Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik zmierzchowy jak dołożyć histerezę?

22 Gru 2018 10:18 1098 33
 • Poziom 9  
  Witam. Proszę o pomoc. Złożyłem taki wyłącznik zmierzchowy. KIt-1655. Uruchomiłem go na 5V. Przekaźnik teraz na 5v, opór cewki 180 om.
  wyłącznik zmierzchowy jak dołożyć histerezę?scemat.jpg Download (96.01 kB)
  Działa ale wysterowanie przekaźnika zmienia się bardzo płynnie i napięcie na przekaźniku dochodzi tylko do 4,2 V. (Gdy podniosłem napięcie do 12V płynność bez zmian.) Czy da się to przerobić, żeby zbytnio nie zwiększać gabarytów? Tranzystor na schemacie dziwnie narysowany, tak jakby dwa tranzystory a na płytce jest jeden, do tego symbol jakby BC 807 a w opisie BC 817. Jak sprawdzałem dane techniczne tego tranzystora to jest pojedynczy.
  wyłącznik zmierzchowy jak dołożyć histerezę?BC 817.jpg Download (106.18 kB) wyłącznik zmierzchowy jak dołożyć histerezę?BC 807.jpg Download (100.5 kB)
  Foto gotowej płytki tego kitu z ich strony.
  wyłącznik zmierzchowy jak dołożyć histerezę?płytka f..o.jpg Download (344.36 kB)
  Jest jeden tranzystor. Czyżby rozbieżność między schematem, a wykonaniem, czy czegoś nie rozumiem? Jeszcze tu NPN a tam PNP. Złożyłem tak jak na foto. Pomocy.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 37  
  Witam !
  Na schemacie ideowym błąd jest w złym narysowaniu tranzystora, musi być NPN.
  To tranzystor typu Darlington, dwa tranzystory w jednej obudowie w celu zwiększenia wzmocnienia.
 • Poziom 23  
  mar449 napisał:
  Działa ale wysterowanie przekaźnika zmienia się bardzo płynnie i napięcie na przekaźniku dochodzi tylko do 4,2 V
  To jest bardzo prosty układ, trudno od niego wymagać cudów. Histerezę w tym układzie robi kondensator C2 - chcesz zwiększyć zwiększ pojemnośc kondensatora.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista elektronik
  Mając 1 tranzystor, czy układ Darlingtona nie zrobisz histerezy - na to potrzebowałbyś np. 2 tranzystory o przeciwnej polaryzacji - kolektor jednego do bazy drugiego (poprzez opornik).

  Mam wrażenie, że tranzystor na tej płytce ma oznaczenie 6A, czyli to BC817-16 (NPN). I ani trochę nie wygląda na to, żeby to był Darlington - informacja na schemacie jest sprzeczna.
 • Poziom 40  
  smyk55 napisał:
  To jest bardzo prosty układ, trudno od niego wymagać cudów. Histerezę w tym układzie robi kondensator C2 - chcesz zwiększyć zwiększ pojemnośc kondensatora.

  Ten układ nie ma żadnej histerezy. Zmiana C2 nic nie wnosi w temacie histerezy.

  Schemat jest błędny - tam powinien być NPN a z płytki sądząc to jeszcze darlington.
 • Poziom 21  
  Histerezę w tym układzie możesz zrobić w bardzo prosty sposób wykorzystując nieużywane styki przekaźnika. Zanim powiemy Ci w jaki sposób ją zrobić, to Ty musisz nam napisać jakie napięcie będzie włączał przekaźnik.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Histerezę w tym układzie możesz zrobić w bardzo prosty sposób wykorzystując nieużywane styki przekaźnika.(...) musisz nam napisać jakie napięcie będzie włączał przekaźnik.
  Akurat to nie jest potrzebne, jeśli przekaźnik ma nieużywane styki niezależne od tych, które są używane. Pytanie zasadnicze: czy ma? I czy to są NO, czy NC?

  Histereza z wykorzystaniem styków przekaźnika będzie taka, że jak przekaźnik przyciągnie kotwicę (na skutek przepływu prądu przez cewkę) i da coś połączy, albo rozłączy, to w układzie nastąpi zmiana w kierunku utrudnienia zmniejszenia prądu cewki - ale nastąpi do dopiero po zmianie połączenia przez przekaźnik. A jakąś histerezę ma i sam przekaźnik - do przyciągnięcia kotwicy potrzebny jest większy prąd, niż ten, przy którym zostanie puszczona.

  Histereza z użyciem elektroniki może działać tak, że jak spowoduje się wzrost prądu cewki, to układ przełączy się na dawanie dużego prądu cewki - zanim spowoduje on zadziałanie przekaźnika - w ten sposób układ nie pozwoli na przepływ mniejszego prądu, będzie dawać wszystko, albo nic.

  Do histerezy nie musi być NPN+PNP, mogą być 2 NPN, albo 2 PNP, ale wtedy potrzebny będzie przepływ sporego prądu wtedy, gdy nie będzie prądu w cewce przekaźnika, i do zadziałania trzeba będzie mniej światła. A niezależnie od tego, czy NPN+PNP, czy np. 2 NPN, trzeba będzie połączyć fotoopornik i przekaźnik z tym samym biegunem zasilania.

  Schemat jest błędny - tam powinien być NPN a z płytki sądząc to jeszcze darlington.

  Fakt, nie zwróciłem uwagi na kierunek strzałki. BC817 to jest NPN i nie Darlington, więc w symbolu (graficznym) T1 na schemacie są 2 błędy.
 • Poziom 21  
  Na jednym tranzystorze też da się zrobić histerezę, trzeba jedynie przeciąć ścieżkę i dołożyć rezystor...
 • Poziom 21  
  Jak? Trzeba odrobinę pomyśleć...
 • Poziom 9  
  Witam ponownie. Do kolegi Rasel. Chodzi mi o sporą histerezę, anie tylko pewność przełączenia. W międzyczasie wstawiłem tam darlingtona z dwóch BC 817. Zmniejszyłem też rezystor ten 4,7 kilo bo to układ pracuje na 5V.( nie wiem czy powinienem zmniejszyć). Układ zaczął pracować dużo ładniej, ale oczywiście histerezy nie ma, bo i skąd. Będę chciał ten układ przerobić w ten sposób, żeby przestawić przekaźnik do masy. Co jeszcze muszę zmienić, żeby to działało? Wtedy łatwo uzyskam histerezę przez jeden opór ze zmiany napięcia pod tranzystorem. Dziękuję koledze _jta_ bo znowu upewnił mnie, że dobrze kombinuję. A teraz przyszła mi do głowy jeszcze jedna myśl- jak bym zamienił miejscami fotopornik i rezystor 47 kilo? Nie to nic nie da.
  Do kol. Rasel. Napięcie zasilające ukł. 5 V. Napięcie załączane 5V max. 400 mA.
  Wiem, że można to zrobić ze styków przekaźnika, ale chciałbym zrobić uniwersalny układ, który będzie miał histerezę zawsze nawet gdyby załączał 230V.
 • Specjalista elektronik
  Dlaczego mam myśleć nad zgadywaniem, co i jak kolega pomylił? Ja wiem, że pomysł kolegi nie zadziała, a dlaczego, to już niech kolega zgaduje, skoro nie chce go przedstawić. Chyba, że koledze chodzi o wykorzystanie styków przekaźnika, ale nie wiemy, czy są jakieś wolne, których można użyć.

  Jeśli przekaźnik ma być do masy, to potrzebny jest tranzystor PNP, i to pewnie jakiś mocniejszy (nie BC557, czy BC857) - masz? Kolektor tego NPN, który tam jest, poprzez opornik do bazy tego PNP, emiter PNP do +zasilania, kolektor PNP do cewki przekaźnika (oczywiście dioda odpowiednio przy tej cewce), i opornik między kolektorem PNP, a fotoopornikiem. Ten ostatni opornik da histerezę. Powinien być podobny do tego, który już jest między fotoopornikiem, a zasilaniem.
 • Poziom 9  
  Chciałem wstawić przekaźnik z diodą między tranzystor, a kondensator C 2 na dole do masy, ale też mam wątpliwości, czy tranzystor da się wysterować w takim układzie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Dzięk,i nawet nie zdążyłem odpisać. Muszę to narysować.
 • Poziom 40  
  @Rasel Pierwszy uklad juz byl omawiany a drugi jest błędny
 • Poziom 9  
  Opór RX wyszedł mi 1 Kom. przy prądzie 5 mA. Czy dobrze?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Powinno być dobrze - zobacz, jaki wyjdzie spadek napięcia na T2 przy włączeniu. Na prądzie Rx tracisz (bo to jest prąd z zasilania, który nie płynie przez cewkę przekaźnika), ale od tego prądu zależy, na ile dobrze włączy się T2 (i ile się straci z napięcia zasilania) - pewnie około 1-2mA uzyskasz płytkie nasycenie (przyjmując prąd cewki przekaźnika ze 150mA), ale lepiej dać parę razy większy prąd. Jeden z kolegów poleca 10% potrzebnego prądu kolektora - to by oznaczało użycie Rx=270 dla prądu cewki 150mA.

  Uwaga do pierwszego schematu z #15: należy łączyć stykiem NC przekaźnika bazę poprzez opornik z masą, albo stykiem NO fotoopornik poprzez opornik z +zasilania (albo R1 podzielić na dwa szeregowe i jeden z nich zwierać stykiem NO). Tak, jak narysowałeś, zbyt mały opornik spowoduje, że nawet najsilniejsze oświetlenie nie wyłączy przekaźnika, bo dzielnik z tego opornika i R2 zapewnie podtrzymanie włączenia.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Po dłuższej analizie układu (Histereza 2) Kolegi Rasel dochodzę do wniosku, że w tym układzie nie można mówić o histerezie.
  Trochę zmylił mnie sposób włączenia fotorezystora sugerujący dodatnie sprzężenia zwrotne, ale to niczego nie zmienia. Układ jest dalej liniowy.

  Bez względu na to czy przekaźnik jest załączony, czy wyłączony- prąd emitera nie ulega zmianie. Skąd więc miałaby się wziąć histereza?
 • Specjalista elektronik
  Na błąd zwrócił już uwagę excray w #17, ale nie napisał, na czym polega.

  Dodatnie sprzężenie zwrotne poprzez fotoopornik jest, ale silniejsze jest ujemne poprzez wpływ opornika na emiter, dlatego nie ma histerezy.

  Prąd emitera zależy od oporności fotoopornika i jest skorelowany z prądem cewki przekaźnika (bo ten pochodzi z prądu emitera).

  A i pierwszy schemat jest błędny - jeśli położenie, w jakim narysowano styki przekaźnika, jest bez prądu cewki - a do takiego pasuje projektowane zastosowanie: przy braku oświetlenia tranzystor przewodzi, przekaźnik ma włączyć lampkę, więc wtedy styki powinny zmienić położenie.
 • Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  Na błąd zwrócił już uwagę excray w #17, ale nie napisał, na czym polega.

  Nie napisałem na czym polega, bo przecież kolega Rasel lubi kiedy:
  Rasel napisał:
  Trzeba odrobinę pomyśleć...
  więc dałem mu ku temu okazję. Oczywiście pomyliły mu się punkty odniesienia. Zapomniał, że tranzystor się załącza względem potencjału na emiterze i dołożenie w ten sposób opornika nic nie da. Potencjał na bazie jak najbardziej zacznie rosnąć w momencie przełączania, niemniej również będzie rósł potencjał na emiterze. Efekt - zamiast histerezy to jeszcze zwiększymy liniowość przełączania.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 40  
  BC109B napisał:
  Ja się pytam, dlaczego odkrywacie koło na nowo?

  W celach sportowych. Po prostu zastanawiamy się czy można w jakiś prosty sposób dołożyć do układu histerezę. I nie chodzi o to aby ją zrobić tylko o to aby zrobić ją w jak najprostszy sposób. Żeby było śmieszniej, to nie ma znaczenia czy naprawdę chodzi o histerezę, czy też może koledze się coś pomyliło. Wyzwanie zostało rzucone.
 • Poziom 9  
  Witam. Pytanie odnośnie schematu z postu NR. 16. Czy mogę opór R3 podpiąć bezpośrednio pod bazę T1 i uzyskać histerezę za pomocą mniejszych prądów. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie????
 • Specjalista elektronik
  Tak, ale wtedy musisz liczyć się z tym, że jeśli R3 będzie zbyt mały, to przekaźnik już się nie wyłączy - minimalna wartość R3 to około 50k. Dla dużych R3 histereza będzie prawie 10X większa, niż dla takiej samej wartości R3 podłączonej do fotoopornika (to dla zasilania 5V - większe napięcie zasilania da większą histerezę).
 • Poziom 9  
  Rozumiem. Czyli mogę nie uzyskać małej histerezy, bo rezystor będzie ostro wpływał na prąd bazy. Rezystor największy mam 10 Mom. To będzie pracowało w oknie które oświetlają reflektory samochodów,, a nie chcę żeby niestabilnie pracował, tzn. kilka razy załączał i wyłączał o zmierzchu gdy będzie się ściemniało. W takim razie rysuję taką płytkę na której będę mógł zrealizować obie opcje i potem wypróbuję. Dziękuję.
 • Specjalista elektronik
  Z opornikiem R3=10M włączenie/wyłączenie tranzystora wyjściowego (T2) zmieni napięcie bazy wejściowego (T1) o 5mV - przy połączeniu jak na schemacie to za mało, żeby w ogóle mieć histerezę. Można zwiększyć wzmocnienie napięciowe dodając opornik (np. 100Ω, większy będzie mniej skuteczny) między bazą, a emiterem T2 - wtedy słabiutka histereza będzie i z R3=10M. Jeśli po włączeniu o zmierzchu odrobina światła nie ma wyłączać, to potrzebna jest duża histereza - może R3=100k.
 • Poziom 9  
  Może jutro, lub pojutrze to złożę wtedy napiszę jak działa. Bardzo dziękuję. Marek.