Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakończenie linii fiderowej 75 omów, telewizor śnieży.

22 Gru 2018 16:26 1023 45
  • Poziom 39  
    Witam!

Mam instalację antenową na 3 TV z jednej anteny.

Coś takiego:

Antena to jakiś dipol kierunkowy, następnie poprzez fider 75Ω (prawdopodobnie RG59) sygnał trafia na wzmacniacz i poprzez kilka przejściówek na splitter.

Ze spliyttera sygnał jest rozdzielany na telewizory.
    A faktycznie jeden TV (na schemacie tam gdzie nie ma kropki).
    Pozostałe TV są nieużywane i dlatego odłączone poprzez strach przed piorunem i uszkodzeniem TV.

Teraz pytania do Was:

-Czy na końcu każdej linii (tam gdzie TV są odłączone) powinienem podpiąć obciążenie 75Ω?
    -Co jakiś czas wyświetla mi się na TV, że są dostępne nowe programy, lecz one niekiedy działają idealnie a niekiedy śnieży a raczej pojawia się napis: brak sygnału/ zły sygnał itd.
    Czym to jest spowodowane?
    Wydaje mi się, właśnie niedopasowaniem linii fiderowej, ale pewien nie jestem.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    ... niekiedy śnieży ...

No nie żartuj, że śnieży. Śnieżenia w TV przy słabym sygnale skończyło się w 2013 roku. Pozostało jedynie w sieciach kablowych analogowych ale są one już w absolutnym zaniku.
    Ale do tematu.
    Na końcu linii bez podłączonego TV nie ma potrzeby czegokolwiek podłączać.
    Zaniki sygnału mogą mieć wiele różnych przyczyn na drodze nadajnik - antena - TV. Może też jakieś urządzenie w pobliżu zakłócać odbiór.
  • Poziom 39  
    DiZMar napisał:
    No nie żartuj, że śnieży. Śnieżenia w TV przy słabym sygnale skończyło się w 2013 roku.

Dla mnie śnieży, tj nie ma sygnału.

Z resztą pisałem:

Rezystor240 napisał:
    niekiedy śnieży a raczej pojawia się napis: brak sygnału/ zły sygnał itd.

Poza tym śnieżenie było lepsze niż napis: brak sygnału.
    Nie wiadomo kiedy jest dobry a kiedy zły.
    Jest albo dobrze, albo napis brak sygnału/ zły sygnał.
    Kiedyś było lepiej, kręciło się anteną i patrzyło czy śnieży czy jest w miarę dobrze.
    Kiedyś to było....
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    ...
    Dla mnie śnieży, tj nie ma sygnału.
    ...Poza tym śnieżenie było lepsze niż napis: brak sygnału.
    Nie wiadomo kiedy jest dobry a kiedy zły.
    Jest albo dobrze, albo napis brak sygnału/ zły sygnał.
    Kiedyś było lepiej, kręciło się anteną i patrzyło czy śnieży czy jest w miarę dobrze.
    Kiedyś to było....

Jeżeli napis Brak sygnału lub słaby sygnał jest dla Ciebie śnieżeniem to ja wymiękam.
    Teraz do wiedzy o sile sygnału używa się miernika sygnału zewnętrznego lub udostępnianego przez urządzenie odbiorcze (TV, dekoder). Czas na przystosowanie się do aktualnej rzeczywistości. :D
    PS.
    Co było a nie jest nie pisze się w rejestr.
  • Poziom 39  
    To jest nowoczesny TV z dekoderem.

Jak będzie się miało podłączenie obciążenia do przewodów niepodłączonych?
    Zmieni to jakość odbioru?
    To jest główne pytanie.
  • Poziom 43  
    Jest to forum polskojęzyczne i zamiast określeń typu fider czy splitter należałoby używać polskich określeń które są w powszechnym użyciu (w tym przypadku np. przewód czy rozdzielacz).
  • Poziom 39  
    @DiZMar

Jaki to ba związek z tematem? Nie wiem.

Trzymajmy się tematu, proszę.

Rezystor240 napisał:
    To jest główne pytanie.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    To jest nowoczesny TV z dekoderem.

To jest główne pytanie.

Jak napisałem jest to absolutnie zbędne. Chcesz to sam przekonaj się. Wg mnie siła sygnału po dołączeniu obciążeń na wolne przewody nie zmieni się lub zmniejszy się. Raczej nie wzrośnie. Zauważysz to na pomiarze siły sygnału a nie na jakości obrazu. Obecnie obraz jest doskonały lub klatkuje (nie mylić ze śnieżeniem) albo jest ciemność (brak odbioru). Niektórzy jednak twierdzą, że po zmianie instalacji antenowej obraz w tym samym TV stał się wyraźniejszy i bardziej ostry co jest absolutną bzdurą.
  • Poziom 39  
    DiZMar napisał:
    Obecnie obraz jest doskonały lub klatkuje (nie mylić ze śnieżeniem) albo jest ciemność (brak odbioru).

I właśnie tak się dzieje na nowych kanałach.

Co zrobić?
    Nowa antena? Czy raczej zmiana przewodów?
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    ...
    I właśnie tak się dzieje na nowych kanałach.

Co zrobić?
    Nowa antena? Czy raczej zmiana przewodów?

Jeżeli chodzi o kanały na MUX8 który nadawany jest na kanałach zakresu VHF (6-12) i często innej polaryzacji niż MUX1, MUX2 i MUX3 nadawane na zakresie UHF (21-69) potrzebna jest inna antena na zakres własnie VHF odpowiednio połączona z anteną UHF. Są w sprzedaży gotowe komplety.
    Wcześniej sprawdź na przewodzie bezpośrednio z anteny bez rozdzielacza. Zamiast rozdzielacza zastosuj łącznik.
  • Poziom 39  
    DiZMar napisał:
    Jeżeli chodzi o kanały na MUX8 który nadawany jest na kanałach zakresu VHF (6-12) i często innej polaryzacji niż MUX1, MUX2 i MUX3

Teraz na poważnie.

Nie mam pojęcia o co chodzi z tymi MUX-ami.
    Wiem tylko tyle, że X lat temu antena była ustawiona na Raszyn i ładnie odbierało.
    Kiedyś wyświetliła się informacja- dostępne są nowe programy.
    Lecz ich jakość nie jest doskonała.
    Teraz pytanie dlaczego?

Wiem, że kluczowa w tym miejscu jest antena.
    Zaraz powiem co to konkretnie jest, bo nie pamiętam.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    ...
    Teraz na poważnie.

...

To o czym mamy tu rozmawiać? O wyrażeniach angielskich typu fider?
    DiZMar napisał:
    ... Są w sprzedaży gotowe komplety.
    ...

Temat bez związku z rzeczywistością. Telewizory przy słabym sygnale obecnie nie śnieżą.
  • Pomocny post
    Moderator
    Panowie, nie rozwijajmy "pobocznych wątków", dalsze docinki będą kasowane. Prosimy jednak o stosowanie aktualnie przyjętych określeń.

Jeżeli punktem odbioru są Skierniewice, to antena na MUX8 powinna być ustawiona RTCN Zygry - kanał 9. - 205,5 MHz w polaryzacji POZIOMEJ, W Zygrach do nadawania stosowany jest ten sam system antenowy, jaki używano do analogowego TVP1 (na kanale R7 z offsetem "0").
    Sygnał MUX8 w Warszawie nadawany jest z PKiN z mocą 17 kW w polaryzacji POZIOMEJ na kanale 7. - 191,5 MHz. Obecnie jego zasięg techniczny kończy się między Grodziskiem Mazowieckim i Jaktorowem. Do odbioru powinna być stosowana dobra antena, nie zalecam wynalazków typu "combo".

Planowane jest uruchomienie doświetlającego nadajnika MUX8 na kanale 7. z Raszyna z mocą 2 kW w poziomie, ale nie poprawi to sygnału w Twoim kierunku.

Na dzisiaj systemy VHF w Raszynie są ustawione w polaryzacji pionowej.

I ważna uwaga: przez ostatnie kilka lat poziom zakłóceń w pasmie VHF wzrósł bardzo, głownie z powodu masowego stosowania wszelkich urządzeń z WiFi i BT. I nie mam na myśli zakłócania częstotliwości roboczych w okolicach 2,4 GHz, lecz zakłócenia w wyniku detekcji obwiedni sygnału wysyłanego przez nadajnik, którego taktowanie odbywa się z częstotliwością od 150 do ok. 200 MHz. Nie bez winy są tutaj smartfony i komputery, także mocno zakłócające w pasmie powyżej 150 MHz.
  • Poziom 36  
    irekr napisał:
    Jeżeli punktem odbioru są Skierniewice to antena na MUX8 powinna byc ustawiona RTCN Zygry - kanał 9ty - 205,5 MHz w polaryzacji POZIOMEJ,

Przecież jest nadajnik w Bartnikach - 8 km od Skierniewic (k.7, 1-2 kW, pol. pozioma).
  • Poziom 39  
    _kli_ napisał:
    Przecież jest nadajnik w Bartnikach - 8 km od Skierniewic

Z tego co się orientuje to jest nadajnik radiowy, nie telewizyjny.
    Aczkolwiek mogli coś zmienić(?)
  • Moderator
    Trochę zapomniałem o tym obiekcie, może dlatego że nikt z tamtych okolic, u którego byłem, nie miał ustawionej anteny w kierunku na Bartniki. W stosunku do PKiN oraz Raszyna jest to jakieś 15 stopni w lewo.

Oznacza to tym bardziej, że do odbioru powinna być oddzielna antena. I obowiązkowo do sprawdzenia przy RĘCZNYM strojeniu takie kierunek Bartniki jak i Zygry. Pamiętajmy, że na kanale 7. mamy SFN, który akurat w tym miejscu bardziej przeszkadza niż pomaga.

2 kW w takim terenie jak Bartniki to stanowczo za mało. Dla tej wysokości obiektu i w tym terenie powinno być co najmniej 12 kW ERP. Być może dlatego - pomimo niewielkiej odległości od Skierniewic - z sygnałem są problemy.
  • Poziom 20  
    Wracając ściśle do pytania z pierwszego postu. Kol. Rezystor240. Sprawdzenie nie wiele kosztuje. Dwa rezystory zakończeniowe z blokadą DC to 6zł. Bez blokady DC 1.3zł. Odbicia sygnałów wynikające z niedopasowania impedancji falowej (tu na końcach nie obciążonych przewodów) w sieci rozgałęziającej zbudowanej na rozgałęźnikach może mieć wpływ na jakość odbioru, również w systemie DVB-T. U kolegi, najłatwiej sprawdzić czy ma to wpływ... uruchamiając jednocześnie wszystkie 3 odbiorniki DVB-T.

Jeśli nie pomoże, to trzeba szukać dalej; zbyt silne lub zbyt słabe: sygnał na antenie, sygnał po wzmocnieniu, uszkodzone przejściówki, zwarcia lub rozwarcia we wszelkich połączeniach przewodów koncentrycznych, uszkodzony zasilacz(najczęściej filtracja napięcia) lub separator napięcia inaczej tzw.zwrotnica zasilająca zasilacza we wtyku kątowym, nowe zakłócenia LTE800MHz, problemy z pracą nadajników w synchronicznym układzie SFN? Objawy, na ekranie telewizora bedą te same, brak odbioru, komunikat brak sygnału, przerwy w odbiorze...

Ps.Po to istnieje pojęcie wielkości separacji pomiędzy odgałęzieniami sieci w rozgałęźnikach i odgałęźnikach sygnału aby ewentualne zakłócenia z jednego odbiornika DVB-T nie zakłócały odbioru w innych odbiornikach DVB-T podłączonych do tej samej sieci. Najłatwiej zapewnić wspomniany warunek separacji w sieci (również w układzie "gwiazdy") za pomocą Odgałęźników kierunkowych wielokrotnych(ang. multi-taps) zamiast Rozgałęźników (ang.spliters)

Pytanie, o jakie dostępne nowe programy chodzi? Te z mux-8 na zakresie VHF do którego potrzebna jest antena na zakres VHF? Czy może o znalezione przez automat wyszukiwania w okresie nadzwyczajnej propagacji, a w normalnych warunkach będące poza zasięgiem obecnie ustawionej anteny odbiorczej?
  • Moderator
    Dodam; na ternie Skierniewic - a bardzo duże miasto to nie jest - obecnie działa ponad 10 BTS-ów w pasmie 800 MHz. W sumie to ponad 1 kW ERP.
    Jeżeli jest stosowany jakikolwiek wzmacniacz szerokopasmowy to jego przesterowanie - w tych warunkach absolutnie nieuniknione - będzie utrudniało lub uniemożliwiało odbiór na wszystkich zakresach, niezależnie od pasma.
  • Poziom 36  
    To jeden z modeli ATX. Są to anteny o wysokim zysku.
    Rezystor240 napisał:
    Co jakiś czas wyświetla mi się na TV, że są dostępne nowe programy, lecz one niekiedy działają idealnie a niekiedy (...) pojawia się napis: brak sygnału/ zły sygnał

Ustalmy może jakie to konkretnie programy, bo może przyjęliśmy błędne założenie że chodzi o mux-8. :?: W tej okolicy okresowo mogą być dostępne kanały lokalnego mux- L3.
  • Poziom 43  
    _kli_ napisał:
    ...
    Ustalmy może jakie to konkretnie programy...

Raczej watpię aby padła konkretna odpowiedź. Przecież:
    Rezystor240 napisał:
    ...
    Teraz na poważnie.
    ...
  • Poziom 39  
    DiZMar napisał:
    Raczej watpię aby padła konkretna odpowiedź.

Przecież wiem jakie kanały odbieram, zaraz spiszę i podam.

Jeśli trzeba, podam specyfikacje tej anteny, chyba nawet pudło od niej się zachowało.

Dodano po 3 [minuty]:

Może być taka sytuacja, że jeszcze ten dipol (odbiorczy UKF) zakłóca TV.
    Lecz raczej w to wątpię jest zachowana odległość na maszcie.

Dodano po 40 [minuty]:

Podaję programy jakie odbieram:

1 TVP1
    2 TVP2
    3 POLSAT
    4 TVN
    5 TV4
    6 TV6
    7 TVN 7
    8 TVPULS
    9 TVPULS 2
    10 TV KULTURA
    11 TVP KULTURA
    12 TTV
    13 FOKUS TV
    14 ATM ROZRYWKA
    15 STOPKLATKA TV
    16 SUPER POLSAT
    17 TVP3 WARSZAWA
    18 TVP INFO
    19 ESKA TV
    20 POLO TV
    21 TVP ABC
    22 TV TRWAM
    23 TV SPORT HD Nie działa.
    24 TVP ROZRYWKA Nie działa.
    25 TVN HD
    26 TVN 7 HD
    27 TTV HD Nie działa.
    28 LEGIA WARSZAWA Nie działa.
    29 METRO Nie działa.
    30 ZOOM Nie działa.
    31 NOWA TV Nie działa.
    32 WP Nie działa.
    33 TEST 1 Nie działa.
    34 TEST 2 Nie działa.
    35 TEST 3 Nie działa.
    36 TEST 4 Nie działa.
    37 TEST 5 Nie działa.
    38 TEST 6 Nie działa.
    39 TEST 7 Nie działa.
    40 EMI TV Nie działa.
    41 TVP SPORT

Tam gdzie jest dopisek nie działa, to raz działa a raz nie działa. Dzisiaj nie działa.
    Kanały TEST nie działają w ogóle, nie wiem co to jest.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Rezystor240 napisał:
    23 TV SPORT HD Nie działa.
    24 TVP ROZRYWKA Nie działa.
    (...)
    28 LEGIA WARSZAWA Nie działa.
    29 METRO Nie działa.
    30 ZOOM Nie działa.
    31 NOWA TV Nie działa.
    32 WP Nie działa.
    33 TEST 1 Nie działa.
    34 TEST 2 Nie działa.
    35 TEST 3 Nie działa.
    36 TEST 4 Nie działa.
    37 TEST 5 Nie działa.
    38 TEST 6 Nie działa.
    39 TEST 7 Nie działa.
    40 EMI TV Nie działa.

Czyli jednak problem z odbiorem mux-8.
    Kanały 28 i 40 to telewizja hybrydowa HbbTV, do odbioru której potrzebny jest odbiornik telewizyjny z tą funkcjonalnością i połączenie go z internetem. Kanały testowe 33-39 to także HbbTV, ale na razie nic nie nadają.
    ATX to antena UHF i nie nadaje się do odbioru mu-8, nadawanego na innym paśmie - VHF. Potrzebujesz zatem dodatkowej anteny do odbioru tego mux-a. Podejrzewam że w puszce antenowej ATX może być zamontowany symetryzator na pasmo IV-V (k.21-60), który (teoretycznie) odfiltrowuje sygnał spoza tych pasm. Ale mimo to, okresowo masz możliwość odbioru tego mux-a. Zatem można w antenie spróbować zamontować symetryzator na pasma III-V (k.5-12/21-60). Co prawda to proteza, ale teoretycznie powinna ona poprawić odbiór problematycznego mux-a.
    Rezystor240 napisał:
    25 TVN HD
    26 TVN 7 HD
    27 TTV HD Nie działa.

To kanały testowego mux-a TVN nadawanego z PKiN. Albo odbierają wszystkie, albo nie - nadawane są na jednym kanale. Przed kilkoma dniami mux zmienił częstotliwość i nadaje na k.29.
  • Poziom 39  
    _kli_ napisał:
    Albo odbierają wszystkie, albo nie

Jak widać jest inaczej.
    Nie wiem czemu się tak dzieje, lecz tak jest.

_kli_ napisał:
    Co prawda to proteza, ale teoretycznie powinna ona poprawić odbiór problematycznego mux-a.

Więc wymiana symetryzatora powinna pomóc?
  • Moderator
    Pytanie dodatkowe: na maszcie pod antena jest antena panelowa, prawdopodobnie do dostępu internetowego i/lub telefonicznego. Co to i czy działa?

I propozycja: po ostatnich zmianach w układach kanałowych zrób może edycję tego co odbierasz. Czyli:
    1. Wykasuj wszystkie pozycje z listy;
    2. Przy strojeniu RĘCZNYM przeskanuj kanały 27, 48, 58 i 53 - w tej a nie innej kolejności.
    3. Zanim nie postawisz anteny na MUX8 nie skanuj kanału 07, nie ma to sensu.
    4. Daj znać co się zgłosi i w jakiej jakości odbiór na poszczególnych MUX-ach.
  • Poziom 39  
    irekr napisał:
    Pytanie dodatkowe: na maszcie pod antena jest antena panelowa, prawdopodobnie do dostępu internetowego i/lub telefonicznego. Co to i czy działa?

Tak jest to antena od internetu, już niedziałająca.
    Przeniosłem się na internet światłowodowy, działa dużo lepiej.
    Ta antena czeka już jakiś czas na monterów, którzy mieli przyjechać i ją zdemontować. Lecz prawdopodobnie już się ich nie doczekam.

Jeśli można, takie poboczne pytanie do Was.
    Mogę tę antenę zdemontować samodzielnie?
    Ewentualnie jak przyjadą (w co wątpię) to oddam im tą antenę.
  • Poziom 36  
    irekr napisał:
    przeskanuj kanały (...) i 53

Jak pisałem wyżej - na k.53 TVN już nie nadaje.
    _kli_ napisał:
    Przed kilkoma dniami mux zmienił częstotliwość i nadaje na k.29.

http://radiopolska.pl/blog/2018/12/warszawa-mux-tvn-na-nowej-czestotliwosci
    https://satkurier.pl/news/176713/testowy-mux-tvn-w-warszawie-zmienia-parametry.html
    Rezystor240 napisał:
    Więc wymiana symetryzatora powinna pomóc?

Możesz spróbować, ale nie ma takiej gwarancji. Prawidłowe rozwiązanie to dodatkowa antena VHF. Anteny sumujemy zwrotnicą, np. taką.
  • Poziom 39  
    Posiadam taki sumator, jak jeszcze kiedyś były połączone dwie anteny siatkowe.
    Postaram się go odnaleźć i pokazać, czy się nadaje czy nie.
  • Moderator
    @Kli - dzieki za informacje o kanale 29 - dawno nie śledziłem, bo u mnie TV ogląda tylko nagrywarka

Czyli zamiast kanału 53 skanujemy 29. Sygnał powinien być znacznie silniejszy niż był.

Do składania sygnału VHF i UHF należy stosować zwrotnicę a nie sumator. Ten ostatni wprowadza stosunkowo duże straty - co najmniej 50%.

A tak nawiasem: plan migracji jest taki, ze za niebawem MUX1 powinien być nadawany właśnie na kanale 29, MUX4 przejdzie na kanał 34 w polaryzacji POZIOMEJ a na kanale 43 będzie MUX5 i na kanale 41 MUX6.
  • Poziom 39  
    irekr napisał:
    Do składania sygnału VHF i UHF należy stosować zwrotnicę a nie sumator. Ten ostatni wprowadza stosunkowo duże straty - co najmniej 50%.

Kiedyś było coś takiego, i nawet sprawnie działało.

Zakończenie linii fiderowej 75 omów, telewizor śnieży. Zakończenie linii fiderowej 75 omów, telewizor śnieży.

irekr napisał:
    A tak nawiasem: plan migracji jest taki, ze za niebawem MUX1 powinien być nadawany właśnie na kanale 29, MUX4 przejdzie na kanał 34 w polaryzacji POZIOMEJ a na kanale 43 będzie MUX5 i na kanale 41 MUX6.

Pomieszanie z poplątaniem.
    Aczkolwiek próbuje zrozumieć.