Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie żyrandola na 4 żarówki

mrxwaskipl 22 Gru 2018 15:38 195 12
  • #1 22 Gru 2018 15:38
    mrxwaskipl
    Poziom 3  

Witam !
    Rok temu przeprowadziłem się do nowego mieszkania. Od tamtego czasu w pokoju wisi mi oprawka z żarówką , teraz posiadam żyrandol na 4 żarówki ale do końca nie wiem jak je podłączyć. Włącznik mam pojedynczy a chcę zmienić na podwójny i zamontować ten żyrandol a z sufitu wystają mi trzy kable , NIEBIESKI , BRĄZOWY I ZIELONO-ŻÓŁTY. Najlepiej żeby żarówki były podłączone w schemacie (2+2). Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

0 12
  • #2 22 Gru 2018 22:08
    kalkomania
    Poziom 11  

Jeśli w puszce przełącznika masz też trzy kable to tak jeśli tylko 2 to :cry:
    A jaka to jest instalacja Bo ten żółto zielony może być przewodem PE
    Tobie potrzeba w suficie 1 zerowy i dwa fazowe .
    Pozdrawiam.

1
  • #3 22 Gru 2018 22:26
    mczapski
    Poziom 38  

mrxwaskipl napisał:
    z sufitu wystają mi trzy kable , NIEBIESKI , BRĄZOWY I ZIELONO-ŻÓŁTY.

Żaden kwalifikowany elektryk tego tobie nie wykona (bez kucia ścian i sufitu). Pozostaje coś co nazywa się PRZEKAŹNIK CZTEROKANAŁOWY BEZPRZEWODOWY NA PILOTA i przy małej modyfikacji instalacji rozwiąże sprawę.

0
  • #4 23 Gru 2018 22:10
    mrxwaskipl
    Poziom 3  

@kalkomania mam chyba tylko jedna faze :/
    Jak przykładam próbnik do żółtego i niebieskiego to nic sie nie świeci , natomiast przy brązowym lampka się zapala

0
  • #5 23 Gru 2018 22:12
    kacpo1
    Poziom 31  

mrxwaskipl napisał:
    Jak przykładam próbnik do żółtego i niebieskiego to nic sie nie świeci

I dobrze. Żółto-zielony to standard oznaczania przewodu ochronnego PE (uziemienia), tak samo z brązowym - fazowy, i niebieskim - neutralny. W każdej instalacji w Polsce jest tak samo.

Chodzi o to, że jeśli do żyrandola idzie tylko jeden przewód, nie ma fizycznej możliwości, podłączenia przełącznika podwójnego.

0
  • #7 24 Gru 2018 23:32
    mrxwaskipl
    Poziom 3  

a jakbym chciał ten sam żyrandol podłączyć do włącznika pojedynczego tak ,żeby świeciły wszystkie naraz , jest to w takiej sytuacji możliwe ?

0
  • Pomocny post
    #10 24 Gru 2018 23:48
    kacpo1
    Poziom 31  

Widzę, że masz już połączone za sobą 4 przewody fazowe i 4 neutralne. Wystarczy do nich odpowiednio podłączyć te z sufitu.
    Żyrandol jest metalowy? Jeśli tak, to do obudowy podłączyć uziemienie (żółto-zielony).

0
  • #11 25 Gru 2018 00:25
    mrxwaskipl
    Poziom 3  

Nie , żyrandol nie jest metalowy.
    Czyli wystarczy , że wszystkie brązowe z żyrandola połączę z brązowym z sufity i tak samo z neutralnym niebieskim i będzie działać tak?

0
  • #13 25 Gru 2018 00:58
    mrxwaskipl
    Poziom 3  

Dobra, bardzo dziękuję za pomoc, temat wydaje mi się za zakończony.

0