Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego

21 Gru 2018 19:37 576 11
  • Poziom 11  
    Dzień Dobry

Piszę tutaj w tej sprawie, ponieważ szukałem informacji o tym w Google, pisałem o tym posta na forum Orange i dalej nie znalazłem rozwiązania.

Mam problem otóż router od Orange FunBox 2.0 nie widzi większości moich pendrive i dysku twardych. Testowanie wyglądało następująco: na 4 pendrive w tym jeden no name, 2 kingstone, 1 sandisk i dysk zewnętrzny WD prawidłowo wykrywa jakiegoś pendrive no name 1gb i ostatni mój zakup pendrive sandisk 128gb wykrywa prawidłowo i w sieci lokalnej prawidłowo w komputerach jak i w telewizorze widać serwer DLNA jak i na stronie 192.168.1.1. Przy pendrive kingston 64gb widać tylko zawartość pendrive na stronie 192.168.1.1 ale nie widać go w sieci lokalnej. Za to pendrive 16gb kingston i dysk zew. WD elements nie widać ani na stronie i ani w sieci lokalnej (w ustawieniach tylko wykrywa, że jest połączone urządzenie masowe), a mi mocno zależy na podłączeniu dysku aby mieć domowy serwer dlna/plików w domu.

Akcje jakie próbowałem to:
    - restartowanie routera
    - ustawienia fabryczne routera
    - formatowanie pendrive/dysku
    - zmieniania formatów pendrive/dysku
    - próby ustawienia udostępniania zasobów na dysku gdy podłączyłem dysk/pendrive do komputera

I nic nie pomogło. Tutaj dla tych co lubią czytać mój post z forum orange: https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Funbox-2-0-Problem-z-dyskiem-USB/m-p/115404#M9503

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

PS: Wiem, że router do tego się nie nadaje i jest to G. ale nie stać mnie na porządny serwer nas, a chyba przerobienie starego komputera na serwer nas to kosztowne pod względem zużycia energii. Jeszcze tak offtopic'owo jak oceniacie D-LINK DNS-320L czy warte zakupu czy nie?
  • Poziom 11  
    @Jawi_P
    No to trzeba zbierać długo na synology, wd czy coś innego.

Ukrytych partycji nie ma.
    Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego
    Za to zauważyłem, że ma jakieś oznaczenie "GPT" co nie wiem co oznacza...
    EDIT: ok nieważne już wiem. Przekonwertowałem z GPT na MBR i nic to nie dało :(
  • Poziom 34  
    supermichalpol napisał:
    Za to zauważyłem, że ma jakieś oznaczenie "GPT" co nie wiem co oznacza...

I chyba to jest przyczyna, że FB nie widzi poprawnie dysku. Jak się nim "bawisz" i jest pusty przekonwertuj go na MBR.
    Przykładowy opis tylko tu z MBR na GPT:
    https://www.download.net.pl/jak-przekonwertowac-dysk-mbr-na-gpt-bez-utraty-danych/n/4471/

Dodano po 45 [sekundy]:

supermichalpol napisał:
    EDIT: ok nieważne już wiem. Przekonwertowałem z GPT na MBR i nic to nie dało

Aj spóźniłem się z odpowiedzią ;)
  • Poziom 11  
    dktr napisał:
    Sformatuj pendrive w exFat

Próbowałem - nic to nie dało, ani na pendrive i ani na dysku zewnętrznym

Też sformatowałem ten dysk zewnętrzny programem na FAT32 ale to nic nie dało.
    Za to zauważyłem, że po odpięciu dysku i podłączenia go do PC jest taki plik:
    Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego
  • Poziom 34  
    Ten modem ma DLNA? Bo coś mi się zdaje że ten plik tworzy serwer DLNA właśnie. Modemy z serwerem były kapryśne i z tego co wiem to Orange chyba nie rozwiązał nigdy problemu do końca. Znaczy francuski producent. Spróbuj usunąć ten plik, zrestartuj modem i zobacz. Jak można wyłączyć serwer DLNA to spróbuj wyłączyć i też sprawdź.
  • Poziom 11  
    Jawi_P napisał:
    Ten modem ma DLNA? Bo coś mi się zdaje że ten plik tworzy serwer DLNA właśnie. Modemy z serwerem były kapryśne i z tego co wiem to Orange chyba nie rozwiązał nigdy problemu do końca. Znaczy francuski producent. Spróbuj usunąć ten plik, zrestartuj modem i zobacz. Jak można wyłączyć serwer DLNA to spróbuj wyłączyć i też sprawdź.

Chyba ma, ponieważ wykrywa komputer w sieci lokalnej jak i w telewizorach serwer DLNA gdy podłączy się któryś z pendrive które prawidłowo działają z routerem
    Spoiler:

Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego Funbox 2.0 - Router nie widzi pendrive i dysku twardego

Funkcji wyłączenia DLNA nie ma. Próbowałem usunąć ten plik, ale to nic nie daje. Także po restarcie modemu.
  • Poziom 43  
    supermichalpol napisał:

Zdjąć partycję w ogóle i sformatować cały dysk/pendrive tylko jako MBR.
    supermichalpol napisał:
    nie stać mnie na porządny serwer nas,

Używany serwer kupić.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:
    supermichalpol napisał:

Zdjąć partycję w ogóle i sformatować cały dysk/pendrive tylko jako MBR.

Próbowałem ale nic to nie dało
    KOCUREK1970 napisał:

supermichalpol napisał:
    nie stać mnie na porządny serwer nas,

Używany serwer kupić.

Też się nad tym kiedyś zastanawiałem, a nawet miało być w planach bo nawet mam mała szafę rack ale jest wada mała = że to dużo roboty pewnie przy tym + ciekawe czy przy małym budżecie można znaleźć jakiś sensowny serwer. Bo na allegro znalazłem przykładowo DELL R200 Xeon 2,4GHz 4GB lub Dell PowerEdge R860 Intel Xeon 3050 tylko ciekawe czy by takie dobrze działały? (bo wtedy by zrobić na takim serwer DLNA/plików + może jako nagrywarkę do monitoringu ale nwm)
  • Poziom 43  
    supermichalpol napisał:
    Próbowałem ale nic to nie dało

Co nic nie dało?
    Co dokładnie mówi instrukcja FB w kwestii podłączania tam pena/HDD?

Takie serwery co wskazujesz to nie wszystko, bo to tylko sprzęt.
    Masz pojęcie o sofcie alternatywnym na to, potrafisz to zainstalować, ustawić, dograć paczki co brakuje?