naprawy. Decyzja należy do Ciebie. Jeżeli czegoś nie zrozumiesz to lepiej zapytaj zanim coś zrobisz . Na PW podrzucam Ci swój telefon . A dodatkowo wstaw foto umiejscowienia tego bezpiecznika, który tak Ci pali. Ponadto proszę napisać w którym momencie pali ten bezpiecznik, czy zaraz po podpięciu tylko do sieci kuchenki ( tu dwa warianty jeden opcja otwarte drzwiczki druga zamknięte drzwiczki) czy zaraz po uruchomieniu programu podgrzewania ( i ważne jaka opcja podgrzewania same mikrofale czy łącznie z grillem). Oczekuję pełnych odpowiedzi i wówczas polecimy dalej.
 • #12
  mnizin
  Level 9  
  Ok nie dotykam niczego bez wczesniejszej informacji.

  Bezpiecznik pali dopiero w chwili włączenia funkcji grzania mikrofalami bez grila. To był mój ostatni bezpiecznik .

  Mikrofalówka Electrolux EMS26204OX- pali bezpiecznik, nie grzeje
 • Helpful post
  #13
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Rozumiem i już zmierzamy do celu. Zmierz tylko teraz jak będziesz miał bezpiecznik jakie napięcie jest wysterowane na uzwojenie pierwotne trafo. To co pisałem wyżej.
 • #15
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Musisz uruchomić kuchenkę wszystko tak jak jest i zmierzyć jakie napięcie wychodzi z modułu sterowania na trafo. Spokojnie trafo odpięte więc na stronie WN nie będzie się nic działo i nie musisz zakładać obudowy.
 • #17
  mnizin
  Level 9  
  Dalej po konsultacji tel. z kolegą wiesiekmisiek. Kazał odłączyć magnetron ( ponieważ diagnoza była uwalony magnetron) wymienić bezpiecznik i uruchomić mikrofale. Ku mojemu zaskoczeniu kuchenka zabuczała i bezpiecznik sie spalił. Czyli albo transformator albo kondensator.
 • #19
  mnizin
  Level 9  
  Co dalej mogę we własnym zakresie zrobić ? Jak sprawdzic diodę ( u mnie występują dwie) , transformator , kondensator to juz wiem ze musi być miernik do wysokich napięć .
 • #21
  mnizin
  Level 9  
  Kondensator i diody wymontowane

  Kondensator nie ma zadnych przebic ani pomiedzy biegunami ani do obudowy wiec jest ok.

  Natomiast dioda po miedzy biegunami kondensatora TS01 wydaje sie byc dobra bo nie przewodzi w zadną strone, a ta do masyT3509 przewodzi wiec tu bedzie zwarcie .
 • #22
  peter falk
  Home appliances specialist
  mnizin wrote:
  ta do masyT3509 przewodzi wiec tu bedzie zwarcie

  Dioda t.z. "bezpiecznikowa" . No to prawidłowo namierzyłeś usterkę. Gratulacje :)
 • #26
  mnizin
  Level 9  
  No i nadal lipa ! Ten sam objaw mikrofala zabuczała sekunde i bezpiecznik spalony . Cos nadal powoduje zwarcie . To zabuczenie jest dziwne , a moze trafo ? Pozostaje juz tylko trafo . Diody sprawne , kondensator nie ma przebic .
 • #27
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Może być uwalone trafo a skutkiem tego było wyrzucenie w kosmos diody. Czy mierzyłeś rezystancję obwodów transformatora ?
 • #28
  mnizin
  Level 9  
  Nie nie mierzylem , i nawet nie wiem jak .

  Ale na dzis odpuszczę bo kondon mógł sie naladowac :)
 • #29
  peter falk
  Home appliances specialist
  Coś mitu nie gra. Dlaczego dioda jest podłączona równolegle do kondensatora :?:
  Wywal ją i tyle.
 • #30
  mnizin
  Level 9  
  peter falk wrote:
  Coś mitu nie gra. Dlaczego dioda jest podłączona równolegle do kondensatora :?:Wywal ją i tyle.
  Tak było fabrycznie.